top of page

007 | ONDŘEJ ANTOŠ | JAK SE STARAT O MOTOR SVÉHO PODNIKÁNÍ


Vnímejte FM jako hlavní proces. Přistupujte k němu jako ke všemu, co ve firmě děláte. Leží v něm obrovské peníze a velká možnost růstu efektivity vašeho podnikání.

Ondřej Antoš je spolu-zakladatelem a ředitelem společnosti EASY FM, zabývající se konzultacemi a vývojem software pro správu majetku.


V epizodě hledáme odpovědi na následující otázky:


Jak pečujeme o motory našeho podnikání?

Jak probíhá digitalizace ve facility managementu?

Jaké jsou aktuální trendy?


Důležité odkazy:

https://www.linkedin.com/in/ond%C5%99ej-anto%C5%A1-ba276076/

https://www.easyfm.cz/

https://www.swklid.cz/


 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den.

Já jsem Martin Hurych a tohle … Tohle je Zážeh.

Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohnuli z místa. Pokud posloucháte tento podcast, tak jste pro tu Vaši akceleraci udělali ten nejdůležitější, totiž první krok.

V zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i z dalších oblastí. Dnes budeme akcelerovat s Ondřejem Antošem, ředitelem a spoluzakladatelem společnosti Easy FM.

Ahoj Ondro.


Ondřej Antoš

Ahoj, děkuji moc za pozvání.


Martin Hurych

Rádo se stalo. Ondro, můžeš sebe a vaši firmu představit?


Ondřej Antoš

Určitě. My jsme vznikli nějakých 5–6 let zpátky na základě zkušeností mě a společníků, kdy jsem se primárně pohyboval v oblasti systému řízení firem. Zaměřili jsme se na jeden z problematických procesů každé firmy, která existuje. A to je správa majetku, facility management. Při nastavování systémů řízení podniků jsem vždy narážel na relativně velký problém v odpovědnostech, v evidenci, vůbec v plánování. Je to tak trochu na konci toho ocasu. Tak jsme to začali měnit.

Stěžejním produktem je softwarová cloudová aplikace KLID. Je to odborně CFM, CAFM, nebo CMMS systém, ale řekněme krásně česky, že je to systém pro řízení majetku.

Rozhodně se ale necítíme jako softwarová firma. Cítíme se spíše jako poradenská firma. My jdeme do organizace, my jdeme pomoct, zlepšit a změnit systém řízení majetku.


Martin Hurych

Baví mě tvůj entuziasmus. Dovolím si pro posluchače a diváky to začít trošičku rozplétat, protože jsi řekl hromadu cizích slov. Facility management… Jak si mám představit facility management? Když jsem se ptal doma syna, co si myslí, že je facility management, tak mi řekl: „To jsou ty dámy, co chodí po nákupním centru a uklízejí“. Co je doopravdy facility management?


Ondřej Antoš

To jsou taky ony, je to tak. Já to celkem chápu, facility management se rozkročil. Já, starý procesák, vždy koukám na to, co je hlavní proces, co je za účelem toho, že něco vyrábím, musím vyrábět… Nebo mám hotel, ubytuji hosty, ale abych mohl ten hlavní proces zajistit, tak potřebuji zázemí, tzn. to prostředí - výroba, výrobní technologie, haly, auto provoz, ještěrky. O to se musím starat. U hotelu zase je to wellness centrum, kuchyně, restaurace. Tam všude spadá facility management. Jde o to, aby prostředí podnikání, ten motor, fungoval. Abych dojel ke klientovi a dovezl mu produkt, který mu chci dodat.


Facility management = motor podnikání

Martin Hurych

To znamená, že facility management je péče o motor podnikání?


Ondřej Antoš

Přesně tak, péče o motor podnikání. Ano, takhle to taky vnímáme.


Martin Hurych

Jak dneska malé a střední firmy pečují o svoje motory?


Ondřej Antoš

Já bych řekl, že se to výrazně lepší, ale hodně jedeme stále v operativě. To se netýká jenom malých středních firem, ale i velkých firem, což pro nás bylo trochu překvapením. Když jsme tento projekt rozjížděli, mířili jsme na malé a střední firmy. Dneska jsme i u těch velkých. Rigidní přístup k správě majetku hodně často přetrvává i tam a změna se děje relativně hodně pomalu. Takže, zlepšuje se to, ale myslím si, že většina firem je v těžké operativě.


Martin Hurych

Co to v dennodenním životě znamená operativa ve facility managementu?


Ondřej Antoš

Tak trošku hašení požárů. Když k něčemu dojde, tak to má samozřejmě prioritu, protože prostě někde něco kleklo. Ale nějaká prediktivní údržba? Nemyslí se dopředu. Majetek je jedno z největších aktiv firmy. My dneska vnímáme, jakým způsobem je majetek spravován. Tam je obrovský prostor pro zlepšení. To je efekt, který přináší obrovské peníze. Management si ale musí uvědomit, že, samozřejmě ano, nejdřív musím utratit nějaké peníze, abych situaci dlouhodobě zlepšil než neustále hasit požáry. Takhle to vidíme velmi často. Neříkám, že to je stoprocentně všude, samozřejmě spousta oborů, nebo spousta firem je hodně daleko, ale převažuje spíš ta operativa.


Martin Hurych

Já jsem v téhle oblasti amatér. Z toho, co říkáš, tak mi trochu zní, že ten motor, který mě živí, ženu přes maximální otáčky, občas nevyměním olej … To je to, co říkáš?


Ondřej Antoš

Ano, přesně tak. Je to úplně to stejné, jak se chovám ke svému autu. Buďto s ním chodím každý rok na servis a sleduji to, nezapomenu na to a měním olej, měním filtry atd. A nebo to nedělám. Je to samozřejmě problém nejenom vůči tomu autu, ale také problém vůči mně. Když nevyměním v klimatizaci filtr, tak se samozřejmě trávím. Úplně to samé je u budovy ve které funguji. Nefunguje mi, tak jak má.


Martin Hurych

Co si myslíš, že majitele, ať už firem nebo majetků, budov, vede k tomu, že se, jestli jsem to pochopil správně, o ten majetek nestarají tak, jak by mohli?


Ondřej Antoš

Já si myslím, že to je vůbec uvědomění si problematiky. Je spousta témat, která jsou na papíře, jako jsou smart building a smart homes. To jsou buzz words, lítá to tak jako vzduchem … Ale opravdu si uvědomit, že mám něco aktivně dělat, to je něco jiného.

Když to vezmu na výrobní technologie .. Často se o tom bavíme s profesionály, že údržba výrobních technologií je prostě mimo plány výroby. Vůbec se na to nemyslí, je poddimenzovaná kapacitně, finance na ni nejsou. A to jsou výrobní podniky .. Výrobní technologie jsou pro ně to nejdůležitější. Když jim bouchne výrobní linka, tak jako operativa hasíme požár. A to je to, co je potřeba si uvědomit. Že v rámci manažerského rozhodnutí, tomu musím dát patřičný čas, kvalifikaci, finance, systém a pak mi to dlouhodobě přináší nějaký efekt.


Strategický přístup k FM

Martin Hurych

Tady jsme v Zážehu. Tohle i pro mě je jistý zážeh. Co, když bych teď zpytoval svědomí, bych měl dělat pro to, abych svůj facility management vytáhl z té takticko-operativní úrovně na nějakou strategickou? Čím bych měl začít?


Ondřej Antoš

Tak já jsem systémák. Tedy nastavit si systém, podívat se na to, co v rámci té správy majetku...


Martin Hurych

… Promiň, Ondro, systémy jsou sprostý slovo. Jak proti tomu bojujete?


Ondřej Antoš

Já velmi těžko, ale proto jsem třeba i tady. Je to o pořádku a kontrole. Já říkám: „Co je systém?“ Kdo, kdy, kde, proč, jak, za kolik. Vyřešeno. Na tohle mi odpovězte a když to nedokážete, tak nemáte systém. Velmi triviální záležitost. O co se starám? Mám přehledy? Co se s tím má dělat? Kdo to dělá? Kolik mě to stojí? To jsou klíčové věci, které firmy mají na nějaké úrovni. Velmi často v excelech, v šanonech papírů, v Outlooku, Google kalendářích. Na 30 místech. Nedá se to zkontrolovat. To se dá relativně jednoduše změnit. Samozřejmě neříkáme, že to je jednoduchá věc. Ale jednoduché je změnit ten pohled na to a říct, ano začnu nastavovat systém. A pak už prostě stavím tu pyramidu od základu.


Martin Hurych

Když se rozhodnu stavět ten systém. Co by měly být první 1-3 kroky? Jak bych tu pyramidu měl začít stavět? Začínám stavět odshora, odspoda, zboku, čím?


Ondřej Antoš

Vždycky říkám, pozvěme si na to profesionály. To děláme my. Jsem celoživotní poradce, takže si budu obhajovat své povolání. On ten slavný Viktor Čistič, Jean Reno z brutální Nikity, rád to používám, který přijde zvenku a vyřeší problém, má svůj smysl. Protože se na to kouká nezávisle a bourá vnitropodnikové vztahy. Kdo je důležitější a kdo je větší kamarád s majitelem atd. Určitě neudělat to, že si pořídíte software a řeknete svým lidem: „Zaveďte to!“ My jsme tu od toho, aby se analyzovalo, implementovala opatření, proškolili lidi a aby fungovala pravidelná pomoc. Ono přijít do firmy něco tam změnit a zmizet znamená, že za rok budeme ve stavu, jako by se nic nestalo. Ještě horší je z mého pohledu jít na nějaké akreditované školení, nebo podobně. Vzdělávání je samozřejmě dobře, ale poté, když se vrátím do firmy, i jako certifikovaný facility manažer, sám od sebe zmůžu málo na to, abych změnil procesy firmy. Většinou na to nemám moc a sílu. Tedy když chci změnit, najdu někoho, kdo mi přijde do firmy a začne to se mnou měnit postupně. A je to otázka půl roku a můžu být úplně někde jinde.


Martin Hurych

Úplně teď vidím posluchače a diváky, jak jim vstávají vlasy hrůzou. Říkají: „Analýza, implementace, půl roku … ale já mám svoji práci.“


Ondřej Antoš

A to je přesně to, proč si pozvu někoho zvenku. Člověk, který tam přijde, mi pomůže nějakým způsobem moderovat. On to neudělá za vás, ale pomůže, protože ví, co se v danou chvíli má dělat a nějakým způsobem proces změny uřídí. To je klíčová role.

Často se nás firmy ptají: „Vy jste softwarová firma, že máte produkt?“ Já říkám, že ne. My jsme poradci, my jdeme do firmy rovnat procesy. A to, že máme software, je samozřejmě nezbytné, protože změna bez efektivního systému a nástroje nejde provést. My jsme ti poradci, kteří přijdou a projektově uřídí změnu. Proškolí lidi a periodicky hlídají, že změna pokračuje dál.


Digitalizace FM

Martin Hurych

Mě tam zaujaly dvě věci. Šanon a software. K softwaru se ještě dostanu, ale ten šanon mě upřímně vyděsil. Já osobně mám přes 15 let bezpapírovou kancelář. Do minulého roku jsem neměl tiskárnu, tu jsem koupil teď kvůli synovi, kvůli jeho škole a kvůli covidu. Já osobně funguji absolutně bezpapírově. Nějak jsem předpokládal, že digitalizace probíhá i ve firmách, nebo podle toho co slyším, tak v některých oborech už probíhá. Jak to funguje ve facility managementu?


Ondřej Antoš

Také tam probíhá, ale jde to opravdu pomalu. Vidíme to hodně ze strany dodavatelů. Trh FM berme jako 2 trhy – na správce a dodavatele revizí, údržby a podobně. My se dneska koukáme na oba 2.

Spoustu oficiálních dokumentů, které musím mít, jsou protokoly o revizi a další dokumenty, které vznikají na straně dodavatele. V elektronické podobě, aby byly legislativně platné - s nějakým elektronickým podpisem, ověřené - je umí vydat nízká procenta dodavatelů. Takže ta změna tam probíhá. Šanon v této oblasti vládne světu. Kancelář technika je většinou zavalená papíry. Mění se to obrovsky. Třeba teď příklad covidu. Když všichni přešli na home office, tak najednou byl samozřejmě větší tlak. Už to nechtějí v papíru, nechtějí, aby lítaly revizní zprávy. Aby někdo někde ověřoval přijetí a pak to někam zakládal, protože v místě pracoviště prostě není. Takže změna probíhá, myslím si, že to je trend, který bude nezvratný a bude čím dál větší. Digitalizace dojde do každého procesu firmy, ani facility management se tomu nevyhne, ale zatím zdárně vyhýbá.


Martin Hurych

Jak dlouho nám ještě bude trvat, aby facility management dohnal ostatní procesy ve firmě, které, jako třeba účetnictví, se zdigitalizují daleko rychleji?


Ondřej Antoš

Je na tlaku managementu i na tlaku všech ostatních. Primárně na straně vlastníka majetku, který je klientem. Řekne, já to takhle chci. Druhá strana věci je, jestli je to dodavatel schopen zajistit a ví jak na to. To je třeba naším cílem. Strategickým záměrem je změnit vnímání dodavatelů, že můžou přejít do elektronické podoby. A dát jim k tomu šablony, naučit je to používat. Ale musí to řídit a hlavně chtít vlastník, klient. On to chce, ale pochybuje, s tím se setkáváme velmi často. Slýcháme, že by se jim to strašně líbilo, ale že jejich dodavatelé to nezvládnou