top of page

Jak dělat marketing, který není jen na okrasu: Markéta Jílková (#199)

  • Obrázek autora: Martin Hurych
    Martin Hurych
  • 1. 7.
  • Minut čtení: 18

Kolik vás ten váš marketing vlastně stojí?  A kolik toho skutečně přináší? 

 

Pokud máte pocit, že marketing jen hezky vypadá, ale ve výsledku vám akorát komplikuje život, tahle epizoda je přesně pro vás. Protože i když to spoustu firem nechce slyšet – dokud nemáte srovnaný obchod, marketing vám bude jen přidělávat práci

 

Markéta Jílková, zakladatelka marketingové agentury MARWEA, to říká naprosto bez obalu. Marketing nemá být pro okrasu. Má doručovat. A pokud nefunguje? Možná není chyba jen na jeho straně. 

 

Společně jsme probrali: 


 

Markéta vede 100% online agenturu o 18 lidech, která nedělá věci na efekt, ale podle výkonu. A B2B marketing v technických firmách nejen zná, ale rozumí mu víc než leckterý obchodník. Takže pokud chcete, aby marketing konečně pomáhal růstu, ne ho brzdil, tohle si poslechněte celé. A nezapomeňte si stáhnout bonus: "Jak přetavit technickou řeč do jazyka zákazníka", který pro Vás Markéta připravila.



"Marketing není jen o sociálních sítích a jak vypadá logo.“ 

Markéta Jílková | CEO @ MARWEA Agency s.r.o.

BONUS: JAK PŘETAVIT TECHNICKOU ŘEČ DO JAZYKA ZÁKAZNÍKA

(Kód bonusu: TECJAZ)



Jak dělat marketing, který není jen na okrasu

(přepis rozhovoru)


Martin Hurych

Pokud vám u slova marketing naskakuje kopřivka, protože vám nefunguje, stojí vás hromadu peněz a máte k němu zvláštní vztah, tak nikam neutíkejte. Dnes tady totiž mám dámu, která říká, že speciálně B2B marketing nemá být na okrasu, má fungovat a má být podporou prodeje. Dobrý den.


Markéta je šéfkou i mého marketingu, takže jestli se vám něco líbí nebo nelíbí, tak můžete Markétě napsat a řádně ji pochválit nebo zdrbnout. Co ti hraje v uších, když vymýšlíš moji strategii?


Markéta Jílková

Kdo chvíli stál, ten stojí opodál, náš hit.


Kdo je MARWEA?


Martin Hurych

Je to tak. MARWEA, kdo jste, co jste a proč jste vznikli?


Markéta Jílková

My jsme primárně online marketingová agentura, jsme plně remote, ale nejsme banda freelancerů. To je důležité říct, protože hodně lidí, kteří k nám nastoupí, říká, že takový systém u nás nezažili, protože pořádek dělá přátele a musí to být. Věnujeme se hlavně 4 odvětvím, správa sociálních sítí, inzerce, obsahový marketing, copywriting a obsahová tvorba, jako je grafika nebo právě i sestříhávání podcastů a publikace obsahu. Dříve jsem měla tendenci jít i do výroby webu, ale tam jsem zjistila, že jsou tady daleko lepší lidé. Co je ještě důležité říct, tak naše primární zaměření je na B2B, ale neděláme e-shopy, protože si myslím, že jsou daleko lepší agentury, které jedou spíše ten výkonnostní marketing a mají to workflow těch e-shopů daleko více u sebe. My jsme tedy primárně na ty vztahy a na budování značky.


Co je přivedlo k technickým firmám?


Martin Hurych

My máme stejnou alma mater, oba jsme vychodili ČVUT, ty jsi v rámci marketingu pojala chuť se věnovat za mě jedné z nejtěžších bublin a to jsou technické firmy. Co tě vedlo zrovna sem?


Markéta Jílková

Já ještě doplním, že jsem vystudovala Fakultu stavební na ČVUT a ty máš strojařinu. Úplně na začátku té mojí cesty technikou byla nějaká 5. třída, kdy jsem byla u babičky na terase a taťka prohlásil, že budu architektka a já jsem se toho chytla. Už tehdy na základce jsem měla technické kreslení, matematiku, jela jsem bomby, pak jsem šla klasicky na stavební průmyslovku s tím, že budu tunelovat. Chtěla jsem to oficiálně říkat a už tehdy jsem si hrála se slovy. Potom ve škole jsem byla součástí studentské organizace IAESTE a tam jsem byla holka pro všechno. Starala jsem se o kancelář, dělala jsem HR, sem tam jsem dělala něco do PR, sem tam jsem si zavolala do firem a prodala jsem nějaké služby. To bylo docela zajímavé, protože tehdy jsem zkusila cold calling a tam mi kdysi dávno jeden chytrý člověk řekl, abych se věnovala jedné věci. Mně bylo líto, že ty sociální sítě jsou takové smutné a že v tom vidím potenciál a začala jsem se zajímat o propagaci a tam začala moje cesta markeťáka.


Martin Hurych

Co je pro tebe přitažlivé na těch technických firmách?


Markéta Jílková

Že jim rozumím. Je to pro mě něco, co je hmatatelného, něco představitelného. Vidět za tím ten proces výroby nebo přemýšlení těch lidí je pro mě něco úžasného, co mě nepřestává fascinovat.


Martin Hurych

Teď řeknu něco, co by mělo být asi zjevné, ale já to bohužel na trhu mnohdy nevidím. Měl by markeťák detailně znát nejen klienta, ale i třeba procesy u toho daného klienta?


Markéta Jílková

Ano, souhlasím.


Čím jsou technické firmy jiné?


Martin Hurych

Čím jsou z hlediska marketingu technické firmy jiné nebo možná stejné než zbytek firemního světa, než třeba e-commerce firmy nebo rychloobrátkové zboží?


Markéta Jílková

Když vezmu klasické technologie, neberu IT segment, který vnímám jako velice rychlý, tak věci tam trvají delší dobu. Pokud neděláte věc, která se prodává jako šroubky, tak v tu chvíli prodáváte slona a toho slona neprodáte jen tak. Prodáte ho jednou za měsíc, ale ta firma se z toho nají a najít toho člověka, který toho slona koupí, je těžké. Jsou nějaké věci, jakým způsobem se dá zrychlit ten nákup, nějakou přípravou, ale většinou to trvá rok, 3 roky. Chodíte kolem sebe, namlouváte se, zjišťujete, jestli je to to pravé a pokud se zrovna netrefíte a zákazník nepotřebuje ten problém vyřešit opravdu rychle, tak je to opravdu dlouhý proces. Pokud nemáte dobře udělané interní procesy, odkud ten zákazník přišel, jaké jste měli jednotlivé kroky, kdy jste se s ním setkali, tak v běžné analytice třeba na webu, kde vidíte nějaké půlroční sledovací okno, ten proces nezaznamenáte. Musíte ho mít někde v CRM nebo v nějakém jiném systému a opravdu sledovat tu historii toho kontaktu s tím zákazníkem.


Jak má vypadat marketing, co není na okrasu?


Martin Hurych

Jak tedy podle tebe má vypadat B2B technický marketing, který nemá být na okrasu a má pomáhat salesu?


Markéta Jílková

Zažila jsem ve firmě, že salesáci říkali, že marketing utrácí peníze a oni je vydělávají. Marketing horko těžko zase sháněl informace, zpětnou vazbu od obchodu a ještě třeba i od zákaznické podpory. Bylo to o tom, že potřebujeme tady udělat letáčky, potřebujeme tady udělat nějakou akci, potřebujeme to od vás zajistit. Už tam ale nebyla ta zpětná vazba, jestli opravdu ta aktivita, která se dělala, fungovala, přinesla nějaký byznys a co na to zákazníci říkali. Druhá věc, dělalo se to slepě podle brandu zahraniční matky, nepřizpůsobilo se to na český trh. Pokud se přebírají věci z anglosaských zemí, ne-li z Ameriky nebo třeba ještě z Asie, kde ta mentalita je úplně jiná, tak kolikrát se narazilo a bylo to takové spíše pro smích. Mělo by to tedy vypadat přesně naopak. Má tam být ten dialog mezi tím obchodem i mezi zákaznickou podporou a pokud je to možné, tak matka má být právě přikloněná tomu přizpůsobit některé věci lokálním zvyklostem.


Proč firma nemá dělat marketing, když nemá obchod?


Martin Hurych

Vy do těch firem jdete jako externisté, jako externí dodavatel, jak si tohle dokážeš vydupat? Ty jsi totiž dokonce někde v přípravě říkala a mně se to hrozně líbilo, že marketing si firma nezaslouží, dokud nemá dobře postavený obchod.


Markéta Jílková

Ano, protože já vnímám, že marketing pootvírá dveře obchodu a pokud my vedeme leady poohřáté a chybí kapacita obchodníků, chybí někdo, kdo ty leady zpracuje, vyhodnotí a nějakým způsobem je posune dál, tak se dostáváme do úzkého hrdla. My ten trychtýř naplňujeme, ale nic z něj nevypadává a to už se nám párkrát stalo.


Martin Hurych

Jak si zvenku kontroluješ, jak je ten zákazník postavený a jestli ti vůbec dovolí doručit ty výsledky, které od tebe očekává?


Markéta Jílková

Pokud máme důvěru, tak mi to ten zákazník napřímo řekne, jak to u nich chodí, což navazuje na to, že i markeťák by měl znát ty procesy, které jsou uvnitř a jsou i mimo oddělení toho marketingu. Pro mě jako pro agenturu je důležité komunikovat s decision makerem. Může to být vysoce postavený marketingový manažer nebo přímo majitel, generální ředitel, kdo má možnost to prosadit. Většinou tam ale přicházíme k nedostatku odpovědnosti a tam spíše už dávám ruce pryč nebo poukážu na to, že tady nastane problém a řeší se až ve chvíli, kdy nastane.


Co marketing nedokáže doručit?


Martin Hurych

Komunikace a takové to, tady to máte, něco pro nás dělejte a já vám povím, jestli to bylo dobré nebo ne, je podle mě boj většiny externích dodavatelů. Co B2B firmy dělají za druhou nejčastější chybu, nebo možná co chybně předpokládají, že marketing doručí a z podstaty věci doručit nedokáže?


Markéta Jílková

Za mě je to vyloženě obchodní příležitost, vyloženě klient na zlatém podnosu. Můžeme ho předehřát, můžeme mu něco vysvětlit, můžeme mu vytvořit potřebu a že o tom začne přemýšlet, ale vyloženě to, jestli se prodá nebo neprodá, my neovlivníme. My nejsme externí obchodníci, abychom ještě volali a opravdu jsme kvalifikovali ty leady.


Co má naopak dodávat?


Martin Hurych

Když to teď otočím z pohledu majitelů a ředitelů firem, co je reálné očekávat a kde možná bych měl pro svého externího dodavatele marketingu nastavit KPIs, abych viděl, že to funguje a měl jasné rozhraní, kdy marketing ještě dodává a uvnitř to skřípe nebo naopak?


Markéta Jílková

Za mě to jsou kvalifikované leady, jsou to kontakty, které odpovídají profilu, který chceme mít jako zákazníka. Marketing se potom ptá, jestli to dopadlo, nedopadlo, případně jaký byl důvod, že to nedopadlo, případně co se tomu zákazníkovi líbilo a na co slyšel nejvíce. Za mě to končí opravdu tím leadem.


Martin Hurych

Teď bychom se tady mohli bavit 3 hodiny o tom, v jaké úrovni kvalifikovaný lead, protože vidím spoustu firem, kde kvalifikovaný lead je na úrovni marketingového kvalifikovaného leadu. To znamená, že někdo ve firmě si stáhne první věc, co mu dáte na web ke stažení a tam to končí. Je tohle dobrá optika? Ty totiž říkáš, že technické B2B je dlouhé, 2, 3 roky to trvá, než někoho proměníte, musíte trackovat jeho věc. Já vidím, že spousta marketingových agentur dodává ten první signál 2, 3 roky předem na úrovni, stáhli jsme si kalkulačku, stáhli jsme si e-book. Velmi často je to člověk, který je pověřený nějakou přípravou, takže nebude mít tu decision power. Je to to, co já bych měl od toho marketingu chtít, nebo bych měl marketing táhnout dál do toho procesu a nechat si pomoct s trasováním toho člověka až k sales qualified lead?


Markéta Jílková

I s trasováním k sales qualified lead, protože ve chvíli, kdy si někdo něco stáhne, tak je to za mě jenom e-mail. Nevím, jestli opravdu tu potřebu měl nebo ne, ale pokud ten kontakt začíná otevírat následný mailový follow-up, vidím, že na to kliká, že pak chodí na web, že nějakým způsobem má zájem o něco dalšího, tak už je na mně jako na marketérovi, abych šla za tím salesem. Tento člověk udělal to a to, prošel tímhle tím, nabídli jsme mu třeba nějaký webinář nebo nějaký další krok a ten sales má už ty dveře pootevřenější. Za mě by to nemělo skončit tím prvním krokem. Samozřejmě když potřebujeme rychle oslovit celou databázi a máme nějakého business developera, který to může provolat, aby to zrychlil, zjistí, jak moc je to žhavé, tak může vyselektovat ty první zájmy, které jsou v té prodejní fázi daleko blíže. Může třeba zjistit, jaký kontakt je žhavý a poslat ho dále do obchodu.


Jak v MARWEA definují SQL?


Martin Hurych

Jak důsledná jsi v přijímání nového klienta v definici, co je sales qualified lead? Já se připravuji aktuálně na jeden vstupní workshop a před vstupními workshopy dělám dotazníkové šetření, abych nám na tom daném místě ušetřil nervy, čas i investice. Když jsem se připravoval, tak mě bouchlo do očí, jaký nepoměr je ve vnímání aktivit marketingu, který má tisíce a tisíce leadů a myslí si, že to dělá dobře, a obchodu. Když se zeptáš obchodníků, tak ti hodnotí na škále od 1 do 10 práci marketingu někde kolem 4 jako totální chaos a totálně nepoužitelné, protože ty leady nemají za opravdu kvalifikované nebo za adekvátně kvalitní. Když ty přijímáš zakázku, abys ochránila sama sebe, jak na tomto místě pracuješ a do jaké úrovně musí být popsané, co máš té firmě odevzdat?


Markéta Jílková

Já nejdříve kvalifikuji, jestli ten problém, který ten zákazník má, je skutečně ten problém, který má, nebo je za tím schovaného ještě něco dalšího. Pokud ten problém má, tak zjišťuji, jestli jsme my schopní ho v dostatečné kvalitě a potřebě, kterou ten zákazník má, dodat a pomoci mu.


Martin Hurych

Ty jsi profík a jako velmi pravděpodobně spousta externích dodavatelů musíš mít nějakou interní metriku, kdy řekneš, že jste byli úspěšní a máš tu ochranu proti klientovi. V mém vnímání by tohle měla být i moje metrika jako majitele té firmy, který si tě najímá, abych věděl, že ty peníze mi přináší to, co chci. To, co do toho obchodu potom teče, je dostatečně kvalitní a nevyhazuji peníze oknem. Jak míváte popsaný sales qualified lead, který potom dáváte obchodu nebo obchod si od vás přebírá?


Markéta Jílková

To je vždy individuální. Už jsme šli i za klientem s tím, že po roční spolupráci jsme měli výsledky opravdu špatné, že se nám ta spolupráce nevyplatí a že ji ukončíme. On nám ale po roční spolupráci řekl, že vyhodnocujeme data, která byla aktuální v té dané době, ale už jsme nebrali v potaz, že v dalším roce budou ti klienti platit a začne se to vyplácet až po roce a půl. My jsme tedy vyhodnocovali špatná data a klient nám řekl, že je s námi de facto spokojený, což bylo pro nás dobré. Vždy je to ale o tom, jakým způsobem se domluvíme individuálně, co sledujeme a to pak máme i jako interní KPIs. Mohou to být i dílčí kroky, může to být třeba nejen přímo ten sales qualified lead jako vyloženě jméno, příjmení, firma, odkud je, IČO a ta historie, že projevil nějaké zájmy. Může to být třeba opravdu jen seznam adres s telefonními čísly, kde víme, že oni prošli nějakou mailovou automatizací a kde ty kontakty vypadly, jestli došly a případně jakou měly úspěšnost otevíratelnosti. Záleží, jakou fázi vždy vyhodnocujeme, jestli vyhodnocujeme jen klasicky inzerci, kolik lidí jsme přivedli na web a kolik z toho bylo poptávek z webu, i to vyhodnocujeme jen čistě číselně a už se o ty leady nestaráme.


Jak technickou řeč přetavit do příběhu?


Martin Hurych

Já vidím, že my technici máme velké neduhy v tom zaujmout netechnického člověka, hodně rychle padáme do hloubky. Jak je složité pro marketéra, byť tedy s technickým backgroundem, přetavit nudné technické parametry v sexy příběh?


Markéta Jílková

Vždy se u toho popravdě zapotím. Často je pro mě ale daleko složitější toho technika naproti mně ukočírovat, protože on tam potřebuje mít ta svá slovíčka. Nedávno jsme natáčeli ve zdravotnictví video a museli jsme tam říct něco jako radiodiagnostická a nukleární medicína a bylo to cílené na středoškoláky a vysokoškoláky. Popravdě ani běžný člověk si nedokáže představit, co to je, kdežto když to pojmenujeme jako onkologie a radioterapie nebo rentgen, tak najednou si pod tím člověk něco představí a ví, kam to zařadit. Tohle vysvětlit trvalo asi 5 minut boje na hovoru, ale podařilo se. Teď natáčíme ještě metodická videa pro vzdělávání dětí a zrovna včera jsem dodělala právě transkripty do čtecího zařízení. Také tam byly dlouhé složité věty, že člověk ani nestíhá u toho dýchat, pokud by to měl číst na teleprompteru. Bylo to spíše v trpném rodě, ale když to má ta druhá strana poslouchat a něco se naučit, tak je daleko lepší to hodit do průběžného činného rodu. Já jsem ráda, že mám v týmu copywriterky, které to zvládají přeložit, a opravdu je to spíše ten boj s tím technickým mozkem člověka na druhé straně.


Martin Hurych

Někde jsem slyšel, že i pro velmi seniorní auditorium by člověk měl psát jako pro děti z 5. třídy základní školy. Co je na tom pravda? Mám zadat do ChatuGPT, piš jako jedenáctileté dítě?


Markéta Jílková

Nemyslím si, že je to v pořádku, protože na to dítě komunikuješ trošku jinak. Spíše je to mentální cvičení a spíše říkám, jak bys to vysvětlil babičce, protože babička už má život za sebou a nějakým způsobem to chápe. Nevím, jestli to zadat přímo do ChatuGPT, každopádně my v MARWEE ChatGPT používáme, zjednodušuje opravdu spoustu práce a to, co bych dělala třeba týden, mám za 4 hodiny. My tam máme vyloženě už nastaveného chatbota, kde bereme nějaké principy Cialdiniho, Kotlera, máme tam know-how a plus je potřeba mu dát ten background toho klienta. Pro to čtecí zařízení, co jsem teď dělala, jsem našla krásnou diplomovou práci, která je veřejně dostupná, nahrála jsem ji tam a najednou to dokázalo i držet se té odbornosti a nevymýšlelo si to věci, které nejsou pravda.


Martin Hurych

Kdybychom měli shrnout téma marketingu, který není pro okrasu, jak bychom to zarámovali nějakými dvěma, třemi doporučeními pro majitele firem?


Markéta Jílková

Marketing není jen o sociálních sítích a o tom, jak vypadá logo.


Jak fungují jako virtuální firma?


Martin Hurych

Tohle bych tesal, podtrhával, je to tak. Ty už jsi tady na sebe práskla, že jste ze 100 % virtuální, jste remote, takže jste rozházení po celé republice, po home officech, je vás 18 a jste primárně dámy. Jak ten pytel blech dokážeš udržet pohromadě?


Markéta Jílková

Docela v pohodě, protože jak jsme plně remote, tak my klademe hodně velký důraz na odpovědnost jedince. Zjistila jsem už za těch 5 let, že remote není pro každého, ne každý to dává a byli lidé, kteří i kvůli tomu, že to nedali, odešli, byť byli velice kvalitní. Zase ale přišli někteří jiní, kteří to dávají. Já mám v sobě takový kompas, že pokud se mi něco nelíbí a nejsem to ochotna dlouho tolerovat, tak to jdu řešit.


Jak vyřešili nábor do firmy?


Martin Hurych

Jak tedy v náboru rovnou testuješ, jestli je na druhé straně odpovědnost?


Markéta Jílková

Na nábor jsem si naštěstí najmula HR agenturu, která mi ty první nábory udělala opravdu špičkově a pak mi i ten proces náboru dala. My v současné době máme 3–4kolový nábor, první je klasický sběr životopisů a pokud je potřeba, tak už do toho sběru dáváme první úkol, to je první selekce. Třeba když jsme brali copywriterku, korektorku, tak jsme do toho inzerátu dali chyby, ale ne takové ty očividné, ale Ivet tam dala ty špeky. Bylo to nějakých 12 chybiček, někdo to udělal, někdo ne, kdo to neudělal, nesplnil zadání. Korektor má pořádně číst do detailu, takže už jsme věděli, že tyto lidi nechceme.

Druhé kolo je dotazník, kdy máme nějaký osobnostní dotazník, bavíme se o tom, jakým způsobem fungují, jakou mají představu o hodinovce, kde se vzdělávají. Plus je tam 4–5 jednoduchých úkolů, které budou reálně na té pozici řešit, ale zároveň jim to nezabere déle jak 2 hodiny času, protože nemá smysl, aby dělali marketingovou strategii. Do tohoto druhého kola jde maximálně 10–15 lidí. Máme to bodově ohodnocené, hodnotíme i osobnost a pak třeba konkrétně u projekťačky, kde jsem nevěděla, jak ohodnotit, jestli zvládá time management online, tak jsem si najala tehdy i psychoanalýzu. Byly to nějaké hry online, které vyhodnocovaly, jak rychle reagují, byla tam konzultace s psychologem a doporučení a to bylo už jen na 3 lidech, kteří šli ke mně na pohovor. 

Většinou máme jen to třetí kolo, kdy ke mně jde 3–5 lidí, protože nechci mít rozhodovací paralýzu a jen se bavíme, oni se ptají, já jim říkám, jak funguje firma, oni jakým způsobem fungují oni. Já se třeba doptám na nějaké zajímavosti, ale už vím, že ti lidé mají nějaký životopis, takže spíše se doptávám jen na nějaké špeky z toho životopisu nebo třeba z toho dotazníku nebo na nějaké životní situace. Potřebuji pochopit, že třeba jsou ve Španělsku a cestují jednou za půl roku tam a zpátky. Bavíme se tam třeba i o těch penězích, vyjednáváme a já vždy po druhém kole píšu 5 důvodů proč a 5 důvodů proč ne. Dávám těm 10–15 lidem energii zpátky, aby věděli a mohli se nějakým způsobem posunout. Těm 3–5, kteří jdou na pohovor, hodnotím kompletně celé výběrko, jak si vedli, proč šli, proč ne a tohle se mi v náboru hodně vyplácí, protože lidé se zpátky ozývají, jestli náhodou nemáme práci.


Co znamená fungování v 7 ročních cyklech?


Martin Hurych

Tohle se mi hrozně líbí, protože často vidím v mladých firmách, že kdo má ruce, nohy, dvě uši, jednu pusu, tak většinou je přijatý. Další věc, která mě zaujala na přípravě, standardní firma funguje v kvartálech, vy v 7 ročních cyklech, můžeš to nějak vysvětlit?


Markéta Jílková

Tohle jsem dostala od Thomase, který mi řekl, že mi pošle nějakou knížku v angličtině o cyklech a mně se tam opravdu líbilo, že na začátku je budování prestiže. Jednak jsou to 52denní cykly, které se počítají buď od založení firmy nebo změny jména nebo něčeho velkého, co dává jinou energii do té firmy. My to počítáme teď od změny jména a první máme prestiž. Já bych měla teď v následujících měsících být vidět, chodit na konference nebo komunikovat s vysoce postavenými lidmi. Vždy to navazuje na to, že se staví na tom základu, jde to přes budování hlubšího vztahu, jdeme vidět, marketing, aktivní sales po výkonnostní prodej, to je nějaký pátý cyklus. Šestý cyklus je odpočinek, protože po tom výkonu si potřebuješ oddáchnout a poslední je rekonstrukce, kdy se díváš, jak ten celý rok šel a odsekáváš to, co ti nefungovalo a co tě může v dalším roku brzdit. Je to start-stop-keep z metodiky scaling up a myslím si, že nám to docela dobře funguje a mně to pomáhá do té firmy dávat opravdu řád, kdy, co, jak mám dělat. Ta propagační část nám vychází na podzim, což je super období a ta salesová část nám vychází po Novém roce a je pravda, že letos po Novém roce jsem uzavřela 4 nové klienty.


Martin Hurych

To znamená, že do kvartálu těchto delších sprintíků dáš kolik, 2 do kvartálu, že zrychluješ prioritizaci něčeho v rámci toho daného sprintu?


Markéta Jílková

Přesně tak a věnujeme se vždy maximálně 3 věcem, které chceme zlepšit, více neděláme.


Martin Hurych

Jaké tam máš teď?


Markéta Jílková

Teď tam mám 3 věci, první, co jsme dělali, byla revize Freela, procesů a templatů, které tam máme, vyčištění věcí, než přijde nová projekťačka, aby v tom neměla bordel a když přijdou noví klienti, abychom věděli, podle čeho to řídíme. Předcházela tomu diskuse v jednotlivých týmech, co je pro moji práci důležité a co potřebuji, je tam copy tým, grafika, sociální sítě, inzerce. Já jsem chtěla výstup, byly to 2 měsíce, kdy po půl měsíci jsem dala check na hovoru, aby se i vzájemně mohli inspirovat, jakým způsobem ta komunikace běží a na základě toho jsme vyčistili proces. Já jsem zjistila, kde jsou ty skulinky, kde se zasekáváme a teď nás to nebude brzdit. 

Druhá věc, která bude, je Notion, interní wikipedie, protože už máme spoustu věcí, spoustu informací, které jsou zaznamenané jako procesy včetně návodů. Ve chvíli, kdy člověk odpadne, tak já i projekťák potřebujeme jinému člověku jasně ukázat, jak se to dělá. Tady máme proces, tady máš nahranou obrazovku, takhle se zakládají účty a jet podle šablon, unifikovat to. 

Třetí věc, která je ještě v diskusi a už to máme otestované, je nasazení systému Front, což je klasické řízení klientů a zákaznická podpora. Jinými slovy, klient bude u nás mít jednu e-mailovou adresu, na kterou se bude obracet, a tam si to už tým rozebere, takže odebereme takové to úzké hrdlo key account managera.


Jak udržet virtuální firmu pohromadě?


Martin Hurych

Zvenku to vypadá trochu jako virtuální korporát, ale evidentně vám to funguje. Co dalšího podle tebe potřebuje dělat majitel, šéf, nějaká inspirační hlava nebo lídr virtuální firmy, aby to udržel pohromadě? Já totiž vidím spoustu firem, které jsou 100% remote, je hromada důvodů si myslet, že do budoucna to bude standardní model firmy, ale těch, kteří to zvládají s grácií, zase tolik není.


Markéta Jílková

Jsou tady 3 věci. První věc, ta nejjednodušší, poslouchat lidi. Ty jsi potom říkal, že to vypadá jako korporát. Když vezmeš třeba teorii spirálové dynamiky, jednotlivé úrovně, tak máš rodinu, moc, pravidla, byznys a pak komunitu. Když máš ten byznys, tu oranžovou úroveň, kde máš vydělávat a nemáš tu moc zakotvenou, nemáš ta pravidla, na kterých jedeš, tak jak můžeš vydělávat pořádně, systematicky a vědět, kde to můžeš škálovat. Právě proto jsou důležitá ta pravidla a trvat si na nich a sám to dodržovat. Vy máte jít příkladem, protože ryba smrdí od hlavy. 

Poslední věc je remote přístup. Když máte klasické kanceláře, máte kafíčka, lidé si tam udělají ten osobní vztah, jdou si po práci na pivo, ale když máte někoho ve Frýdku-Místku, druhého v Liberci, třetí je Praha, pak je Brno a pak ještě někde okolo Českých Budějovic, tak to není možné po práci. U nás i ty meetingy, které máme pravidelné v tom týdenním rytmu, tomu i částečně věnujeme. V pondělí se pobavíme, jaký jsme měli víkend, v úterý třeba se ptám, co jim udělalo za posledních pár dní radost nebo co se jim opravdu nepovedlo a nemusí to být jen pracovní, může to být osobní život. Potom nám hodně pomáhají kartičky Smysluplné rozhovory, kde jsou opravdu hluboké otázky.


Martin Hurych

Tohle všechno tedy běží virtuálně? Každý den se vidíte?


Markéta Jílková

V online hovorech se vidíme nebo alespoň vidíme tu ikonku, ale slyšíme se.


Proč zavádět pravidelný rytmus?


Martin Hurych

Stejně jako jsme uzavřeli ten první okruh, dokážeme uzavřít nějakými 3 doporučeními pro mladé majitele, majitelky, foundery, founderky, jak si vybudovat stabilní virtuální firmu a nemít to jako průtokáč?


Markéta Jílková

Za mě největší krok, který byl, je zavést rytmus a dodržovat ho. U nás v MARWEE máme pondělí až středa stand upy ve 12:12, v úterý jsou povinně, v pondělí jsou to takové ty rychlé věci, kdo co potřebuje pořešit, ale v úterý se vidíme všichni. Středa bývá taková, že spíše se lidé nepřipojují, ta opět není povinná, takže to je spíše na tom dořešit nějaké věci. Pak jsou velké čtvrteční weekly, které jsou na hodinu a půl, a máme opravdu třeba i systém témat, která probíráme. Jednou za 14 dní máme projektové synchro, jednou za měsíc tam je vložená MARWEA firma, kdy já povídám, jak se firmě daří, co budeme dělat, které jsou ty priority, co potřebuji, aby tým udělal, aby posunul firmu. Pak tam máme interní vzdělávání, kdy někdo z týmu si představí svoje téma a představí ho ostatním. První, co bylo, tak byla naše slečna na PPC a kolega řekl, že děkuje, ale že je to věc, kterou nikdy nebude dělat. Ono to je úsměvné, ale de facto pro lidi, kteří přemýšlí, jestli náhodou ještě se nemají věnovat něčemu jinému, je to úžasné uvědomění. Jsou lidé, kteří třeba na základě toho za mnou přišli a řekli, že by chtěli poznat ještě něco dalšího. Takto jsem jednoho kolegu naučila ještě mailing, takže už v tom týmu začíná vznikat i nějaká zastupitelnost. Jediné, co máme kvartální, jsou kvartální 1:1 se mnou a tam máme kvartální dotazníček, kdy je to opravdu občas vysilující pro ty lidi to vyplňovat, ale já pak následně s nimi mám 1:1 hovor a bavíme se o těch věcech. Je tam i otázka, jestli se cítí dostatečně ohodnoceni nebo jakou upřímnou zpětnou vazbu by dali mně. Vždy šlo vidět, že když jsem začala nestíhat a začala jsem upozorňovat tým a byla jsem já tou zátkou, tak mi to tam dali hezky jako zpětnou vazbu. Zavést rytmus do firmy pomůže všechno zrychlit a udělat si takové pravidelné checkpointy.


Martin Hurych

To je super. Já ti přeji, abyste měli rytmus jak interní, tak i rytmus v nabírání nových zákazníků a aby vás ty technické firmy bavily ještě více, než vás baví dnes a přeji úspěch.


Markéta Jílková

Děkuji.


Martin Hurych

Tak to vidíte, probrali jsme nejen marketing, kde máte pár hlavních doporučení, kdy z Markéty ještě vytáhnu speciálně nějaký bonus. Stačili jsme probrat i interní kulturu virtuální firmy, což si myslím, že hlavně mladším z vás, kteří budujete startupy, by mohlo konvenovat. Pokud cokoliv z toho, co jsme tady s Markétou nakousli a řekli, ve vás zarezonovalo, tak zvažte, jestli si nezaslouží jako odměnu pro nás oba like, sdílení nebo posunutí tohoto dílu tam, kde by teoreticky mohl pomoct. Určitě mrkněte na www.martinhurych.com/zazeh, kde už tady někde v tuto chvíli visí zmíněný bonus. Pokud se chcete přidat k více jak 1 500 majitelům a ředitelům firem takových, jako je ta vaše, tak nezapomeňte se registrovat do mého newsletteru na stránce www.martinhuych.com/newsletter. Mně už nezbývá, než jen držet vám palce a to nejen v budování firmy, práce s lidmi, ale třeba i v tom dnes probíraném marketingu, díky.




(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)


Martin hurych BOS konzultant

O autorovi: Martin Hurych

Společně s majiteli firem a jejich týmy restartuji tradici technických oborů v Česku. Mám za sebou 25 let zkušeností v komplexním B2B prodeji, řídil jsem nebo koučoval přes 1 000 projektů ve 23 zemích světa a pomohl desítkám firem akcelerovat růst a obchodní výsledky. V podcastu Zážeh zpovídám podnikatele i experty. Bez obalu a přímo k věci. Zatímco ostatní bojují o kus trhu, ukazuju firmám, jak si vytvořit vlastní – díky Blue Ocean Strategy, kterou učím jako první certifikovaný kouč ve střední Evropě. Chcete, aby i vaše firma vyčnívala?
Kontaktujte mě!

bottom of page