top of page

007 | ONDŘEJ ANTOŠ | JAK SE STARAT O MOTOR SVÉHO PODNIKÁNÍ


Vnímejte FM jako hlavní proces. Přistupujte k němu jako ke všemu, co ve firmě děláte. Leží v něm obrovské peníze a velká možnost růstu efektivity vašeho podnikání.

Ondřej Antoš je spolu-zakladatelem a ředitelem společnosti EASY FM, zabývající se konzultacemi a vývojem software pro správu majetku.


V epizodě hledáme odpovědi na následující otázky:


Jak pečujeme o motory našeho podnikání?

Jak probíhá digitalizace ve facility managementu?

Jaké jsou aktuální trendy?


Důležité odkazy:


 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den.

Já jsem Martin Hurych a tohle … Tohle je Zážeh.

Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohnuli z místa. Pokud posloucháte tento podcast, tak jste pro tu Vaši akceleraci udělali ten nejdůležitější, totiž první krok.

V zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i z dalších oblastí. Dnes budeme akcelerovat s Ondřejem Antošem, ředitelem a spoluzakladatelem společnosti Easy FM.

Ahoj Ondro.


Ondřej Antoš

Ahoj, děkuji moc za pozvání.


Martin Hurych

Rádo se stalo. Ondro, můžeš sebe a vaši firmu představit?


Ondřej Antoš

Určitě. My jsme vznikli nějakých 5–6 let zpátky na základě zkušeností mě a společníků, kdy jsem se primárně pohyboval v oblasti systému řízení firem. Zaměřili jsme se na jeden z problematických procesů každé firmy, která existuje. A to je správa majetku, facility management. Při nastavování systémů řízení podniků jsem vždy narážel na relativně velký problém v odpovědnostech, v evidenci, vůbec v plánování. Je to tak trochu na konci toho ocasu. Tak jsme to začali měnit.

Stěžejním produktem je softwarová cloudová aplikace KLID. Je to odborně CFM, CAFM, nebo CMMS systém, ale řekněme krásně česky, že je to systém pro řízení majetku.

Rozhodně se ale necítíme jako softwarová firma. Cítíme se spíše jako poradenská firma. My jdeme do organizace, my jdeme pomoct, zlepšit a změnit systém řízení majetku.


Martin Hurych

Baví mě tvůj entuziasmus. Dovolím si pro posluchače a diváky to začít trošičku rozplétat, protože jsi řekl hromadu cizích slov. Facility management… Jak si mám představit facility management? Když jsem se ptal doma syna, co si myslí, že je facility management, tak mi řekl: „To jsou ty dámy, co chodí po nákupním centru a uklízejí“. Co je doopravdy facility management?


Ondřej Antoš

To jsou taky ony, je to tak. Já to celkem chápu, facility management se rozkročil. Já, starý procesák, vždy koukám na to, co je hlavní proces, co je za účelem toho, že něco vyrábím, musím vyrábět… Nebo mám hotel, ubytuji hosty, ale abych mohl ten hlavní proces zajistit, tak potřebuji zázemí, tzn. to prostředí - výroba, výrobní technologie, haly, auto provoz, ještěrky. O to se musím starat. U hotelu zase je to wellness centrum, kuchyně, restaurace. Tam všude spadá facility management. Jde o to, aby prostředí podnikání, ten motor, fungoval. Abych dojel ke klientovi a dovezl mu produkt, který mu chci dodat.


Facility management = motor podnikání

Martin Hurych

To znamená, že facility management je péče o motor podnikání?


Ondřej Antoš

Přesně tak, péče o motor podnikání. Ano, takhle to taky vnímáme.


Martin Hurych

Jak dneska malé a střední firmy pečují o svoje motory?


Ondřej Antoš

Já bych řekl, že se to výrazně lepší, ale hodně jedeme stále v operativě. To se netýká jenom malých středních firem, ale i velkých firem, což pro nás bylo trochu překvapením. Když jsme tento projekt rozjížděli, mířili jsme na malé a střední firmy. Dneska jsme i u těch velkých. Rigidní přístup k správě majetku hodně často přetrvává i tam a změna se děje relativně hodně pomalu. Takže, zlepšuje se to, ale myslím si, že většina firem je v těžké operativě.


Martin Hurych

Co to v dennodenním životě znamená operativa ve facility managementu?


Ondřej Antoš

Tak trošku hašení požárů. Když k něčemu dojde, tak to má samozřejmě prioritu, protože prostě někde něco kleklo. Ale nějaká prediktivní údržba? Nemyslí se dopředu. Majetek je jedno z největších aktiv firmy. My dneska vnímáme, jakým způsobem je majetek spravován. Tam je obrovský prostor pro zlepšení. To je efekt, který přináší obrovské peníze. Management si ale musí uvědomit, že, samozřejmě ano, nejdřív musím utratit nějaké peníze, abych situaci dlouhodobě zlepšil než neustále hasit požáry. Takhle to vidíme velmi často. Neříkám, že to je stoprocentně všude, samozřejmě spousta oborů, nebo spousta firem je hodně daleko, ale převažuje spíš ta operativa.


Martin Hurych

Já jsem v téhle oblasti amatér. Z toho, co říkáš, tak mi trochu zní, že ten motor, který mě živí, ženu přes maximální otáčky, občas nevyměním olej … To je to, co říkáš?


Ondřej Antoš

Ano, přesně tak. Je to úplně to stejné, jak se chovám ke svému autu. Buďto s ním chodím každý rok na servis a sleduji to, nezapomenu na to a měním olej, měním filtry atd. A nebo to nedělám. Je to samozřejmě problém nejenom vůči tomu autu, ale také problém vůči mně. Když nevyměním v klimatizaci filtr, tak se samozřejmě trávím. Úplně to samé je u budovy ve které funguji. Nefunguje mi, tak jak má.


Martin Hurych

Co si myslíš, že majitele, ať už firem nebo majetků, budov, vede k tomu, že se, jestli jsem to pochopil správně, o ten majetek nestarají tak, jak by mohli?


Ondřej Antoš

Já si myslím, že to je vůbec uvědomění si problematiky. Je spousta témat, která jsou na papíře, jako jsou smart building a smart homes. To jsou buzz words, lítá to tak jako vzduchem … Ale opravdu si uvědomit, že mám něco aktivně dělat, to je něco jiného.

Když to vezmu na výrobní technologie .. Často se o tom bavíme s profesionály, že údržba výrobních technologií je prostě mimo plány výroby. Vůbec se na to nemyslí, je poddimenzovaná kapacitně, finance na ni nejsou. A to jsou výrobní podniky .. Výrobní technologie jsou pro ně to nejdůležitější. Když jim bouchne výrobní linka, tak jako operativa hasíme požár. A to je to, co je potřeba si uvědomit. Že v rámci manažerského rozhodnutí, tomu musím dát patřičný čas, kvalifikaci, finance, systém a pak mi to dlouhodobě přináší nějaký efekt.


Strategický přístup k FM

Martin Hurych

Tady jsme v Zážehu. Tohle i pro mě je jistý zážeh. Co, když bych teď zpytoval svědomí, bych měl dělat pro to, abych svůj facility management vytáhl z té takticko-operativní úrovně na nějakou strategickou? Čím bych měl začít?


Ondřej Antoš

Tak já jsem systémák. Tedy nastavit si systém, podívat se na to, co v rámci té správy majetku...


Martin Hurych

… Promiň, Ondro, systémy jsou sprostý slovo. Jak proti tomu bojujete?


Ondřej Antoš

Já velmi těžko, ale proto jsem třeba i tady. Je to o pořádku a kontrole. Já říkám: „Co je systém?“ Kdo, kdy, kde, proč, jak, za kolik. Vyřešeno. Na tohle mi odpovězte a když to nedokážete, tak nemáte systém. Velmi triviální záležitost. O co se starám? Mám přehledy? Co se s tím má dělat? Kdo to dělá? Kolik mě to stojí? To jsou klíčové věci, které firmy mají na nějaké úrovni. Velmi často v excelech, v šanonech papírů, v Outlooku, Google kalendářích. Na 30 místech. Nedá se to zkontrolovat. To se dá relativně jednoduše změnit. Samozřejmě neříkáme, že to je jednoduchá věc. Ale jednoduché je změnit ten pohled na to a říct, ano začnu nastavovat systém. A pak už prostě stavím tu pyramidu od základu.


Martin Hurych

Když se rozhodnu stavět ten systém. Co by měly být první 1-3 kroky? Jak bych tu pyramidu měl začít stavět? Začínám stavět odshora, odspoda, zboku, čím?


Ondřej Antoš

Vždycky říkám, pozvěme si na to profesionály. To děláme my. Jsem celoživotní poradce, takže si budu obhajovat své povolání. On ten slavný Viktor Čistič, Jean Reno z brutální Nikity, rád to používám, který přijde zvenku a vyřeší problém, má svůj smysl. Protože se na to kouká nezávisle a bourá vnitropodnikové vztahy. Kdo je důležitější a kdo je větší kamarád s majitelem atd. Určitě neudělat to, že si pořídíte software a řeknete svým lidem: „Zaveďte to!“ My jsme tu od toho, aby se analyzovalo, implementovala opatření, proškolili lidi a aby fungovala pravidelná pomoc. Ono přijít do firmy něco tam změnit a zmizet znamená, že za rok budeme ve stavu, jako by se nic nestalo. Ještě horší je z mého pohledu jít na nějaké akreditované školení, nebo podobně. Vzdělávání je samozřejmě dobře, ale poté, když se vrátím do firmy, i jako certifikovaný facility manažer, sám od sebe zmůžu málo na to, abych změnil procesy firmy. Většinou na to nemám moc a sílu. Tedy když chci změnit, najdu někoho, kdo mi přijde do firmy a začne to se mnou měnit postupně. A je to otázka půl roku a můžu být úplně někde jinde.


Martin Hurych

Úplně teď vidím posluchače a diváky, jak jim vstávají vlasy hrůzou. Říkají: „Analýza, implementace, půl roku … ale já mám svoji práci.“


Ondřej Antoš

A to je přesně to, proč si pozvu někoho zvenku. Člověk, který tam přijde, mi pomůže nějakým způsobem moderovat. On to neudělá za vás, ale pomůže, protože ví, co se v danou chvíli má dělat a nějakým způsobem proces změny uřídí. To je klíčová role.

Často se nás firmy ptají: „Vy jste softwarová firma, že máte produkt?“ Já říkám, že ne. My jsme poradci, my jdeme do firmy rovnat procesy. A to, že máme software, je samozřejmě nezbytné, protože změna bez efektivního systému a nástroje nejde provést. My jsme ti poradci, kteří přijdou a projektově uřídí změnu. Proškolí lidi a periodicky hlídají, že změna pokračuje dál.


Digitalizace FM

Martin Hurych

Mě tam zaujaly dvě věci. Šanon a software. K softwaru se ještě dostanu, ale ten šanon mě upřímně vyděsil. Já osobně mám přes 15 let bezpapírovou kancelář. Do minulého roku jsem neměl tiskárnu, tu jsem koupil teď kvůli synovi, kvůli jeho škole a kvůli covidu. Já osobně funguji absolutně bezpapírově. Nějak jsem předpokládal, že digitalizace probíhá i ve firmách, nebo podle toho co slyším, tak v některých oborech už probíhá. Jak to funguje ve facility managementu?


Ondřej Antoš

Také tam probíhá, ale jde to opravdu pomalu. Vidíme to hodně ze strany dodavatelů. Trh FM berme jako 2 trhy – na správce a dodavatele revizí, údržby a podobně. My se dneska koukáme na oba 2.

Spoustu oficiálních dokumentů, které musím mít, jsou protokoly o revizi a další dokumenty, které vznikají na straně dodavatele. V elektronické podobě, aby byly legislativně platné - s nějakým elektronickým podpisem, ověřené - je umí vydat nízká procenta dodavatelů. Takže ta změna tam probíhá. Šanon v této oblasti vládne světu. Kancelář technika je většinou zavalená papíry. Mění se to obrovsky. Třeba teď příklad covidu. Když všichni přešli na home office, tak najednou byl samozřejmě větší tlak. Už to nechtějí v papíru, nechtějí, aby lítaly revizní zprávy. Aby někdo někde ověřoval přijetí a pak to někam zakládal, protože v místě pracoviště prostě není. Takže změna probíhá, myslím si, že to je trend, který bude nezvratný a bude čím dál větší. Digitalizace dojde do každého procesu firmy, ani facility management se tomu nevyhne, ale zatím zdárně vyhýbá.


Martin Hurych

Jak dlouho nám ještě bude trvat, aby facility management dohnal ostatní procesy ve firmě, které, jako třeba účetnictví, se zdigitalizují daleko rychleji?


Ondřej Antoš

Je na tlaku managementu i na tlaku všech ostatních. Primárně na straně vlastníka majetku, který je klientem. Řekne, já to takhle chci. Druhá strana věci je, jestli je to dodavatel schopen zajistit a ví jak na to. To je třeba naším cílem. Strategickým záměrem je změnit vnímání dodavatelů, že můžou přejít do elektronické podoby. A dát jim k tomu šablony, naučit je to používat. Ale musí to řídit a hlavně chtít vlastník, klient. On to chce, ale pochybuje, s tím se setkáváme velmi často. Slýcháme, že by se jim to strašně líbilo, ale že jejich dodavatelé to nezvládnou. Takže, dá se to změnit a dá se to změnit velmi rychle. Jenom chtít, nabídnout vzdělávání a cestu dodavatelům, jak to udělat.


Inovace ve FM

Martin Hurych

Trochu tuším odpověď. Nicméně přesto se zeptám. Na LinkedInu jsem se o tobě dočetl, že se považuješ za vizionáře a inovátora. Jak se ti žije v takhle, nechci říct archaickým, ale konzervativním prostředí?


Ondřej Antoš

Tak mě se žije dobře, protože je kam vyvíjet i kam pokračovat. Spíše někdy trošku narážím do zdi. Moje myšlenky jsou myslím hodně dopředu. Ale snažíme se. Naše klíčová vize je změnit to, změnit systém. A to mě na tom nejvíce baví. Nejsem člověk, který by se hrabal v nějakých technických normách, na to nejsem vůbec typ. Když se řekne vizionář, tak tam se asi vidím nejvíc. To je opravdu to, co mě baví… měnit pohled na věc, vymýšlet, jak by to mohlo jít. Někdy je to velmi náročné. Myslel jsem si, že tam, kde jsme dnes, budeme daleko dříve, ale to je život. Představa o tom, že to půjde rychleji a že to bude vnímáno daleko lépe, je normální.


Martin Hurych

Jak by podle tebe v roce 2025 či 2030 měla vypadat péče o naše podnikatelské motory?


Ondřej Antoš

Přechod do plné automatizace, digitalizace. Propojení jednotlivých částí celku - což jsou odpovědné osoby, majitelé, dodavatelé - na nějakých platformách, které mezi sebou komunikují. K tomu dojde, už se tak pomalu děje. Problém je, že každý přichází s jiným sólo řešením. Propojit všechno do jedné aplikace je velmi náročné a není to asi reálné. Cesta není jednoduchá. Když mám 10 dodavatelů a každý mi přijde se svojí aplikací, jsem následně jako správce majetku v situaci, že mám 10 absolutně rozdílných systémů. Tak nemůžu fungovat. Já se potřebuji propojit a sdílet informace napříč těmi dodavatelskými platformami. To je třeba věc, kterou řešíme, kterou vizionářsky hledáme. Jakým způsobem propojit různé aplikace, které v rámci správy majetku vlastník majetku má dnes, nebo bude mít. IoT, energy management, online monitoring, řízení nájmů, MaR systémy. Teď toho je samozřejmě stále více a více.


Martin Hurych

Teď jsi toho vyvalil hromadu. A co jste objevili? Kam jste vlastně v té vaší vizi zatím došli? Ty jsi říkal software… Předpokládám, že si teda píšete vlastní software?


Ondřej Antoš

Ano, od začátku v zásadě budujeme vlastní platformu. Důsledek toho, že jsme sami nic nenašli. Moje dlouhodobá poradenská zkušenost byla, že jsou tady robustní systémy, které mají svoji roli, umí toho hodně, ale něco rychlého, jednoduchého, jako třeba, že otevřu mobilní aplikaci, najedu, kliknu. To je ten čas, to je ten efekt, to je ta jednoduchost, která musí být, protože ve chvíli, kdy mám složitý systém, musím mít kvalifikované lidi. Pak potřebuji spíš ajťáky než řekněme, údržbáře. Tzn. zase musí být nějaký mezičlánek, někdo, kdo je softwarově hodně zdatný. No ale ten na trhu není, a to je velmi cenné zboží. Takže já musím najít něco, co dokážou používat všichni a není to nic extrémně složitého. Když se dneska podívám na mobilní aplikace používané v supermarketech, babička tam načte QR kód, funguje to výborně. Takhle má prostě fungovat FM aplikace, aby to mohl používat opravdu každý a nemusel strávit 2 měsíce na nějakém specifickém školení pro používání softwaru na správu majetku.


Martin Hurych

Řekněme, že mám vysokozdvižný vozík nebo lis na plasty. Mám jich ve fabrice 2, 3, 15, to je úplně jedno. Něco se mi stane, přijdu před ten stroj s mobilní aplikací a teď co? Ta vize je tedy jaká?


Ondřej Antoš

Dneska už to funguje. Načtu QR kód, okamžitě mi to řekne, co to je za zařízení, jestli to třeba už někdo nehlásil přede mnou. Ťuknu, do 30 sekund je to v systému a například i v telefonu údržbáře, který je úplně na druhé straně fabriky. On už ví, aha má to nějakou prioritu, hoří to. Může se rovnou na místě podívat, co to je za zařízení, co se s tím dělo, jestli to je v záruce, kdo to řeší, jaká firma, jaká je dokumentace, jaké jsou tam plány. Všechno je velmi rychlé. Efektivita je samozřejmě v tom, že on neztrácí čas tím, že musí myslet na to, aha, já jsem tu údržbu odstranil, já jí musím ještě taky někam zapsat, což se většinou neděje, protože na to zapomene, protože mezitím někdo nahlásí něco jiného. Údržba, nebo operativní oprava je už od zadání svázaná s tím prvkem, až po vyřešení. Už na to nemusím myslet. Příště se jenom podívám, řeknu aha, tak to se tady už dělo 3×, je to v záruce, můžeme to prostě řešit.


Martin Hurych

To, co říkáš, ve spoustě oblastí, v kterých dennodenně žijeme je normální. Jak to dneska vypadá ve facility managementu? Tak, jak to povídáš, tak říkáš, tohle to je vize. Tohle to je trošku možná ještě pro někoho sci-fi. Na druhou stranu v jiných oblastech života už to žijeme. Jak to dneska vypadá v praxi?


Ondřej Antoš

Je to o přístupu. Jsou firmy, které se bojí, že to lidi nezvládnou. Jsou firmy, které do toho přejdou úplně bez problémů a začnou používat. Teď jsem zrovna měl obchodní jednání a klient říkal: "Ale a já tady mám lidi, kteří mají tlačítkové telefony." To je třeba věc, kterou nevyřešíme. Pak se přesně děje to, že údržba je nahlášená tak, že jsem někoho potkal na chodbě, řekl to někomu na poradě, poslal jsem to mailem, dal na papírku. A teď co se dělo? Vyřešilo se to? Víme o tom? Zaznamenalo se to? To je prostě neřešitelný problém, pakliže nezačnu systematicky tlačit na všechny. Pořád nás to bude obtěžovat, a pořád budeme naštvaní, protože nevíme, jestli už jsem to odstranil, neodstranil, v jakém je to stádiu, když nepřejdeme do toho systému, nezměníme to. Nejdůležitější je, aby tam někdo praštil do stolu a řekl: „Tak to změníme.“


Martin Hurych

Co myslíš, že můžou být důvody, proč zatím nikdo nepráská do stolu?


Ondřej Antoš

Tak jedna věc je samozřejmě to, že to na první pohled nevydělává peníze. Přednější je teď, ano, mám tady třeba hotel, tak ho primárně potřebuji zaplnit hosty a dobře je nakrmit, aby se tady měli dobře. A tohle je takové podružné. Ale myslím, že spoustu majitelů a manažerů si to uvědomuje. Na trhu jsme nějakých 4 a půl roku reálného softwaru. Dnes to už vnímám hodně jinak, ta změna se děje velmi rychle.


Martin Hurych

Jako inovátor a vizionář, čím je tvůj software specifický? Ty jsi tady nastínil nějaké problémy, tak jak se to snažíš řešit jinak?


Ondřej Antoš

Ten klíčový rozdíl je v uživatelské jednoduchosti. To je to nejdůležitější, co vidím. Nejenom, že to ten člověk umí používat teď, ale umí to používat za měsíc a nemusí si před každým zadáním přečíst příručku, jak má něco někam zadat. To je pro nás to nejdůležitější. Pak je tam spoustu věcí, jako je třeba mobilní aplikace, jako je propojení na ostatní aplikace. Není snahou všechno si vyvinout sám, ale najít stěžejní body. My jsme například nástroj pro tu reálnou technickou správu a vedle toho je nástroj na energetický management, nástroj na Building Information Modeling, nástroje na chytrou údržbu, IoT maintenance atd.


Martin Hurych

Promiň, ne každý zná, co je IoT.


Ondřej Antoš

A ano to je slovo, které v poslední době hodně vyletělo. Ten trh je obrovský. Oficiálně je to internet věcí, ale bavme se o tom, že díky internetu mohu sdílet spoustu informací a přenášet si informace. Hodně se mluví například o chytré domácnosti, tam můžeme začít. Mám chytrou ledničku, mám chytrou troubu, kterou mohu ovládat. Když to řeknu ve výrobě, tak je to kouzelná krabička, která mi třeba monitoruje zahřívání a ono mi to následně v telefonu ukáže pozor, přehřívá se ti stroj. Velmi jednoduše řečeno. To, co my jsme udělali třeba v době covidu, kdy jsme se obchodně zastavili. Tak jsme se právě vrhli třeba na tuhle oblast, kde jsme propojili, asi 6 specifických aplikací a pokračujeme. Teď jsme začátku. To je věc, která je trend a budoucnost, protože mezi sebou ty jednotlivé softwary musí mluvit. Když budu mít jeden velký systém, tak většinou je robustní a složitý. Jsou to dva světy, které jdou proti sobě. Mám buďto velký robustní software a ten moc neohnu, anebo mám 10 malých softwarů, které ale mezi sebou musí komunikovat.


Platforma pro správce, majitele i dodavatele

Martin Hurych

Tzn. že vy si předáváte data? Nebo stavíš platformu, jak se to dneska moderně říká? Nebo máš nějaký integrátor? Jak vlastně propojuješ tyhle na první pohled relativně nezávislé aplikace do jednoho komunikačního celku?


Ondřej Antoš

Stavíme platformu, na základě partnerských aplikací. To je téma, které je velmi žhavé. Každý má svůj prvek - chytré řízení nájmů, prostorovou pasportizaci, Building Information modeling, … Už jenom to, aby mezi sebou ty prvky komunikovaly, je poměrně docela zajímavá role, kterou řešíme. Vymýšlíme, jakým způsobem to udělat a už se na tom nějakým způsobem pracuje. Nebo to, že já jako uživatel a správce majetku nemám 10 partnerů, ale mám jednoho, který to potom, třeba z pohledu helpdesku, distribuuje, řídí a organizuje. Má to x různých pohledů, ale to je z naší strany ta největší inovace, kterou aktuálně procházíme.


Martin Hurych

Platforma pro majitele a správce majetku?


Ondřej Antoš

Ale zároveň pro dodavatele, což jsou ti jednotliví servisáci, faciliťáci.

Nejenom, že správci majetku dávám x pohledů, od toho, jakou to má energetickou náročnost, kdy má co opravit, kdy mu končí nějaká revize nebo nějaké operativní řešení problému, ale zároveň tam mohu vstupovat zvenku a řešit to jako dodavatel, který provádí servis, revize a ukládá zprávy.


Martin Hurych

Když budu třeba revizní technik, výtahář, plynař, cokoliv, tak já si v tom můžu držet svoji kompletní agendu?


Ondřej Antoš

Přesně tak. Já si v tom můžu hlídat vše, co dělám pro vlastníky majetku. Propojím je do jednoho světa a pak je přechod do digitalizace o mnoho jednodušší.


Martin Hurych

Ty jsi říkal, že díky covidu se váš růst zastavil?


Ondřej Antoš

Počtem zákazníků. Jinak si myslím, že jsme se za tu dobu posunuli hodně kupředu.


Martin Hurych

Jak to vypadá teď? Vypadá to tak, že tahle platforma je něco, co, a znovu říkám, já jsem amatér, tady zatím není, že ta potřeba tady je, tak jak vám to v tuhle chvíli obchodně jde?


Ondřej Antoš

Probouzí se to, což je velmi dobře. Teď máme opravdu frmol. Měsíc a půl jsem prakticky neměl ani víkendy. Jinak jsme nestáli ani trošku, celou dobu jsme jeli na změně řízení firmy, obchodního týmu, změně systému, přizpůsobení právě těmhle specifickým věcem. Hodně jsme mířili na hotely mobilní aplikací, kterou jsme vyvinuli. Vydali jsme ji slavnostně minulý únor, když zavřeli všechny hotely. Tak jsme to v teď v podstatě přešaltovali na výrobu a jdeme tímhle směrem. Ale z pohledu zákazníků samozřejmě všichni byli zavření, nevíme, nevíme, teď se konečně zase něco začíná dít a věřím tomu, že to bude pokračovat.


Martin Hurych

Už je zažehnuto.


Ondřej Antoš

Je už zažehnuto ano.


Martin Hurych

My tady v Zážehu se snažíme vždycky na konci dát z toho daného oboru, který tady probíráme, nějakou praktickou radu posluchačům a divákům. Kdybych chtěl svůj facility management přivést do jedenadvacátého století. Jaká by ta rada od tebe byla?


Ondřej Antoš

Vnímat ho jako hlavní proces, přistupovat k tomu stejně. Ano, ten hlavní proces mi vydělává ty peníze, ale bez facility managementu to půjde ztěžka. Jakým způsobem k tomu přistupuji. Přistoupit stejně, jako přistupuji k výrobě, nebo k hotelu, nebo k čemukoliv, co dělám. Uvědomit si důležitost, že v tom leží obrovské peníze, obrovská efektivita, a naopak obrovská neefektivita, která mi ty peníze spotřebovává. To nejdůležitější, co přineseme je klid, že je vůči legislativě všechno jak má. To je bod číslo 1. Bod 2 je neefektivita ztraceného času, nedostatek lidí, všichni si stále stěžují, nemají čas, ale přitom se nikdo nekouká na to, že se děly absolutně zbytečné věci. Což se ve výrobě neustále řeší různými nápravnými opatřeními, ale ve facility managementu se to neděje, nebo se to děje velmi sporadicky. Takže stejným způsobem přistoupit i k tomu. Říct aha, tady mám prostě obrovský balík peněz, který můžu optimalizovat.


Martin Hurych

Kdyby to ti, co jsou právě teď zažehnutí pro facility management chtěli s tebou konzultovat, kde tě najdou?


Ondřej Antoš

Když si vyhledají software KLID nebo easy FM, easy, jako jednoduše k facility managementu. Jsme k dispozici kdekoliv, kdykoliv. Dneska díky online světu je to ještě daleko jednodušší.


Martin Hurych

Slyšel jsem, že s Petrem Schwankem, děláte i podcast.


Ondřej Antoš

Ano. Vzali jsme popularizaci facility managementu za své. Témat je spousta, není to o tom, že uklízím barák tak mám facility. Ne, mám taky uhlíkovou stopu, mám energetiku. Týká se to vůbec životního prostředí. Týká se to bezpečnosti dodavatelů, údržby výrobních technologií. Proto spustili projekt, kterému říkáme, Smart Building club, kde na tyto témata u Petra natáčíme a zveme hosty z oblasti facility managementu, Smart Homes, Smart Cities, Smart Maintenance. Chceme o tom začít víc hovořit a nebýt jenom někde profesně v nějaké bublině, kde se všichni plácají po ramenou, ale nikdo o nich neví.


Martin Hurych

Takže to byl Ondra Antoš, easy FM, software KLID a Smart Building club. Je to správně?


Ondřej Antoš

Přesně tak, to jsme my.


Martin Hurych

Děkuji za účast.


Ondřej Antoš

Já moc děkuji za pozvání.


Martin Hurych

Tak to byl Ondra Antoš.

Pokud vás tato epizoda zaujala a cokoliv ve vás zažehla, tak určitě hledejte další na YouTube nebo ve vaší podcastové aplikaci. Určitě mrkněte i na moje webové stránky www.martinhurych.com, kde najdete další akcelerační nástroje pro vaše použití.

Držím palce a přeji úspěch.


(upraveno a kráceno)Comentarios


bottom of page