top of page

006 | MARTIN KALETA | JAK BUDOVAT HR VE FIRMĚZamyslete se, na čem chcete stavět svůj byznys. Pokud lidi hrají velkou roli, tak přemýšlejte, co pro ně chcete udělat. Buď sám osobně, nebo s kolegy. Jak ty lidi opravdu vnímám? Ne tak, jak bych je měl vnímat, co se píše v knížkách. Ale jak to mám vnitřně nastavené? Protože když se budu tvářit jinak, než opravdu myslím, tak se to stejně pozná a nebude to fungovat.

Martin Kaleta je zakladatelem a řídícím partnerem rodinné personálně-poradenské společnosti Human Capital. Společnost poskytuje kompletní HR služby pro SME podniky. Na trh přichází i s inovativní službou "externího HR".


Jak se buduje HR v HR firmě?

Jak správně a rychle obsazovat složité pozice?

Co je externí HR?

Jaké jsou nejčastější HR chyby v malých a středních podnicích?

Jaké je postavení HR ve firmě?

Důležité odkazy:

https://www.linkedin.com/in/martinkaleta/

https://www.humancapital.cz/

https://www.businesstalk.cz/ 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den.

Já jsem Martin Hurych a tohle ... Tohle je Zážeh.

Zážeh je počátek akcelerace. A akcelerace něco, co potřebujete, abyste se pohnuli z místa.

Pokud posloucháte tento podcast, za což mimochodem děkuji, tak jste k vlastní akceleraci udělali ten nejdůležitější, totiž první krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání. Z obchodu, z inovací, z práce s lidmi, i dalších oblastí.

Dnes budeme akcelerovat Martinem Kaletou, řídícím partnerem rodinné personálně-poradenské společnosti Human Capital.

Ahoj Martine.


Martin Kaleta

Ahoj Martine.


Martin Hurych

Řekl jsem to všechno správně?


Martin Kaleta

Úplně skvěle, nevím, co bych dodal.


Martin Hurych

Super. Můžeš nám sebe trošku a tvoji firmu představit?


Martin Kaleta

Rád. Martin Kaleta ... to už jsi říkal, personálně poradenská firma. Rodinná.

Rodinná není o začátku. Stojíme na dvou nohou. První je head hunting a recruitment. Hledáme a obsazujeme těžce obsaditelné pozice, zejména v IT, byznysu, pro firmy v České a dneska i Slovenské republice.

No a ta druhá, rozvíjející se a rostoucí, noha je externí HR. Malým a středním firmám pomáháme budovat HR v jejich firmě.


Martin Hurych

U toho mně vždycky vytane na mysl, jak se buduje HR v HR firmě?


Martin Kaleta

HR v HR firmě ... Teď myslíš v té naší? Dobrá otázka.

Odpověď je, že kovářova kobyla chodí bosa. Přiznám se. V první řadě myslíme na klienta.

Nejenom HR procesy u nás firmě jsou možná na začátku. I když hledáme lidi, a teď třeba do firmy potřebuji najít 2 lidi, tak to odkládám, protože prioritu má klient. Je to špatně, ale je to tak.


Martin Hurych

Co s tím budeš dělat?


Martin Kaleta

Dám tomu prioritu.


Martin Hurych

Jak si se vůbec k HR dostal?


Martin Kaleta

Hele, ono mě to provází celý život. Asi ve 20, když jsem začal pracovat ještě při vysoké škole, tak jsem získal pozici trenéra v Makru. Učil jsem zaměstnance v Makru - ty, co doplňují zboží - jak se chovat k zákazníkům. No, a to byl první krok k tomu, abych mohl postupovat dál v HR pozicích. A už mi to zůstalo.


Martin Hurych

Jak dlouho budeš svoji rodinnou firmu?


Martin Kaleta

Začali jsme v roce 2008, když jsem odcházel z energetiky, z EONu. To byla ještě taková one-man show, kdy jsem si hrál na firmu, ale spíš to bylo „živnostník s eseróčkem“


Martin Hurych

Zaujala mě jedna věc, když jsem koukal na tvůj LinkIn profil. Většinou lidi, co zmizí z korporátu, se vrhnou na budování vlastního byznysu a u toho většinou zůstávají nadobro. Ty tento případ nejsi. Ty sis udělal v budování rodinného byznysu prázdniny. Co tě k tomu vedlo?


Martin Kaleta

Myslíš přestávku, když jsem zpátky se vrátil na pozici do firmy? Ukecal mě klient, pro kterého jsem delší dobu dělal právě HR, vzdělávání a rozvoj. Dokonce externě právě řídil HR a budoval HR. Ukecal mě, ať mu jdu dělat CEO pro Českou republiku. Já jsem říkal, že nechci, že nepotřebuji být zaměstnaný a že bych raději nějaké partnerství. A on mi zmínil: "Tak dobrá, tak pojďte tady dělat 2 roky CEO. Naučíš se to a potom půjdeme spolu budovat byznys, třeba do Španělska." Což mě lákalo. Nicméně nakonec ta dohoda nedopadla a po dvou letech jsem se vrátil do firmy. Ale byla to pro mě úplně skvělá zkušenost.


Martin Hurych

Zpětně nahlíženo, bereš to jako pozitivní zkušenost? Opakoval bys to?


Martin Kaleta

Jednoznačně pozitivní zkušenost. V té době, kdybych byl tam znovu, tak bych to zopakoval znovu. Ale dneska bych to nezopakoval. Samozřejmě, jak se říká … Jistoty … Ale jsou relativní a byly zajímavé.

Na druhou stranu ta svoboda, možnost volby ... Říct si, když si máknu, tak vydělám, když si chci odpočinout, tak nevydělám, ale je to moje volba … Tak ta je k nezaplacení.


Jak správně a rychle obsazovat pozice


Martin Hurych

Ty jsi říkal, Martine, že se specializujete na těžko obsaditelné pozice. Co to přesně je pro tebe těžko obsaditelná pozice?


Martin Kaleta

Jsou takové pozice, kdy člověk, když dá inzerát na jeden z těch známých portálů a nepřijde mu žádný životopis, tak má těžko obsaditelnou pozici.


Martin Hurych

Zároveň máte na vlastním webu claim, že přesně tyhle pozice dokážete obsadit do čtyřech týdnů. Jak to

děláš? V čem je to kouzlo? Jak to dokážeš?


Martin Kaleta

Dneska head hunting a recruitment je hodně o prodeji. HR je tam samozřejmě důležité. Abychom dokázali zjistit, jestli daný člověk má kompetence, znalosti, dovednosti na tu pozici. Ale dneska musíme hodně prodávat. Prodáváme hodně klienta. Prodáváme pozici. Umět toho kandidáta oslovit. Najít a oslovit. A potom mu to prodat. To je to nejtěžší na naší práci.


Martin Hurych

Co konkrétně klientovi prodáváš?


Martin Kaleta

Klientovi nebo kandidátovi?


Martin Hurych

Vlastně obchodně klientovi, protože v tuhle chvíli prodáváš budoucího potenciálního zaměstnavatele potenciálnímu zaměstnanci. Je to tak?


Martin Kaleta

Přesně tak, potenciálnímu kandidátovi prodávám potenciálního zaměstnavatele.

Než dojde k prodeji, když jsme třeba na telefonu, nebo máme osobní pohovor, tak samozřejmě musíme zjistit, co toho člověka trápí, proč tady s námi je. Většinou lidi lovíme. A ne ty, co mají vyplněný dotazník a žádost na Úřadu práce. Ti lidi pracují. Takže zjišťujeme jejich potřeby, tak jak v obchodě. Ptáme se a zjišťujeme, co toho člověka drží v práci, co ho baví, co ho láká, co naopak mu chybí. Na základě toho potom porovnáme, co klient může nabídnout. To, co je dneska to nejzásadnější, je firemní kultura klientů. To, co kandidáty zajímá, už není pouze nějaký plat, pozice a projekty. To je základ. Ale to, co je zajímá, je šéf a firemní kultura. Jakou má firma vizi. Ne tu, co visí na zdi, ale tu, která se opravdu žije. To je nejčastější nástroj, který se snažíme popsat potenciálním kandidátovi, a nalákal ho pro klienta.


Martin Hurych

Vy děláte primárně služby. Děláte i, řekněme, výrobní podniky?


Martin Kaleta

Výrobní podniky méně, děláme služby, obchod, od menších a středních firem, ale i po korporáty.


Martin Hurych

Proč jsem se ptal... Na cestě sem jsem dneska ráno v novinách četl, že i v post-covidovém světě je nedostatek pracovních sil. A třeba v té oblasti, kde pracuji já, bude nedostatek kvalifikované pracovní síly. Co jako majitel malé či střední společnosti bych měl teď začít dělat, abych se vymanil z toho velikého peletonu shánějících a začal přitahovat lidi třeba tak, jak to děláš ty?


Martin Kaleta

Já myslím, že i malé firmy to mohu dokázat tím, že začnou právě u sebe, ve firemní kultuře. Pokud ji nějakou mají a nemají ji popsanou, tak ji popsat. Nebát se ji mít takovou tu opravdovou. A začít ji komunikovat. Ať je to komunikace na sociální síti. Employer branding, takové honosné slovo. Ale je to jenom o tom, nejenom o tom mluvit, ale dokázat, aby stávající zaměstnanci o tom mluvili. Znám spoustu firem, které mají třeba 15 - 20 lidí, ale těch 20 lidí je aktivních na sociální sítích a povídají, jaké to v té firmě je. Tím dokážou přilákat případné jiné kandidáty na různé pozice.


Martin Hurych

V jakém stavu obecně je HR v malých a středních firmách v Čechách.


Martin Kaleta

Je to ve stavu rozvíjejícím se. Jde o to, že malé a střední firmy většinou nemají čas a energii - s jedním majitelem či ředitelem - se až tolik zabývat HR. Pokud už to třeba nedělali někdy historicky. Takže samozřejmě řeší primárně svůj byznys.

HR začínají řešit ve chvíli, kdy se jim hroutí a padá jim na hlavu. Nestíhají a chtěli by přitom růst. Anebo se zaseknou třeba v obratu. Anebo v růstu počtu zaměstnanců. Říkají si: "Hele, co teďko mám dělat, abych vyrostl, abych zdvojnásobil obrat, abych byl lepší na trhu, efektivnější?" V té chvíli se zamýšlejí, jestli to třeba není v tom, že mají řešit HR ve firmě.


Martin Hurych

Co bych měl dělat lépe, aby k tomu nedošlo? Z toho, co říkáš, vy