top of page

055 | DALIBOR HOUFEK | PROČ DÁT LOW-CODE PLATFORMÁM U VÁS ŠANCI


„No-code je skvělý pro jednodušší appky pro koncové uživatele. Low-code pak třeba tam, kde máte formulář a pracovní schvalovací workflow. Nejsou vhodné pro hry, sociální sítě a video. Nový Instagram tak na nich nepostavíte.“

Znáte ten pocit, kdy kupujete nebo vytváříte ve firmě nový software a říkáte si, že tentokrát se vy nebudete ohýbat SW, ale ten se bude přizpůsobovat vám? A stejně to zas dopadne jinak. Ohýbáte se vy. Zas a znova.


Dalibor Houfek je odjakživa vývojář, jeho cesta vedla od korporátu ke start-upu. Ke společnosti Jetveo. Dalibor je spoluzakladatelem a CEO.


S týmem vývojářů ho štvalo, jak se vytváří software. Stále a znovu vše od začátku kódovat a vytvářet databáze. Musí přece existovat lepší způsob! Tak přemýšleli a vymysleli low-code platformu Jetveo. Od vývojářů vývojářům. Zjednodušení práce.

Vzniklo Programování 4.0. Základy, které se neustále opakují už nemusíte dělat zas a znova. A složité programování na pár kliků. Software se přizpůsobí vám, ne vy jemu.


Jetveo je platforma pro tvorbu aplikací, se kterou zautomatizujete a zefektivníte procesy ve firmě. Žádné roky vývoje. Ale otázka několika dnů. Ideální pro podnikové aplikace jako jsou CRM, ERP, help desky a další.


Že to zní jako z jiných světů? Také mi to tak přišlo, a tak jsem se v Zážehu Dalibora ptal dál


🔸 Co je Programování 4.0?

🔸 Proč jsou populární low-code a no-code platformy?

🔸 Kdy je dobré o platformách neuvažovat?

🔸 Jak vnímá platformy odborná veřejnost?

🔸 Co jsou hlavní překážky adopce platforem?


A jako bonus si stáhněte níže Průvodce Jetveo, kde všude si můžete zjednodušit cestu k digitalizaci vaší firmy.


 

BONUS

Kdy je low-code platforma vhodná? (Kód bonusu: LOWCODEOK)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Tento Zážeh bude o trendu poslední doby. Kdo neslyšel o low-code a no-code platformách, jako by nebyl. Proto jsem si pozval dnešního hosta Dalibora Houfka, CEO společnosti Jetveo. Ahoj, Dalibore.


Dalibor Houfek

Ahoj, Martine. Zdravím posluchače a diváky.


Co je Programování 4.0?


Martin Hurych

Slyšel jsem o průmyslu 4.0, slyšel jsem o webu 3.0. U vás na webu jsem našel programování 4.0, tak jak si to mám představit?


Dalibor Houfek

Je to takový bazboletale. Snažíme se udělat to samé, co bylo v průmyslu, protože původně jsi začal nějakou manuální výrobou u pásu, postupně do toho začali vcházet nějací roboti, automatizace a bylo to efektivnější. Takto se i my snažíme změnit způsob, jakým se vyvíjí aplikace. U aplikací je to stále o té manuální činnosti. Je programátor, má nějaký nový projekt, musí začít od začátku, nainstalovat si nějakou databázi, na to se napojit, vzít si data, potom to zobrazit, aby to bylo responzivní a zabezpečené a nakonec naškálovat. Je tam spousta manuálních činností, které trvají velmi dlouhou dobu, a my jsme se rozhodli tyto činnosti automatizovat. To, co dělají roboti pro průmysl, jsme napodobili pro programátory.


Jaká byla cesta k Jetveo.io?


Martin Hurych

Když jsem četl přípravu, tak jsem se hrozně smál, když jsi popisoval korporátní část svého života, protože jsem si prošel úplně to samé. Ty tam píšeš, že je korporát o zlaté kartě od aerolinek, platinové kartě od banky a červené kartě od vlastní manželky. Potvrzuji, moje manželka musí mít nad hlavou svatozář, co se mnou vydržela. Pojď nám na začátek popsat, jak jsi se tedy dostal do korporátu a co tě potom odlákalo ze zlaté klece a přivedlo ke startupům a budování vlastního Jetvea.


Dalibor Houfek

To je celkem jednoduché. Já jsem začal jako programátor, takže mám nějaký technický background. Po cca 8, 10 letech vývoje jsem se dostal do firmy ABB, kde jsem začal s vývojem konfigurátorů a specifických aplikací. Postupně jsem zjišťoval, že na ten vývoj nemám tolik času a spíše zaškoluji další kolegy. Najednou jsem tedy zjistil, že mám tým lidí po celém světě a dělám spíše project management, školení a organizaci. Samotný vývoj šel stranou. Postupně jsem se tedy začal učit, co znamená projektový management a udělal jsem si nějaká školení.

Korporát je skvělý, máš tam relativně pohodu, cestuješ, poznáváš nové lidi. Bohužel výhod, které ti poskytne aerolinka, si moc neužiješ, protože na to není čas. Časem se dostaneš na nějakou úroveň, kdy ti peníze stačí a další už nevyužiješ, takže potom ti zbývá jen manželka a tam to musíš v rámci pudu sebezáchovy dát do kupy, aby to fungovalo. To byl tedy takový zlomový okamžik.


Co je Jetveo.io?


Martin Hurych

Jetveo je low-code platforma. Říkám to správně?


Dalibor Houfek

Ano, jsme takový sweet spot mezi no-code a klasickým vývojem. Low-code platforma znamená, že něco málo naprogramuješ a část činností se snažíš automatizovat. U no-code platforem programování schovávají za skriptování, takže se tváří, že nic neprogramuješ, že jen něco naskriptuješ, ale ve skutečnosti je to ještě horší.


Proč jsou populární low-code a no-code platformy?


Martin Hurych

Pojďme rozebrat, kde se momentálně bere jejich popularita. Spousta z nás asi zná Integromat, dnes Make. Oni mají hromadu variant, existují programy jako Tabidoo a spousta dalších. Kde se v tuto chvíli bere jejich popularita, odkud se vylouply?


Dalibor Houfek

Začalo to už nějakou dobu zpátky. Když si vezmeš takový WordPress, nebo Wix, tak je to jen o tom zjednodušit tu práci a dostat nějaký výsledek za minimum úsilí. Navíc jsou to opakovatelné činnosti, které můžeš nějakým jednoduchým způsobem automatizovat. Důvod je celkem nasnadě, protože máš nedostatek lidí, nedostatek vývojářů, trvá to dlouho. Každých 5 let se počet devů zdvojnásobí a stále je to málo. Nevím, jestli jsi někdy najímal devy, ale je to celkem zážitek.

Když vznikne nová firma a chce si udělat e-shop, nebo nějakou aplikaci, tak buď to mohou udělat klasickým způsobem, nebo půjdou po low-codu, kde už je to za ně částečně udělané. Je to sice na úkor nějaké flexibility, ale potom je to za zlomek času. Čím dál více firem teď musí digitalizovat. Jsou firmy, které teď hodně vyrostly a najednou zjistily, že si stále posílají věci po mailech, mají velikou excelovou tabulku, kde si vše zaznamenávají, a musí hledat způsoby, jak udržet tempo růstu s digitalizací. Tyto firmy nemají moc možností. Buď si vezmou nějaké řešení od IBM, nebo od Oraclu, za které zaplatí veliký ranec, a budou mít problém to naimplementovat, nebo si najmou tým devů a budou to několik let stavět dohromady. Nejsnadnější způsob však je vzít si nějakou low-code, no-code platformu a ušít si to na míru.


Jak je možné, že vývoj na platformách je násobně kratší?


Martin Hurych

Ty jsi v přípravě psal něco, co je pro mě, jako amatéra, který na to kouká zvenku, neuvěřitelné. Já samozřejmě znám a využívám Integromat přes parťáky, kteří mi s tím pomáhají, nicméně mám velmi amatérské integrace a automatizace. Ty říkáš, že zrychlení vývoje aplikace je z řádů měsíců a let na hodiny a týdny. To zní až příliš dobře na to, aby to byla pravda. V čem je ten zakopaný pes?


Dalibor Houfek

Stačí se podívat na činnosti, které musí dev udělat pro to, aby se pustil do byznys logiky. To je to, za co ho platíš, aby ti pomohl s tvou firmou. On kolem toho musí udělat hodně balastu, vymyslet, jak to zabezpečit, jak to škálovat, jak to hodit někam do cloudu a tak dále. To jsou právě činnosti, které se stále opakují a které jdou jednoduše automatizovat.

Pes je zakopaný v tom, že většina low-code platforem to dělá za devy, kteří jsou potom schopni se soustředit na tu byznys logiku. To znamená, že jim to umožní urychlit vývoj. Navíc, když tu byznys logiku píšeš v nějakém frameworku, který ti to pomůže vizualizovat, a máš potom i jednodušší interakci se zákazníkem, tak jde vývoj opravdu zrychlit desetinásobně, možná i více.


Kdy je dobré o platformách neuvažovat?


Martin Hurych

Kdy bych měl nad něčím, jako je low-code či no-code platforma, jakožto majitel firmy, uvažovat a kdy naopak bych měl slyšet varovné signály, že to pro mě už není?


Dalibor Houfek

To je dobrá otázka. Já mám možná trochu mylně zafixované no-code platformy jako spíše takové webové aplikace, kam chodí hodně lidí a chceš tam mít nějaké jednoduché workflow, nebo třeba platební bránu. Může to být například e-shop, nebo nějaká jednoduchá služba. U low-code platforem je to spíše o nějakých interních aplikacích, o nějakém backendu, o nějaké logice. Je to skvělé na to, když máš formy v nějaké schvalovací workflow, nějaké integrace a nemusíš tam moc řešit fancy grafiku.

Na co to podle mě není úplně vhodné, tak určitě nemáme magickou hůlku, abychom mohli zkonvertovat tvoji legacy aplikaci, která se špatně udržuje, a najednou bys získal veškeré výhody low-codu. To bohužel nejde. Nicméně to můžeš udělat úplně od začátku. Jsou tam i další casy, kdy to není úplně vhodné, když máš třeba něco hodně multimediálního, graficky založeného, nebo nějaké počítačové hry. Naše platforma není vhodná ani pro mobilní aplikace. Nejsme schopni vygenerovat mobilní aplikaci pro Android a pro iPhone, nicméně to jde použít alespoň jako backend. Můžeš tedy veškerou logiku a data mít na backendu v rámci platformy a potom si buď uděláš nějakou single-page aplikaci v Reactu, nebo nativní aplikaci pro mobil a tam už se můžeš vyřádit i s grafikou.


Proč si vyvíjet vlastní řešení a nespoléhat se na připravené appky?


Martin Hurych

Na jaře tohoto roku tu byl Filip Dřímalka, se kterým jsme se bavili o tom, že si Apple registroval slogan "There's an app for that". To znamená, že na všechno, co chceš dělat, už existuje nějaká aplikace. Proč vyvíjet svoji? Proč vyvíjet svoje řešení, když velmi pravděpodobně někde na světě už někdo něco podobného dělal?


Dalibor Houfek

Nevím, jak najdeš aplikaci pro svůj konkrétní case. Možná chceš něco jednoduchého a nepovede se ti najít aplikace, která by ti plně vyhovovala. Takto máš flexibilitu v tom, jaké máš požadavky. Chceš to naintegrovat na Pohodu, chceš to mít v nějakých reportech, chceš, aby do toho mohli chodit zákazníci? Takto máš jasně definované požadavky pro svůj konkrétní byznys.

Je možné, že nějaká aplikace už existuje, ale nevím, jestli má někdo trpělivost je hledat, nebo jestli je nějaký jednoduchý způsob, jak najít tu pravou. Já jsem si užil jenom s takovou hloupou službou. Chtěl jsem jednoduchou čtečku na maily a mít nějaký kalendář, kde si poznačím schůzky. Možností, kolik tu je, je neskutečné množství a z nouze ctnosti jsem skončil u Microsoft Outlook na mobilu, protože všechny ostatní byly ještě horší. Pokud bych měl podobným způsobem hledat i aplikace na veškeré další činnosti, tak bych se z toho zbláznil.

Testování často zabírá více času než reálné používání. Je to i o tom, že zákazníci občas neví, co chtějí. Když potom testují nějaké aplikace, tak vidí, co jim dává smysl a co ne. To je skvělé na low-codu. Ty začneš s nějakým jednoduchým prototypem, takže nemusíš mít detailní analýzu upfront a můžeš začít s něčím jednoduchým, co pomůže vizualizovat požadavky klientovi. On potom hned vidí, co mu dává smysl, kde měl trošku jinou představu a co by chtěl, aby fungovalo trochu jinak.


Martin Hurych

Když si vezmeš něco hotového, tak mnohdy musíš ohýbat firmu podle toho, co je hotové, zatímco tady ohýbáš to, co vytváříš, podle firmy. Tam je asi ta největší výhoda, ne?


Dalibor Houfek

Je to tak. Koneckonců to je ten důvod, proč máš takový veliký problém zaintegrovat složité systémy. Umí všechno, ale strávíš půlku času pochopením, co tam jde udělat a další půlku času v integraci do tvého environmentu.


Jak vnímá platformy odborná veřejnost?


Martin Hurych

Já jsem za svou korporátní éru byl u třech implementací různých ARP systémů. Vždycky jsme říkali, že ta další bude lepší, že se nepodvolíme a že to oni budou muset ohnout podle nás. Nakonec jsme ale vždy udělali ten předklad my podle dodavatele. Jaké je vnímání odborné veřejnosti vzhledem k low-code, no-code platformám? Zvenku je viděno a mluvili jsme tu o tom s Edou Hlavou, že mnohdy ti ortodoxní programátoři berou Integromat jako hračičku pro amatéry. Mění se to, nebo je to pořád stejné?


Dalibor Houfek

Nemohu soudit, jak je to u ostatních platforem. Když ale ukazujeme naši platformu hardcore vývojářům, tak je to na začátku většinou skeptické. Myslí si, že je to jen další klikátko. Když potom však zjistí, že mohou jít z klikání a no-codu do programování, na které jsou zvyklí, tak většinou změní názor. Nemusí tam dělat workflow v nějakém vizuálním editoru, ale mohou napsat pár commandů, nebo jednoduchou podmínku. Proto dostáváme vesměs hodně pozitivních odpovědí. Je to totiž flexibilnější, než čekali a jdou tam dělat zajímavé věci.