top of page

082 | PETR MACEK | JAK ŘÍDIT EFEKTIVITU FIRMY, ZAKÁZEK A LIDÍKřišťálová koule. Pohled z okna. Nasliněný prst ve vzduchu.


Nejčastější manažerské metody. Neohrnujte nos. Přiznejte si to! Kdy jste u vás ve firmě jednu z nich použili naposledy? Nepřeháním. Sám jsem je dost využíval jak ve své korporátní praxi, tak v začátcích svého podnikání. Dneska už jsem dál. Mám čísla rád a mám v nich pořádek. Dává mi to klid a přehled.


Pokud chcete se svojí firmou doplout do stejně klidných vod, měřte a monitorujte taky. Podle Petra Macka z Caflou stačí pro začátek monitorovat 3 věci. Cash flow. Efektivitu jednotlivých zakázek. A efektivitu jednotlivých lidí. Uvidíte, jak se to pozitivně projeví na akceleraci především vašeho zisku.


Co dál jsem chtěl od Petra vědět?


🔸 Proč bych měl aktivně řídit vlastní malou firmu?

🔸 Jaké základní parametry financí sledovat?

🔸 Jak monitorovat efektivitu zakázky?

🔸 Jak monitorovat efektivitu lidí?

🔸 Co nového se chystá na rok 2023?

Petr vám připravil i bonus: „10 nejčastějších chyb při řízení firemního cash flow“. Stáhnout si jej můžete níže.


 

BONUS

10 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB PŘI ŘÍZENÍ FIREMNÍHO CASH FLOW

(Kód bonusu: 10CPRCF)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude zase po čase o financích, o jejich řízení a o efektivitě jednotlivých zakázek i vašich zaměstnanců. Když se máme bavit o financích a jejich řízení, tak s kým jiným než s Petrem Mackem, dobrý den.


Petr Macek

Dobrý den, Martine.

Radši střílet góly nebo s někým rázně praštit o mantinel?


Martin Hurych

Petr je zakladatelem známé aplikace Caflou. Než se pustíme do financí a do Vaší aplikace, při čem se čistí hlava lépe, při hokeji, nebo při čtení?


Petr Macek

Při hokeji, tam zapomenete úplně na všechno a je to opravdu dobrý čistič.


Martin Hurych

Dáte radši gól, nebo s někým třísknete o mantinel?


Petr Macek

Já jsem nikdy nebyl agresivní, já jsem spíše na tu kreativní práci, ale v té soutěži, kterou hraji, tak i ty góly padají celkem často ode mě.


Co je Caflou a co Petr nikdy o Caflou neřekl?


Martin Hurych

My se tady hned na začátku představujeme, nebo nechám hosty se představit, abychom nějakým způsobem nahlídli na to, z jakého pohledu ty věci, které budeme rozebírat, komentují. Vy jste docela produktivní host podcastů, o Caflou už toho bylo řečeno hromada, tak mě napadla taková netradiční otázka. Co jste o Caflou ještě nikde nikomu neřekl?


Petr Macek

To je těžké, už toho bylo řečeno mnoho. Asi ty špatné věci se většinou neříkají, třeba že ta cesta do zahraničí, kam se rok a půl snažíme vydávat, je mnohem těžší, než jsme si mysleli. Cíle, které jsme si dali, úplně neplníme a je to možná i o změně nějakého přístupu. Takovéto věci moc neříkáme.


Martin Hurych

Pokud je mezi našimi posluchači čistě náhodou někdo, kdo o Caflou ještě neslyšel, pojďte nám ve zkratce říct, co Caflou je v tuto chvíli, protože se už nějakou dobu dramaticky rozvíjíte a jak jste k tomu došel.

Petr Macek

Ten nápad na Caflou vznikl čistě prakticky, protože před nějakými 7, 8 lety jsem pracoval jako marketér na volné noze v malém studiu o třech, čtyřech lidech. V té době na trhu chyběly aplikace na řízení takové firmy. Ty aplikace byly, ale byly oddělené. Člověk potřeboval věci, jako je malé CRM, projektové řízení, fakturaci, řízení financí a všechno tady bylo takové osamostatněné a dohromady nic. Proto jsme si řekli, že si to vyrobíme pro sebe a asi po měsíci, dvou jsme zjistili, že je to práce tak komplexní a složitá, že pro sebe to zkrátka nejde, protože bychom se nedoplatili. Vznikla tedy myšlenka na komerční produkt a začali jsme na základě této potřeby Caflou vytvářet v té době pro malé firmičky, freelancery, mikrofirmy o dvou, třech lidech. Za ta léta z toho vznikl nástroj, který dnes už používají firmy o 50, 60, 70 lidech, i když tam pořád máme i ty malé.


Co vedlo k napsání Caflou?


Martin Hurych

Teď taková malá odbočka, mě fascinuje, jak si spousta lidí mnohdy na začátku dělá něco sama pro sebe. To jste neměl co dělat, že jste si začal psát něco sám pro sebe, nebo jaký byl ten impuls, co přesně nevyhovovalo v rámci toho, co bylo už na trhu za aplikace, byť jste jich potřeboval poskládat více, že jste si řekl, že si to napíšete sám?


Petr Macek

Bylo to opravdu o tom, že to nebylo na jednom místě. Nebyla aplikace, která by byla místem té jedné pravdy. Já si pamatuji, když se podívám zpátky, já jsem si výkazy psal do Excelu, každý měsíc jsem to tam složitě spočítával a z toho jsem dělal faktury někde v Profitu, nebo možná iDokladu. V té době nebyl ani nástroj na řízení cash flow takhle malé firmy, zase to byl jenom Excel, takže jsem si to tam dlabal do Excelu. Měl jsem tedy Excel na výkazy, Excel na faktury, Excel na cash flow, evidenci zákazníků jsem měl zase v Excelu a to bylo úmorné a požíralo to strašně času. Každý začátek měsíce jsem strávil několik hodin jenom přípravou dat, abych mohl vystavit faktury. Byla to tedy opravdu praktická potřeba, i když ta myšlenka na nějakou komercializaci byla v hlavě skoro od začátku. Říkal jsem si, že když to budu potřebovat já, tak to budou potřebovat i další.


Martin Hurych

Vy jste prošel několika konzultačkami, dělal jste dlouho jako projektový manažer. Trochu to tam cítím, protože odtud přišla potřeba mít jasno v datech. Co se z těchto bývalých zkušeností do Caflou otisklo nejvíce?


Petr Macek

Já si myslím, že to byla práce pro český Accenture, kde jsem dělal to, co na začátku Caflou a dodnes to dělám. Je to nějaké analytické myšlení s ohledem na byznys potřeby. Je tady důvod, má to nějaký byznys case, potřebuji to správně sepsat, aby se to dalo postavit. Potom to bylo o kontrole té realizace, testování, to jsem se naučil v pražském Accenture, to jsem si přenesl do Caflou a dělám to dodnes. Definuji potřeby, kontroluji tu práci, testuji to řešení a to si myslím, že pro praktické vytváření Caflou bylo to nejdůležitější. Samozřejmě potom ten pohled, jak fungují firmy, jak se dívat na svět očima zákazníků, to mě naučilo spoustu dalších prací, třeba i toho marketéra. Já jsem byl vždycky marketér, který se snažil hledat důvody za tím, co děláme a snažil se dodávat to, co té firmě opravdu přidá tu hodnotu. Byla to tedy kombinace, ale Accenture byl opravdu asi to nejdůležitější, co se mi v tom Caflou životě mohlo stát.


Proč bych měl aktivně řídit vlastní malou firmu?


Martin Hurych

Vy o sobě dnes říkáte, že jste jedna aplikace, v níž mám všechno, co potřebuji pro řízení firmy. Dlouho se o řízení firmy mluví a ta otázka, kterou teď položím, bude zdánlivě úplně stupidní a velmi jednoduchá na odpověď. Na druhou stranu, když někomu řeknu, že by měl řídit firmu v rámci velikostí, o kterých se bavíme, 20, 30 lidí, tak spousta lidí řekne, že na to nemá čas a je ráda, že se podívá na stav účtu. Proč bych tedy měl řídit svoji firmu už od této velikosti?


Petr Macek

Pokud to někdo řídí takhle, že jediné, na co se kouká, je, že má na účtu peníze, tak tu firmu asi neřídí úplně dobře. Firmy o této velikosti, ale i menší, kdy už mám tým, kdy mám x zákazníků, kde jsou toky peněz dovnitř a ven, tak potřebuji právě to místo té jedné pravdy, kde vidím stav té firmy. Když to zjednoduším, tak chci vidět, jaké zákazníky mám a kteří přichází a chci vidět, jaké zakázky mi běží a které jsou po termínu, které jsou hotové, které nehotové, které už jsem fakturoval a které ne. Chci vědět, jestli ty faktury jsou zaplacené, nebo nejsou, jestli za tři měsíce budu mít na výplaty a další věci. To z toho účtu nevyčtu, nevyčtu to ani z papírku, který mám někde na stole, a pravděpodobně mi to neřekne jeden člověk ve firmě.

To si myslím, že je ta esence toho, co se snažíme těm firmám dodat. Je možná nadsázka, že tam mají úplně všechno, my třeba neumíme účetnictví, ale nechceme, protože firmy tohoto typu, této velikosti zpravidla mají externí účetní, nebo paní s Pohodou, která jim to dělá. Úplně všechno tedy nenabídneme, ale nabídneme většinu těch věcí, které oni dnes dělají na papíře, nebo v 7 různých aplikacích. Nabízíme to místo jedné pravdy.


Martin Hurych

Tohle je možná kritické. Opravdu to dělají v 7 různých aplikacích, nebo to nedělají? Já se totiž často potkávám s lidmi, kteří říkají, že na řízení nemají čas, protože mají několik klobouků, ráno vstanou a celý den jenom něco hasí a jsou rádi, že na konci měsíce vyfakturují. Opravdu tito lidé podle Vás řídí firmu?


Petr Macek

Asi by nebyli na trhu, kdyby ji neřídili, ale je otázka, jestli ji řídí efektivně, o tom to je. Sami ti majitelé možná nepoužívají těch 7 aplikací, ale budou mít nějakého účetního, který vystavuje faktury v iDokladu, budou mít projekty řízené v Basecampu a CRM v RAYNETu a na cash flow budou mít Excel. Oni těch 5, 6, 7 různých aplikací mít budou, akorát je ten majitel nemusí používat, ale ta firma je mít bude.


Jaké jsou 3 nejdůležitější věci, které bych měl začít dělat hned teď?


Martin Hurych

Když se tedy podíváme na typickou firmu plus minus 20, 25 ajťáků, jaké jsou dvě, tři nejdůležitější věci, které bych měl začít dělat hned teď, abych viděl největší dopady do firmy?


Petr Macek

Číslo 1 bude finanční řízení. Firmy této velikosti a menší ty finance zpravidla řídí hodně pocitově, nebo tím pohledem na účet, nebo se zeptají Marušky v účetnictví, jak to vlastně vypadá. Bavíme se o řízení na všech těch úrovních, takže firmy jako celku, ale i zakázek a týmu. To je asi ta nejčastější chyba, kterou vidíme.

Potom si myslím, že ochota vzdát se mikromanagementu u těchto firem je pořád relativně veliká, že chtějí mít velikou kontrolu nad většinou věcí a málo důvěřují svému týmu. Myslím si, že i v těch technologických firmách, ať je to IT, ať je to marketing, by ten třetí bod byl, že digitalizace a automatizace ještě pořád trochu kulhá. Nesnažím se najít řešení, která udělají některé věci za mě a budou propojené v systému. Typický případ, když jsme se bavili o těch 5, 6 aplikacích, že jim nebije do očí ta neefektivita, že mám 7 nástrojů a místo nich můžu mít třeba dva. To už je samo o sobě neefektivní, protože musím zaučit lidi na 5, 6 nástrojů. Různě jsou řešené přístupy, práva, takže se to musí řešit ručně. Data se přenáší manuálně, nebo nějakými importy, což je náročné a mohou tam vznikat chyby. To si myslím, že je pořád něco, co by se mělo zlepšovat.


Jaké základní parametry financí sledovat?


Martin Hurych

Pojďme prakticky. Jsem někdo, kdo v tuto chvíli řídí firmu pohledem na bankovní účet a chtěl by se posunout k řízení financí nějak obecněji. Jaké základní parametry si vytipovat jako první, které mám začít sledovat, abych měl finance více v rukou?


Petr Macek

Měl bych se začít dívat dopředu. To, že se dívám na účet, mi ukazuje, že máme rezervu, nemáme rezervu, ale už z toho neuvidíte, jestli za dva měsíce není nějaká veliká platba, na kterou jsem nemyslel, nebo jestli tam jsou nějaké chybějící platby od zákazníků. Já si myslím, že z pohledu ekonomického řízení firmy, což je jedno z toho nejdůležitějšího, co by ten člověk měl dělat, je potřeba vidět tu budoucnost dál než ty faktury, které jsem už vystavil. Dnes to spousta firem dělá, že vidí budoucnost jenom na úrovni vystavených faktur, ale už neví, co bude za dva měsíce, za tři měsíce za čtyři. To si myslím, že je chyba a u větších firem to může být až smrtelné. Když mám totiž firmu o jednom, dvou lidech, tak tam se s tím nějak dá žít. Když mám ale 20 lidí, kterým musím vyplácet mzdy a mám tam nájmy a leasingy, tak to, že jsem zapomněl na nějakou platbu, která přijde za dva měsíce a je obrovská, mě může pohledem pouze na účet hodně zmást.

U nás je to třeba tak, že konec roku je vždycky dobrý. Firmy si předplácí, máme nějaké akce, takže to vypadá, že máme spoustu peněz, ale já vím, že v lednu přichází platby za různé licence a to jsou rakety. Kdybych se tedy posledního prosince podíval, jak mám spoustu peněz, tak hned začnu objednávat byteček v Chorvatsku. Najednou tam jsou ale platby, které mi jenom lednem zkrouhnou půlku toho, co jsem vydělal v prosinci, nebo i více. O tom to tedy je a když to nevím, tak mě to může hodně zmást.


Martin Hurych

Tomu rozumím. Z Vaší zkušenosti tedy říkáte, že je dobré koukat dva, tři měsíce dopředu.


Petr Macek

Je to firma od firmy, ale když začnu těmi třemi měsíci, tak dělám dobře. Jsou firmy, které by měly koukat i mnohem dál, protože se tam třeba bavíme o úplně jiných částkách, nebo jsou nějaké splátky, které jdou za půl roku a musím s nimi počítat. Je to firma od firmy, ale začít alespoň těmi pár měsíci je minimum.


Martin Hurych

Udělám si tedy pořádek v budoucnosti. Co dál, co k tomu potom přidat?


Petr Macek

Je to o tom, jak si tu budoucnost maluji. Musím znát ten byznys, musím znát ty náklady, výdaje, které budu platit, takže je to o nějaké komunikaci s účetnictvím, kde oni to ví. Musím si namalovat tu budoucnost a predikovat, tam už je to trošku těžší. Výdaje jsou většinou celkem dané, u těch příjmů je to o nějakých odhadech, kde bych měl pracovat i s nějakými variantami, vysoce pravděpodobné, méně pravděpodobné, nepravděpodobné. Podle toho se potom nějakým způsobem mohu zařizovat. Když ty peníze vypadají dobře, můžeme plánovat nějaké investice, když ty peníze vypadají špatně, musíme začít řešit kroky, jak se tomu riziku vyhnout. To by se mělo dělat, pokud se pořád bavíme o tom plánování peněz.

Je to samozřejmě třeba o změně procesu, která by možná měla nastat, ať ta budoucnost vypadá dobře, nebo špatně. Je to i o tom, že svoje závazky platím ve splatnosti. Spousta firmám přijde faktura a hned ji zaplatí, což z principu finančního řízení není dobře. Já bych měl platit, kdy tam je ta splatnost. Naopak u příjmů se snažím vyjednat co nejkratší splatnost, nebo zálohy. To už jsou potom taktické věci, které mi pomáhají ty finance řešit lépe. Měl bych se začít dívat na to, kde mi tečou peníze, nebo odkud naopak přichází, dá se to přicházení vylepšit, dá se to odcházení zefektivnit a tak dále.

Martin Hurych

Já vždycky říkám svým klientům, že ideální je žít z klientských peněz. Já platím co nejpozději a chci, aby mi platili co nejdříve a ta díra mezi tím musí být co nejdelší. Potom je to ideál.


Petr Macek

V Básnících to padlo jasně, inkasovat co nejdříve, platit co nejpozději. Je to pravda, ale má to svá pravidla. Pokud platím pozdě, tak tam mohou být nějaké penále, což taky není dobré, jsou tam kolikrát odvody státu, nebo nějaké splátky.


Jak monitorovat efektivitu zakázky?


Martin Hurych

To je jedna věc, o které se relativně často mluví. Já bych se rád ještě dotknul dvou věcí, které z mých zkušeností dělá opravdu málokdo, efektivita zakázek. Spousta lidí, která dělá třeba ve službách, při sednutí ke stolu chytá dvě věci, budík a myš a teď si začne měřit čas. To je vlastně jediná věc, kterou tak nějak okolo sebe vidím, že přispívá k efektivitě zakázky. To asi není úplně ideální stav.


Petr Macek

Je to jednoduchý stav, ty firmy si tu práci nedělají těžší, takže hodnotí, že tady prodaly 10 hodin a 10 hodin fakturují. U toho, co Vy říkáte, je fakt, že vidíme celkem málo, že se ty firmy snaží maximalizovat ten zisk té zakázky a zároveň se snaží dívat jenom za ten počet hodin. Ne všechno se dá měřit hodinami. Někdy je to práce za výkon, někdy je to o tom, že ne vždycky jsou tam jenom ty náklady za čas, kolikrát to může být nějaký pronájem, může to být nějaký materiál a podobně. Není to jenom o těch penězích, takže to si myslím, že chyba je.

Co my třeba vidíme nejčastěji, že firmy tohoto typu se dívají jenom na tu jednu stránku té věci, ten příjem a už se nedívají na ten výdaj, což může být někdy problém. Ne každá hodina každého uživatele stojí stejně, takže my se je to snažíme učit, že ta efektivita té zakázky má více úhlů a moc se to neděje. My se je snažíme tlačit, ať už nějakým vzděláváním, nebo tím, že ty funkce jim v té naší aplikaci dáváme pod nos a ten nástup tam začíná být vidět. Je to ale o nás, abychom jim vysvětlovali, že o tom to je. Konkurence je dnes vysoká, spousta věcí se automatizuje a pokud ty firmy nezačnou řešit ziskovost té zakázky i s pohledem na to, co to stojí, tak si myslím, že začnou prodělávat, nebo přicházet o ty byznysy.

Martin Hurych

Podle mě ta situace není až tak kritická tam, kde prodávám hodiny. Tam paradoxně ta protistrana mnohdy neví, jak daná práce dlouho trvá, takže se zavřením očí a skřípěním zubů zaplatí. Co ale vidím, že je mnohdy daleko větší problém, když dělám fix time fix price, k nějakému datumu musím něco odevzdat. Já pocházím napůl ze strojírenství, napůl ze stavebnictví a mě nikdy nenapadlo cenit koupelnu, nebo ústřední vytápění na hodiny, tam je prostě jasně daná cena za dílo. Jak podle Vás tyto firmy monitorují profitabilitu zakázky? Podle mě se monitorování zakázek u těchto firem limitně blíží nule.


Petr Macek

Tady vidím světlo na konci tunelu. Je to ale možná tím, jaké firmy chodí k nám. My těchto firem, jako jsou malé stavební firmy, zakázková výroba, montážníci, u nás vidíme relativně hodně, ale oni jsou u nás právě proto, že my nabízíme tuto možnost. Oni jsou i ti, kteří nás tlačí do rozvoje třeba toho finančního řízení zakázek, že tam nabízíme tu výdajovou a příjmovou část. U nich se to totiž relativně dobře definuje, že já koupím materiál za tolik a prodám ho za tolik, mám nějakou fixní cenu, za kterou to prodávám, a jestli tam strávím čtyři hodiny, nebo dvě, udělá strašný rozdíl. Takže zrovna u těchto firem to vidím, ale mohou to být ty první vlaštovky, které jsou u nás, že to řeší.

Typický příklad, my máme dnes u nás spoustu firem, jak se vyrojila fotovoltaika a čerpadla, tak jich je u nás opravdu hodně a to je přesně ono. Oni mají jasně danou cenu a musí řídit, že to prodají se ziskem a ideálně s co největším ziskem. Potom jsem schopný porovnat dva podobné projekty a proč tento vydělal tolik a proč ten nevydělal tolik. Může to být z toho důvodu, že na tom někdo trávil zbytečně moc času a to ty firmy dnes vidí a musí to chtít vidět.


Jak monitorovat efektivitu lidí?


Martin Hurych

Hrozně rád bych se mýlil, protože já už to dlouhodobě říkám, že se firmy prodávají příliš levně. Tím se pomalu dostáváme k velmi citlivému tématu, protože pokud mám tu firmu větší, tak může zakázka představovat dvě různé party a dostáváme se na efektivitu lidí. To začíná být už velmi citlivé téma. Jak s tím pracují Vaši klienti? Říct totiž někomu, že je neefektivní, byť jsme kamarádi, to jsou velmi citlivé záležitosti. Majitelům se do toho mnohdy nechce, přitom podle mě svatý grál efektivity je zrovna tady.


Petr Macek

Je to tak a je to hodně často o těch lidech. Já jsem dlouhá léta jako markeťák dělal pro firmu, co prodávala plastová okna, garážová vrata a tyto věci a skrze mě chodily i reference a stížnosti lidí. Pokud byla nějaká stížnost, tak to ve dvou třetinách případů bylo o lidech, nepřišli včas, trvalo jim to dlouho, udělali bordel, museli to opravovat. Je to tedy určitě důležité.

Někdy u těch majitelů může být problém, že nechtějí vytvářet konflikty, a tak to neřeší. Aby tomu ale předešli, nebo aby to začali vylepšovat, tak musí mít samozřejmě infrastrukturu, která jim ten pohled dá. Je to zase o nějakém systému a nemusí to být Caflou, to může být opravdu i v tom Excelu. Vidím, jak funguje tým A, vidím, jak funguje tým B a když mám nějaký rozumný reporting, kde jsem schopný si vytáhnout zakázky týmu A a týmu B a vidím ziskovost, tak tam bije do očí, který ten tým je lepší. Potom je potřeba začít zjišťovat, proč to tak je. Někdy ty důvody mohou být validní, mám horší lokalitu, je tam horší dostupnost, jsou tam jiní zákazníci, mám složitějšího zákazníka. Když ty odpovědi jsou racionální, tak s tím máloco udělám, ale mnohdy je to o tom, že dva identické týmy pracují jinak a já s tím musím nějakým způsobem fungovat. Někdy stačí jim ukázat, kde jsou ty rozdíly, jak pracovat efektivněji, ale někdy je také potřeba se s nimi rozejít.

Martin Hurych

Pojďme zase trochu prakticky. Co by měly být ty základní parametry, které bych měl začít sledovat, abych předešel různým výmluvám? Jak to opřít o tvrdá data z toho, co vidíte Vy, co se třeba Vašim klientům nejvíce osvědčuje?


Petr Macek

Jak jsem říkal, je to o té infrastruktuře, musím mít ten projekt dobře definovaný. Je potřeba mít nějakou hrubou představu dopředu, kolik to má vydělat, kolik to má stát, když už má ta zakázka rozpočet. To je první kritérium. Ten rozpočet může být opravdu high level, že to je jenom číslo, v ideálním případě i nějaký položkový, vůči kterému pak já sleduji, jestli to plním, nebo ne. Potom je to o tom umět správně měřit plnění toho rozpočtu. Dobře definovat to, co jsem přijal, dobře definovat to, co mě to stálo, to je ten základ. Nemusí to být na začátku do nějakého absolutního detailu, ale je potřeba mít plán a hlavně vůli. To je podle mě to první, že to chci začít měřit.

Potom se začnu dívat na obě stránky té rovnice, příjem a výdej, kolik by to mělo vydělat, kolik by to mělo stát a potom začnu plnit tu příjmovou a výdajovou část. To může být formou třeba výkazů, že ti lidé vykazují tu práci, kolik tam opravdu tráví, protože to je mnohdy ta největší část té nákladové stránky. Tam já někdy vidím zásadní problém, který slyšíme právě od těchto firem. U ajťáků a markeťáků je to relativně standard, ti jsou zvyklí vykazovat. U těch firem ze služeb, kde jsou ti lidé na stavbě, je to však mnohem horší. Chcete po nich, aby najednou vzali mobilní aplikaci a vytvořili tam nějaký výkaz. To je ta největší bariéra, že vy je k tomu musíte donutit. Takové meziřešení je, že oni to vykážou na papírku a asistentka to po nich naklepe do aplikace. Já ta čísla totiž potřebuji. Ideální řešení je, že je to prostě naučím, protože dnes jsou u nás nástroje, kde to je relativně opravdu jednoduché. Já na tom mobilu kliknu přidat výkaz, čtyři hodiny na zakázce, je to fakt práce na 30 vteřin. Je to jenom o tom ty lidi přesvědčit, že to sice je pro ně nějaký krok navíc, ale ty přínosy jsou takové a takové. Jsou u nás i firmy, které jim třeba řeknou, že co nebude v Caflou, to jim nezaplatí. To už je taková metoda biče, ale ono to někdy jinak nejde. Je potřeba tedy nastavit systém, přimět ty lidi evidovat tu práci a potom si myslím, že se to dá ladit za běhu.


Martin Hurych

Právě jsem chtěl říct, že mnohdy to není o tom, že bych někoho nenaučil, jak má vykazovat, ale mnohdy je to ta lidská stránka, že jim koukáte pod ruce, myslí si, že jim nedůvěřujete a tak dále.


Petr Macek

Na jednu stranu je to pravda, na druhou stranu tito lidé musí pochopit, proč to dělají. Abych já dostal zaplaceno, tak musím odvádět tu zakázku v nějaké kvalitě a když začnu vidět trendy, že tento tým pracuje vyloženě hůř, tak potřebuji mít tvrdá data. Pro mě je to malý diskomfort a pro vás, jako šéfa firmy, je to veliký komfort. Mám to místo jedné pravdy, vidím, že tento tým dělá měsíčně tolik hodin a tento jenom tolik a už jsme u jádra problému.


Jak se daří Caflou obchodně?


Martin Hurych

Mě osobně přesvědčovat nemusíte, protože já jsem jednak inženýr a jednak korporátník, takže čísla jsou moje hobby, ale jinak máte pravdu. Zážeh je i o inovacích a prodeji. Vy jste tady na začátku zmínil, že chcete do ciziny, možná se Vám to nedaří tak rychle, jak byste chtěli. V jakém stavu jste teď s obchodem, jak se třeba prodáváte, jak Vám to jde?


Petr Macek

My jsme od začátku systém s nižší cenovkou. Je to úmyslně, jsme pro ty malé firmy, které nejsou ochotné platit SAP, Helios, Microsoft Dynamics, protože pro jejich velikost je to ranec. Proto oni používají těch 5, 6 nástrojů a my zase nemůžeme být ustřelení, protože oni by potom raději používali těch 5, 6 nástrojů, které by je vyšly levněji. My jsme tedy od začátku relativně nízko cenou a obcházíme to tím, že se snažíme co nejvíce věcí automatizovat. Člověk se sám registruje, člověk se sám zaučí, máme tam nějaké vzdělávací materiály, posíláme jim nějaké emailové sekvence, jsou tam nějaké rady. Tím pádem se tomu obchodování vyhýbáme. Je to částečně i o tom, že nám zase přeje doba a dnes ty průzkumy ukazují, že i třeba enterprise zákazníci si kolikrát sami chtějí ten systém osahat, než vůbec začnou s někým jednat. My je k tomu tedy motivujeme.

Na druhou stranu, na začátku jsme cílili na freelancery a firmičky o dvou, třech lidech, kde ten obchod není potřeba a nezaplatil by se. Nicméně poslední dva roky vidíme, že nám tam chodí firmy o 20, 30, 40 zaměstnancích, kde ta cena už je potom vyšší a jejich potřeby jsou komplikovanější. Ty procesy jsou složitější, jedná se tam mnohdy o nějaké integrace, nebo zaučení celého týmu a ta automatika začíná kulhat. Oni si neví rady s těmi složitými věcmi, takže tady začínáme vidět, že se bez toho aktivnějšího obchodu úplně neobejdeme. Cítíme, že to je chyba, protože tyto firmy ztrácíme, jelikož se bojí komplexního systému. Na konci minulého roku jsme tedy začali řešit obchodní procesy a teď jsme ve fázi definování, jak s tím máme pracovat, koho hledat, jak je oslovovat, v jakých momentech a tak dále. Doteď to bylo opravdu podceněné a myslím si, že nás to stálo spoustu peněz.


Martin Hurych

Nahánění zákazníků tedy obstarával čistě marketing a teď se chystáte i na opravdovou akvizici, nebo budete spíše pomáhat těm, kteří už k Vám přijdou, s hladším průchodem zacvičením?


Petr Macek

My těch leadů máme relativně dost, takže minimálně v první vlně to bude spíše o tom opečovávání, že ten obchodník si vyzobe ty správné, které si myslíme, že jsou správní a začne se jim věnovat. Tím, že jsme pořád relativně cenově nízko, tak ten outbound si myslím, že by nebyl efektivní. Na druhou stranu, my máme třeba plán na privátním serveru, kde ta cenovka už je vysoká, takže z nějakého středně a dlouhodobějšího horizontu si myslím, že se tomu nebráníme. My víme, kdo je naše cílová skupina a proč by nás měli používat, což nám to dělá jednodušší, ale bude to fáze 2.

Martin Hurych

Při pohledu do Vašeho ceníku mě napadlo, jestli nejste rybář.


Petr Macek

Není to o rybách, je to o tom, že pro nás Česká republika a Slovensko jsou primární segmenty a většina našich zákazníků bude vědět z plavání, co je kapr, co je delfín a co je želva. Není to tedy o rybách, je to o tom, že to každý zná. Já nevím, jestli to pořád v dětském plavání takto funguje, ale myslím si, že pořád ano, že tam jsou pořád delfíni a kapři. Cizinci to budou mít složitější na pochopení, ale Češi to zpravidla chápou.


Co nového se v Caflou chystá na rok 2023?


Martin Hurych

Já totiž chytám ryby a tohle mě vůbec nenapadlo. Co třeba chystáte na rok 2023? Já jsem koukal, že dokážete vytěžit faktury, někde na webu jsem zaznamenal, že dokážete přepsat zvukový záznam do textu. To jsou za mě vlastnosti mnohdy neobsažené i v daleko větších softwarech. Co tedy chystáte na letošek?

Petr Macek

My se obecně snažíme i těm malým firmám nabídnout věci, které mají zpravidla jen ty velké, což je třeba to vytěžování faktur. Používají to i ty menší firmy, ale buď je to ve spojení s nějakou účetní firmou, nebo tak. Malá firma, která měsíčně vytěží 20, 30, 40 faktur, si nebude chtít kupovat paušál nějaké mašiny, která bude stát tolik a tolik. My se tím tedy snažíme pokrývat jejich potřeby, které většina takto malých softwarů nemá. Nabízíme například i digitální podpisy a stejně tak reporting. Loni jsme spustili pilot, teď to vylepšujeme a nabízíme takové BI, že si z dat v Caflou jsou firmy schopné vytvořit vlastní reporty, což je zase něco, co dnes musíte dělat v Power BI, nebo Data Studiu. Já neříkám, že budeme mít schopnosti Power BI, ale když mám mraky dat v Caflou a stačí mi nějaký koláčový, sloupcový, nebo liniový graf, případně porovnat dva segmenty, tak proč na to mít Power BI. To je tedy ten trend, že se na jedné straně snažíme dávat lidem do rukou věci, které nejsou běžné, ale jsou potřeba, a na druhé straně se snažíme automatizovat a digitalizovat věci, které si zaslouží. Máme třeba i vlastní workflow engine, kde si nastavíte různé automatické procesy, ten systém na základě nějakého chování něco dělá a to je něco, co budeme určitě posilovat i dál, aby to pokrylo více scénářů.

Hlavně se snažíme ty lidi k tomu nabádat. Já si myslím, že to je relativně veliký problém, který cítíme od úplného začátku i s tím cash flow. My musíme těm lidem vysvětlovat, proč by měli řídit cash flow, aby ho začali řídit. Tím, jak je vzděláváme, k tomu ty firmy přivádíme. To samé je třeba ta digitalizace. Vy jim musíte říkat, jak jim to ušetří práci a odstraní chyby a oni si začnou uvědomovat, že by to mohli zkusit, ale málokdy s tím přijdou sami. To je vlastně naše práce, abychom o tom mluvili a to si myslím, že je větší boj než přidávání těch funkcí.

Martin Hurych

Kolik je Vás ve firmě?


Petr Macek

Ten core tým má dnes 8 lidí a máme 10, 12 externistů, se kterými aktivně spolupracujeme, takže když to přeženu, tak je nás 20, ale ten core je těch 8, kde primárně jsou to programátoři.


Martin Hurych

Jak zvládáte vyvíjet aplikaci, zároveň edukovat trh a poskytovat podporu?


Petr Macek

Začíná to být čím dál náročnější, protože zase je to o tom, že jsme relativně levní, tím pádem to nejsou rámce peněz, které nám tečou, takže musíme pracovat s tím, co máme. Já jsem za to rád, že vytvářím zdravou firmu, neutrácím cizí peníze a to, co si vyděláme, dáváme zpátky. Je to ale za cenu toho, že mám spoustu čepic a dělám věci od definice funkcí přes testování funkcí přes marketing, ale snažím se postupně tyto věci přenášet dál. Na marketing už máme dnes jiné lidi a na to testování už máme dnes také jiné lidi. Neříkám, že sem tam si něco netestnu, ale ono to je o tom, že já ten produkt pořád musím znát, protože když mluvím se zákazníky, tak tu znalost mít musím. Je to tedy náročné, je to i o tom přejít to vlastní ego, kdy já udělám všechno nejlíp. Ono to tak mnohdy je, ale zrovna týden, dva zpátky jsem slyšel v nějakém pěkném videu, že když má firma růst, tak já musím akceptovat to, že předám práci na někoho, kdo ji minimálně na začátku nebude dělat tak dobře jako já. To je někdy strašná bariéra. Já nechci říct, že jsem mikromanažer, ale vím, že některé věci udělám lépe než ten, komu to dám. To tak ale je a musí to tak být, protože jinak budu ten mikromanažer, který bude chtít zasahovat do všeho a pak se nesoustředí na to, co je důležité. Snažím se to tedy předávat, nabíráme ty lidi tak, jak si to můžeme dovolit a postupně každý ten kousíček se přesouvá na něčí jinou zodpovědnost.


Martin Hurych

Už chápu, proč se chodíte vyvětrat na ten hokej.


Petr Macek

Já mám navíc psa, který mě budí strašně brzo, takže mám dlouhý den. Ona vstává o půl šesté, nedá si říct, že spíme déle a já mám ten den dlouhý a jsem schopný opravdu pracovat od šesti, půl sedmé do sedmi, do osmi do večera. To, že mám toho psa, mě nutí se zvednout a jít něco dělat. To, že mám ten hokej, mi umožní úplně vypnout. U toho psa já kolikrát nevypnu a kolikrát přemýšlím o práci, u hokeje vypnu. Při tom, kdy mám spoustu těch rolí, spoustu práce, lidé píší, volají, je to absolutní vypnutí strašně důležité, takže jsem rád, že ho mám.

Martin Hurych

Přeji Vám, ať se Vám dál daří a hlavně, ať u hokeje nepřemýšlíte o práci, nebo Vás tam někdo doopravdy o ten mantinel vypne.


Petr Macek

Martine, díky a myslím si, že tam to nehrozí, protože je to podvědomé vypnutí. Opravdu se to vypne samo a vůbec mě ta práce v ten moment nezajímá.


Martin Hurych

To byl díl o řízení financí a efektivitě vašeho podnikání a pokud jsme do vás zaseli zrnka a chuti někde něco zlepšit, tak jsme svoji práci udělali dobře. Určitě tento díl likujte a sdílejte dál, aby se dostal k co nejvíce podnikatelům v této zemi. Určitě se mrkněte na www.martinhurych.com/zazeh, kde najdete i další díly, které se věnují financím a řízení financí v rámci podnikání. Mně už nezbývá, než jenom poděkovat vám a přát úspěch, díky.
(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)Comentarios


bottom of page