005 | JAN KOPRAJDA | JAK SI I MALÁ FIRMA MŮŽE NAJÍT SVOJI SPECIALIZACINebojte se inovací a jděte do toho. Hledejte prostor a nebojte se toho ukazovat lidem, co máte. Často se bojíme, že když někomu řekneme nějaký nápad, nějakou myšlenku, takže nám to někdo ukradne. Ale důležitá je realizace. A realizace v dnešní době je hodně náročná. Takže bych o tom mluvil s okolím, nebál se, šel do toho a hledal cesty. Pokud je to něco, co mě bude naplňovat, tak není nic, co by tomu mělo bránit.

Jan Koprajda je zakladatelem a ředitelem softwarové společnosti Whys. Společnost se zabývá vývojem specializovaných robustních B2B e-commerce řešení, integrací ERP systémů i vývojem na míru.


Jak těžké je pro malou firmu soutěžit cenou? Jaké jsou výhody úzké specializace? Jak se dívá na produktizaci služeb? Jak to má s inovacemi? A jaké šance pro Česko v inovacích vidí?

Důležité odkazy:

Honzův profil na LINKEDIN

Web společnosti Whys


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den.

Já jsem Martin Hurych a tohle ... Tohle je Zážeh.

Zážeh je počátek akcelerace. Akcelerace něco, co potřebujete, abyste se pohli z místa. Tím, že jste si našli tento podcast, za což vám děkuji, jste pro vlastní akceleraci udělali ten nejdůležitější, totiž první krok. V Zážehu sdílíme naše zkušenosti z B2B podnikání. Z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i dalších oblastí.

Dnes akcelerujeme s Janem Koprajdou. Ahoj Honzo.


Jan Koprajda

Ahoj Martine. Děkuji za pozvání.


Martin Hurych

Honza je founder a ředitel technologické společnosti Whys.

Honzo, co v tvém pojetí znamená technologická firma? A abych něco nespletl, představ nám trošku tvoji firmu Whys. Co děláte, jak to děláte, proč děláte?


Jan Koprajda

Technologická firma je docela obecný termín. Těch firem může být více typů. My se zabýváme vývojem softwaru. Vyvíjíme ho na míru. Velice často se snažíme klientům vylepšit procesy ve firmě tak, že stavíme on-line informační systémy. Zároveň vytváříme produktové portfolio podle běžných požadavků, které se u zákazníků opakují. Snažíme pomáhat firmám trošičku i s byznysem, když potřebují software, co šetří čas, zvyšuje prodeje nebo automatizuje prodej a tak dál. Takže co dělá Whys? Whys teď aktuálně pomáhá firmám pomocí softwaru zvyšovat zisky, vstoupit byznysově na nový trh, anebo jim automatizujeme procesy tak, aby ušetřili peníze třeba za lidi, anebo snížily chybovost, kterou má ten lidský faktor.


Martin Hurych

Pro mě je hrozně zajímavý vidět, jak ta vaše generace už v drtivé většině nastoupila do úplně jiného byznysu než třeba ta moje. My jsme pořád víc, tvým slovníkem, hardwaráři, vy jste hodně softwaráři.

Chápu správně, že Whys není jenom dodavatel softwaru, ale i byznysovým parťákem svým klientům?


Jan Koprajda

Do určité míry to tak je. Snažíme u zákazníků, ono to nedává ani jinak smysl, vytvářet řešení, které jim přináší nějaký užitek. Kdybychom jim vyrobili jenom software a nezamysleli se nad ním v souvislostech, tak zákazník ani ve výsledku nemůže být s dodaným řešením spokojený. Beru to už automaticky.

Martin Hurych

Na webu jsem našel, že děláte Full Cycle Software Development. Co si pod tím mám představit?


Jan Koprajda

Vývoj softwaru je docela náročný proces a často vyžaduje určité fáze k tomu, aby to úspěšně dopadlo. Full Cycle Software Development říká: „Hele, my ti pomůžeme. Ty máš nápad a my ti chceme pomoct ten nápad realizovat. Proto musíme o tom tvém nápadu zjistit více informací“. Hodíme do toho svoje nápady a myšlenky. Nutíme zákazníka, aby se nad tím více zamýšlel, aby si udělal research s potencionálními uživateli. A tak dále. Prostě provádíme klienta postupně jednotlivými fázemi. Není to jenom o vývoji, o programování. Je to o i návrhu. A potom ještě o servisu. Full Cycle Software Development znamená jít od úplně prvních myšlenek a prototypu až po implementaci a servis. Všechno obstaráme klientovi na míru.


Martin Hurych

Vy se primárně zabýváte softwarem na míru?


Jan Koprajda

My jsme tak začali. Neřekl bych, že se tím dneska primárně zabýváme. Ale stále je to jako vážná část práce, kterou v současné chvíli děláme.

Martin Hurych

Softwarových firem, firmiček i velkých mastodontů je spousta a všichni říkají, že píšou software na míru. Jak se takové konkurenci dá prosadit? Jak se software na míru prodává?


Jan Koprajda

Je to docela těžký trh. Unikátnost se těžko hledá, a i těžko uchopuje. Myslím si, že to je i docela nesrozumitelné pro zákazníky. I kdybych jim řekl, že něco děláme lépe, nebo že máme nějaké vhodnější technologie, tak to oni nechápou. Oni řeší svůj byznys a užitek. Maximálně ví, že vývoj softwaru je poměrně drahá záležitost. Samozřejmě, když můžou uspořit jakoukoliv částku, tak to je pro ně zajímavý. Proto se často konkuruje cenou. Anebo je byznys vyloženě založený na kontaktech a na důvěře. I já dodávám software na míru zákazníkům, kteří nám z nějakého důvodu důvěřují už od začátku. Možná nás ani nemusí znát, ale tím, že mají doporučení jiných firem, kterým důvěřují, tak jdou za námi a řeknou: „My to chceme od vás“

Tak to máme raději. Jako Whys se neúčastníme výběrových řízení. Tedy pokud se bavíme o softwaru na míru. To jsme ještě nedělali, takže s tím nemáme zkušenosti. Myslím si, že to je docela peklíčko, proto se do toho nehrneme.


Martin Hurych

Když se do toho nehrnete ... Říkal jsi, že jste takhle začínali. Teď se do toho nehrnete. Do čeho se teda hrnete?


Jan Koprajda

My se nehrneme do těch výběrových řízení. Když někdo chce vývoj softwaru na míru a pokud je to zajímavý projekt, tak se do toho hrneme. Více ale hledáme produktové portfolio, které bychom mohli vytvořit.


Martin Hurych

O to mi přesně jde. Ta otázka vlastně byla, jak vystoupit z krysího závodu konkurence cenou? Jestli jsem tě dobře pochopil, tak na tomhle trhu je složitá situace, je vás hromada, hodně se jde na cenu…


Jan Koprajda

Ještě mě napadá … Když už má firma velký a zavedený brand, když je to firma, co má třeba vyšší desítky ne-li třeba stovky vývojářů, tak potom je to samozřejmě jednodušší. Existuje obecné povědomí o značce, firmě, panuje obecná důvěra. Ta firma si samozřejmě může dovolit mít daleko vyšší ceny, ale už svými bývalými projekty ukazuje nějaké garance. Tím, že jsme malá firma, tak v téhle oblasti to pro nás je těžké.


Martin Hurych

Ty jsi z Brna. Brno je české Silicon Valley. Jak bojuješ proti tomu, aby ses toho krysího závodu musel zúčastnit? A kam přecházíš? Říkal jsi: "Ano, vyrostli jsme na vývoji na míru". Ještě jsi nám ale neřekl, kam teda kráčíte teď?


Jak si najít vlastní specializaci


Jan Koprajda

My teď zkoušíme a hledáme možné produkty. To si myslím, že dělá každá IT firma, která řeší custom vývoj. Všichni z toho chtějí ven, nebo alespoň většina.

My máme možná jenom trošku štěstí. Našli jsme produkty a činnosti, které jsme optimalizovali u našich současných klientů, a dokážeme je naškálovat tak, aby z toho byl produkt. A já jsem hodně opatrný, nerad riskuji. Proto to dělám tak … Něco neustále vyvíjíme a jakmile zjistím, hele, tohle by se dalo nějak naškálovat, udělat obecně, tak hledáme řešení, jak tu službu naprogramovat tak, abychom to mohli potom recyklovat pro další jako zákazníky. Na tomto přístupu teď stavíme produktové portfolio, které postupně rozšiřujeme.


Martin Hurych

Co to je, co máte v portfoliu?


Jan Koprajda

Aktuálně máme B2B e-commerce platformu. Základy jsme napsali asi před 2,5 lety. Je hodně mladá, v hodně mladých technologiích, takže je i technologicky hodně zajímavá. Zároveň ji umíme efektivně integrovat do ERP systémů, což je hlavní důvod, proč klienti za námi jdou.


A pak máme vytvořenou integrační platformu, která je ukázkou toho, jak produktizujeme. Když přišly první poptávky, tak jsem už od začátku uvažoval, že tyhle 2 věci rozdělím, že je udělám univerzálnější a tak získám klientelu. Druhý produkt je ERP agregátor. Platforma, která umožní efektivně propojovat ostatní webové aplikace s ERP systémy tak, aby to pro ty zákazníky nebylo implementačně příliš drahé.


Martin Hurych

Jak veliký trh je trh integrací ERP systému?


Jan Koprajda

Já to plně zmapováno nemám. Myslím si, že docela velký. Firem používajících ERP systémy je stále více. Spíš je otázka, na jaké ERP systémy se soustředit. My si vybrali ERP systémy, které jsou hodně specifické. Nepoužívá je tolik firem. Nejvíce pracujeme s ERP systémem Karat, tam je klientů, řekněme, vyšší stovky, což není úplně hodně. Když se budeme bavit o systémech typu Pohoda, malých účetních systémech, tak nevidíme šanci. To je něco jako dneska e-shopy. Spíš se tedy soustředíme na úzké portfolio systémů. Zvažujeme Helios, máme zákazníka na K2. Hledáme ty systémy, kde jsou problémy evidentní a integrace jsou náročné. Hledáme cestu, jak automatizovat nejen zákazníka, jeho procesy, ale automatizovat i práci nad propojením s většími a komplikovanějšími ERP systémy.


Martin Hurych

Takže jestli to chápu správně, tak jsi prošel vývojem od velkého trhu, kde je spousta konkurence, po velmi úzkou specializaci a relativně malý trh?