009 | ANDREA KNOPOVÁ | JAK VYUŽÍT FUCKUP K VLASTNÍMU RŮSTU


3 věci, které jsem se naučila z fuckupu: Mít dobře vyspecifikovaný trh, vědět, pro koho dělám.. Myslet u toho na lidi, vědět, co opravdu chtějí a ne co já chci do produktu dát. A konečně ... Vybrat si k sobě lidi, kteří jsou v zájmu těchto bodů ochotni potlačit svoje ego a mají chuť budovat úspěšnou firmu.

Andrea Knopová je zakladatelkou několika start-upů. Svoje ImpromtMe právě zavírá. Ale nevzdává se. Na jeho troskách buduje SeeYouThere. Otevřeně mluví o tom, co se stalo, co si z toho odnáší a proč si myslí, že teď je na vstup do světa virtuálního a on-line networkingu lépe připravena.


V epizodě hledáme odpovědi na následující otázky:


Jak se nepoložit z fuckupu a jak ho využít pro vlastní růst?

Kde udělala největší chyby?

Jak správně validovat tržní příležiost?

Jak k sobě vybrat ty pravé parťáky do start-upu?

Jak se bude networkovat v následujícíh letech?


Důležité odkazy:

https://seeyouthere.io/

https://www.linkedin.com/in/andreaknopova/


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle … tohle je Zážeh. Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohli z místa. A pokud posloucháte tento podcast, za což vám mimochodem děkuji, tak jste k vlastní akceleraci udělali ten nejdůležitější, totiž první krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, z obchodu, inovací, práce s lidmi i dalších oblastí. Dnes budeme akcelerovat s Andreou Knopovou, spoluzakladatelkou společnosti SeeYouThere!

Dobrý den Andreo.


Andrea Knopová

Dobrý den, Martine.


Martin Hurych

SeeYouThere?


Andrea Knopová

SeeYouThere!, je to tak, uvidíme se tam, uvidíme se příště.


Martin Hurych

Povězte mi něco o firmě. Čím se zabýváte, co děláte, jak dlouho existujete?


Andrea Knopová

Firma SeeYouThere! právě v tuhle chvíli vzniká. Je to velmi čerstvá záležitost, ze které mám upřímnou radost i z toho důvodu, že navazuje na firmu, kterou v tuhle chvíli právě zavírám. Respektive je to takové moje pokračování, protože jsem se rozhodla jít do dalšího podniku namísto toho, abych se nechala někde zaměstnat. firma SeeYouThere! vzniká v tuhle chvíli v Anglii. Zakládám ji se svými britskými kolegy Danem Wheatleym, Benem Lecleym, se kterými jsem se potkala v rámci mého předchozího působení právě ve firmě ImpromptMe, kde byli mými mentory. SeeYouThere! v tuhle chvíli ještě nemá uvedený produkt na trh, ale máme už nějakých dvacet beta memberů z celého světa, kteří aktivně pomáhají s vývojem produktu a zadefinováním těch základních funkcionalit. To, co my děláme, je, že se vlastně soustředíme na nový trh, který vznikl právě díky, respektive díky nebo bohužel, jako následek světové pandemie, ve které žijeme všichni poslední rok. Jedná se o koncept speeddatingu přenesený do byznysové světa.


Martin Hurych

Tak jo, my se k tomuhle určitě dostaneme. My dva jsme se potkali, když jste měla ImpromptMe. A mě zaujalo, co se ImpromptMe stalo, tak, jestli dovolíte, trochu se v tom porýpeme.


Fuck up v ImpromptMe

Andrea Knopová

Můžeme se v tom porýpat. Můžu to vzít velmi rychle, anebo to trochu rozebrat. Pokud to vezmu velmi rychle, byl to fuck-up.


Martin Hurych

Tak nám povězte něco o svém fuck-upu.


Andrea Knopová

Dobře, určitě, ráda, myslím si, že to je důležité vždy pro všechny.

My jsme firmu ImpromptMe v závěru dvakrát nebo snad i třikrát pivotovali, až už to došlo do fáze, kdy jsem si řekla, že opravdu nemá cenu to táhnout dál a je potřeba udělat tlustou čáru. Zakládali jsme to v roce 2017, potom, co jsem se vrátila ze svých studií v Anglii. Ta původní myšlenka byla pomoci lidem jako jsem byla já, expatům, kteří jsou noví v daném městě, vytvořit si nové kontakty v osobním životě co nejrychleji, jak na profesní, tak na osobní úrovni. Z toho důvodu jsme já společně se dvěma developery a jedním grafikem, vytvořili mobilní aplikaci, která umožňovala lidem domluvit si schůzku někde v kavárně, restauraci nebo baru pomocí třech kliknutí bez toho, aby museli týdny a týdny chatovat. No, tady vlastně už přichází ten první fuck-up, protože my jsme opravdu byli skálopevně přesvědčeni o tom, že to je úplně geniální produkt, který nemá ve světě konkurenci a že ve chvíli, kdybychom o tom někomu řekli, tak by nám to okamžitě někdo ukradl. Takže to, co jsme udělali, je, že jsme ten produkt postavili, a až potom jsme se začali ptát lidí, co by vlastně chtěli. Opravdu jsme se o něm začali veřejně bavit až ve chvíli, kdy byl hotový, kde jsme tu aplikaci vydali, a budete se divit, ono se vlastně téměř nic nestalo, když jsme to vydali. Takže jsme až potom začali řešit pořádný market research a tu chvíli nám začalo docházet, že vlastně většina těch lidí to chce používat jako randicí aplikaci. Což opravdu nebyl směr, kterým bychom se bývali chtěli vydat, takže nás to dovedlo k prvnímu pivotu. Protože jsme se podívali na trh, řekli jsme si, no, tak kde jsou vlastně ti lidé, kteří mají potřebu se co nejdříve setkat, přeskočit vlastně celý ten online blábol a co nejdříve se potkat na pár minut a zjistit, jestli mají něco společného. A tam nám došlo, že tihle lidé se koncentrují právě na mezinárodních konferencích, a proto jsme se obrátili tímhle směrem.

Tady, v rámci tohohle pivotu jsme udělali jednu zásadní chybu, kterou, když se na ni zpětně dívám, těžko říct, jestli bych to udělala jinak, respektive v rámci našeho týmu, jestli bychom to bývali dokázali udělat jinak vzhledem k lidem, ke zkušenostem a know-how, které jsme tam v tu chvíli měli. Protože jsme se nechali stáhnout do toho, že pokud chceme řešit kvalitní networking právě na těch mezinárodních konferencích, tak přece musíme mít veškeré další funkcionality, které v té době už ty konferenční aplikace měly. Takže proto, abychom tam mohli řešit ten core, museli jsme doslova postavit dalších 80 % funkcionalit.


Martin Hurych

Museli, nebo jste předpokládali?


Andrea Knopová

Mysleli jsme si to. Mysleli jsme si to a myslím si, že to do velké míry bylo dané nějakou celkovou vnitřní motivací lidí v rámci našeho týmu, protože na jednu stranu jsme chtěli řešit networking, který mě dodnes hodně táhne. A na druhou stranu vlastně ta další motivace v rámci našeho týmu byla postavit softwarovou firmu a třetí doručovat kvalitní služby za bezkonkurenční ceny, což dneska se na to dívám a vím, že to byla opravdu, opravdu blbost, vzhledem ke všem dalším aspektům, ale o tomhle jsme se vnitřně přesvědčili, že právě proto, abychom mohli řešit ten kvalitní networking, potřebujeme postavit všechno ostatní, co už je dneska vlastně standard. Ale zároveň tam vstupoval aspekt toho, že to přece chceme řešit za ty bezkonkurenční ceny, protože nám jde právě o ten networking. Věděli jsme, že to je bariéra pro spoustu organizátorů našich konferencí, vlastně tu naši cílovku v té dané době. A reálně jsme si za to nenechali zaplatit. Takže...


Martin Hurych

Nicméně na trhu zájem byl?


Andrea Knopová

Zájem tam byl, ten zájem jsme našli, respektive našli jsme i tu naši cílovku, byť v té době jsme to ještě neměli tak dobře podchycené, ale postupně jsme se k tomu propracovali.


Martin Hurych

Z toho, co se doposud stalo. Co byla ta opravdu nejkritičtější chyba? Říká se, že nejlíp se učí z cizích chyb, protože jsou levnější než moje vlastní, tak z čeho se mají diváci a posluchači poučit? Protože jste říkala, jestli jsem to správně pochopil de facto dvakrát: Podceněná validace trhem. A jednou vám trh našeptával cosi, co jste zase neakceptovali vy, tak kde vlastně vznikla nebo čím byla zaseta tahle sekvence nešťastných kroků?


Špatná validace trhu


Andrea Knopová

Před tím prvním pivotem to bylo vyloženě o tom, že jsme neudělali správnou validaci. Nebavili jsme se o tom produktu, dělali jsme si průzkum, ale vlastně jsme kolem toho chodili po špičkách, protože jsme o tom produktu nechtěli mluvit. Prostě jsme byli naivní blázni. A při tom druhém pivotu došlo k tomu, že jsme se...

Už si opravdu nepamatuju ani jak přesně k tomu došlo, ale dospěli jsme k závěru, že potřebujeme mít v podstatě A až Z, abychom ten produkt mohli uvést na trh. Přičemž pro mě bylo důležité jenom to A, ale potřebovali jsme splnit dalších x bodů a funkcionalit, aby o ten produkt jako takový byl zájem. Ono se to dalo určitě vyřešit jinak, ale my namísto toho, abychom šli na trh s produktem, tak jsme se přesvědčili o tom, že potřebujeme platformu. A to byla podle mě zásadní chyba, protože pak jsme potřebovali další rok vyvíjet právě proto, abychom měli ty komplexní služby, a pokud mi ještě jednou někdo řekne, že chce dělat komplexní služby od začátku, tak mu řeknu, že je blázen.


Martin Hurych

Vy jste říkala: Přesvědčili jsme se. Přesvědčovali jsme se, anebo nás trh přesvědčil, že je to potřeba?


Andrea Knopová

No podle mě jsme se ptali na špatné otázky.


Martin Hurych

Takže ve finále máme produkt na trhu, máme nějakej pricing, někdo nám kupuje, co bylo dál?


Andrea Knopová