top of page

047 | VOJTĚCH MORÁVEK | JAKÁ JE ROLE OBCHODU V INOVACÍCH


„Inovace je klíč, abyste nestáli na místě. Hledejte ve firmě inovátory. Třeba ve sklepě. Vytáhněte je na světlo a dejte jim prostor. Zapojte do inovací obchod. Vzdělávejte ho. Bude pak vaším parťákem a nejrychleji vám řekne, kam trh kráčí.“

Vojtěch Morávek je inovátor. Miluje historii, ale uvědomuje si, že rychlost změn ve společnosti není lineární, ale exponenciální. Pokrok se strašně zrychluje. A to nejen v IT, kde pracuje od konce devadesátých let, ale v celém našem životě.


Neřeší na minulost. Směřuje budoucnost firem. Nekouká na risky, ale na benefity a kam se svět posune. V IT je to o to jednodušší, že se stačí podívat do Států. To, co se děje v IT tam, bude u nás za dva tři roky. Vojta hledá souvislosti a zda se to opravdu ujme i u nás.


Geetoo je největší český inovativní cloud provider. Začínali vývojem webů a nástrojů pro firmy. A našli prostor na trhu. Cloud. Všichni k tomu inklinovali a chtěli být největší. A tak se stalo. Zabývají se poskytováním Infrastructure as a Service (IaaS), ale i Platform as a Service (PaaS) a hybridními řešeními, kde jsou leaderem českého trhu.


A protože já stavím inovace a obchod vedle sebe a Vojta sdílí stejný názor, tak jsme si v dnešním Zážehu notovali. Hlavním tématem byly sice inovace, ale zaznělo i pár zajímavých, až filozofických mouder. A protože jsme souzněli, tak jsem vyzvídal …


🔸 Jak se vybírají inovační projekty, do kterých se Geetoo pustí?

🔸 Jak na ofenzivní inovační taktiku reaguje obchod?

🔸 Jak přesvědčit byznys, že je třeba se změnit a jít vpřed?

🔸 Co se daří ve vzdělávání obchodníků?

🔸 Jak ubezpečit nedůvěřivé, že cloud je cesta?


 


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude s Vojtěchem Morávkem, chief innovation officerem ze společnosti Geetoo, což, jak sami sebe titulují, je největší český cloudový provider. Dobrý den.


Vojtěch Morávek

Dobrý den, Martine.


Jak se měří, kdo největší cloudový provider?


Martin Hurych

Jak se to měří?


Vojtěch Morávek

Velmi jednoduše, respektive technologicky. Každý o sobě hovoří, že je největší cloudový provider, což je jasný marketingový záměr, ale ve své podstatě to jde měřit. My jsme postaveni na nějakých technologiích, u nás je to technologie VMware a my, výrobci této technologie, reportujeme body. Neděláme to sami, dělají to i ostatní, protože těch technologií, na kterých se dá postavit cloud opravdu tolik není a díky tomu se můžeme poměřovat. Tyto informace samozřejmě nejsou veřejné, má je vendor, nicméně v branži jsme už dlouho, takže asi dokážeme zjistit, jak na tom jsme. V tuto chvíli jsme jako český provider nemající žádné vlastnictví z jiných zemí, nemající matku jinde a neagregující body z ostatních zemí opravdu největší.


Představení Geetoo


Martin Hurych

Dnešní podcast bude o produktu, o inovacích, o expanzi společnosti a hromadě dalších věcí. Než se k tomu dostaneme, Vojto, chtěl bych se zeptat. Jaká je Vaše profesní cesta tam, kam jste došel, a zároveň firmy? V přípravě jste říkal, že rapidně rostete, v tuto chvíli jste největší český provider, tak nám pojďte krátce popsat tu cestu, abychom věděli, z jakého úhlu pohledu budeme dál ty věci popisovat.


Vojtěch Morávek

Začnu asi firmou, to je ta zajímavější část. Firmu založili dva lidé, Vladimír Kvaš a Michal Hampl, před mnoha lety, 15, 16 let, teď z hlavy nevím. Je to tedy relativně etablovaná společnost na trhu, která se postupně vyvíjela.

Začali tím, co bylo poplatné době, vývojem webových stránek či různých nástrojů poskytovaných firmám. Před nějakým časem se však řeklo, že je na trhu zajímavý prostor, kterým je cloud. Všichni lidé ve firmě k tomu mentálně mindshiftem dost inklinovali, a tak se řeklo, že se začne dělat cloud. Majitelé řekli, že hodlají být největší, a vážně si za tím stáli. Firma rostla tím, že se vytvořilo povědomí o tom, že se bude dělat technologicky nějaká věc, která má na trhu smysl. Postavil se okolo toho celý byznys.

Já jsem v té době byl ve společnosti VMware. Přišel tam Vladimír Kvaš a říkal, že chtějí dělat cloud s naší společností a chtějí být největší. Po nějaké době jsme si s Láďou Kvašem padli do oka. Jemu trvalo mě 4krát opít, než mě přesvědčil, že nápady, které mu dávám z pozice výrobce softwaru, by uplatnil i doma a mohli jsme rozvíjet spolupráci. Taková byla má cesta do Geetoo.


Jak se vybírají projekty, do kterých se Geetoo pustí?


Martin Hurych

Vy jste chief innovation officer, člen boardu. Jak se ve Vaší branži hledá inovace a jak se rozhoduje, do čeho se pustíte? Pochopil jsem, že do značné míry směřujete budoucnost firmy. Jak se hledá, čemu se budete věnovat, na jakých základech se rozhodujete? Můžete trochu popsat Vaše zákulisí?


Vojtěch Morávek

Je to vždy trochu o člověku, to je první věc. Každý z nás žije trochu v jiné realitě, někdo se hodně mentálně pohybuje v minulosti a rád vzpomíná na to, co bylo. Někdo žije ve středu bytí, vidí měsíc dozadu, měsíc dopředu. Takový je náš druhý majitel, Michal Hampl. Ti lidé jsou velice dobří na identifikaci risku. Já takový nejsem. Já minulost úplně neřeším, protože mě nezajímá a nikdy mě moc nezajímala, pokud se nebavíme o třeba středověku a historii, to mě zajímá hodně. Spíše mě zajímá, jak to bude vypadat za 2, za 10, za 15 let. Já moc neřeším risky, já spíše řeším benefity, výhody, kam se svět posune, proč se to vlastně děje, jaké to má návaznosti. Můj mindset je posunutý více do budoucna a to, co prožívám teď, je spíše taková směs náhod, které se mi dějí, a snažím se proplout s myslí, která je dál.

Mám to jednodušší. V IT světě se stačí, teď to hodně zjednoduším, podívat do států a vědět, že za 3 až 4 roky to bude tady. To je ten jednoduchý pohled. Potom je samozřejmě potřeba si probrat, jestli to je do branže. Jestli nás to někam posune, jestli na to máme lidi, kolik to bude stát investic, kolik to bude stát learningu, jestli vůbec seženeme zákazníky, jestli nepředběhneme trh, jestli vůbec ten trh to adoptuje. Co se stane ve státech, například v nějaké technologické oblasti, se nemusí úplně replikovat tady. Těch myšlenek je více, a to už se potom probírám nějakými patterny a podobně.

Docela zajímavá je i rychlost změn ve společnosti. Když se vás někdo zeptá, jak bude svět vypadat za 5, nebo za 10 let, tak lidé myslí lineárně. Podívají se zpátky a řeknou si, že za minulých 10 let se stalo asi tolik změn a teď to naprojektují do budoucna. Ono to tak není. Ono se musí počítat, že to je exponenciální, že ta rychlost změny je obrovská.

Dám příklad. Představte si Návrat do budoucnosti. V osmdesátém čtvrtém někdo vynalezl auto, dostal se o 30 let zpátky do roku 54. Svět 54 a 84 je úplně jiný. Začínají být barevné televize, elektrické kytary, jsou první myšlenky, že by se létalo do vesmíru, dobyl se měsíc a podobně. Za 30 let se stalo ohromně moc změn. Teď si ale vezměte, že vezmete teenagera z roku 2018 a vrátíte ho do roku 84, o 30 let zpět. To množství změn mezi rokem 54 a 84 je veliké, ale rozdíl mezi rokem 84 a 2014 je mnohonásobně větší. Vrátíte člověka, který nemá modrou tečku, která by mu říkala, kde je, neexistuje internet, neexistují tablety, neexistují mobily, neexistují počítače, auta vypadají tak, jak vypadají. A toto se stále zrychluje. Je úplně jedno, jaký zvolíte časový okamžik, jestli to bude teď, nebo za 3 roky. I když byl 2 roky zpátky Covid, máme dopady války, svět se hodně změnil, tak si to moc neuvědomujeme, protože ty dějiny žijeme.


Martin Hurych

Na cestě sem jsem poslouchal jiný podcast právě o tom, co se momentálně děje na východě Ukrajiny. Před dvěma měsíci si nikdo nedokázal představit, že něco takového budeme žít a za 2 měsíce už to vlastně bereme jako normální věc.


Vojtěch Morávek

To je to, o čem mluvím. Když se pak zpětně podíváte a zanalyzujete, kolik se za nějaký čas změnilo věcí. Vždyť už jenom vnímání třeba Ukrajiny před rokem, Ukrajinu všichni trochu vnímali jako pozapomenutou zemi. Teď je Ukrajina vnímána, znáte tam města, znáte tam lidi a fandíte jim. Dokonce se teď z Ukrajiny stává nejvíce vyzbrojená armáda na světě. Na světě se úplně změnil poměr sil.


Podle čeho se ohledně inovací rozhodují?