top of page

082 | PETR MACEK | JAK ŘÍDIT EFEKTIVITU FIRMY, ZAKÁZEK A LIDÍKřišťálová koule. Pohled z okna. Nasliněný prst ve vzduchu.


Nejčastější manažerské metody. Neohrnujte nos. Přiznejte si to! Kdy jste u vás ve firmě jednu z nich použili naposledy? Nepřeháním. Sám jsem je dost využíval jak ve své korporátní praxi, tak v začátcích svého podnikání. Dneska už jsem dál. Mám čísla rád a mám v nich pořádek. Dává mi to klid a přehled.


Pokud chcete se svojí firmou doplout do stejně klidných vod, měřte a monitorujte taky. Podle Petra Macka z Caflou stačí pro začátek monitorovat 3 věci. Cash flow. Efektivitu jednotlivých zakázek. A efektivitu jednotlivých lidí. Uvidíte, jak se to pozitivně projeví na akceleraci především vašeho zisku.


Co dál jsem chtěl od Petra vědět?


🔸 Proč bych měl aktivně řídit vlastní malou firmu?

🔸 Jaké základní parametry financí sledovat?

🔸 Jak monitorovat efektivitu zakázky?

🔸 Jak monitorovat efektivitu lidí?

🔸 Co nového se chystá na rok 2023?

Petr vám připravil i bonus: „10 nejčastějších chyb při řízení firemního cash flow“. Stáhnout si jej můžete níže.


 

BONUS

10 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB PŘI ŘÍZENÍ FIREMNÍHO CASH FLOW

(Kód bonusu: 10CPRCF)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude zase po čase o financích, o jejich řízení a o efektivitě jednotlivých zakázek i vašich zaměstnanců. Když se máme bavit o financích a jejich řízení, tak s kým jiným než s Petrem Mackem, dobrý den.


Petr Macek

Dobrý den, Martine.

Radši střílet góly nebo s někým rázně praštit o mantinel?


Martin Hurych

Petr je zakladatelem známé aplikace Caflou. Než se pustíme do financí a do Vaší aplikace, při čem se čistí hlava lépe, při hokeji, nebo při čtení?


Petr Macek

Při hokeji, tam zapomenete úplně na všechno a je to opravdu dobrý čistič.


Martin Hurych

Dáte radši gól, nebo s někým třísknete o mantinel?


Petr Macek

Já jsem nikdy nebyl agresivní, já jsem spíše na tu kreativní práci, ale v té soutěži, kterou hraji, tak i ty góly padají celkem často ode mě.


Co je Caflou a co Petr nikdy o Caflou neřekl?


Martin Hurych

My se tady hned na začátku představujeme, nebo nechám hosty se představit, abychom nějakým způsobem nahlídli na to, z jakého pohledu ty věci, které budeme rozebírat, komentují. Vy jste docela produktivní host podcastů, o Caflou už toho bylo řečeno hromada, tak mě napadla taková netradiční otázka. Co jste o Caflou ještě nikde nikomu neřekl?


Petr Macek

To je těžké, už toho bylo řečeno mnoho. Asi ty špatné věci se většinou neříkají, třeba že ta cesta do zahraničí, kam se rok a půl snažíme vydávat, je mnohem těžší, než jsme si mysleli. Cíle, které jsme si dali, úplně neplníme a je to možná i o změně nějakého přístupu. Takovéto věci moc neříkáme.


Martin Hurych

Pokud je mezi našimi posluchači čistě náhodou někdo, kdo o Caflou ještě neslyšel, pojďte nám ve zkratce říct, co Caflou je v tuto chvíli, protože se už nějakou dobu dramaticky rozvíjíte a jak jste k tomu došel.

Petr Macek

Ten nápad na Caflou vznikl čistě prakticky, protože před nějakými 7, 8 lety jsem pracoval jako marketér na volné noze v malém studiu o třech, čtyřech lidech. V té době na trhu chyběly aplikace na řízení takové firmy. Ty aplikace byly, ale byly oddělené. Člověk potřeboval věci, jako je malé CRM, projektové řízení, fakturaci, řízení financí a všechno tady bylo takové osamostatněné a dohromady nic. Proto jsme si řekli, že si to vyrobíme pro sebe a asi po měsíci, dvou jsme zjistili, že je to práce tak komplexní a složitá, že pro sebe to zkrátka nejde, protože bychom se nedoplatili. Vznikla tedy myšlenka na komerční produkt a začali jsme na základě této potřeby Caflou vytvářet v té době pro malé firmičky, freelancery, mikrofirmy o dvou, třech lidech. Za ta léta z toho vznikl nástroj, který dnes už používají firmy o 50, 60, 70 lidech, i když tam pořád máme i ty malé.


Co vedlo k napsání Caflou?


Martin Hurych

Teď taková malá odbočka, mě fascinuje, jak si spousta lidí mnohdy na začátku dělá něco sama pro sebe. To jste neměl co dělat, že jste si začal psát něco sám pro sebe, nebo jaký byl ten impuls, co přesně nevyhovovalo v rámci toho, co bylo už na trhu za aplikace, byť jste jich potřeboval poskládat více, že jste si řekl, že si to napíšete sám?


Petr Macek

Bylo to opravdu o tom, že to nebylo na jednom místě. Nebyla aplikace, která by byla místem té jedné pravdy. Já si pamatuji, když se podívám zpátky, já jsem si výkazy psal do Excelu, každý měsíc jsem to tam složitě spočítával a z toho jsem dělal faktury někde v Profitu, nebo možná iDokladu. V té době nebyl ani nástroj na řízení cash flow takhle malé firmy, zase to byl jenom Excel, takže jsem si to tam dlabal do Excelu. Měl jsem tedy Excel na výkazy, Excel na faktury, Excel na cash flow, evidenci zákazníků jsem měl zase v Excelu a to bylo úmorné a požíralo to strašně času. Každý začátek měsíce jsem strávil několik hodin jenom přípravou dat, abych mohl vystavit faktury. Byla to tedy opravdu praktická potřeba, i když ta myšlenka na nějakou komercializaci byla v hlavě skoro od začátku. Říkal jsem si, že když to budu potřebovat já, tak to budou potřebovat i další.


Martin Hurych

Vy jste prošel několika konzultačkami, dělal jste dlouho jako projektový manažer. Trochu to tam cítím, protože odtud přišla potřeba mít jasno v datech. Co se z těchto bývalých zkušeností do Caflou otisklo nejvíce?


Petr Macek

Já si myslím, že to byla práce pro český Accenture, kde jsem dělal to, co na začátku Caflou a dodnes to dělám. Je to nějaké analytické myšlení s ohledem na byznys potřeby. Je tady důvod, má to nějaký byznys case, potřebuji to správně sepsat, aby se to dalo p