AI vám zrychlí vývoj. A možná rozloží firmu: Prokop Simek (#193)
- Martin Hurych
- před 4 dny
- Minut čtení: 22
AI vám může zrychlit vývoj o 30 až 50 %. A nebo úplně rozhodit tým, rozbít obchodní model a připravit vás o marži.
Záleží jen na tom, jak k ní přistoupíte. A jestli víte, co děláte.
Proto jsem do Zážehu pozval hosta, který má k umělé inteligenci ten nejpraktičtější možný vztah. Jen fakta, zkušenosti z desítek firem a tvrdá čísla z provozu. Prokop Simek ze společnosti DX Heroes s.r.o. se už přes 5 let specializuje na developer experience a zvyšování produktivity IT týmů. Mluví jazykem vývojářů, ale zároveň rozumí obchodnímu tlaku, který na ně dnes dopadá. S firmami řeší každodenně jedno zásadní téma: jak zavést AI tak, aby skutečně pomáhala – a nezničila vnitřní fungování firmy.
S Prokopem jsme se dotkli i otázek, které dnes málokdo chce slyšet:
Tento rozhovor by si měl určitě poslechnout každý, kdo je odpovědný za vývojářský tým a začíná se v AI světě ztrácet, cítí, že AI je všude, ale jeho firma se stále dívá jen zpovzdálí, a nebo přemýšlí, jak přejít z hodinové sazby na něco škálovatelnějšího.
Stáhněte si proto krátké písemné shrnutí na vaši nástěnku, pokud vás tedy zajímá bonus "První reálné kroky k nasazení umělé inteligence ve vaší firmě", který Prokop k dnešní epizodě připravil.
"AI je sice buzzword, přesto je třeba se jí seriózně věnovat. Mějte strategii, ambasadory a plán, jak svoje lidi AI naučit. Vyberte si nástroje dle vaší volby a naučte se je. A vnímejte AI jako kamaráda ke zrychlení vaší práce.“
Prokop Simek | Co-founder a CEO @ DX Heroes, s.r.o.
BONUS: PRVNÍ REÁLNÉ KROKY K NASAZENÍ UMĚLÉ INTELIGENCE VE VAŠÍ FIRMĚ
(Kód bonusu: PRKNAI)
AI vám zrychlí vývoj. A možná rozloží firmu
(Přepis rozhovoru)
Martin Hurych
Ty jsi tu byl před dvěma a kousek lety, tak se podíváme, co se událo v developer experience. Než se k tomu ale dostaneme, kolik rajčat už máš zasazeno a kolik odrůd jsi letos zasadil?
Prokop Simek
Odrůdy jsou 4 a myslím si, že jich je 45, protože mi nevyšly kelímky.
Martin Hurych
Proč zrovna rajčata?
Prokop Simek
Když jsem byl dítě, tak jsme doma vždy pěstovali rajčata, a tak mi to zůstalo dodnes. Mě na tom hrozně baví ta odlišnost oproti technologickému světu, kdy tu přírodu neurychlíš. Když potřebuješ udělat aplikaci, sedneš si k počítači, tak záleží jen na tom, jak dlouho tam sedíš, abys ji dodělal. Příroda si ale jede svým životem, svým tempem. To mě na tom fascinuje.
Martin Hurych
Dokážete ujíst 45 stonků rajčat?
Prokop Simek
Já mám dvě děti a ty milují rajčata stejně jako já, takže ano.
Kam se DX Heroes posunuli?
Martin Hurych
Pro ty z vás, kteří Prokopa ještě neznáte, doporučuji mrknout se určitě na první díl, abyste měli souvislosti. My dnes asi o DX Heroes nemusíme moc mluvit, spíše mi řekni, za tu dobu, co jsi tady nebyl, kam jste se s DX Heroes posunuli.
Prokop Simek
Celkově technologický svět udělal hodně pokroku, zejména dnes v umělé inteligenci. Já mám zkušenosti nějakých 13 let v IT, 5 let se věnuji jako DX Heroes vývojářské produktivitě a produktivitě v IT a umělá inteligence do toho hodně spadá. Ona dokáže zrychlit vývoj a to nejen vývoj jako takový, ale celé IT od začátku do konce celého procesu. Většinou součástí toho týmu jsou analytici, jsou tam testeři, vývojáři a další role, kterým to může výrazně pomoci.
Co je developer experience?
Martin Hurych
Když jsme tady byli poprvé, tak DX jako developer experience prakticky jako terminus technicus v Čechách neexistoval. Dnes už ho slyším i od jiných lidí než od tebe, takže gratuluji. Co tedy se dá pro laika nebo pro někoho, kdo kouká na IT zvenku, chápat jako developer experience?
Prokop Simek
Já to přibližuji user experience, to znamená zážitek uživatele z něčeho, většinou v IT z používání aplikace. V rámci developer experience je to o tom, jakou zkušenost zažívá ten vývojář nebo ajťák, když vyvíjí, jak dobře se mu pracuje, jak je šťastný s nástroji, které má k dispozici, a zároveň v tom týmu vůbec i softové věci.
Martin Hurych
V čem se dá říct, že jste třeba v Česku nebo i v rámci evropského rybníčku ojedinělí?
Prokop Simek
My jsme byli první v Čechách a asi i v té střední Evropě, kteří se soustředili čistě na developer experience a na to, jak IT týmům pomoci v rámci rychlosti a produktivity. To si myslím, že je naše první místo. Dnes v rámci trhu umělé inteligence je spousta AI expertů, někteří dobří, někteří špatní, nicméně ten trh dnes je obrovský a jsou tu lidé, kteří se věnují AI v IT, nicméně zase jakožto DX Heroes jsme jedni z prvních jako firma, která se tomu věnuje. V tom vidím velkou výhodu, protože jednotlivec nedokáže pojmout, co se v umělé inteligenci dnes všechno děje, zatímco pokud těch lidí je více, tak se to dá, každý člověk v té firmě se může specializovat na určitou oblast.
Bude v době AI developer experience potřeba?
Martin Hurych
Bude developer experience vůbec potřeba, když programátoři tady nebudou a všechno bude psát umělá inteligence sama? Potřebuje umělá inteligence nějakou developer experience?
Prokop Simek
Skvělý dotaz, umělá inteligence se učí, učí se dnes z kódu, který je jako open source na GitHubu a podobně. Problém je, co se stane, když na internetu bude existovat jen generovaný obsah umělou inteligencí. To samé se týká kódu, když bude AI generovat kód, z čeho se bude dále učit? Na tohle úplně nemám odpověď, ale ta doba je za nějaký čas, nedokáži říct, za jak dlouho, ale nebojím se o to, že by developer experience nebyla v nejbližší době potřeba.
Martin Hurych
Je to tedy tak, že opravdu umělá inteligence bude psát drtivou většinu toho kódu? Nebo je to jako v mé branži, kde říkají, že lidé mého charakteru nebudou nahrazení umělou inteligencí, ale lidé, co umí používat umělou inteligenci, nahradí ty, kteří umělou inteligenci nepoužívají? Je to něco, co se říká i v tom IT světě?
Prokop Simek
Ano, přesně tohle se říká. Ta laťka se posunula výše, protože AI dokáže generovat ten základní juniorský kód, nicméně z čeho se budou potom juniorní ajťáci učit? Ta laťka juniorů se tedy zvedne a zkušení vývojáři pořád budou potřeba, protože psaní kódu není v rámci AI všechno. Člověk potřebuje vymyslet, jak tu aplikaci strukturovat, napsat ji, nadesignovat. Pokud bude AI vytvářet stejné vizuály, stejné designy aplikací, co se potom vlastně změní? Potřebujeme nějaké kreativní lidi, kteří vytvoří hezké a nové designy.
Kde v IT není vhodné AI použít?
Martin Hurych
Na trhu vidím dvě skupiny lidí, paradoxně asi obě podobně veliké. Jedna skupina jsou entuziasté a ti říkají, že AI je boží. Ti druzí říkají, že AI nefunguje, AI je pro nás v tuto chvíli nějakým způsobem nepoužitelné. Co je tedy ten moment, kde třeba v kódování nebo v psaní aplikací v tuto chvíli se AI ještě přeceňuje, kde ještě AI není efektivní použít?
Prokop Simek
Pokud by šlo o velké firmy, tak tam je potřeba znát hodně kontext toho celého systému, té celé banky, pojišťovny, výrobní firmy. Umělá inteligence má pořád omezenou velikost toho kontextu. Tady to tedy může způsobovat problémy a je potřeba ten kontext tomu nějakým způsobem dodávat. Mluvím teď zejména o tom technickém kontextu, protože tam máš stovky, tisíce systémů, aplikací, musejí mezi sebou komunikovat a umělá inteligence musí vědět o té službě, na kterou se třeba napojuji. Tady si myslím, že to ještě není, nicméně pokud jde o ty začínající, máš tady produkty, které ti vygenerují aplikaci během pár minut jen pomocí promptu. To jsou základní aplikace, které si vytvoříš velmi rychle a všechny jsou víceméně na jedno brdo.
Martin Hurych
Já jsem dokonce slyšel někde v nějakém podcastu, že rychlejší než hledat aplikaci, která ti sedne, ve storu, je nechat si ji napsat umělou inteligencí. Je to možné?
Prokop Simek
Asi záleží na tom, co ta aplikace bude dělat, protože každá aplikace dodává uživateli nějaký zážitek, řeší nějaký problém a ten problém může být jednoduchý, ale i složitý. Pomocí AI se hodně generují takové ty fitness aplikace, kdy vyfotíš jídlo a ono ti to řekne, kolik to má kalorií. To není tak složité vytvořit a umělá inteligence to napíše, ale pak jsou i složitější případy, kdy si nedokáži představit, že by to úplně umělá inteligence udělala.
Proč odpůrci tvrdí, že AI nefunguje?
Martin Hurych
Vrátíme se k té druhé skupině lidí, k těm nevěřícím Tomášům. Když říkají, že umělá inteligence nefunguje, kde myslíš, že je zakopaný pes, co přehlížejí nebo kde potenciálně dělají smrtelnou chybu?
Prokop Simek
Tady dva tábory opravdu existují, jsou tady ti ambasadoři, kteří AI milují, jsou tady ti odpůrci, kteří AI více či méně nemají rádi. Já jsem za poslední měsíce vyzpovídal desítky firem, typicky IT firem, malé, střední, větší a tam často na tento problém ten management naráží. Jakmile se snaží AI dostat do toho svého týmu, tak typicky ti odpůrci jsou takoví ti lidé, kteří si AI před rokem, rokem a půl vyzkoušeli, zjistili, že jim to moc nepomůže, tak na to zanevřeli. Takové lidi je potřeba přesvědčit a ukázat jim, co umělá inteligence v dnešní době všechno umí, protože ten svět se pohybuje tak rychle, že před rokem i před týdnem už je strašně dávno v umělé inteligenci.
Jak si stanovit strategii adopce AI do firmy?
Martin Hurych
Něco mi tam říká, že abych takovou technologii, která mi může překopat tým, velmi pravděpodobně procesy, možná i byznys model, nasadil úspěšně, tak bych si to měl náležitě rozmyslet. Zážeh je o strategiích a já tam tuším někde nějakou strategii. Kudy bych se tedy měl vydat v tom přemýšlecím pochodu, abych na konci měl jasnou představu o tom, jak mám třeba firmu přetočit? Jak to udělat, abych to, co mi AI dnes nabízí v rámci efektivity mých týmů a podobně, začal seriózně využívat, aby to nebylo oportunistické nechávání na těch programátorech, jestli něco začnou využívat nebo ne?
Prokop Simek
To je docela obsáhlé téma, nicméně majitelé malých a středních firem, tvoji posluchači a zároveň i manažeři ve větších firmách, musejí mít nějakou strategii, jak umělou inteligenci do té společnosti dostat. Začíná to tím, že si ten člověk musí najít nějaké evangelisty, ambasadory v rámci firmy, týmů, kteří umělou inteligenci začnou používat. Ti začnou ukazovat těm ostatním, že to opravdu má hodnotu, jak to pomáhá, kde je to naopak ještě nedokonalé a postupně se to rozšiřuje do celé společnosti. Dobré je ukazovat, jak umělá inteligence pomůže, kde a jaké nástroje využívat pro ten jejich vývoj nebo testování.
Když jsem mluvil s firmami, tak hodně lidí se mě ptalo na to, že budou mít sice rychlejší vývoj, ale to znamená, že budou mít menší zisk, typicky IT agentury přijdou o peníze. Pokud se jedná o fix time, fix price projekty, tak oni řeší, jak měřit produktivitu tak, aby věděli, že umělá inteligence jim pomáhá, aby ty fix time, fix price projekty stíhali, doručili a měli z toho nějaký cash. To je totiž problém fix time, fix price projektů úplně standardně. Pokud se bavíme o time and material, platím například za hodinu, tak tam pak ta firma opravdu může přijít o zisk, ale umělá inteligence má typicky dvojnásobně rychlejší doručení a až 40% rychlost v rámci delivery, vývoje, produktivity. Pokud si vezmeme těch 40, 30 %, tak o 30 % nižší zisk budu já mít z těch hodin. Co to ale znamená pro mě? Já za těch 30 % mohu zvládnout další projekty, mohu mít spokojenější zákazníky, protože budu stíhat termíny, což je třeba další problém v rámci IT. Tohle si ty firmy málokdy uvědomují a řeší, co s tím budou dělat a nemají na to právě tu strategii.
Martin Hurych
Tohle mi připomíná doby, kdy jsem dělal v topenařině a instalateřině a než aby firma nabrala nové zakázky, na kterých může vydělat, tak raději držela své lidi polo-líné a polo-neutilizované na dané zakázce, jen aby přes zimu byli v teple. Trochu se bojím, že ty firmy nejsou připravené na to, že mohou firmou protočit daleko více zakázek i třeba v aktuálních ekonomických podmínkách. Jak to vidíš ty?
Prokop Simek
Ono to má další dopady. Ty zrychlíš IT a co obchod? Obchod musí nosit o to více zakázek a jak zrychlíš ten obchod? Tady už pak zasahujeme do automatizace či umělé inteligence v rámci obchodu, takže ono to má vodopádový efekt.
Jak prozkoumávat nové možnosti?
Martin Hurych
Měl bych si to tedy promyslet. Ty jsi říkal entuziasty a ambasadory. Ty nejlepší firmy, které dokáží adaptovat AI, mají nějaký tým, který je průzkumný a je za to placený a potom říká do firmy, co už je ready k nasazení? Nebo je to opravdu ambasador, který přijde večer domů, pochová děti, uspí je a pak jde zkoumat, jaké jsou nové nástroje na trhu?
Prokop Simek
Jsou tu v Čechách firmy, které mají týmy, které se AI aktivně věnují, zkoumají tituly, nástroje, které mohou používat. Jsou ale i firmy, které na to ty prostředky nemají nebo směřují své ajťáky pořád jen do toho, aby doručovali nové funkcionality a podobně. V tomto případě na trhu jsou konzultanti v rámci umělé inteligence, obchodu, IT, marketingu a tito lidé znají, co se na tom trhu pohybuje, co je dobré použít. Občas tedy i externí pomoc dokáže pomoci, občas je i výrazně rychlejší, než si budovat tu zkušenost interní, ale i tak ta interní zkušenost je důležitá, protože potom může ve firmách růst i ta expertiza.
Kde je nejjednodušší a nejefektivnější začít s adopcí AI?
Martin Hurych
Jak tě tak poslouchám, tak umělá inteligence je nedílnou součástí dnešního developer experience. Když tedy vezmeš ta jednotlivá oddělení nebo subkultury v rámci vývoje aplikace, to, co potřebuješ obsáhnout od nějaké analýzy po nějaké testování, kde je nejjednodušší v tuto chvíli s AI začít?
Prokop Simek
Já bych řekl, že to má asi dvě roviny. Jedna je právě například psaní kódu a vůbec vytváření aplikací, ať už nějaký refactoring, předělání aplikace, přestavění. Druhá rovina je na té spíše manažerštější rovině. To znamená používat ChatGPT a různé chaty a podobné nástroje k tomu, abych si vůbec předpřipravil zadání, user stories nebo vygeneroval definici dokončení, akceptační kritéria těch úkolů, aby byly dobře popsané pro ty vývojáře. Pokud totiž vývojář nemá dobře popsané zadání, tak neví, co má dělat a typicky se zdrží celý ten vývojový proces.
Martin Hurych
Kde to je nejefektivnější, kde bys to nasadil ty?
Prokop Simek
Nejefektivnější za mě je to ve chvíli, kdy potřebuješ prototypovat velmi rychle aplikace a nepotřebuješ to mít pixel perfect. To znamená třeba produkt, produktový vývoj, UX, UI nebo obchod a ukázat zákazníkovi hodnotu, jak by mohla vypadat jeho aplikace. V tu chvíli ty tam totiž nepotřebuješ ještě tolik těch rolí a můžeš zákazníkovi ukázat velmi rychle nějakou hodnotu, kterou si dokáže představit, která už je hmatatelná.
Martin Hurych
Dokážeme si na tyto tři případy říct nějaké ověřené nástroje?
Prokop Simek
V rámci vývoje a psaní kódu mám nejoblíbenější Cursor Editor, který umožňuje spoustu skvělých featur. Dále je tady GitHub Copilot nebo i Cline a Windsurf Editor. To je všechno v rámci vývoje, psaní kódu nebo vůbec textové editory, ve kterém se vytváří aplikace. Pokud se bavíme o prototypování, tak tam máme Lovable, Bolt.new a další, takže tam si dokáži vytvořit vizuální prototyp. Pokud mluvíme o třeba akceptačních kritériích, vytváření a generování textu, tak klasický ChatGPT, Anthropic Claude nebo Gemini. Já poslední dobou mám raději Clauda nebo Gemini oproti OpenAI, protože když píšu česky to zadání, tak mi přijde, že na tu češtinu reagují výrazně lépe. Ty nástroje se ale vzájemně dohánějí, předhánějí, nedávno OpenAI dohnalo Anthropic nějakým Codexem, kdy Anthropic má Claude Code a někdy to jsou takové zoufalé výkřiky. Zkrátím to na to, že se pořád předhánějí ty nástroje a je dobré si jeden zvolit a ten začít používat a naučit se, co všechno umí, potom postupně třeba sledovat ty trendy a co je nového.
Martin Hurych
To jsem právě chtěl říct, že si dokáži představit, že pokud na to máš založit byznys a práci několika desítek lidí, tak daleko důležitější než ten model bude ta přípravná práce a ty informace, které do toho vložíš. Dost si neumím představit, že bych každých 14 dní budoval základy svého byznysu na něčem jiném. Doporučení je tedy otestovat, vybrat, pak slepě držet do nějaké doby a říct si možná nějaký čas, kdy to tedy znovu otevřu a prověřím, kam jsme se posunuli, nebo jak s tím nějakým strategickým způsobem nakládat?
Prokop Simek
Pokud bychom se bavili o té strategické rovině, tak v první řadě vůbec otevřít téma umělé inteligence v té firmě a najít si parťáky, kteří do toho půjdou v rámci nějakých bezpečnostních mezí. Jsou tady totiž samozřejmě bezpečnostní rizika s umělou inteligencí. Pokud se bavíme potom o dalších krocích, tak naučit zaměstnance, jak pracovat s umělou inteligencí a co to znamená. To znamená, že bych neměl e-maily nebo nějaké citlivé údaje dávat do ChatGPT, ale mám na to mít nějaký svůj model, co mohu, co nemohu a proškolit i na této úrovni. Ještě je také potřeba vědět, že AI texty generuje na základě nějaké pravděpodobnosti slov, jak jdou za sebou, takže jí nevěřit a ověřovat si ty výstupy. Ne, že si něco vygeneruji a slepě to pošlu například zákazníkovi, protože to může způsobit i mrzení. Je dobré vybrat si nástroje, které ve firmě chceme. V dnešní době Microsoft Azure jako infrastruktura souvisí s GitHubem, Microsoft vlastní GitHub, ti mají Copilota, takže typicky pro firmy je třeba v tuto chvíli lepší si vybrat GitHub Copilota, Microsoft Copilota a další z ekosystému. Potom je hloupost jít do Anthropicu nebo OpenAI, takže vybrat ten set nástrojů, který budu používat, a tím začít. V dnešní době i firmy nabízejí ty AI nástroje třeba jako roční předplatná. To je za mě úplná hloupost, protože ty si koupíš roční předplatné, ale za měsíc, za dva zjistíš, že ti to v něčem nestačí, chceš používat něco jiného, ale ty už máš zaplacené roční předplatné. To je za mě past.
Jak často prověřovat posuny v rámci konkurenčních aplikací?
Martin Hurych
Chápu, že tohle může být za 14 dní už stará informace, ale jak třeba v této době často prověřovat posuny v tom svém AI stacku a za jakých podmínek si říct, že odcházím od aplikace k aplikaci?
Prokop Simek
Já bych dokonce řekl, že čím dříve, tím lépe v tomto případě. Dám příklad, pokud máš regulované prostředí, zabezpečené velké korporace, tak pokud ti bude upgrade verze nějakého nástroje trvat rok, tak to bude hodně změn, o které přicházíš. Pokud se tedy ta firma naučí ty trendy sledovat a přinášet ty novinky rychleji, tím za mě lépe. Pokud jde o evoluci těch nástrojů jako celku, tak já bych řekl, že měsíčně, kvartálně je úplně v pohodě, ale zase záleží na velikosti té firmy. Já třeba zkoumám nástroje každý den a baví mě se jimi procházet, co umějí, co neumějí, bavit se s lidmi, co vyzkoušeli nového, co je na tom nadchlo. Třeba kolega takhle vzal PDF, nějaký manuál, dal ho do AI a řekl, chovej se jako to PDF, a psal si prakticky s PDF.
Jak motivovat starší generaci programátorů?
Martin Hurych
Já si dokáži představit, že u malých startupů a progresivních firem plných mladých kluků to vlastně není problém. Občas ale zakopnu o firmu, kde programátor je mého věku, protože udržuje cosi jako Cobol nebo Fortran. Dokáži si představit, že pro tyto lidi to je hodně stresová záležitost, když jim pod rukama každý měsíc přistane nový nástroj.
Prokop Simek
Celkově ten trh je dnes nastavený tak, že pokud se moje práce zrychlí, budu efektivnější než můj kolega, nebo někdo bude rychlejší než já, tak ti lidé se pak bojí o svoje místo, to je realita. Bojí se o to, jestli o něj nepřijdou, protože AI nepoužívají. Díky bohu je tu spousta lidí, kteří pomáhají těmto lidem se naučit s AI nástroji. Co jsem já poslední dobou zažil jako praktiku, cestu, jak do takto starší generace lidí dostat umělou inteligenci, je dát tam někoho mladého. Jakmile tam dáš někoho mladého, kdo s umělou inteligencí umí, začne to zase ukazovat, jak s tím pracovat, proč to tak funguje a třeba to dostane mezi ty starší a to je vlastně krásný způsob. Navíc ti mladí zase nemají zkušenosti, které mohou načerpat právě od těch zkušených kolegů.
Martin Hurych
Když už jsme si tedy udělali výlet do IT muzea, umí AI i Cobol a Fortran?
Prokop Simek
Já věřím, že ano, ale upřímně jsem to nezkoušel, protože já jsem generace, která s Cobolem a Fortranem se pořádně nesetkala, takže jsem ho asi nikdy neviděl.
Je možné vyžadovat AI v práci jako povinnou?
Martin Hurych
Máme tedy ambasadory, máme vybraný nějaký AI stack, ale teď s tím jdeme do týmu a tam z hromady různých důvodů může být nějaká třecí plocha nebo nechuť. Co s tím? Kdybys dnes byl majitelem středně velké nebo možná i větší firmy, která píše třeba aplikace na zakázku pro někoho dalšího, naordinoval bys povinně používat AI?
Prokop Simek
Pokud ti lidé nemají vedení a školení, tak to nemůžeš naordinovat jen tak povinně, protože si zase zabrzdíš celé ty procesy, celé to IT. Já bych tedy spíše šel tou cestou, že to ukazujeme, děláme školení, děláme workshopy pro ty lidi tak, aby zjistili, co to umí a jak s tím pracovat a abychom v nich zažehli ten zájem, aby viděli tu hodnotu. Pokud budu stíhat práci za půlku času a firma mi pak třeba přidá peníze, protože to tak budou dělat všichni a firma vydělá více, tak to přece chci, abych se měl v životě lépe. To je i odkaz na to učení se s umělou inteligencí, že krátkodobě to nejde, aby někdo přišel a naučil tě pracovat s nástrojem, odešel a půl roku jsi ho neviděl.
Martin Hurych
Ze světa slyšíš, že firmy čím dál častěji říkají, nepřibíráme žádné lidi a nového přibereme až v momentě, kdy uvidíme, že nestíhá ani s umělou inteligencí. Jsou firmy, které objektivně propouštějí některé pozice. Když jsem se na tebe připravoval a četl jsem tvoji přípravu, tak jsem zjistil, že úroveň managementu je považovaná dnes za neužitečnou, pokud neumí používat AI. Takových případů se objevuje čím dál tím více. Já rozumím tomu, že je potřeba ty lidi to naučit, nicméně je to už tak, že když tví lidé nebudou používat AI, že jako majitel firmy na trhu začneš zaostávat?
Prokop Simek
Pokud se koukáme na 14 dní dopředu, tak pokud nebudeš využívat umělou inteligenci, tak nebudeš tak vážený zaměstnanec pro tu firmu, ale je možné, že přijdou jiné technologie, jiný směr. Umělá inteligence se dnes přirovnává i době, kdy vznikal internet. Umíš ty s internetem a co dělají lidé, kteří s internetem neumí?
Martin Hurych
To je dobrá otázka. Bylo by asi naduté říct, že umím s internetem, já si sice udělám všechno, co potřebuji, ale oproti třeba mým klukům neumím to, co umí oni, protože jsem vyrůstal v jiné době. Já vlastně ani nevím, co nevím, takže ti nemohu říct, jestli umím s internetem.
Prokop Simek
To je ten největší problém, že člověk neví, co neví. Kdybych já věděl, co nevím, tak bych byl happy, protože bych věděl, co se mohu naučit.
Kde v IT umělá inteligence úplně selhala?
Martin Hurych
Je nějaká oblast v IT, kde umělá inteligence zatím totálně selhala? Kam bys ji radši vůbec nepouštěl?
Prokop Simek
Podle toho, co poslouchám za podcasty a čtu články, tak já osobně bych měl velké obavy dávat umělé inteligenci přístup k mým strojům, k mojí infrastruktuře, aby s ní nakládala, jak uzná za vhodné nebo aby ovládala, co tam běží za aplikace a systémy. Tím nechci říct, že nabírá vlastní vědomí, nicméně to, že může AI volat nějaké nástroje, API, spouštět služby, spouštět skripty, tak když si představím, že mi to pouští někde na nějakém serveru, tak bych se bál.
Martin Hurych
To znamená, že ohrozíš ten produkční server aktivitami, které jsou nepredikovatelné?
Prokop Simek
Třeba nějaké automatické škálování nebo potřebuji spustit testovací prostředí pro testera Frantu a takové věci. Já AI nemohu věřit ani její výstupy a stejně tak nemohu věřit tomu, co mi ta AI udělá v rámci infrastruktury, co mi tam pustí, co mi nepustí, jestli to bude správně. Pořád tam potřebuji velmi přesně vědět, co se děje.
Jaká je návratnost nasazení AI do firemního nasazení?
Martin Hurych
My se tady pořád bavíme o tom, že je dobrý nápad používat AI. Čím dál tím více lidí říká, že to je hrozný buzzword. Umělá inteligence je tady s námi někdy od 60. let minulého století a že to, proč jsme ji začali masivně využívat, je jen to, že nám někdo udělal ten příkazový řádek a trochu to přizpůsobil normálnímu člověku. Já bych nechtěl používat věci jen proto, že to je hezké, že to dělají všichni okolo a že to je buzzword. Já bych jako majitel firmy chtěl koukat na nějakou návratnost. Pojďme se teď podívat na to, co mi to reálně může dát, když můj tým převedu z aktuálního průměrného stavu, který ty vidíš okolo sebe, do opravdu výkonné mašiny, která používá AI tam, kde je to dnes efektivní a možné.
Prokop Simek
AI je buzzword, stejně jako byl blockchain a krypto a dnes už o něm slyšíš méně než dříve, nicméně faktem je, že AI pomáhá v různých směrech. Řekl jsi správně, že se to mnohem více přiblížilo běžným uživatelům jako ty, jako já a jsme schopní to otevřít, psát si s tím, volat si s tím nebo mluvit. Pokud se bavíme o IT, tak o 30 % vyšší rychlost v rámci IT není zanedbatelné číslo. Pokud si vezmeš jeden agilní tým, kde je nějakých 6–8 ajťáků, různých rolí, tak už jen na tom jednom týmu ti to dokáže těch 30 % ušetřit, převedeno na peníze cca 2 miliony, 2,5 milionu českých korun. Teď si vezmi, že máš těch týmů 10, máš 20, máš těch týmů 100, máš 200. Lidé často challengují tato čísla, protože když začal GitHub Copilot, tak ten měl na webovkách až 55% rychlejší psaní kódu. Tam je důležité říct, že jen to psaní kódu, to, že se to správně vytvořilo nebo to, že když ty píšeš na klávesnici, tak já si to přeložím jako 55% vyšší rychlost v psaní na klávesnici. Pokud se bavíme o průzkumech, ať už je to McKinsey, Gartner a spousta dalších, tak ty říkají až 40 %. Ono záleží case by case, v některých případech je to složitější, kde je unikátní logika té aplikace, tak tam si myslím, že to dokáže pomoci méně než těch 40 %. Já říkám 20–30 %, protože to je nějaký středobod těch 0–40, kam to i ze své zkušenosti dokážeme opravdu dostat.
Martin Hurych
Když tedy nebudu uvažovat o propuštění 2 ze 6, tak co mám dělat s tím ušetřeným časem, pokud na trhu není přetlak poptávky, jako byl třeba v Covidu?
Prokop Simek
Pokud ušetřím čas, tak mohu lidi rychleji vzdělávat, mohu mít více projektů nebo typicky produktové firmy nebo i agentury si mohou vytvářet vlastní produkty. Je tady spousta dalších příležitostí, které mám na stole. Technologie, aplikace, vývoj aplikací, mobilních, webových, stále je potřeba, stále bude v nejbližší době potřeba, takže já díky tomu stihnu více.
Martin Hurych
Dokáží si firmy, které umějí AI využívat, říct o vyšší hodinovku? My jsme totiž začali tím velmi obranářským, že se bojím, že přijdu o ten kšeft. V normálním životě doteď to bylo tak, že když se naučím něco nového, tak si mohu říct o víc. Platí to i tady a teď?
Prokop Simek
Myslím, že jsi v nedávné epizodě Zážehu použil křeččí kolečko, a tak to tady přirovnám k tomu křečkovi v kolečku. Pokud by firmy zvedaly ceny díky tomu, že používají AI, jsou rychlejší a za hodinu stihnou více práce, tak za chvíli to budou dělat i ostatní firmy, které ty peníze třeba nezvednou, a bude tlak na konkurenci, konkurenční boj. Typicky právě ty agentury jedou běžně na hodiny a tohle hodně často řeší, jakým způsobem k tomu přistoupit. Z mojí zkušenosti firmy spíše chtějí zákazníky, které mají už dlouho, potřebují jim narovnat ceny kvůli inflaci a podobně, tak berou tu umělou inteligenci třeba i jako páku, aby mohly vůbec po 3, 5 letech zvednout ceny u toho zákazníka. Mohou to změřit pomocí metrik, ukázat, že jsou teď rychlejší, o kolik a obhájit si to. Pokud by to dělaly všechny IT firmy, tak ten konkurenční boj nikdy nepřestane.
Martin Hurych
Není tohle náhodou skvělý moment, jak třeba změnit byznys model a přejít do toho zatím nenáviděného, byť mimo IT zcela normálního, světa fix time, fix price?
Prokop Simek
Já mám dnes večer ještě jednu prezentaci na nějakém meetupu a tam právě očekávám přesně otázku typu, co budeš dělat, kdyby... S tvojí otázkou to souvisí v tom, jak změnit ten byznysový model. Vypadá to, že agentury budou mít teď těžké období a co to s nimi udělá, nevím, nicméně to, že se přesně jede na ty hodiny nebo že i umělá inteligence dokáže aplikace některé napsat, prototypovat, tak agentury budou smutné. Ony budou muset nějakým způsobem změnit byznys model. Typicky se říká, že i ty agentury už dnes přecházejí na SaaS, říká se ale, že i SaaS bude také brzy mrtvý, tam o tom tolik nevím, ale definitivně to mění byznys modely. Někteří si ale ještě neuvědomují, že by měli změnit byznys model.
Martin Hurych
Říkali jsme tedy zrychlení psaní kódu o 30 %, máme tam nějakou další metriku, která ukáže, co to tedy s mojí firmou může udělat?
Prokop Simek
Je tam 40–50 %, dvojnásobná rychlost v doručení té aplikace, ať už interní nebo externí, takže dostaneš aplikaci v polovičním čase.
Martin Hurych
To znamená, že když mi někdo řekne, že moji aplikaci uvidím za rok, tak mu mohu směle říct, že ji chci ještě po letních prázdninách?
Prokop Simek
Řekl bych, že se můžeš ptát na to, jestli používají AI, kdyby ne, tak mi řekni. Kolegové teď nabízeli vývoj aplikace a zmínili přímo i to, že používají AI, jakým způsobem a za mě to zvedá jen příležitost a šanci, že tu zakázku firma vyhraje, protože tím říká, že ji doručí rychleji.
Martin Hurych
Co tam máš dál?
Prokop Simek
Pak je třeba zajímavé číslo 1. 1 % firem o sobě řekne, že jsou maturovaní, vyspělí v rámci umělé inteligence. To znamená, že 99 % firem řeklo v tom průzkumu, že se necítí, že by ještě AI adoptovali natolik, aby s tím byli spokojení a rozšířili ho ve firmě. Ten trh je tedy opravdu veliký.
Martin Hurych
Pro tebe to tedy znamená velký potenciál ve větší efektivitě těch vývojových týmů. Co tam dál říká světová autorita?
Prokop Simek
Zahýbe to tím agenturním světem i světem SaaSu, webových aplikací, které si můžete koupit na subscription.
Kdy si napíšu aplikaci sám jako amatér a bez ajťáka?
Martin Hurych
Kdy si budu moci nakódovat aplikaci opravdu jen tím, že si budu povídat s chatem?
Prokop Simek
Já bych řekl, že už to existuje a já bych si to přál také, protože mě nebaví psát na klávesnici, všechno píšeš na klávesnici. Hrozně by mě tedy bavilo mluvit a dělat to real time, nicméně nemám s tím praktické zkušenosti, abych řekl nějaký konkrétní nástroj. Věřím, že už existují a jiní by na to nástroj měli, takže se těším třeba v komentářích.
Shrnutí
Martin Hurych
Abychom to dnes ukončili nějak pozitivně, kdyby z toho našeho rozhovoru měly zůstat nejdůležitější myšlenky, 3, 5 vět, které budeme za Prokopa tesat do kamene, než nám ho AI rozmetá, co by to bylo?
Prokop Simek
Já bych na začátku řekl, že AI je sice buzzword, nicméně je potřeba se umělé inteligenci věnovat a vnímat ji. Dále bych řekl, že je potřeba mít strategii, jak začít a vůbec najít si ty ambasadory, naučit základy umělé inteligence zaměstnance a management a všechny, aby se vůbec povedlo zavést nástroje, které pomohou, zrychlí, udělají tě šťastnějším. Nebudeš totiž muset dělat věci, které tě nebaví. Je potřeba vnímat umělou inteligenci jako technologickou novinku, která ti výrazně pomůže. Vím, že se o tom bavíme spolu osobně docela často, ale lidé, kteří třeba s umělou inteligencí do styku ještě nepřišli, tak aby ji začali používat v rámci práce, protože jim to zrychlí, i kdyby to firma nepodporovala. Samozřejmě potom je potřeba, aby firmy podporovaly umělou inteligenci v rámci společnosti, měly na to prostředky, měly na to návody a veškeré bezpečnostní mechanismy.
Martin Hurych
Já si platím od OpenAI ten střední tarif za 20 dolarů a není ani téměř měsíc, kdy by mně osobně neušetřila na nějakých reklamacích nebo na nějakých právních kotrmelcích moje vlastní peníze. Pokud tedy ještě nemáte ChatGPT, tak utíkejte a zaplaťte 20 dolarů, což je dnes cena asi 3 sójových latte ve Starbucksu.
Prokop Simek
Přesně tak. Ono to dokáže hodně pomoci ve všech možných směrech. Já třeba vím, že si děláš přípravu přes Deep Research, tak jsem včera večer řekl AI, ať se chová jako ty, aby mi řekla něco, na co se mě budeš ptát, ale nezeptal ses.
Martin Hurych
To je dobrý icebreaker na závěr, to možná bude standardní součástí budoucích Zážehů. Na co jsem se tě měl podle ChatuGPT zeptat a nezeptal jsem se?
Prokop Simek
Zejména to bylo na zkušenost v rámci toho trhu, obchodu v rámci té vývojářské produktivity, jak na to ty firmy reagují a jak dnes to do toho zapadá, což ses vlastně zeptal, jak AI zapadá do developer experience nebo produktivity v IT.
Martin Hurych
Jsem rád, že jsem překabátil ChatGPT. Prokope, moc děkuji za další návštěvu, budu doufat, že se tady uvidíme třeba za dalších 2–2,5 roku a probereme další posun v developer experience. Tobě osobně přeji, ať se ti daří jak byznysově, tak průkopnicky a ambasadorsky vzdělávat tu naši komunitu. Jestli totiž v rámci IT nechceme budovat další montovnu, tak to budeme hrozně moc potřebovat.
Prokop Simek
To je to, proč to dělám, mě baví předávat znalosti a lidem ukazovat, inspirovat je zejména v IT, protože v tom mám zkušenosti. To je třeba i důvod, proč jsem se rozhodl založit DX Heroes jako spin-off Appliftingu, abych mohl to, co mě vždy štvalo, ve firmách zlepšovat a přinášet a ukazovat hodnotu.
Martin Hurych
Ať se daří a ať tě to baví, díky moc.
Prokop Simek
Díky.
Martin Hurych
Dnes jsme probrali AI bez obalu a trochu více do hloubky, než možná jsme tady prováděli v několika posledních dílech. Pokud jsme vás zaujali, tak jsme naši práci s Prokopem udělali dobře. V takový moment prosím o like, sdílení nebo komentář tam, kde se právě koukáte nebo nás posloucháte. Jenom tak se dostaneme skrz algoritmy k těm, kteří tento díl 100% potřebují, tedy k ajťákům a majitelům IT firem. Zopakuji svoji pozvánku do mého newsletteru, kterému říkám Můj notes, mrkněte na www.martinhurych.com/newsletter a zkuste se tam registrovat. Jedna věc, na kterou jsem zapomněl v rámci entuziastického rozhovoru s Prokopem, já z něj ještě vyrazím bonus, takže ty nejdůležitější myšlenky, které jsme tady dnes zmínili, už jsou někde tady kolem ke stažení. Vám držím palce a přeji úspěch nejen v aplikaci AI ve vašem podnikání, díky.
(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)