top of page

GRETA, AKCELERÁTOR VAŠEHO BYZNYSUNikdy bych nevěřil, že budu psát o Grétě. Z humbuku okolo této slečny jsem byl až znechucený, nezávisle na tom, co a kdo o ní psali. Přišlo mi to jako bouře ve sklenici české vody, navíc mnohdy bez jakékoliv vazby na to, co bylo skutečně řečeno.

Minulý týden jsem ale slyšel názor, dost kontroverzní, který bych s tu vámi sdílel a vyvolal diskusi…


Greta je mladá dáma, jež se vší svojí pílí a vášní bojuje za lepší svět. Sami si dosaďte, jak to celé cítíte.


Existuje ale i "Greta". Synonymum pro daleko širší téma. A je dobré mezi Grétou a "Grétou" rozlišovat.

Je dobré mezi Gretou a "Gretou" rozlišovat.

"Greta" totiž není jen méně masa, méně automobilů, méně létání. "Greta" je i společenský tlak - vyřčený i nevyřčený - a sebe-cenzura nadnárodních společností na své etické kodexy, zelenější chování, společenskou odpovědnost …


Plasty jsou u některých z nich sprosté slovo, a to i když nejde o brčka, ale konstrukční díly ve strojírenství. Hledá se každý gram ušetřeného materiálu, aby nebylo potřeba spotřebovávat energii na jeho výrobu a přepravu. Investuje se se ještě rychleji do vývoje materiálů nových, ideálně ekologicky odbouratelných. Nebo alespoň jinak společensky přijatelných…


Ne vždy je toto chování - podle mých vlastních zkušeností - motivováno čistě altruistickou povahou těchto velkých nadnárodních společností. Stále přece musí především růst a generovat zisk svým akcionářům, ne? V mnoha případech je to prostě snaha zalíbit se, odlákat od sebe pohledy jiných, nebo je naopak přilákat, dokáží-li toto chování řádně marketingově prodat.


Ať je to tak či onak, je fuk. Od souzení tu ovšem nejsme. Tohle chování vám hlavně může přinést nové obchodní příležitosti. A od toho tu už jsme …


Ty samé, které vám mohli před pár lety uniknout kvůli tomu, že jste nebyli schopni následovat tlak - třeba - asijských subdodavatelů na cenu. Tehdy parametr číslo jedna. Přes něj pro mnoho z nás nic nejelo. Jsi dražší, máš padáka.


No, nebyla to úplně pravda, ale takové je okolo mne většinové přesvědčení.


Dnes se může blýskat na lepší časy. Ty samé společnosti, které před lety nekompromisně rušily obchodní vztahy v Evropě a jedna po druhé odcházely za levnějšími dodavateli do Asie/Afriky/Latinské Ameriky, jsou novými okolnostmi - a svými novými přísnějšími etickými kodexy i větším společenským tlakem - nuceny opět přehodnocovat výhodnost lokálních / evropských spoluprací. Hledají se noví obchodní partneři, kteří dokáží dodat nejen nejlevnější, ale hlavně celkově nejvýhodnější řešení. Do této rovnice teď vstupují nejen dolary či eura, ale i tuny uspořených materiálů, nepřepravených materiálů, nevypuštěných skleníkových plynů, všeobecný dopad na životní prostředí, lokální zaměstnanost, podpora místní komunity a podobně.


Šanci tak opět dostávají nové nápady, neotřelá sofistikovaná řešení, komplexní nabídka na klíč řešící zákazníkovy výzvy, lokální partneři … Jistě, ne všude, ale tažní ptáci se již vracejí. Jsem si téměř jist, že jich bude přibývat.


Je tedy jen na nás, jak se na takový trend připravíme a jak jej dokážeme zužitkovat ve svůj prospěch. Byznys přichází za námi. Není na koho nadávat. Pokud této šance nevyužijeme sami, bude to jen a jen naše vina. A to by byla škoda.


Co si to tom všem myslíte vy? Vidíte v novém chování korporací příležitost pro svou vlastní obchodní akceleraci? A jak moc aktivní jste? Dejte mi vědět zde nebo na mých sociálních sítích.


A pokud příležitost sice vidíte, ale nevíte kudy kam, dejte mi vědět také. Třeba společně na něco přijdeme.