002 | RADEK ALENKA| JAK TRANSFORMOVAT OBCHODNÍ PROCES TECHNOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI V KRIZI


Začínající firmy nebo startupy by měly více řešit obchod a neupínat se k technologiím.

Radek Alenka je spoluzakladatel a obchodní ředitel společnosti Qest.

Společnost se zabývá vývojem webových aplikací, cloudem, vývojem hybridních aplikací. Je i technologickým investorem.


Jak společnost Qest pomáhá startupům? Daří se společnosti naplňovat ambiciózní obchodní cíle? Jak správně definovat, kdo je zákazníkem společnosti? Jak vnímá silový obchod? A přiklání se k segmentování trhu?


Důležité odkazy

Radkův profil na LinkedIn

Firemní stránka QEST


PŘEPIS ROZHOVORU

Martin Hurych

Dobrý den.

Já jsem Martin Hurych a tohle, tohle Zážeh.

Zážeh počátek akcelerace. A akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohli z místa. Tím, že posloucháte tuto epizodu, za což mimochodem děkuji, tak už to udělali nejdůležitější, totiž první krok k vlastní akceleraci. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání. Z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i dalších oblastí.

Dnes budeme akcelerovat s Radkem Alenkou.

Ahoj Radku.


Radek Alenka

Ahoj Martine.


Martin Hurych

Radek je spoluzakladatel a obchodní ředitel společnosti QEST.

Radku, abych na něco nezapomněl, protože QEST toho dělá hromadu, představ nám trochu tvoji firmu.


Radek Alenka

Představím ji rád. QEST je vývojové studio, které se zabývá vývojem webových aplikací, cloudem a vývojem hybridních mobilních aplikací. Jsme dneska i technologický investor, takže jsme trošku rozkročili i trošku dál od vývoje.


Technologický investor


Martin Hurych

Co přesně znamená technologický investor?


Radek Alenka

Chodí za námi startupy nebo firmy, nové i v různých fázích, a jim poskytujeme týmy, který jim pomáhají vyvinout produkt. Investujeme do nich tím, že do toho projektu dáváme tým vývojářů, od produktového řízení, vývoj, po testing.


Martin Hurych

Tzn. že to, co by si startupista musel normálně zaplatit, tak ty vložíš jako svoji práci, jako investici do jeho startupu, je to tak?


Radek Alenka

Ano, tak jak říkáš. Tím, že startup získává tým, který má know how, dokáže efektivně zrychlit proces vývoje, například na začátku. Poměrně rychle dokážeme dodat MVP, ověřit koncept.


Obchodní transformace v QESTu


Martin Hurych

Jak vám to jde obchodně?


Radek Alenka

Já jsem z pohledu obchodního spokojený. Máme teďka dva nové projekty. Jeden je Sportlito, sportovní aplikace s umělou inteligencí. Druhý projekt je v oblasti home automation, domácí automatizace. Jednáme i s dalšími projekty, bavíme o nějakých dvou třech projektech ročně, které bychom chtěli takto zainvestovat.


Martin Hurych

Proč jsem se ptal... My jsme si před vysíláním povídali, že se vám daří naplňovat docela ambiciózní obchodní cíle…


Radek Alenka

To je pravda, rok 2021 vypadá z pohledu obchodního dobře, ale vedla k tomu cesta v roce 2020, kdy jsme se museli transformovat. Trošku obchod uchopit za jiný konec, než jsme byli zvyklí.


Martin Hurych

Tak nám pověz, jak se to dělá správně…


Radek Alenka

Nevím, jestli správně. Je to vývoj, dostali jsme se do další fáze. My jsme obchod před rokem 2020 hodně řešili na doporučení a osobních vztazích. Nehlídali jsme si tolik obchodní příležitosti, a to se minulý rok ne moc dobré. My jsme v Covidu, hlavně třetí čtvrtý kvartál pocítili, že jsme se hodně spoléhali na stávající klientelu. Zakázky chodily hodně samy. S tím, jak začaly být firmy opatrnější, přemýšlet o tom, jestli budou investovali, jestli se produkt vyplatí, se tohle trošku zastavilo. V tu chvíli jsme viděli, že končí projekty, kontrakty se neprodlužují, a když jsem se podíval do pipeliny, tak jsem zjistil, že tam nejsou tak velcí, tak zajímaví zákazníci, jak bychom si třeba představovali. Tam došlo k velké reorganizaci, kdy se do obchodu vložili a pomohli i náš CEO, CTO. Hodně se probíralo, kdo je náš zákazník, jak s ním budeme pracovat první fázi obchodu, co mu vlastně dáme od pre-salesu, až po samotný podpis smlouvy. Začali jsme oslovovat, začali jsme se zákazníky trošku víc bavit, víc analyzovat jejich produkt. A přineslo to své ovoce.


Martin Hurych

Chápu správně, že jako spolumajitelé jste se naštvali na svůj C-level, a jako C-level, což jste zase vy, jste tedy šli a začali exekuovat jinou obchodní strategii a jiný obchodní proces?


Radek Alenka

Asi to nebylo naštvání, spíš rozčarování. Hele, asi něco úplně nefunguje. Ono to nebylo kritické, to je potřeba říct. Já to vnímám jako proces ve firmě. Firma roste co se týká komunity, HR, vůbec know how, co kluci u nás mají. Je na vysoké úrovni a zákazníci to dokážou ocenit. Jenom jsme si ten rybníček obchodní tak nějak trošku neudržovali. Nezakrmovali jsme, když to řeknu takhle příměrem. A to se muselo změnit. Víc aktivity jsme dali do oslovování a akvizice nových zákazníků, možná i definování lépe našeho produktu, abychom ho obchodně lépe prezentovali, abychom dokázali předat know how, které máme. Hrozně těžko slovem předáš znalosti, co máme. A na tom jsme právě hodně pracovali i se CEO a CTO.


Martin Hurych

Když se vrátíme ještě zpátky, před to uvědomění si, že něco špatně... Jak vypadal, pokud vůbec existoval, obchodní proces?


Radek Alenka

Určitě nějaký obchodní proces byl, ale bylo to, jak jsem říkal, hodně přes doporučení a přes známé. Já se rád potkávám s lidmi. Vždycky jsme se bavili o tom, co QEST dělá, jak to dělá. Po čase jsme nějak došli k tomu, že mezi námi bude fungovat i po obchodní stránce, že potřebují něco vyvinout, potřebují nějakou inovaci, digitalizaci. Přirozeně jsme k zakázkám přicházeli. Byli jsme obklopeni partnery, se kterými jsme spolu vyvíjel jejich produkty. Jenže ten proces nebyl tak řízený. Proto jsme si řekli s vedením a druhým obchodníkem: „Pojďme tomu, dát řád, začněme vyhodnocovat délku obchodu, vůbec relevantnost leadu, jestli ta společnost naše služby dokáže zaplatit nebo jestli jsme technologicky ve shodě. Začali jsme víc pracovat na tom, koho oslovíme a jak s nimi pracovat. Bylo to víc organizované, tak bych to nazval. Dříve to bylo hodně volné. Kapacity tak nějak byly, nějak jsme se domluvili, ale tady to je víc o sledování pipeĺiny a fází, v jakých obchodní případ je.


Obchodní proces


Martin Hurych

Tohle je mi sympatické, jestli dovolíš, já se u toho přidržím. Jak tedy dneska oficiálně vypadá sales proces a jak ho řídíš?


Radek Alenka

Víme, že si musíme najít správného zákazníka. Vůbec si akviziční části vydefinovat, kdo je náš zákazník. Víceméně se díváme na trh, klasicky si projdeme obraty, zaměstnance, podíváme se na stránky, čím se zabývají. Snažíme se získat informace, v čem by QEST mohl být nápomocen, jakou přidanou hodnotu můžeme přinést. Pak společnost oslovíme na LinkedInu nebo zase přes známé. Já mám obchod hodně postaven na vztazích, takže pokud tam někde někoho někdo zná tak, se snažím o propojení a zprostředkování setkání, abychom jsme spolu potkali. Já mu předal informace, co a jak QEST dělá, proč to dělá. Nesnažíme se úplně o silový obchod, ale vztahový. Zákazník možná na poprvé nepochopí nebo pochopí jinak, co přináším, než očekávám já. To je další práce, důležité je detailní seznámení s QESTem. V okamžiku, kdy vidíme nějakou možnost, nebo on má nějakou příležitost, tak se víceméně bavíme o tom, co by potřeboval, jak to zapadá do konceptu jeho produktu, jestli jde o digitalizace a optimalizace procesů nebo inovace ve firmách. Pak už řešíme cenové hladiny, délku projektu, postupy. QEST vyvíjí 99 % svých projektů agilně, takže seznámení s tím, jak to probíhá, co to vlastně agilita je. Na naší straně pak následuje rezervace optimálně celého týmu, který by měl na tom projektu pracovat, nějaké analýzy atd.

Na řízení obchodu používáme PipeDrive, máme jasně dané definice, v jaké fázi se obchod posouvá do fáze následující.