top of page

073 | JAROSLAV FABIÁN | PROČ BYCH MĚL VĚDĚT, CO CHCI


„Do roku 2023 vám přejeme, ať víte co chcete a nebojte se“

Proč bych měl vědět, co chci?


A k čemu mi to jako bude? Ono to nějak dopadne.


Takhle se dost často chováme během roku. Na začátku každého nového je to ovšem jinak. Dáváme si předsevzetí. Vyplňujeme vize. Dost často sníme o tom, co a jak změníme. Co nechceme.


Jenže pak troskotáme. Většinou dost rychle. Protože změna je těžká. A je potřeba ji trénovat. S trenérem. Třeba Jaroslavem.


Jaroslav Fabián je člověk hromady zájmů a specializací. Dlouhá léta trénuje improvizační techniky, jako kouč dosáhl certifikace PCC a k tomu vede z vysoké manažerské pozice marketingový tým české pobočky společnosti ESET software. Tahle jedinečná kombinace mu v  jeho vlastním projektu „Vím, co chci“ trénovat klienty na změnu dovoluje. A proto jsem pozval jsem Jaroslava k mikrofonu, abych se ho zeptal …


🔸Co ho baví na jedinečnosti?

🔸Proč bych měl vědět, co chci?

🔸Jak využít aplikovanou improvizaci v podnikání?

🔸Jaké metody doporučuje využívat?

🔸Je improvizace návrat ke skutečnému zájmu o ostatní?Jaroslavovy nejpopulárnější improvizační metody máte navíc shrnuty

do bonusového materiálu „Improvizační principy pro praxi a život“.

Ať jsou vám k užitku nejen v roce 2023.
 

BONUS

IMPROVIZAČNÍ PRINCIPY PRO PRAXI A ŽIVOT (Kód bonusu: IMPRPPAZ)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Tento Zážeh je první v roce 2023 a vy si určitě kladete spoustu otázek, jak tento rok budete vést, možná ještě dodržujete svoje novoroční předsevzetí a ptáte se, jestli víte, co chcete. Přesně na tuto otázku jsem si pozval hosta z nejpovolanějších, Jaroslava Fabiána. Ahoj, Jaroslave.


Jaroslav Fabián

Ahoj, Martine.


Co Jaroslava roce 2022 zastihlo nepřipraveného?


Martin Hurych

Ty máš koníčků, aktivit a profesí jako Leonardo da Vinci. Už jsem zmínil, že jsi lektor projektu Vím, co chci, kromě toho jsi ředitel marketingu bezpečnostní softwarové firmy ESET Software Česká republika a viceprezident mezinárodní federace koučů ICF Česká republika. Sám se honosíš certifikací koučovací PCC. Jsi trenérem na změnu, kapitánem plavidla, členem improvizační skupiny Nepřipravení a snad i můj kamarád. Pojď mi hned na začátek říct, když jsi ten člen Nepřipravených, co tě loni přistihlo nepřipraveného.


Jaroslav Fabián

Nepřipraveného mě zastihla pravděpodobně osobní událost, na kterou se moc připravit nedá, a to je smrt rodinného příslušníka. Z praktických věcí mě zastihly nepřipravené jakékoliv podmínky pro rekonstrukci domu a takové to zjištění, že ač máte prostředky, tak jsou vám k ničemu, protože nekoupíte kari síť. Jinak mě ale v zásadě baví být nepřipravený a nechat se překvapovat.


Martin Hurych

K tomu se určitě dostaneme. Já jsem tu vyjmenoval tunu věcí, což je tak na osobní i pracovní život minimálně tří lidí. Pojď nám povědět, jak jsi se k tomu všemu dostal a hlavně, jak to všechno stíháš.


Jaroslav Fabián

Jak jsem se k tomu všemu dostal, asi říkáním ano. Umím říkat i ne, ale na věci, které mě nezajímají a nebaví. Nechal jsem si v životě jenom ty, které mě naplňují a něco mi přinášejí, ale jich hodně.


Co spojuje Jaroslavovy aktivity?


Martin Hurych

Co je spojuje?

Jaroslav Fabián

Nad tím jsem jednou přemýšlel a pravděpodobně asi nejpřesnější je hledání nějaké jedinečnosti, odlišnosti. Já jsem vlastně celý život primárně marketérem a hledání odlišnosti, která je zajímavá pro druhé, se mi přetavila i v hledání jedinečnosti u kolegů, se kterými spolupracuji, které řídím v týmech, i u klientů v koučování. Jedinečnost hledám i na projektech, u značek a u firem.


Co ho baví na jedinečnosti?


Martin Hurych

Co tě na té jedinečnosti tak bere?


Jaroslav Fabián

To, že je unikátní a že se nedá zkopírovat. Každý je unikát a jsou to strašná klišé, ale jedině když si to člověk přizná a využije jak ty silné stránky, tak i najde lidi, v které bude mít důvěru v to, aby vykryl ty slabé, tak naplno využije svůj potenciál.


Martin Hurych

Když sleduji to, co se děje v mé podnikatelské bublině, tak spousta podnikatelů, majitelů a specialistů na jakékoliv úrovni velmi rychle podléhá tomu, co by měla dělat, co musí a co po ní chtějí ostatní. Ty hledáš jedinečnost. To je hrozně složité, protože lidé velmi jednoduše zapadnou do stáda a mnozí z nás mají tento stádní život rádi. Proč bych tedy měl být jedinečný?


Jaroslav Fabián

Jednoduše, abys byl šťastný. To je ta jednoduchá odpověď. Složitější, protože takto v tom stádu můžeme jít, jít, jít a jednou klopýtneme, umřeme a stádo jde dál. Z mého úhlu pohledu si to neužiji. Pokud si mám něco užít a chci být ve stádu, tak jedině vědomě. Já nemám nic proti stádovosti, ale potřebuji vědět, že jsem si to vybral.

Když jsem přemýšlel o značce Vím, co chci, tak to má dvě části. Vím a chci, což je podle mě ten balanc. Vím je ta logika, moje schopnosti, znalosti, to, co už vím, to, co mi chybí a potřebuji ještě zjistit, to přemýšlení, ta hlava. Chci je to srdce, protože je hezké, že mi někdo řekl, že mám být chirurg, ale mně to vůbec nic neříká, je