006 | MARTIN KALETA | JAK BUDOVAT HR VE FIRMĚZamyslete se, na čem chcete stavět svůj byznys. Pokud lidi hrají velkou roli, tak přemýšlejte, co pro ně chcete udělat. Buď sám osobně, nebo s kolegy. Jak ty lidi opravdu vnímám? Ne tak, jak bych je měl vnímat, co se píše v knížkách. Ale jak to mám vnitřně nastavené? Protože když se budu tvářit jinak, než opravdu myslím, tak se to stejně pozná a nebude to fungovat.

Martin Kaleta je zakladatelem a řídícím partnerem rodinné personálně-poradenské společnosti Human Capital. Společnost poskytuje kompletní HR služby pro SME podniky. Na trh přichází i s inovativní službou "externího HR".


Jak se buduje HR v HR firmě?

Jak správně a rychle obsazovat složité pozice?

Co je externí HR?

Jaké jsou nejčastější HR chyby v malých a středních podnicích?

Jaké je postavení HR ve firmě?

Důležité odkazy:

https://www.linkedin.com/in/martinkaleta/

https://www.humancapital.cz/

https://www.businesstalk.cz/PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den.

Já jsem Martin Hurych a tohle ... Tohle je Zážeh.

Zážeh je počátek akcelerace. A akcelerace něco, co potřebujete, abyste se pohnuli z místa.

Pokud posloucháte tento podcast, za což mimochodem děkuji, tak jste k vlastní akceleraci udělali ten nejdůležitější, totiž první krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání. Z obchodu, z inovací, z práce s lidmi, i dalších oblastí.

Dnes budeme akcelerovat Martinem Kaletou, řídícím partnerem rodinné personálně-poradenské společnosti Human Capital.

Ahoj Martine.


Martin Kaleta

Ahoj Martine.


Martin Hurych

Řekl jsem to všechno správně?


Martin Kaleta

Úplně skvěle, nevím, co bych dodal.


Martin Hurych

Super. Můžeš nám sebe trošku a tvoji firmu představit?


Martin Kaleta

Rád. Martin Kaleta ... to už jsi říkal, personálně poradenská firma. Rodinná.

Rodinná není o začátku. Stojíme na dvou nohou. První je head hunting a recruitment. Hledáme a obsazujeme těžce obsaditelné pozice, zejména v IT, byznysu, pro firmy v České a dneska i Slovenské republice.

No a ta druhá, rozvíjející se a rostoucí, noha je externí HR. Malým a středním firmám pomáháme budovat HR v jejich firmě.


Martin Hurych

U toho mně vždycky vytane na mysl, jak se buduje HR v HR firmě?


Martin Kaleta

HR v HR firmě ... Teď myslíš v té naší? Dobrá otázka.

Odpověď je, že kovářova kobyla chodí bosa. Přiznám se. V první řadě myslíme na klienta.

Nejenom HR procesy u nás firmě jsou možná na začátku. I když hledáme lidi, a teď třeba do firmy potřebuji najít 2 lidi, tak to odkládám, protože prioritu má klient. Je to špatně, ale je to tak.


Martin Hurych

Co s tím budeš dělat?


Martin Kaleta

Dám tomu prioritu.


Martin Hurych

Jak si se vůbec k HR dostal?


Martin Kaleta

Hele, ono mě to provází celý život. Asi ve 20, když jsem začal pracovat ještě při vysoké škole, tak jsem získal pozici trenéra v Makru. Učil jsem zaměstnance v Makru - ty, co doplňují zboží - jak se chovat k zákazníkům. No, a to byl první krok k tomu, abych mohl postupovat dál v HR pozicích. A už mi to zůstalo.


Martin Hurych

Jak dlouho budeš svoji rodinnou firmu?


Martin Kaleta

Začali jsme v roce 2008, když jsem odcházel z energetiky, z EONu. To byla ještě taková one-man show, kdy jsem si hrál na firmu, ale spíš to bylo „živnostník s eseróčkem“


Martin Hurych

Zaujala mě jedna věc, když jsem koukal na tvůj LinkIn profil. Většinou lidi, co zmizí z korporátu, se vrhnou na budování vlastního byznysu a u toho většinou zůstávají nadobro. Ty tento případ nejsi. Ty sis udělal v budování rodinného byznysu prázdniny. Co tě k tomu vedlo?


Martin Kaleta

Myslíš přestávku, když jsem zpátky se vrátil na pozici do firmy? Ukecal mě klient, pro kterého jsem delší dobu dělal právě HR, vzdělávání a rozvoj. Dokonce externě právě řídil HR a budoval HR. Ukecal mě, ať mu jdu dělat CEO pro Českou republiku. Já jsem říkal, že nechci, že nepotřebuji být zaměstnaný a že bych raději nějaké partnerství. A on mi zmínil: "Tak dobrá, tak pojďte tady dělat 2 roky CEO. Naučíš se to a potom půjdeme spolu budovat byznys, třeba do Španělska." Což mě lákalo. Nicméně nakonec ta dohoda nedopadla a po dvou letech jsem se vrátil do firmy. Ale byla to pro mě úplně skvělá zkušenost.


Martin Hurych

Zpětně nahlíženo, bereš to jako pozitivní zkušenost? Opakoval bys to?


Martin Kaleta

Jednoznačně pozitivní zkušenost. V té době, kdybych byl tam znovu, tak bych to zopakoval znovu. Ale dneska bych to nezopakoval. Samozřejmě, jak se říká … Jistoty … Ale jsou relativní a byly zajímavé.

Na druhou stranu ta svoboda, možnost volby ... Říct si, když si máknu, tak vydělám, když si chci odpočinout, tak nevydělám, ale je to moje volba … Tak ta je k nezaplacení.


Jak správně a rychle obsazovat pozice


Martin Hurych

Ty jsi říkal, Martine, že se specializujete na těžko obsaditelné pozice. Co to přesně je pro tebe těžko obsaditelná pozice?


Martin Kaleta

Jsou takové pozice, kdy člověk, když dá inzerát na jeden z těch známých portálů a nepřijde mu žádný životopis, tak má těžko obsaditelnou pozici.


Martin Hurych

Zároveň máte na vlastním webu claim, že přesně tyhle pozice dokážete obsadit do čtyřech týdnů. Jak to

děláš? V čem je to kouzlo? Jak to dokážeš?


Martin Kaleta

Dneska head hunting a recruitment je hodně o prodeji. HR je tam samozřejmě důležité. Abychom dokázali zjistit, jestli daný člověk má kompetence, znalosti, dovednosti na tu pozici. Ale dneska musíme hodně prodávat. Prodáváme hodně klienta. Prodáváme pozici. Umět toho kandidáta oslovit. Najít a oslovit. A potom mu to prodat. To je to nejtěžší na naší práci.


Martin Hurych

Co konkrétně klientovi prodáváš?