top of page

017 | JAN JELÍNEK | JAK SPRÁVNĚ NA VAŠI PRVNÍ APLIKACI NA MÍRU


Člověk, co s vámi bude tvořit vaši aplikaci musí být odborník v technologiích. Na druhou stranu vás musí umět dobře provést procesem vývoje aplikace a měl by rozumět vašemu byznysu. Měl by být vaším byznysovým parťákem a konzultantem. Určitě by neměl slepě plnit 1:1 to, co mu řeknete.

Jan Jelínek je spoluzakladatel a výkonný ředitel vývojářské společnosti Koala42. Podle vlastních slov k pozici přišel jako slepý k houslím. Zbyla na něj. Kdo ale znáte Honzu víte, jak skromný a sebekritický je. Řízení mu jde, jinak by Koala42 již neměla 2 pobočky – v Praze a ve Zlíně. Kromě toho je duší i tělem sportovec – basketbalista, snowboarďák, plavec. Naplňuje ho i cestování a poznávaní nových míst.


Koala42 je menší vývojářské studio, 15členný tým zkušených a vášnivých vývojářů, zabývajících se vývojem webových a mobilních aplikací. Na trhu je něco přes 3 roky. Za sebou má roky spolupráce s velkými korporacemi i progresivními startupy, díky kterým se dnes může pyšnit bohatým portfoliem zajímavých projektů.


S Honzou diskutujeme o nejčastějších otázkách, se kterými se v každodenní praxi potkávají…


🔸 Jak se malá studia prosazují na trhu?

🔸 Proč je obchodní proces jako randění?

🔸 Kdy je čas začít přemýšlet nad vývojem na míru?

🔸 Jaká jsou úskalí vývoje na míru?

🔸 Kde zákazníci nejčastěji dělají chyby?


Důležité odkazy:

https://www.linkedin.com/in/jelinek-jan

https://koala42.com

https://www.martinhurych.com/zazeh


 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle, tohle je Zážeh.

Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohnuli z místa. Tím, že posloucháte tento podcast, za což mimochodem děkuji, tak jste k té vaší akceleraci udělali nejdůležitější, totiž první krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání. Z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i dalších oblastí firemního života.

Dnes budeme akcelerovat s Honzou Jelínkem ze společnosti KOALA42.

Dobrý den, Honzo.


Jan Jelínek

Dobrý den. Děkuji za pozvání.


Martin Hurych

Rádo se stalo.

Honza je spolumajitelem a CEO společnosti Koala42. Jak vznikne název KOALA42?


Jan Jelínek

Člověk přečte jednu dobrou knížku. Tam najde odpověď na všechny otázky, z tohoto číslo 42. Odkaz je ve Stopařově průvodce po galaxii. KOALA? Myslím si, že oddělit se trochu od AB softwaru nebo Software.cz. Nám tohle zvířátko přišlo příjemné, protože nikoho nenaštve.


Martin Hurych

Jsou to féroví medvídci.


Jan Jelínek

Doufám, že nejenom medvídci.


Představení KOALA42


Martin Hurych

Okay, tak pojďme na to. Představte trochu sebe i společnost.

Jan Jelínek

Jsme tým vývojářů, kteří vyvíjí mobilní a webové aplikace. Tvoříme software a specializujeme se hlavně na webové aplikace, které dodáváme našim partnerům. Buď to jsou startupy, kde tvoříme nějaký digitální produkt a vlastně simulujeme jejich vývojářský tým. Dodáváme nějaké know-how. Další noha podnikání jsou velké firmy. My jim vyvíjíme přímo na zakázku jejich software do firmy, který jim pomáhá buďto řídit nějaké procesy, automatizovat nějaké procesy, zlehčovat práci. Převádět jim to z papíru a z Excelu do něčeho, kde to budou mít přístupné odkudkoli. Poslední je, že spolupracujeme s velkými softwarovými domy, kde tím, že jsme úzce specializováni, dodáváme technologické know-how.


Martin Hurych

Specializováni na co? Podobných firem je tu relativně dost - v Čechách a na Slovensku, nemluvě o zbytku světa. Jak se vlastně prosazujete na trhu, jak se prodáváte, jaká je specializace?


Jan Jelínek

Na začátku jsme chtěli dělat všechno pro všechny. Tím, že těch technologií je hodně dneska dostupných, tak jsme chtěli dělat ve všech. Tím, že máme patnáctičlenný tým, nejde úplně všechno pokrýt. Nejdřív jsme se začali technologicky profilovat. Čili budeme dělat jenom webové mobilní aplikace s tím, že to děláme v konkrétních technologiích. Tak jako v minulosti už nepřeskakujeme mezi technologiemi. Hledáme a přibíráme do týmu už jenom specialisty na dané technologie.


Martin Hurych

Prodává se technologie, nikoliv tak, jak je obvyklé třeba bankovní aplikace? Nejde se po výseči trhu, ale jde se napříč trhem po technologii?


Jan Jelínek

No, to byl ten začátek, kdy vlastně jsme se definovali jako firma v nějakých technologií a tím, s čím chceme pracovat. To zabralo nějakou dobu. Pak jsme se začali i specializovat tím, jak jsme měli zkušenosti s nějakým projektem. Teď se snažíme vyprofilovat do pár oborů, ve kterých bychom chtěli být v budoucnu dobří.


Martin Hurych

Takže když vás parťák a spolumajitel vyšle ven a řekne: „Honzo přines zakázku“, kam typicky vyrazíte?

Jan Jelínek

Typicky vyrazím do databáze firem a nejdřív projdu firmy, které máme za sebou reference a říkám si: tohle to se nám povedlo, tohle to bychom dokázali, tuhle hodnotu bychom dokázali předat dál. Poslední dobou vyhledáváme energetické firmy, chtěli bychom se profilovat i do logistiky a v budoucnu i na ERP systémy.


Martin Hurych

Tzn. profilace je cesta, jak trhu říct, kdo jsme, co umíme?


Jan Jelínek

Je to tak. V naší branži existuje spoustu konkurence. I když poptávka je, tak konkurence pořád je velká. V dnešní době sehnat partnera, s kým chcete vyvíjet, není tak náročné jako v menších oborech, kde máte velkou konkurenci a trh je přesycený. Ale sehnat si opravdu zajímavou práci, která vás bude bavit, bude bavit lidi, se kterými to děláte a budete opravdu přinášet tu hodnotu, tak tam už to opravdu chce větší úsilí a nějakou strategii.


Specializace a přidaná hodnota pro klienta