top of page

049 | LUBOŠ MALÝ | PROČ BRÁT VIRTUÁLNÍ REALITU VÁŽNĚ


„Pokud nevíte, zda je VR pro vás, udělejte si čas, zkoušejte, co VR může přinést přímo vám a buďte informovaní. Objevte v sobě objevitele. Vyzkoušejte si pár virtuálních světů, prozkoumejte možnosti a teprve pak se rozhodněte, jak s VR v rámci firmy naložit.“

Je těžké krátce představit Luboše Malého. Sám říká, že obrací systémy v ekosystémy, organizace v organismy, zaměstnance na podnikatele a hierarchie v komunity.


Je jedním ze spoluzakladatelů RedButton EDU, platformy, kde se sdílí vzdělávací obsah s komunitou. Je součástí týmu DNAI, know-how a show-how agentury na umělou inteligenci.


A v neposlední řadě nechává lidi zažít virtuální realitu v projektu XR Leaders. Otevírá podnikatelům dveře do virtuální reality a nechává jim ochutnat vše, co VR nabízí. Ukazuje, jak se dá z jakéhokoliv místa na světě setkat v jednom virtuálním prostoru.


Změny se totiž dějí čím dál tím rychleji, a proto je dobré se na ně připravit. Není totiž daleko doba, kdy vyměníme mobily za brýle, kterými vejdeme do VR. A bude to možná už za pár let.


A také nesmím zapomenout, že je Luboš propagátorem udržitelnosti.


Všichni víte, že jsem fanouškem technologií, a tak mě tento díl v VR brýlích obzvlášť bavil. Kromě blízké budoucnosti jsme s Lubošem probrali ...


🔸 Proč by malá a střední firma měla virtuální realitu brát vážně?

🔸 Jaké jsou typické aplikace VR v současnosti?

🔸 Jak je to s návratností VR řešení?

🔸 Jak bude vypadat kancelář za 5 let?

🔸 Jsou VR brýle nový mobil?


Pokud chcete vědět, jak nejrychleji do tématu, stáhněte si níže na stránce bonus. Luboš společně s XR Leaders připravil několik programů, díky nimž se do tématu dostanete rychle a snadno.


 

BONUS

Programy, které vás základy VR provedou (Kód bonusu: VRJETADY)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude o virtuální realitě, webu 3.0, metaversu a všech těchto velmi aktuálních věcech. Proto jsem si pozval Luboše Malého, který se těmito věcmi zabývá. Ahoj, Luboši.


Luboš Malý

Ahoj, Martine, dobrý den všem posluchačům.


Čím se Luboš zabývá?


Martin Hurych

Luboš je malý jménem, ale veliký svými aktivitami, takže já ho s dovolením nechám samotného představit, protože výčet jeho firem a aktivit je neuvěřitelný a já bych v tom nerad udělal chybu. Luboši, čím se zabýváš?


Luboš Malý

Já mám teď takovou postkorporátní kapitolu svého života. 10 let jsem pracoval ve společnosti Lego, kde jsem skončil tím, že jsme vedli s týmem globální technologické inovace a předtím jsem měl na starost veškeré transformační projekty a procesní optimalizace. Teď se věnuji třem oblastem.

Jedna je vzdělávání, kde s týmem tvoříme platformu pro naprosto moderní kompletní budování kompeticí jménem Red Button EDU. Druhá jsou technologie, kde jsem součástí týmu DNAi, kterou nazýváme know-how a show-how agenturou na umělou inteligenci. Teď jsme se potkali ve virtuální realitě a s několika parťáky máme projekt XR Leaders, kde rozesíláme virtuální sady po celé Evropě a necháváme lidi, ať si to zažijí. Takhle bych mohl pokračovat, ale myslím, že toto jsou ty hlavní věci. Poslední nohou, kterou nechci zapomenout, je udržitelnost. Společně s pár přáteli jsme dali dohromady projekt Earthnest a s INCIENem rozjíždíme CIRKUS, což je cirkulární a sustainability road show.


Proč by malá a střední firma měla virtuální realitu brát vážně?


Martin Hurych

Ke všemu se postupně dostaneme. My jsme oba fanoušci virtuální reality. Ty jsi určitě dál než já, já jsem zatím zkoušel pár virtuálních networkingů. Má zkušenost je taková, že zatím, co se byznysu týče, jsme hodně na začátku, spíše je to pořád pojímané jako zábava. Jak to vidíš ty? Proč bych, jako malá a střední firma, měl vůbec dnešní Zážeh nevypnout a měl bych poslouchat dál?


Luboš Malý

Já vycházím z toho, že je dobré si věci zkoušet naživo. Pakliže chci být v dnešní době odolný vůči všem možným změnám, které se dějí rychleji a rychleji, tak je dobré se orientovat v nějakých pojmech. Mohu kolem toho mluvit u stolu, mohu dělat cokoliv, ale nejlepší je si to zkrátka vyzkoušet.

Proč bych měl dál poslouchat? Myslím si, že spolu dokážeme dát dohromady nějaký návod v pár krocích, proč je pro lidi v malých a středních firmách v dnešní době dobré sledovat exponenciální technologie a také udržitelnost. Pro dlouhodobou udržitelnost, konkurenceschopnost si myslím, že držet krok s digitalizací je základ. Ať na to máš jakýkoliv názor, ve výsledku se tvoji zákazníci, partneři, investoři, zaměstnanci dřív nebo později zeptají, v jakém světě budeme mít pobočku či jestli mohou mít plat v Bitcoinech. Je fajn alespoň tušit, na co se ptali, a mít na to nějaký názor.


Jak je to s každodenním použitím VR?


Martin Hurych

Když jsem si dělal přípravu na tento podcast, tak jsem procházel varianty programů, do kterých se spolu teoreticky můžeme vydat. Spatial, ve kterém jsme teď, existuje relativně dlouho, měl jsem ho vyzkoušený, a proto jsme dnes tady. Určitě dnes existují i lepší varianty. Na druhou stranu, těchto programů se vyrojila hrozná spousta, a i v oficiálních teaserech je to hodně hravé a neseriózní. Jak je to tedy dnes třeba s dennodenním nasazením pro malou a střední firmu? Je to něco, co už bych měl považovat za seriózní, nebo je to pořád budoucnost a když, tak jak dlouhá?


Luboš Malý

Já bych to vzal z trochu jiného úhlu pohledu. Máš pravdu, že virtuálních světů se v rámci metaversu vyrojilo relativně hodně. Já bych to jen zkusil usadit. Metaverse, jako pojem, nikomu nepatří, je to synonymum, jak kdybych řekl internet. Pod ním jsou různé virtuální světy a my jsme teď v jednom z nich, který se jmenuje Spatial. Je to plocha, která má své zákonitosti a je neobydlená. Na té ploše vznikají nové země, jedna se jmenuje Decentraland. To je taková Itálie. Je to barevné, moc to nefunguje, ale dá se tam být. Spatial je spíše takové Švýcarsko. Je to hezky funkční, relativně seriózní, vypadáme jako lidi, ne jako žáby, banány a podobní avataři, kteří jsou v jiných světech. Pro lidi mladší je tu třeba Roblox. Většina z nich umí virtuální realitu, takže se do nich dostaneš skrze brýle, nebo webový prohlížeč.

Na bázi konceptu metaverse vznikly tyto světy a teď tam můžeš jezdit jako na dovolenou na Mácháč, do Ženevy, nebo na Maledivy. Můžeš vyrazit do nějakého světa, vesměs je to jednoduché, bezpečné a zase z něj vylezeš a řekneš si, jak se ti tam líbilo. Bral bych to tedy z toho pohledu, že to jsou různé programy, ale nebral bych to moc vážně. Jsou to světy a dá se do nich hezky cestovat a výletit.

Jsou světy, které jsou i pro mě dostatečně bláznivé. Vlezu tam a jsou tam čtyři děti z Malajsie, které se mě začnou ptát na věci, kterým jednak rozumím a navíc tam nemám co dělat, protože mám pocit, že to je nezákonné. Je dobré si to opravdu vyzkoušet.

Stejně tak, jako může někdo zajet na dovolenou na Srí Lanku a říct si, že tam bude žít, tak stejně tak ve virtuálních světech mohu někam přijet a strašně se mi tam bude líbit. Potom mohu přijet i někam, kde se mi to líbit nebude a už se tam nevrátím.

Pokud najdu svět, který si myslím, že by náturou a kulturou odpovídal mým klientům a mému firemnímu pojetí, tak tam můžeme mít do budoucna pobočku či virtuální kanceláře. Mohu přijmout i