011 | VLADAN HEJNIC | JAK PŘEDAT PROJEKT NEBO FIRMU MANAGEMENTU


Vyplácejte si férovou odměnu a vytvářejte na sebe tlak. Tím vytvoříte zázemí pro to, aby po vás mohl na vaši pozici naskočit profesionální management

Vladan Hejnic je „sériový“ podnikatel, spolumajitel a CEO společností VIVnetworks, Targito a Contentiamo.

VIVnetworks je největší a nejvýkonnější affiliate síť ve střední a východní Evropě, Targito je komunikační platforma řízená daty (email marketing a personalizované weby) pro velké retailery a e-commerce hráče. Contentiamo je nově vznikající affiliate platforma pro influencery.

Vladan se již 29 let pohybuje v technologiích, převážně v obchodu. Je nadšenec do technologických inovací, milovník adrenalinových sportů a fanda seberozvoje.


V epizodě společně probíráme:


  1. Jak funguje affiliate marketing a jakou má u nás pověst?

  2. Jak se udržuje na špičce konkurence a kde čerpá inspiraci?

  3. Jak financuje rozjezdy nových projektů a co si myslí o startupech?

  4. Kdy se stahuje z řízení projektu a jak vybírá management?

  5. Proč je pro něj důležitý firemní brand a jak jej chce využívat?


Důležité odkazy:

https://www.linkedin.com/in/vladan/

https://www.vivnetworks.com/

https://eshop.targito.com/

https://contentiamo.com/

https://www.martinhurych.com/zazeh


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den, já jsem Martin Hurych a tohle … Tohle je Zážeh.

Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohli z místa. Tím, že jste si našli tento podcast, za což mimochodem děkuji, jste k té Vaší akceleraci udělali nejdůležitější, totiž první, krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i dalších oblastí.

Dnes budeme akcelerovat s Vladanem Hejnicem.

Ahoj Vladane.


Vladan Hejnic

Ahoj Martine.


Martin Hurych

Vladane, než začneme představovat Tvoje firmy, hned na úvod: tři firmy, obrat víc jak čtvrt miliardy, paragliding, jachting, motorky, golf, cestování a až 6 týdnů ročně osobního rozvoje. Když jsem to četl, tak mě napadlo, kdy spíš?


Vladan Hejnic

To je moje dilema. Když někde jsem a něco dělám, začnu přemýšlet, jestli bych neměl být někde jinde. Což se střídá mezi mými koníčky, prací a rodinou. Takže stále řeším. Ale zatím zvládám to, co jde.


Martin Hurych

Z Tvých aktuálně úspěšných firem tady mám VIVnetworks, Targito a Contentiamo. Kde jsi momentálně?


Vladan Hejnic

Teď jsem hodně času trávil v Targitu. A ještě nějaký čas budu. Ale mám tam dost šikovný tým na to, aby některé aktivity ode mě mohl převzít. Zase se vracím VIVnetworks pomáhat s některými velkými klienty, s nějakým rozvojem, expanzí do zahraničí.


Martin Hurych

Můžeš nám krátce ty firmy představit, abychom měli představu v čem a co děláte?


Vladan Hejnic

Určitě, rád. Od roku 2009 jsme zavedli značku VIVnetworks, což je affiliate síť. Už mnoho let je lídrem ve střední a východní Evropě v počtu klientů, velikosti klientů, zásahu. Affiliate marketing, velmi jednoduše vysvětleno, je provizní reklama, propojujeme středně velké a velké e-shopy s tvůrci obsahu, kteří, když propagují produkt, tak na konci je odkaz: můžete koupit zde. A tito naši partneři v rámci naší affiliate sítě, takto dostanou návštěvníka, například do Mallu nebo do Karcheru. A když zde návštěvník nakoupí, tvůrce obsahu dostane předem stanovenou provizi. Je to provizní online reklama.

Druhá společnost, Targito, je datově orientovaná firma, která na základě dat automatizuje marketingové kanály, především e-mail, ale i smsky, Facebook, personalizaci webu. Také se věnuje středně velkým klientům, protože ti mají většinou nejvíce dat. Na základě dat se stanoví a následně automatizují hypotézy tak, aby přinášely užitek a firmám to pomohlo především v komunikaci s jejich zákazníky tak, aby ti se těšili na komunikaci s naším klientem. To je náš ultimativní cíl.

A třetí společnost, Contentiamo, vzešla z affiliate byznysu. Je mnoho tvůrců obsahu, ale jsou tam specifické skupiny, například zvláštním kmenem jsou influenceři. Pro ty Contentiamo vytvořilo platformu, kde mohou jednoduše používat odkazy pro doporučování různých značek nebo produktů. Máme propojení i třeba pro profesionální recenzenty, takže Contentiamo se věnuje více budování značek skrze sociální sítě, uvádění nových produktů na trh, aby skrze třeba sociální sítě je zpropagovaly své audienci.


Martin Hurych

Chápu správně, že vlastně vytváříš pro ty svoje klienty platformu nebo ekosystém, v rámci kterého oni mohou komunikovat se světem?


Vladan Hejnic

Přiznám se, že takovou ambici nemáme, neb pořád ty tři firmy držíme poměrně odděleně. Zatím bych řekl, že se to hodně vyplácí. Vždy zjistíme prostor na trhu, příležitost, a raději na to postavíme separátní tým s oddělenou ekonomikou, vlastní značkou a vytvoříme de facto specialistu na tu oblast. Díky fokusu, když jsme tam první, se nám daří v tom oboru být jedničkou. Takže, abychom vytvořili platformu, která bude dělat automatizovanou komunikaci přes e-mail, esemesky, Facebook a podobně, a ještě vedle toho to dělali provizní reklamu, tak ne.


Martin Hurych

To znamená, že když obchodník Targita někde udělá deal a my jsme si povídali, že jste teď extrémně úspěšní a nestíháte ani implementovat, druhý den nedostanu do firmy obchodníka z VIVnetworks nebo Contentiamo?


Vladan Hejnic

Nedostaneš, protože my potřebujeme získat nejdříve kredibilitu v rámci toho, co právě s klientem děláme. Když už vidíme, že to je dobré cestě, tak teprve můžeme potom i doporučit někoho, kdo mu pomůže zase s jinou oblastí.


Martin Hurych

Koukal jsem, všechny firmy Ti rostou, s kterou z těch firem teď jsi vlastně nejspokojenější, nebo kde je Ti nejlépe?


Vladan Hejnic

Tak to jsi mě dostal, protože ty firmy jsou opravdu hodně rozdílné. Zjednodušeně, VIVnetworks dělá affiliate marketing. A tam, když přijdu ke klientovi, zeptám se ho, jak pracuje, jak utrácí peníze, on mnohdy opravdu hodně utrácí za Google, za Sklik, za Facebook, a zeptám se ho, jestli by spíš nechtěl, aby to utrácení bylo přímo úměrně závislé na výsledku, a aby motivace, zda utratíš, byla na té druhé straně. A tam je jenom otázka, jestli má affiliate marketing nebo ne. Když něco má, většinou je velmi jednoduché ho přesvědčit, že jsme úplně jiná úroveň, a jestli chceš postoupit na jinou úroveň, tak je tady příležitost.

U automatizovaný marketingový platformy u Targita je to složitější v tom, že je tam i mnoho technologických překážek, abychom dostali od klienta konzistentní data, se kterými potom pracujeme. V tomto ohledu je to více sofistikované, je tam větší kreativita v té technické části, což přináší mnohdy velké problémy. Takže proto se v Targitu zaměřujeme na větší firmy než VIVnetworks. VIVnetworks umí pomoci firmám, které mají měsíčně kolem 50–80 tisíc uživatelů na webu, například střední – menší e-shop, ale v Targitu potřebujeme firmu, která má třeba obrat 150 - 200 milionů.


Jak funguje affiliate marketing v Česku a na Slovensku?


Martin Hurych

Jak sleduji affiliate marketing, hlavně anglo-americkou scénu, tam to žije už dlouho, i lidé jako já mají na svých stránkách nějaký affiliate. Tady je to pořád trochu něco neznámého. Mladší se s tím evidentně spojují, influenceři speciálně, ale ta moje generace to vidí ještě jako nestandardní nástroj. Jak to vidíš Ty?


Vladan Hejnic

Úplně stejně. Když jsme se bavili o těch značkách, to je taková challenge, že ve VIVnetworks potřebujeme kromě té značky především podporovat ten obor jako takový. Na západě, jak si zmínil, tak affiliate marketing je standardní kanál. Když k nám přichází klient ze zahraničí, tak chce affiliate marketing, protože ho mají všude jinde, a vědí, že to funguje. Tady je to spíš o tom vysvětlit těm podnikatelům, e-commerce manažerům, performance manažerům, jak s tím pracovat a vysvětlit ty rozdíly.

Například všechny PPC systémy, ať je to Google, Seznam, mají dostatečnou finanční sílu, aby vzdělávaly agentury, aby preferovaly tento úhel práce s online marketingem, ale nikdo to samé nedělá na bázi affiliate marketingu. My nejsme dostatečně velcí, abychom mohli spendovat jako Google, nebo Sklik a dělat vzdělávací webináře, konference atd. Děláme to, ale pořád je to vůči nim jen v malém měřítku.


Martin Hurych

Z toho, co vidím já, tak affiliate je dneska hodně na B2C trhu. Co affiliate a B2B?


Vladan Hejnic

Ještě jsem se nesetkal s tím, že by to fungovalo. Je to z toho důvodu, že na jedné straně může být skvělá firma, ale bohužel na druhé straně nejsou ti partneři, kteří by o té firmě a jejích službách nebo produktech uměli mluvit. Výjimkou na západě jsou všechny právní služby, zubaři, což je skoro B2C, ale je to složitější produkt, je to služba. Nemůžeš si to osahat, členství v golfových klubech apod., tam už dneska vědí, jak najít partnery a vysvětlit jim, aby je propagovali, a ten byznys funguje. Ale u nás, bohužel se to nikdy nepodařilo.


Martin Hurych