top of page

008 | ZDENĚK HESOUN | JAK BUDOVAT TYRKYSOVOU ORGANIZACI


Vždycky, když jsem o něčem bavíme, tak se bavíme o potřebě. Je tam ta potřeba? Je to ten zákazník? Opravdu řeší ten problém? A druhá věc je adaptace. Jak jednotlivce, tak celé firmy. Prostě pokud něco nedává smysl, tak to zahodit. Energii člověk může vynaložit jinde a lepším způsobem.

Zdeněk Hesoun je spolu-zakladatelem a start-upu Happenee. V pražském Hloubětíně vybudoval za 5 měsíců společnost, jež je globálním hráčem na poli virtuálních meetingů. Společnost staví na základech tyrkysové organizace. Letos získal investici 1,5 milionu EUR od Reflex Capital.


V epizodě hledáme odpovědi na následující otázky:


Jak buduje tyrkysovou organizaci?

Co ho k tomu vedlo a kde se inspiruje?

Jak je vize důležitá pro nábor zaměstnanců?

Co je nejdůležitější pro úspěch projektu?

Jak vidí budoucnost konferenčního světa?


Důležité odkazy:

https://www.linkedin.com/in/zhesoun

https://www.happenee.com

https://www.martinhurych.com/zazeh


 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den.

Já jsem Martin Hurych a tohle ... Tohle je Zážeh.

Zážeh je počátek akcelerace. A akcelerace je něco, co potřebujete, když se chcete pohnout z místa. Pokud posloucháte tento podcast, za což mimochodem děkuji, tak jste k vlastní akceleraci už udělali nejdůležitější, totiž první, krok.

V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání. Z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i z dalších oblastí.

Dnes budeme akcelerovat se Zdeňkem Hesounem, spoluzakladatelem a CEO start-upu Happenee.

Ahoj Zdeňku.


Zdeněk Hesoun

Ahoj, díky za pozvání.


Martin Hurych

Rádo se stalo. Můžeš nám trošku sebe a Happenee představit.


Zdeněk Hesoun

Určitě. Kde bych začal?

Já jsem odkojený korporací, dělal jsem tam 13 let. Ke konci, kdy už mi nedávaly smysl jenom čísla a opakování kvartálů, jsme hledali něco, kde bychom se mohli realizovat. Software takový mně bavil a přišlo mi to dobrá budoucnost. Tenkrát jsme v Hewlett Packard, kde jsme pracovali, viděli, kolik se tam organizuje různých eventů – desítky až stovky eventů ročně, pro zákazníky, pro partnery, pro zaměstnance. Viděli jsme, jak se to dělá složitě excelovskými nástroji atd. Tak přišla prvotní myšlenka udělat ně u jednoduchou mobilní aplikaci pro účastníky, kde by viděli informace o těch akcích a mohli interagovat mezi sebou. A pro organizátory dotvarovat celou registrační část. A tak vzniklo Happenee. Což je, řekněme, 6 let zpátky.

Happenee se věnovalo v tu chvilku jenom in-person nebo off-line / živým eventům. Minulý rok, když přišel březen a celý to krachlo, tak po 3-4 měsících jsme se přeorientovali na virtuální akce. Chtěli jsme to ale dělat jinak. Vznikla i část pro virtuální a hybridní eventy. Když bych to shrnul, tak smysl Happenee je pomoci firmám spojovat lidi na těch nejúžasnějších eventech světa.


Martin Hurych

A proto jsi přesně tady. Happenee mě zajímá ze dvou důvodů.

Jedna je vaše inovativnost a schopnost - ty jsi říkal, že jste krachli v březnu - za necelý rok vybudovat byznys, který už má dnes globální dosah. To se tady moc firmám nepodařilo.

A druhá věc, ke které bych se během toho podcastu chtěl dostat, je styl, jakým stavíš firmu. Jak rychle rostete.

Když se vrátím k tomu, že jste vyrostli v globálního hráče. Jak se to stane, že z Hloubětína začneš ovládat virtuální eventy po celém světě?


Hledání potřeby zákazníka a validace nápadu trhem


Zdeněk Hesoun

Já si myslím, že to je i velká příprava před tím. My jsme v eventovém světě nebyli úplně noví. Měli jsme kontakty, znali jsme firmy, znali jsme partnery. Když přišla tahle doba, tak první, co jsme si řekli bylo „heleď počkáme na podzim“. Ještěže jsme to neudělali, už bychom tady nebyli. Řekli jsme“ „OK, pojďme se podívat na to, jak bychom mohli pomoct našim zákazníkům dělat věci jinak.“ A tak jsme začali zjišťovat. To bylo nejdůležitější. Analýza, diskuse se zákazníky. Zároveň jsme se koukali okolo sebe a hledali parťáky, s kterými bychom to mohli dát dohromady. Hledali jsme někoho, kdo třeba může ten event produkovat. Kde se to potkalo myslím v tu pravou dobu bylo v momentě, kdy jsme se potkali s Jindrou Traplem z XLABu. To byli kluci, kteří začali první produkovat, hnedka myslím v dubnu, virtuální eventy. Dělali produkci eventu na greenu. Tím, že měli zkušenosti a začali to nabízet korporacím, tak se dostali tam, kde potřeba byla. Když jsme se s kluky potkali, říkali „hele, my tady procházíme po světě různé eventové platformy, na kterých bychom to potřebovali odjet, kde bychom potřebovali zařídit ten zbytek, řekněme virtuální venue, registraci atd. A my jsme říkali „jo, super, tohle máme.“ Společnými silami jsme začali budovat a dělat společné akce. Zákazníka nezajímalo a ani nezajímá, že někdo má platformu a někdo to může produkovat. Chce zážitek, chce virtuální event. To je to, kde jsme našli skvělé doplnění. Synergický efekt.

Díky tomu jsme začali dělat globální akce. Začali jsme v srpnu minulého roku první Globsec Digital Forum. Velká konference pro asi 80 spíkrů z nejrůznějších zemí. Tím to začalo. A pak další a další akce. Poptávka byla a my jsme na trhu byli na to připraveni. Už po roce to byl kaskádový efekt


Martin Hurych

Takže po necelých pěti měsících první globální hráč a první globální konference!

Nakolik to, že jste úspěšní, je otázka přípravy a řekněme jasného strategického míření na daný segment nebo produkt a nakolik dílo štěstěny? Proč se ptám… Okolo sebe vidím hromadu start-upů, které věří, že mají něco v kapse. Po roce, po dvou zjistí, že v kapse sice něco mají, ale nikdo nechce.


Zdeněk Hesoun

Když se vrátím zpátky… My jsme skvělý produkt měli už předtím, ale potřebovali jsme najít ideálního zákazníka, který potřeboval tenhle celek. A to nebylo vůbec jednoduché. To nejdůležitější, a to jsem si uvědomil až teď, když nám to začalo fungovat, prostě je potřeba koukat na to, co trh potřebuje a kde jsme platní. Já jsem už v té době říkal, že nechci dělat něco, co nebude mít smysl a co trh reálně nebude potřebovat. Nejvíc pomohly diskuse, konkrétní požadavky. My jsme opravdu tvořili něco, kde jsme viděli, že je po tom poptávka. A zapadlo nám to do našeho produktu a do celého portfolia. Kde jsme synergicky mohli využít to, co už máme, a vybudovat novou část pro on-line akce. Štěstí v neštěstí. Přišla COVID doba, která nám sice pomohla, ale kdybychom se neposunuli, tak mrtví. Všichni startovali od začátku, bylo málo firem, které by se virtuálům věnovali. My jsme to chytli za pačesy a fakt jsme od rána do noci makali, abychom byli schopni to posunout na tuhle úroveň. Že bychom si říkali, tady je cílový trh a tady uděláme tohle... Ne. To spíš vznikalo dost organicky, navazovalo na sebe, jenom jsme poslouchali trh. To bylo to nejdůležitější


Martin Hurych

Validace trhem a štěstí přeje připraveným.


Zdeněk Hesoun

Přesně. To je jedna věc. Já beru za tu nejdůležitější kompetenci, jak jednotlivce, tak firmy, adaptaci. V momentě, kdy člověk není schopný se adaptovat a přizpůsobit firmu a sebe podmínkám, situaci, tak prostě bude mrtvý. Myslím si, že to takhle platí.


Martin Hurych

Teď se zaplať pánbůh už rozvolňuje. Poznávám to osobně tak, že se mnou chce vidět každý, kdo mě rok a půl neviděl, takže nevím, kam dřív teď skočit. Jaká je budoucnost virtuálních eventů?


Zdeněk Hesoun

Jsou tady ještě lidi, kteří si myslí, že se vše vrátí zpátky do klasického normálu. Ale už to takhle nebude. Máme informace od korporátů, že třeba 50 % on-line eventů zůstane v on-linu, 25% zůstane v nějakém hybridním módu (tzn. přijde 100-200 lidí na akci, zbytek se bude koukat online), no a ta zbylá čtvrtina potom zpátky půjde do offline. Předností virtuálů je spousta věcí. Umožňují komunikovat napříč světem i napříč republikou, velmi rychle a za zase zlomek ceny. Rychlost a potřeba přinést informace do světa je dneska stěžejní. A to virtuál nabízí. Určitě teambuildingové akce budou zase offline. Kde lidi budují vztahy, tam budou chtít být v offline. Kde se to určitě nebude vracet, jsou globální hráči, globální a regionální akce. To je to, co vidíme. Prostě udělat tady a teď akci pro DACH region a pro Middle East – zrovna teď jsme to dělali pro GENESIS – fyzicky? To ještě další minimálně rok nebudou schopni udělat. Zároveň ale šetří spoustu peněz za cestování a veškerý náklady. Takové akce zůstanou online.


Budoucnost virtuálních meetingů. Virtuální a rozšířená realita.


Martin Hurych

Rozumím. Kdy bude virtuální mítink ve virtuálu?


Zdeněk Hesoun

Virtuální mítink ve virtuálu? Přemýšlím, jak by to mělo vypadat?


Martin Hurych

Zatím, jestli jsem to dobře pochopil, děláš virtuální akci, nicméně moje rozhraní je pořád placatý monitor... Kdy se opravdu ponořím do toho, co se děje v tom virtuálním světě.


Zdeněk Hesoun

Ono už to dneska existuje. Těch metod, které se vynořily je spousta. My pořád akcentujeme to, že chceme být jedinečný a jiní, je to je to, co zákazníkům nabízíme. Říkáme tomu fun & quirky. Důležitý aspekt je, aby se tam připojit kdokoliv z jakékoliv zařízení a nemusel mít superrychlý počítač nebo speciální zařízení. To je něco, co tě částečně omezuje v použitých technologiích, ale zároveň dovoluje opravdu cílit na kohokoliv. Naši zákazníci nejsou ti, kteří by řekli „hele máme tady jednu cílovku“. Většinou je to poměrně velký rozsah lidí. Ti dneska nechtějí nic instalovat a nechtěj se s tím moc babrat. Ale jsou tady technologie AR (augmented reality – rozšířená realita), nebo VR (virtuál reality – virtuální realita), nebo i další možností, jak ty mítinky dělat. Dneska už si můžete vzít VR nebo AR brýle, propojíte se s lidmi v jedné místnosti a kolaborujete nad projektem, dokumentem, prací. Takové softwary už jsou. V momentě, když každý bude mít ty brýle doma, tak to bude příjemný. Druhá věc je ta, že zase nechceš mít na hlavě dlouho obrovské brýle a koukat se do toho umělého prostředí. Přijde mi, že rozšířená realita bude mnohem zajímavější v tom, že máš prostě brýle na sobě, jedním okem koukáš a vidíš člověka vedle tebe, a druhým okem koukáš na model, o kterým se bavíte. Takovéhle technologie má třeba Microsoft, jsou tady i další hráči, který na tom už nějakou dobu dělají.


Martin Hurych

To souhlasím. Spatial.io zrovna zkouším ...


Zdeněk Hesoun

Jasně, jedna z nich. A Microsoft má… a teď jsem zapomněl. Už to taky jede asi 4 roky, je tam nějaká takováto technologie, která pracuje s rozšířenou realitou...Martin Hurych

Microsoft HoloLense je můj tajný sen.

Zdeněk Hesoun

… HoloLense jo. Tohle mi přijde hrozně fajn. Všechno to bude záviset na tom, jak rychle se dostane zařízení mezi lidi nebo dostupnost dalšího hardwaru.


Martin Hurych

Když vidím svého syna, který je do VR fanda - byť mu to radši moc nepůjčuju, i já chci hrát - tak vidím, jak se na to tahle mladá generace kouká jinak. Ono jim paradoxně stačí koupit za dvě stovky papírové brýle, do kterých strčí telefon a mají virtuální realitu. Kdy bude Happenee třeba bude v téhle úrovni? Přemýšlíte vůbec tímhle stylem?


Zdeněk Hesoun

My se hrozně musíme držet toho, co je teďka. Hrozně se fokusujem. Vzali jsme si poměrně velkou šíři software, toho, co nabízíme na trh. Z pohledu těchto inovativních věcí … My nekoukáme, co bude za 5 let. Koukáme aktuálně na řekněme jeden rok. V dnešní době, v tom, co se děje, jak se to rychle mění, je to hrozně složité. Naše vize je, abychom pořád dodávali jedinečnost, jinakost. A okolo produktu stavěli jakýsi market place, který bude umožňovat zákazníkům tam „strčit“ cokoliv. Market place se buduje z nějakých našich funkcionalit, ale zároveň jej budujeme i z funkcionalit jiných softwarů, které na trhu jsou. Jedna z věcí jsou 3D avatary běžící uvnitř naší části. Další věcí mohou být rozšířený reality, na kterých taky pracujeme, koukáme na technologie a na možnosti, ale pořád to bereme okrajovou část. Chceme být core pro event a všechny tyhle věci navíc mohou být add-on moduly, které si člověk může koupit. V tuto chvilku je to pořád pro nás add-on. Nepřemýšleli jsme nad tím, že bychom to celé přehodili dál. Jsou to spíš jednotlivé technologie, které budou zapadat do velkých platforem a pomáhat jim za ten event udělat jiný.


Martin Hurych

To znamená, že Happenee má být do budoucna virtuální sjezdový palác v Praze?


Zdeněk Hesoun

V podstatě. Co ještě Happenee přineslo, bylo to, že my jsme začali virtuálními akcemi, s tím jsme začali dělat virtuální stánky a s tím začaly nějaké Expo akce. Máme za sebou 3 vlastní virtuální veletrhy, což je trošku jiná oblast, je to poměrně náročnější, ale zároveň technologie a možnosti, které se použijí, jsou poměrně stejné. Máme nějaké kongresy za sebou, je to cíl, který budujeme. Ale proč to říkám … Najednou v rámci virtuálů jsme začali řešit, zda by bylo možné akce nechat otevřené měsíc, protože lidi tam budou mít archivní videa atd. Došli jsme do bodu, kdy se zákazníky dneska nejenom že komunikujeme, ale máme ta řešení i nasazená. My tomu říkáme komunitní / komunikační platforma. Je to celoroční otevřený přístup v rámci 3D prostředí, který nahrazuje prostor firmy, v nich se nejenom konají eventy, ale jsou tam i informace, lidi se tam můžou vracet, mezi sebou komunikovat.

Vždycky jsme byli zvyklí komunikovat s eventovým manažerem, který už měl za cíl nějaký event a cíl toho eventu splnit. Tady jsme se tady dostali o level výš a komunikujeme se CMO nebo C-levelem. Diskutujeme, jaká je jeho digitální komunikace a co chybí. Každý event je na podporu komunity, ať jsou to partneři, zákazníci nebo zaměstnanci. Zaměřili jsme se na to a řekli jsme si „ pojďme pro tu komunitu udělat komunitní část, pro lidi, aby se tam mohli vracet, aby mohli komunikovat“. Tohle je vize, kterou teď jedem. Máme X velkých zákazníků, kteří to tímto způsobem využívají. Je to třeba taková nadstavba intranetu pro interní zaměstnance. Nebo pro partnerskou síť, třeba 3000 partnerů, co se pohybují v nějakém prostředí. To je to, kam to posouváme.