ChatGPT už nestačí. Objevte, co AI umí dnes: Vojtěch Komenda (#184)
- Martin Hurych
- 18. 3.
- Minut čtení: 22
Aktualizováno: 25. 3.
AI už není budoucnost. Je to současnost. A kdo ji ignoruje, brzy nebude mít co řešit.
Všichni slyšíme o umělé inteligenci na každém kroku. ChatGPT si platí už téměř každý, ale skutečný potenciál AI ve firmách si stále uvědomuje jen málokdo. Firmy často končí u experimentů, které se nevyplatí. Zbytečně pak od AI odcházejí. Přitom právě teď stojíme na prahu zásadní změny. AI mění pravidla hry stejně zásadně, jako kdysi internet nebo elektřina.
Proto jsem si do této epizody pozval Vojtěcha Komendu, majitele společnosti AI Excellence s.r.o., který se nasazováním umělé inteligence zabývá každý den. Vojta nejen ví, jak AI funguje, ale hlavně dokáže jasně ukázat, jak z ní prakticky těžit ve vaší firmě. Podle něj není AI jen „nová hračka“ pro IT nadšence, ale strategická nutnost, kterou firmy musí rychle pochopit a zvládnout – pokud tedy chtějí za rok či dva ještě držet krok s konkurencí.
S Vojtou jsme proto probrali nejen obecné trendy, ale šli jsme přímo do praxe. Zajímalo mě, kde konkrétně AI pomáhá firmám už dnes, jak rychle se vám investice vrátí, a jaká úskalí na vás čekají. Také jsme diskutovali o tom, jestli je rozumné AI regulovat a proč Evropa nutně potřebuje vlastní silný AI model, pokud nechce v nové éře prohrát s Amerikou nebo Čínou.
V epizodě tak mimo jiné zjistíte:
Pokud jste do teď brali AI jen jako další trend, je nejvyšší čas svůj pohled změnit. Věřte mi, tahle epizoda může být jednou z těch, které výrazně ovlivní budoucnost vaší firmy.
"AI je tu a jejím ignorováním si šlapete po štěstí. Dokáže vám pomoci a není to tak těžké, jak si myslíte. Stačí začít používat, co je k dispozici. Implementace není ani dlouhá, ani náročná.“
Vojtěch Komenda | Jednatel @ AI Excellence s.r.o.
Dnes se budeme bavit o umělé inteligenci. Jsem si téměř jistý, že toto téma nešlo vymazat z vaší bubliny, takže jsem si dnes pozval hosta, který se nasazováním umělé inteligence do firem, jako je právě ta vaše, zabývá.
Kdo je Vojtěch Komenda a co dělá, když se nezabývá AI?
Martin Hurych
Vojta je majitelem a jednatelem společnosti AIExcellence. Od rána do večera jste v prostředí umělé inteligence, co děláte, když umělou inteligenci vypnete a jen tak vypadnete do normálního života?
Vojtěch Komenda
Já mám 3 děti, takže veškerý volný čas se snažím věnovat jim. Samozřejmě mám i nějaké koníčky, které teď musím trošku upozadit, ale jak děti rostou, tak každému z nich se líbí jiný z těch mých koníčků. S nejstarší dcerou se zabýváme spolu astronomií, s prostřední zpíváme a zabýváme se muzikou a ten nejmladší se začíná velmi nadšeně chytat basketbalového balonu. Těším se, že až bude starší a až začne chodit do školy, tak že bychom spolu mohli začít hrát.
Martin Hurych
To skoro vypadá, že jen tomu nejmladšímu basketbalistovi umělá inteligence zatím nedokáže nijak pomoct.
Vojtěch Komenda
Co se týče umělé inteligence, tak samozřejmě ta nejstarší už si s tím hraje. Když je tatínek unavený a nechá vyprávět pohádku umělou inteligencí tomu nejmladšímu, tak to se mu líbí, že dokáže ovlivnit, kam ta pohádka půjde a vymýšlí si.
Čím se zabývá AIExcellence?
Martin Hurych
Kdyby mezi našimi diváky a posluchači byl někdo, kdo z nějakého záhadného důvodu ještě neslyšel o umělé inteligenci, co AIExcellence dělá?
Vojtěch Komenda
AIExcellence se snaží pomoci firmám, jak přejít do té nové AI ekonomiky, která nás všechny čeká. Je to věc, která přijde a je jen otázka času, kdy přijde zrovna do vašeho oboru. Je to změna podobná tomu, jako když přišel internet, změna podobná tomu, jako když přišla elektřina nebo když přišel parní stroj. Je to změna v tom způsobu, jak se ten byznys dělá a věci, které doteď nešly, najednou jdou a věci, které doteď stály strašné peníze, stojí teď pětinu. Je to změna v tom podnikatelském prostředí tak veliká, že se teď budou znovu rozdávat karty, jako se rozdávaly v roce 1850, 1920 nebo 2000. To jsou změny, které přicházejí a je potřeba se s nimi vypořádat.
Proč firmy zatím AI masivně nenasazují?
Martin Hurych
Mluví se o neuvěřitelných možnostech, mluví se o zlevnění spousty věcí, mluví se o možnosti nahradit lidi, které nemáme. Přesto se mi zdá, že spousta majitelů firem nasazení umělé inteligence mnohdy vnímá jako sprint než maraton. Něco vyzkoušíme, vrhneme se do toho, pak zjistíme, že moc nevíme, kudy kam, vypneme to a nějaké soustředěné dlouhodobé pokusy já moc nevnímám. Jak to vidíte Vy jako člověk, který na to má firmu?
Vojtěch Komenda
Záleží na tom, jaká firma a jak moc je pod vlivem jiných tržních tlaků, protože dnešní firmy mají spousty jiných starostí. České firmy řeší požadavky typu ESG reporty, řeší vysoké ceny energií, řeší věci, které se vztahují ke v současné chvíli v automobilovém průmyslu, který má drobnou krizi. Všechny tyto vlivy na ty firmy dopadají a teď ještě navíc je tady nějaká umělá inteligence a všichni jim říkají, že by se s ní měli zabývat. Oni v tu chvíli řeknou, že to zkusí, dají tomu prioritu číslo 4, 5, něco vyzkouší, potom dospějí k nějakému závěru, že to třeba nějak pomáhá, ale že by si představovali něco dalšího. Závěr je potom, že to zkusili a teď počkají půl roku.
AI navíc není jen to, že si zaplatíte dvě licence ChatuGPT. ChatGPT je takový základ, jak poznat, co to všechno umí, ale dnes to umí už šestkrát, osmkrát, desetkrát víc a celé je to o tom, abyste si nejdříve identifikovali, kde by to mohlo pomoct. Je tedy potřeba si udělat interně nebo externě nějaký malý audit, projít si tu firmu a říct si, v jakých konkrétních procesech by nám to teď mohlo pomoct. Nemůžeme to vyzkoušet na první nápad, který nás napadne, ale vyzkoušíme to na ten nápad, který ideálně je nákladově relativně přijatelný a který má relativně rychlou návratnost té investice. Skoro všechny investice do implementace umělé inteligence do firmy se vrátí pod jeden rok, což v porovnání s jakýmikoliv dalšími investicemi bývá dvakrát, třikrát, čtyřikrát rychlejší. To, že ale něco s pomocí umělé inteligence jde, ještě neznamená, že je to dobrý nápad právě ve vaší firmě. Z těch 30 nápadů, které vás napadnou, je reálně dobrý nápad dělat 15 a začít se 3, 4, 5.
Co dnes už pomocí AI můžeme prakticky řešit?
Martin Hurych
Já když poslouchám podcasty nebo čtu články o umělé inteligenci, tak hodně často se pohybuji na té úrovni, jako jste právě říkal. Ono na ní vlastně není vůbec nic špatného, audit musíme udělat vždy. To, co já tam vidím, je, že spousta hlavně zkušenějších, starších majitelů vlastně netuší a nedokáže si představit, k čemu to je dobré. Nedokáží si tedy na základě nějakého auditu říct, že to zkusíme nasadit tady. Dokážeme si říct nějaký praktický majstrštyk, co už dnes dokážeme umělou inteligencí vyřešit, nějaký skutečný use case?
Vojtěch Komenda
Těch use casů je celá řada. Jsou nějaké, které jsou obecné, a jsou nějaké, které jsou specifické pro tu konkrétní firmu. Já se pokusím vybrat ten jeden napříč veškerými odvětvími, který znají skoro všichni majitelé firem, a jedná se o centrální nákup. Většina větších firem už má nějaký centrální nákup, jednoho, dva, někdy 5 lidí, kteří řeší tuto situaci. Standardní věc je, když vy potřebujete něco sehnat, tak záleží na tom, jak moc, kolik na to máte času, jak moc vás to pálí, jak moc vás bolí, když se vám to nepodaří v daném čase sehnat. Podle toho jste pod tlakem vzít třeba první nabídku, druhou nabídku, třetí nabídku z této varianty.
Zkuste najít třeba firmu, která vám nabídne marketingové služby, když máte jednoho člověka na centrálním nákupu. Dáte mu ten úkol, on v zásadě vygooglí marketingové služby Praha, Ostrava, Brno, Plzeň a vypadne mu 5, 6, 7 různých agentur. On klikne na jednu, podívá se, vezme e-mail, pošle jim e-mail a čeká na odpověď. To udělá u 5 a řekne, že by to asi stačilo. Čeká jeden den, dva dny, potom přijdou dvě odpovědi, tři odpovědi a doptají se na 50 různých věcí. On má třeba k dispozici nějakou zadávací dokumentaci, pošle jim to, ale v zásadě jich osloví 5. Proč jich ale neosloví 20, proč jich neosloví 25? Je to z toho důvodu, že je to administrativně náročné, oni mu budou odpovídat, on si bude muset udělat nějakou mega tabulku a z akce, která mu má zabrat hodinu nebo dvě, se najednou stane akce, která mu zabere 3, 4, 5 pracovních dní.
Tady přesně přichází jedno z možných využití umělé inteligence. Umělá inteligence zvládne úplně to samé, co ten člověk z toho centrálního nákupu a dokáže identifikovat 20, 25 firem, které vám danou službu dokáží nabídnout. Na základě toho vy jste schopen získat dvojnásobek, trojnásobek těch možných variant. Jednak potom máte možnost tlačit na cenu a navíc dokážete sehnat něco i rychleji, protože pokud třeba potřebujete kamionový převoz z místa A do místa B, tak sehnat firmu, která to zvládne a dokáže ten kamion přistavit pozítří, není snadné. Ta umělá inteligence to ale zvládne. Vyhledá vám 25 firem, osloví je e-mailem, pokud se do 6 hodin neozvou, tak jim zavolá, že tam máte nějakou poptávku a jestli by měli nějaký volný kamion k dispozici. V tu chvíli dokážete sehnat to, co potřebujete ve výrazně kratším čase, ve výrazně menších nákladech a závěr z toho je takový, že se vám třeba podaří snížit vaše náklady na nákup o 5, 10 %. Za předpokladu, že vaše marže se pohybuje přesně v těchto rozsazích, tak dokážete zdvojnásobit zisk. To už je něco, co stojí za to. Navíc vám to pomůže i v situacích, kdy jste třeba strojírenská firma a děláte nějakou turbínu, kterou potřebujete odeslat. Teď vám přijde od jednoho z dodavatelů nějaký díl, který kvalitativně neodpovídá a nejste schopní ho dát do toho konkrétního celku. V tu chvíli vy stojíte před variantou, že budete volat do Indie, do Turecka, do Tunisu, do Salvadoru, že jim tu turbínu dodáte o měsíc později. Když ale nasadíte AI, tak dokážete ty vstupy sehnat ve výrazně kratším čase, oslovit firmy, které jste třeba dříve neoslovili, a pokusíte se sehnat ten daný díl výrazně rychleji.
Martin Hurych
Používám tedy už teď nějaký repetitivní proces, který mám nějakým způsobem nasazený ve firmě, nebo používám umělou inteligenci jako nástroj pro jednorázovou věc?
Vojtěch Komenda
Tento use case, který jsem tu uvedl, je sada jednotlivých agentů, kde každý dostane konkrétní úkol. Vy v zásadě uděláte způsob, že nejdříve si identifikujete, co byste chtěl a nějaký první AI šéf zadá úkol agentovi, který umí vyhledávat na internetu. Dám úkol, potřeboval bych marketingové agentury v Brně nebo kamionovou dopravu v oblasti severních Čech, Německa a Polska. On vám vygeneruje vyhledávací kritéria, 6 vyhledávacích kritérií, dvě v němčině, dvě v češtině, dvě v polštině a vyhledá firmy. Dá dohromady nějakých 30 kamionových doprav a potom je osloví a dá dohromady nějakých 30 kamionových doprav.
Potom vy oslovíte druhou sadu agentů, kteří v zásadě prolezou jejich webové stránky. Zjistí, jestli ty webové stránky existují, jestli si ten první nevymýšlel, co nabízí, jak širokou mají flotilu. Zavoláte další sadu agentů a ta další sada agentů připraví 30 e-mailových oslovení pro ty jednotlivé firmy, přičemž některé v češtině, některé v němčině, některé v polštině a odešle to. Počkají si na výsledek a jakmile přijde nějaká konkrétní odpověď, tak vám to vrátí do toho seznamu a vy třeba za dva dny k tomu přijdete a zeptáte se, jak jste na tom. On vám řekne, že z těch 30 oslovených jste dostali 10 odpovědí od těchto firem a odpovídají toto. Vy spěcháte, takže vyberete tyto tři a vyžádáte si od nich cenové nabídky. On v zásadě zase připraví e-maily, zase odešle a takto vám pomáhá řídit ten proces na výrazně větším rozsahu. Toto je jedno z použití multiagentních systémů, které my u nás ve firmě dáváme dohromady.
Martin Hurych
Je to na bázi ChatuGPT?
Vojtěch Komenda
Je to na bázi API, které nabízejí jednotlivé modely. Nejčastěji je to ChatGPT, ale může to být jakýkoliv jiný model. Můžeme dospět k závěru, že jiný model nám dává lepší výsledky, například v oblasti vyhledávání můžeme použít Gemini od Googlu, technicky lze použít i DeepSeek a případně další nástroje, které jsou k dispozici. Pokud ta firma má obavy o svá data, což je velmi častý scénář, tak v takovém případě se úplně stejným způsobem dá zapojit i interní lokální systém, který firma má třeba ve své infrastruktuře. Já vždy říkám, že ten model je zásuvka a my dáváme dohromady spotřebiče. V současné chvíli máme k dispozici 10 různých typů zásuvek od různých dodavatelů a je i možné, že si ta firma udělá vlastní zásuvku, protože má strach používat zásuvku, kterou poskytuje někdo volně na nějakém sdíleném úložišti.
Zvládnu udělat multi-agenty sám?
Martin Hurych
Já se snažím, aby byl Zážeh maximálně praktický. Jelikož Zážeh jako jakýkoliv jiný podcast se poslouchá primárně v autě nebo při běhání, tak až dořídím nebo doběhnu domů, co zvládnu udělat ještě dnes do večera sám v rámci agentů a multi-agentů?
Vojtěch Komenda
Co se týče agentů, tak v zásadě záleží, jak jsou posluchači daleko v používání umělé inteligence. Velká část lidí už dnes zkusila to, že si otevřela OpenAI, otevřela si tu stránku Chat.com a tam se na něco zeptala. To je ten základní krok. Následný krok je, že začnete strukturovat ten prompt, což znamená, že váš prompt nemá jeden řádek, ale má těch řádků třeba 6 nebo 7. Začnete používat to „act as“, v zásadě ho dáte do nějaké role, potom řeknete, co by měl dělat a začnete ho programovat, začnete mu říkat, co má dělat. Potom přejdete na další úroveň a to je to, že vytvoříte něco, čemu OpenAI říká GPT modely, říká se tomu i asistenti, říká se tomu kopiloti, každá ta firma tomu říká jiným způsobem. Je to v zásadě to, že si vytvoříte někoho, kdo už zná nějaký prompt a chová se určitým způsobem. Můžete k tomu přidat ještě poslední věc, kterou třeba v ChatuGPT přímo máte možnost přidat, a to přidat mu takzvané actions, v API se tomu říká functions. V zásadě ho naučíte, aby volal nějakou dodatečnou službu, nějaké dodatečné technické API. Sestrojit technické API není vůbec extra složité, protože stačí někde na internetu najít, jakým způsobem to funguje a potom existuje uvnitř ChatuGPT asistent, který vám z té webové stránky vytáhne ta data a spojí je. Díky tomu si dokážete udělat velmi jednoduchého agenta, který se třeba umí podívat do vašeho gmailového účtu a vytáhnout, jaké máte schůzky. Umí zavolat vyhledávání na Googlu, umí odeslat e-mail. To je ještě úroveň, která se dá uvnitř toho OpenAI zajistit, i toto řešení je hezké, ale pořád to řídíte vy.
Vy v zásadě musíte kombinovat těch 8 agentů dohromady, nebo podniknete další krok a my budeme rádi, když to bude zavolání do AIExcellence. Jedná se o kombinaci těch agentů, přičemž se to mezi ně rozdělí, jako když se v kanceláři rozděluje práce. Šéf dostane nějakou zakázku od klienta, v tomto případě je tím klientem člověk a rozdělí to mezi ty jednotlivé podřízené. Ti podřízení, kteří umí vyhledávat, vyhledávají, ti podřízení, kteří umí sestavovat e-maily a mailovat, mailují a rozdělí to do jednotlivých úloh. V zásadě se vytvoří 60, 70 agentů najednou a ti agenti plní ten cíl, který stanovil ten člověk.
Martin Hurych
Chápu správně, že ta úroveň, kam až to dotáhnu sám, je jeden agent? Přiznám se, že já si ChatGPT platím tak dlouho, že nevím, jak vypadá neplacená verze. Jsou v neplacené verzi agenti?
Vojtěch Komenda
V neplacené verzi vy můžete používat nějaké agenty, oni tomu říkají GPT asistenti. Ve chvíli, kdy tomu přidáte nějakou dodatečnou funkčnost, klidně jednoduchou, tak už to splňuje definici agenta. V té neplacené verzi je můžete používat, ale ještě je nemůžete vytvářet.
Co je párové promptování?
Martin Hurych
Ve Vaší přípravě mě zaujal jeden terminus technicus, párové promptování.
Vojtěch Komenda
Párové promptování je věc, která slouží právě pro lidi, kteří s tím v tu chvíli začínají. Udělal jsem nějaký první prompt a teď mi to pořád nedělá to, co chci. Velmi často lidé začnou promptovat a po určité chvíli jim ten ChatGPT či jiné nástroje nedávají to, co chtějí. V tu chvíli je v té firmě a v tom procesu velmi důležité, aby tam přišel někdo, kdo vám s tím poradí, kdo vám pomůže. Pokud ta pomoc totiž nepřijde v horizontu jednoho dne, tak vy to zavřete a vrátíte se přesně do těch původních kolejí a začnete to řešit po svém.
To je věc, kterou my vidíme kolem sebe, a proto v zásadě nabízíme možnost, pokud to chcete a takového člověka ve firmě nemáte, tak my tím člověkem rádi budeme a říkáme tomu párové promptování. To znamená, že vy se o něco pokusíte a když vám to nedělá to, co chcete, tak se na nás obrátíte a my řekneme, jak to upravit, nebo řekneme, že po tom chcete něco, co ta úroveň ještě nedá a potřebujete se posunout o level výše. Potřebujete si třeba udělat nějakého asistenta, případně potom agenta nebo multiagentní systém, protože to ještě ten základní model nedá. Případně řekneme, abyste to nedělali v GPT-4o, ale abyste přešli do Clauda nebo to začali dělat na modelu o1 od OpenAI a tam už ty odpovědi a závěry dostanete.
Martin Hurych
Já jsem měl za párové promptování z některých kurzů to, že dám jeden prompt, ten mi vrátí mezivýsledky a já hned do toho samého promptu dám druhou otázku, která se odkazuje na ty výsledky. V těch definicích, které mi říkali, párové promptování bylo, prohledej internet, najdi 30 firem a pak na základě těch výsledků mi vyber nejlepší.
Vojtěch Komenda
To znamená, že mu to přímo dáte do jednoho promptu. Tento postup samozřejmě lze zrealizovat, ale já osobně bych měl pochybnosti o tom, jak bude vypadat výsledek. To, že vy mu dáváte tyto postupné úkoly, je v zásadě nějaké workflow, nějaké krokování. I když ale potom splní relativně úspěšně ten první krok, tak potom musí navazovat na ten druhý krok a pokud to děláte uvnitř jednoho agenta, tak ho velmi snadno přetížíte. To je věc, která se děje velmi často, že pokud vy píšete dále složitější a složitější prompt, tak vy po určité chvíli narazíte na to, že on ty vaše další instrukce začíná ignorovat. Už toho má plnou hlavu, nedává to a v zásadě se to chová velmi podobně jako člověk. Když zadáte někomu 60. úkol, tak pokud jich má předtím 50 důležitějších, tak mu to vypadne z hlavy. To je přesně to řešení, kde vy máte možnost buď zlepšovat tu inteligenci toho modelu, aby to uměl, což se děje, a to je to, co dělá OpenAI a další firmy, že se snaží přidávat 4o, o1, o3. To je super, ale i tak velkou část těch praktických úloh, které vy chcete udělat od A do Z, je potřeba, abyste rozdělili mezi více těch agentů a dělali to po postupných krocích. To je to řešení, které my v rámci AIExcellence děláme v rámci našeho multiagentního systému.
Kdy a na co vybrat model GPT o3?
Martin Hurych
Těch možností je hromada, Vy jste jich tady spoustu vyjmenoval, nemáme jen ChatGPT, máme Gemini, máme NotebookLM, máme Clauda, nicméně před natáčením jsme se bavili, že nám přistála v placených verzích o3 v ChatuGPT. Kdy a na co si ho vybrat?
Vojtěch Komenda
Vždy to závisí podle složitosti té úlohy. Já osobně zatím nejsem úplně příznivcem těchto o1, o3 řešení a to z jediného prostého důvodu. Ona v zásadě postupně si tu úlohu rozpadnou a hledají konkrétní kroky, ale když řešíte většinu běžných situací, tak to rozpadnutí je tam velmi důležité. Dám za úkol, prohledej mi těchto 50 stránek na ochranu osobních údajů, protože chci vědět, jak se staví český úřad k ochraně osobních údajů. Vy v zásadě po něm chcete, aby si otevřel nějakou konkrétní stránku a tu postupně uvnitř prohledával a pokud na to použijete klasický GPT-4o, tak ten výsledek není značka ideál. On vám tam řekne nějakou vhodnou odpověď, ale ta odpověď nemusí být pravdivá a ve spoustě případů ani pravdivá není, to je ta klasická halucinace. Je to z toho důvodu, že on v tu chvíli nemá dostatečné množství informací, aby to zpracoval. Pokud na to pustíte o1, o 3, tak ona se zamyslí, správně určí, jak by k tomu měla přistupovat, ale v tu chvíli narazí zase na druhou věc, že potřebuje nějaké dodatečné informace v průběhu toho uvažování. Pokud bude umět si otevřít ty stránky a prohledat si ty stránky a vytáhnout tu informaci, tak v tu chvíli to začne dávat nějakou hodnotu. To je třeba funkčnost, která byla nasazená v průběhu tohoto týdne do placené verze ChatGPT Pro, kde oni dělají takzvané deep researche, což je něco, co třeba už Gemini také umí. Ten hlavní problém těch o1 a o3 modelů spočívá v tom, že ony si sice správně rozpadnou tu úlohu, ale potom nemají dostatek nástrojů, aby se na to podívaly. Součástí toho může třeba být, že se potřebuji podívat do našeho interního systému, do našeho SAPu, což je věc, kterou člověk může udělat, ale to o3 nemá šanci něčeho takového dosáhnout. Jakmile bude možnost, aby si ty o1 a o3 vytáhly ty informace i z těch neveřejných zdrojů, tak to bude super. O1 a o3 je skvělá, třeba když chcete spočítat, jaký bude osvit vašich solárních panelů, protože tam všechny informace o tom, jak se pohybuje slunce, už vytáhnete. Za předpokladu, že řešíte nějakou reálnější úlohu a ty všechny informace nejsou veřejně dostupné, tak v tu chvíli to o1 a o3 nepřináší tolik dodatečných vstupů.
Kdy vybrat Claude, GPT a Gemini?
Martin Hurych
To jsme v rámci Chatu, ale když to zjednoduším jenom na ty tři nejčastější, ChatGPT, Claude a Gemini, co použít kdy na co?
Vojtěch Komenda
Claude je velmi dobrý pro oblast programování. Pro lidi, kteří programují, bude Claude nejlepší řešení. Co se týče Gemini, tak ten je v něčem o maličko lepší v oblasti vyhledávání, protože za ním je ta veškerá síla Googlu. ChatGPT je na všechno ostatní.
Kdy už nedává smysl AI implementovat?
Martin Hurych
Teď se přesuneme trochu do filozofické roviny. Kdy už nemá smysl AI implementovat, kde je ta hranice, za kterou to nedává smysl?
Vojtěch Komenda
Tam jde o to, jestli je to technický smysl nebo mezilidský smysl. Já jsem zastáncem toho, že OpenAI by nikdy neměla nahrazovat mezilidskou komunikaci. Když odešlete e-mail nějaké firmě a zeptáte se na to, jestli dokáže převést dva kamiony z Liberce do Wroclawi, tak si myslím, že je to naprosto v pořádku. Za předpokladu, že budete obtelefonovávat restauraci, jestli tam mají místo, protože sháníte místo pro 30 lidí, tak si také myslím, že je to naprosto v pořádku. Za předpokladu, že bude AI obvolávat klienty a nabízet jim vaše služby, tak si myslím, že to v pořádku není. Je to celé o tom, aby člověk našel cestu, kdy pro toho uživatele je to přínosem a kdy je to naopak přínosem spíše pro toho, kdo se toho hovoru neúčastní. Kam by se AI vůbec pouštět nemělo, je za mě třeba oblast nějakého prodeje.
Martin Hurych
To s Vámi spousta firem nebude souhlasit, protože já úplně vidím nadšené zástupy obchodníků, kteří doufají, že jednou přijdou ráno zmáčknout čudlík a budou mít obvoláno a obepsáno.
Vojtěch Komenda
Obvoláno a obepsáno mohou mít, to není problém, technicky se to zajistit dá, ale já jsem přesvědčený o tom, že pokud jsem zákazník, tak chci, aby si ta protistrana našla čas na to, aby mě přesvědčila o tom svém produktu. To všechno bude platit, dokud na jedné z těch dvou stran bude člověk. Samozřejmě je velmi reálná situace, kdy telefon za vás bude brát umělá inteligence a technicky se to dá zajistit už dnes, ale ta diskuse mezi jedním voicebotem a druhým voicebotem v tu chvíli už bude jen o faktických argumentech a nebude tolik o emocích. Jakmile se dostaneme do této fáze, tak i ten Váš scénář dává smysl, ale já říkám, že ti lidé budou ochotní mluvit s tou umělou inteligencí jen za předpokladu, že si budou okamžitě jistí, co jim to přináší. Pokud bude umělá inteligence nakupovat, tak v tu chvíli to bude fungovat. Pokud bude umělá inteligence prodávat člověku, tak si myslím, že ta úspěšnost bude ještě menší než u těch klasických lidských telefonistů, kteří kolem nás létají.
Já se v současné chvíli snažím ještě přesvědčovat ohledně jednoho hezkého use casu, který se týká shánění řemeslníka. Obvolávat řemeslníky umělou inteligencí není dobrý nápad, protože ti lidé, kteří v tu chvíli mají ruce v pojistkách nebo jim tam teče voda, se nebudou bavit s robotem, to je absolutní nesmysl. Kolikrát se vám ale stalo, že jste se konečně dovolali tomu kýženému elektrikáři a on řekl, že teď nemůže, možná by to šlo další týden a ať mu zavoláte zítra? Kdyby tito lidé měli variantu, že pokud típnou telefon, tak to převezme jejich voicebot, tak ti lidé by byli ochotní se bavit s tím jejich elektrikářským voicebotem. Popsali by jim, jaký mají problém a on by jim dokázal v tom kalendáři naplánovat konkrétní věc. Až by ten elektrikář potom odjížděl z té zakázky, kterou celý den dělal, tak jen pojede a zeptá se, kdo mu ten den volal a jakou práci by mohl mít na další týden. AI mu to vysvětlí, řekne mu třeba i rovnou nacenění a když s tím bude souhlasit, tak odešle e-mail tomu klientovi s nějakým naceněním a než elektrikář dojede domů, tak má připravenou práci na další dva dny.
Jak se na AI kouká mladá generace?
Martin Hurych
Nakolik je toto vidění světa naší věkové generace, byť jste mnohem mladší než já a nakolik je to lidem mezi 25 a 30 úplně jedno a koukají na ten svět úplně jinak? Já jsem měl tento týden velmi zajímavou debatu o tom, jak se tito lidé potenciálně koukají na svět a třeba i první verze virtuálních obchodníků, kde je to přiznaně umělá inteligence testovaná na mladých lidech, není přijímaná vůbec špatně.
Vojtěch Komenda
Je to možné. Berme to tak, že pořád minimálně dalších 10 let ta hlavní oblast toho byznysu pořád bude pro naši věkovou generaci, v oblasti B2B byznysu 100%, v oblasti toho retailového se to postupně bude navyšovat. Já si myslím, že to všechno souvisí s množstvím času, který vy máte na tyto situace. Pokud jste mladý, tak toho času máte větší množství a to znamená, že vás taková situace neuráží. Neuráží vás to, že vám volá nějaký asistent nebo že vám volá nějaký člověk a něco vám nabízí a v zásadě jste ochotný ho tu a tam i poslouchat. Čím jste starší, tím toho času máte méně a v těchto situacích rychleji ten telefon típnete. To je moje životní zkušenost a myslím si, že až těm lidem bude 40, tak budou fungovat velmi podobně jako my.
Je dobrý nápad AI regulovat?
Martin Hurych
Když se podívám na oblast Vašeho podnikání, tak mě napadla myšlenka, jak se tváří firma, která nasazuje do firem AI na snahu Evropské unie regulovat AI?
Vojtěch Komenda
Samozřejmě je to nějaká komplikace, všichni podnikatelé nejsou rádi za regulaci do té doby, dokud je ta regulace nezačne chránit. Všichni asi cítíme a už jsme to i zažili, že umělá inteligence třeba to telefonování dokáže zrealizovat takovým způsobem, že to na první dobrou nepoznáte. Poznáte to ve chvíli, kdy se odchýlíte od toho standardního scénáře a najednou ji dostanete do situace, na kterou nebyla úplně připravená. V tu chvíli to poznáte, ale jinak hlas je v pořádku, v zásadě nepoznáte, že byste mluvil s člověkem nebo ne. Jednou z těch regulačních věcí Evropské unie je, že musíte vždy vědět, že mluvíte s nějakým asistentem. V případě, že si s někým chatujete na internetových stránkách, tak je to v zásadě jedno a není to nezbytné, ale v případě toho telefonování já osobně bych to chtěl vědět. Připadá mi to jako velmi rozumný požadavek, aby ti AI asistenti se představovali a aby v tu chvíli jste jednoznačně věděl, že mluvíte s robotem a že na té druhé straně není člověk. To je požadavek, který mi připadá velmi racionální a velmi správný. Chrání to i ty uživatele, aby jednoznačně věděli, s kým mluví a kdo je na druhé straně.
Další z věcí je, že přehnaná regulace tlumí byznys. Jak je teď AI Act postavený, tak si myslím, že některé byznysy částečně tlumí, ale myslím si, že to není tak strašné. Samozřejmě uvidíme, co přijde dál, protože Evropská unie umí z racionálního požadavku udělat pěkného kočkopsa, ale zatím ty požadavky nejsou ve své myšlence úplně hloupé. Jeden z požadavků je, aby umělá inteligence nemohla omezovat přístup lidí na trh práce. To je o tom, že umělá inteligence ze své podstaty, byť je statistická, tak samozřejmě vede k tomu, že zařazuje lidi do určitých skupin. Za předpokladu, že byste plně outsourcoval celé HR na umělou inteligenci, tak v tu chvíli to není ideální, protože to jsou přesně vzorce, které se naopak z té společnosti snažíme vymýtit. Automatický výběr zaměstnanců není zakázaný, ale je regulovaný. Vy musíte evidovat logy, na základě čeho a jak a proč jste rozhodnul, což není nepřekonatelné, ale myslím si, že stojí za to se nad tím zamyslet. Uvidíme, co přinesou další měsíce, za mě ty požadavky zatím nejsou úplně nelogické. Doufejme, že u toho zůstaneme a nebude se to rozšiřovat dál v podobě nějakých direktiv a dalších věcí, které by ten byznys dokázaly zásadně omezit.
Martin Hurych
Nevidíte tedy, že nás to nějak brzdí v potenciálním růstu oproti třeba Spojeným státům nebo i Číně, byť si o tom modelu můžeme myslet, co chceme?
Vojtěch Komenda
V současné chvíli si myslím, že hlavní brzdou není činnost Evropské komise a Evropské unie, ale spíše nečinnost. Ve Spojených státech vzniklo OpenAI a v podobné době vznikají podobné modely i tady v Evropě. V současné chvíli Amerika jede neskutečnou rychlostí a Čína se jí snaží držet. Tady v Evropě máme firmy, které by něčeho podobného byly schopné, ale těm firmám se nedaří dostat na ten evropský trh. Podívejte se na nás dva, celý dnešek se tady bavíme o americkém řešení. Proč se nebavíme o modelu Euro LLM, který bychom mohli používat?
Kdy budeme mít v Evropě vlastní LLM model?
Martin Hurych
To jsem rád, že jste to vytáhl Vy, protože jsem se chtěl zeptat, kdy v Evropě budeme mít vlastní jazykový model.
Vojtěch Komenda
Já si myslím, že tyto foundation modely, které teď vznikají jak houby po dešti po celém světě, je potřeba mít lokální. Je to i z toho důvodu, abychom měli nějakou strategickou bezpečnost. Ten foundation model se velmi brzy stane stejnou surovinou jako uran, ropa, případně plyn a pokud máme možnost mít takovou surovinu uvnitř Evropské unie, tak je to jedině dobře. Samozřejmě záleží, kde uděláte tu hranici, jestli je musíme mít v České republice nebo ve středoevropském regionu. Já si myslím, že Evropská unie je dostatečně hezké okolí a že bychom tady měli mít alespoň jeden dobrý konkurenceschopný model. Pokud nemáme, tak bychom měli udělat všechno pro to, aby tu vznikl, v případě že bude omezený přístup k těm zahraničním modelům, což se nám velmi reálně může stát, nebo to bude příliš drahé v důsledku nějakých obchodních válek.
V současné chvíli z evropských modelů, které vypadají relativně rozumně, je to francouzský model Mistral a projekt podpořený Evropskou unií, Euro LLM model. Je to konsorcium, které vede Univerzita Karlova, a kromě spousty kvalitních univerzit jsou tam hlavně zástupci dvou společností, které zajišťují, že to nebude jenom akademické cvičení. Je tam společnost Aleph z Německa a potom ještě jedna velmi kvalitní společnost AMD v gen AI z Finska. Jsou to společnosti, které když bych měl vyjmenovat tři, tak kromě toho Mistralu jsou to tyto dvě v Evropě, které dokáží takový LLM model vytvořit. Já si tedy myslím, že takový model budeme mít k dispozici, že to bude model open sourcový, že to bude model, který bude reálné si implementovat lokálně a kterému budeme schopní věřit. V současné chvíli věříme i OpenAI, ale musíme si udělat naši evropskou zásuvku.
Martin Hurych
Jak rychle vidíte, že budeme mít nějaké Czech AI na základě tohoto modelu?
Vojtěch Komenda
Technicky reálné je to v horizontu do jednoho roku. Vzhledem k tomu, že je to unijní projekt, tak to bude malinko pomalejší, ale očekávám, že dostaneme nějaké řešení v horizontu roku až dvou let. Já o tom mám ale podobné vstupy jako Vy. Pokud chcete přesnější informace, stačí zavolat na Matematicko-fyzikální fakultu, kde kolegové tento projekt vedou a kde určitě budou mít přesnější informace. Já budu čekat s obrovským nadšením a v okamžiku, kdy dají nějaké výstupy k dispozici, tak my je velmi rychle implementujeme do našeho multiagentního systému a budeme to nabízet jako jednu z dalších alternativ, které budou fungovat.
Martin Hurych
Já jsem hrozně rád, že jste to zmínil, protože je to speciálně vidět na té čínské straně, jak se jí všichni bráníme a Čína to de facto nepokrytě přiznává, za mě jsou tyto modely umělé inteligence něco jako moderní křižácká válka. Díky tomu rozprostíráte svůj náhled na svět. I proto by bylo prima mít nějaký evropský model a mít šanci tomu světu říkat, jak to vidíme my, ať už to vidíme jakkoliv.
Vojtěch Komenda
Souhlasím. Je to vždy ten model, obzvlášť ten jazykový a záleží na tom, na jakých datech jej naučíte. To je třeba otázka, kterou dostávám velmi často právě z toho důvodu, jestli to, že dnes používáme trošku víc ten americký pohled na věc, není něco nebezpečného. Čína se rozhodla ve chvíli, kdy přišlo OpenAI, že nechce používat americký pohled na věc a v zásadě OpenAI zakázala a potom si udělala vlastní model, který reprezentuje jejich pohled na svět. Já bych nepoužil slovo křižácké výpravy, já to opravdu beru spíše tak, že je to stejný závod, jako byl v 60. letech o cestu na Měsíc, přijde mi to o něco optimističtější než varianta křižáckých válek.
Martin Hurych
Na té čínské straně je to vidět hrozně pěkně, tak jsem možná zvolil příliš silné vyjádření. Každopádně kdyby někdo tento podcast jen procvakával a proklikával naskrz, přišel teď nakonec a měl si odnést 3–5 nejdůležitějších vět z tohoto podcastu, co by to za Vás bylo?
Vojtěch Komenda
AI je tady a ať už to postavíte na evropském, americkém nebo čínském modelu, tak je to věc, která jakékoliv firmě dokáže výrazně pomoci zrychlit procesy, snížit náklady a zvýšit výnosy. Není to až tak složité, jak si na první pohled můžete myslet. Není to o tom, že okamžitě začnete dělat neuronové sítě uvnitř firmy, je to o tom, že můžete využít ty modely, které v současné chvíli jsou na trhu k dispozici, a zaimplementovat je do vašich procesů. Ta realizace není dlouhá, není až tak náročná, bavíme se o měsících a stovkách tisíc korun. To není nic, co by si střední i malá firma nemohla dovolit a dokáže potom tu investici zpětně dostat v horizontu do jednoho roku. Kdybychom kdokoliv měli takovou příležitost k investici v oblasti třeba kapitálového trhu, tak bychom se do ní všichni hnali. Umělá inteligence je něco nového a to znamená, že všichni máme od ní jiná očekávání. To, co já o ní vím a to, jakým způsobem funguje, umožňuje opravdu zjednodušit procesy a získat výhodu na vašem konkrétním trhu. Nesmíte to ale oddalovat dlouhou dobu, protože vaše konkurence nespí. Velmi reálně se stane na vašem trhu, že do půl roku, do roku, do dvou let někdo přijde na trh s konkurenčním produktem nebo některý z konkurenčních produktů se zlevní o 20 %. Vy musíte být připraveni, co s tím v tu chvíli budete dělat. Pokud to neuděláte teď, tak se vám to během roku nebo dvou stane a nejlepší je být tím, kdo přijde s tím levnějším produktem a obsadí trh.
(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)