top of page

063 | MICHAL ČUMPELÍK | KDY SE NESPOKOJIT S HOTOVOU APLIKACÍŘíká, že kdyby se narodil před sto lety, tak by se neuživil. Práce rukama mu nejde. Ale narodil se jako programátor.


Michal Čumpelík je CTO Tabidoo, které je platformou pro tvorbu evidenčních softwarů.


Když nad tím tak přemýšlím, já jsem se asi narodil jako obchodník, jen s tím rozdílem, že obchodovat bych mohl už před 100 lety.


I přes to, že Tabidoo vlastně nabízí firmám vytvoření svého vlastního SW pár kliky, Michal Čumpelík české vývojáře hodnotí jako jedny z nejlepších na světě. Jen ho trochu mrzí, že jim chybí hrdost a odvaha. Když dojde na lámání chleba, sahají po zahraničních řešení.


Michal nechce low-codem a no-codem brát práci programátorům, naopak je chce nechat přemýšlet nad novými SW.


Je spousta věcí, které si lidé a firmy zvládnou naklikat sami, a to programátorům ulehčí práci a uvolní ruce. Není přece nutné pálit čas a talent vývojářů na doplněním jedné kolonky nebo sloupce do apky.


S Michalem jsme kromě IT probrali i filozofické téma české hrdosti…


🔸 Jak se na low-code / no-code platformy koukají programátoři?

🔸 Kdy a proč bych měl zatoužit po vlastní aplikaci?

🔸 Jak stanovovat priority ve vývoji?

🔸 Proč si zvolit svoje aplikační vymezení

🔸 Chybí Čechům hrdost?


A nakonec se Michal plácl přes kapsu a nabízí vážně výhodný bonus, tentokrát je to sleva na placené služby Tabidoo. Tak poslouchejte a stahujte.
 

BONUS

50% SLEVA NA PLACENÉ SLUŽBY TABIDOO (Kód bonusu: 50SLNAPLP)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude další v minisérii o low-code, no-code platformách, dneska ovšem trochu z jiného soudku. Vítám tady Michala Čumpelíka.


Michal Čumpelík

Dobrý den a díky za pozvání.


Kdo Michalovi zvednul náladu?


Martin Hurych

Michal pracuje jako CTO projektu Tabidoo. Dnes se tedy budeme bavit o evidenčních aplikacích, podnikových aplikacích a proč je podle Michala dobrý nápad si aplikaci postavit přesně podle toho, co u vás ve firmě potřebujete. Než se k tomu ale dostaneme, já jsem známý tím, že dělám přípravy a ve Vaší mě zaujalo, že máte rád lidi, kteří vyzařují dobrou náladu. Napadlo mě tedy, kdo Vám dnes zvednul náladu na cestě sem, nebo komu jste naopak zvedl náladu Vy?


Michal Čumpelík

Když si to tak promítnu, tak asi několik lidí v metru. Většinou tam sedí a všichni jsou zaseklí do mobilů, ale dnes tam byla spousta lidí, kteří četli knížku, poslouchali muziku a já jsem z toho měl radost. Sám jsem ale bohužel neměl příležitost někomu zvednout náladu.


Co je Tabidoo a Michalova cesta do Tabidoo


Martin Hurych

Pojďme se podívat na Tabidoo. Abychom tušili, kde na té low-code, no-code scéně stojíte, pojďte nám krátce představit jak Tabidoo, tak Vaši cestu do Tabidoo.


Michal Čumpelík

Tabidoo je platforma pro tvorbu evidenčního softwaru. Každý si tam může vytvořit skladové hospodářství, nějaký fleet management, seznam aut či CRM, což je seznam klientů a informací o nich. Je to mířeno hlavně na lidi, ne na programátory, takže si to může vytvořit každý. Já to rád připodobňuji k tomu, že kdysi, když jste si potřebovali udělat e-shop, nebo publikovat e-shop, tak jste museli oslovit vývojovou firmu. Ta vám to naprogramovala, vystavovala, starala se vám o to a byla to poměrně drahá záležitost. Člověk si to neudělal sám. Potom najednou přišel někdo na to, že to není potřeba. Člověk si musel jenom sednout, říct si, jakou tam chce mít barvu, logo, dal si tam to zboží a ve vteřině mohl mít kdokoliv e-shop na internetu. My jsme to promítli do evidenčních softwarů, kdy lidé, když chtěli software na míru, tak si zase museli říct nějaké firmě, platit tam drahý custom vývoj, ale to vůbec není potřeba. Za mě tam žádná přidaná hodnota od programátora není. Podle mě si to každý může nadefinovat sám. My jsme tedy vytvořili platformu, kde si opravdu každý může nadefinovat evidenční software. Není to však žádná jednoduchá tabulka, je to plný evidenční software se všemi funkčnostmi, jako je historie, rychlé vyhledávání či workflow automation.


Martin Hurych

Jak jste se k tomu projektu dostal Vy?


Michal Čumpelík

Já říkám, že programátorem se člověk rodí a já jsem se narodil jako programátor. Za mě je veliká klika, že jsem se nenarodil o 100 let dříve, když nebyly počítače, protože já bych byl manuálně úplně marný. Hlavní důvod ale byl, že když dělá člověk vývojový software, tak vždy dělá logovací screen, vždy jsou tam nějaká práva, je tam nějaká tabulka, v té tabulce se vyhledává a tak dále. Potom se to dokončí, uzavře a jede se znovu od nuly. Lze také použít nějaký framework, nějakou platformu, ale v podstatě nikdy se to nedotáhne do konce. My jsme se k tomu dostali tak, že už nás to nebavilo dělat a nenechali jsme se odradit řečmi, že není možné, aby si to člověk sám nadefinoval, že to nerozchodíme a že to nemůže fungovat. My jsme si to prostě nakreslili, pustili se do toho a já jsem velmi rád, že jsme to dotáhli až do konce. Opravdu to funguje, lidem to pomáhá a mají z toho radost.


Jak se na low-code / no-code platformy koukají programátoři?


Martin Hurych

Mně přijde, že všichni, co děláte low-code, no-code platformy, jste takoví rebelové, protože jste programátoři bojující proti programátorům. Jak se na vás tedy dívá programátorská komunita?


Michal Čumpelík

Já bych to programátorům nevnucoval. My se nechceme zbavovat programátorů, protože je tu spousta her, jsou tu grafické systémy, máte tu PLC. Programátoři budou potřeba vždy, ale využívat je na to, aby vám přidali sloupec do tabulky, aby ten sloupec vytvořili v databázi a aby tam rozchodili komunikační vrstvu, to mi přijde jako naprosté mrhání talentem. Na to není potřeba programátor. My tedy nejdeme proti programátorům, jen chceme eliminovat stereotypní činnosti a jednoduché věci, na kterých v našich očích nemusí programátor být. Jako jsem to uvedl s tím e-shopem, vždy bude nějaká veliká firma, která si nechá napsat e-shop na míru. Bude mít specifické požadavky, má na to prostředky, má miliardové obraty a každé procento tam udělá obrovskou částku. Je ale spousta lidí, kteří chtějí standartní e-shop, a na to není potřeba programátor.