top of page

039 | JAROMÍR ŠKÁRA | JAKÉ JE PRÁVNÍ POVĚDOMÍ PODNIKATELŮ


„Neignorujte nové zákony. Neuniknou vám příležitosti pro nový byznys. A vy se vyhnete nepříjemným překvapením.”

Jaromír Škára z advokátní kanceláře Škára & Partners se zaměřuje hlavně na podnikatele. Jak sám říká, stará se o podnikatele stejně jako rodinný lékař. Hledá totiž cesty tam, kde je ostatní nevidí. Velký fanda Cimrmana, který vše dělal stylem pokus-omyl. A tato metoda se prý dost často objevuje i v našem právním řádu. Paráda!


Abychom se my podnikatelé v té džungli zákonů vyznali, rozjel Jaromír s kolegy z advokátních kanceláří projekt Zákony zavčas. Takový právní antivirus a překladač v jednom. Vychytaná služba pro podnikatele, která upozorňuje na změny v legislativě, a ještě je přeloží z právničtiny do lidštiny. Posílá notifikace o nové legislativě, která se týká přímo vašeho byznysu. Takže buď můžete mít svého právníka, nebo studovat veškerou legislativu sami, anebo si spustit Zákony zavčas.


Právo je prý velmi kreativní. No, když to říká právník, asi na tom něco bude. V podnikání nám právo vymezuje hřiště a dává mantinely, kde můžeme všude hrát. Když chceme hrát fér a bez nepříjemných překvapení, chce to ty mantinely znát. A díky této znalosti můžeme najít i nové příležitosti.


Jenže ruku na srdce, čeští podnikatelé mají hlavně povědomí o daňových zákonech, protože daně se platit musí. S ostatní legislativou to trochu pokulhává. V nejnovějším Zážehu proto probíráme …


🔸 Jak se Jára Cimrman otiskl do právního řádu?

🔸 Jaké je právní povědomí podnikatelské veřejnosti?

🔸 Jak k právu přistupovat proaktivně i jako malá firma?

🔸 Co jsou Zákony zavčas a jak Zákony zavčas fungují?

🔸 Na co se v nejbližší době připravit?


 

BONUS

LEX UKRAJINA - Aktuální stav legislativy - 2022/05 (Kód bonusu: LEXUA)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude o právu v podnikání a aby to nebyla nuda, tak jsem si sem dnes pozval Mgr. Ing. Jaromíra Škáru, zakladatele a majitele advokátní kanceláře Škára & Partners a zakladatele projektu Zákony zavčas. Ahoj.


Jaromír Škára

Ahoj, Martine. Děkuji za pozvání.


Jak se Jára Cimrman otiskl do právního řádu?


Martin Hurych

Rádo se stalo. To, že to dnes nebude nuda, jsem se dověděl hned z přípravy, protože jsem zjistil, že jsi fanoušek Cimrmanů. Tak mě napadlo, jak se Cimrman otisknul do českého právního řádu?


Jaromír Škára

Řekl bych, že asi nijak, protože byl mistr objeven teprve v poslední době. Na druhou stranu, spousta jeho pokusů dosti připomíná pokusy našich zákonodárců něco vytvořit. Bohužel se ale obávám, že to zas tak veliká legrace není, když to potom čtete. Metoda pokus omyl, které byl Cimrman zastáncem, se dost často projevuje v našem právním řádu, takže je to spíše otázka nějaké systematiky a symptomatiky než samotného písma jako takového.


Představení


Martin Hurych

Abychom pochopili, z jakého úhlu pohledu na to, co budeme diskutovat, nahlížíš, pojď se nám trochu představit. Kdo jsi ty, tvoje firma, jak dlouho jste na trhu a na co se specializujete?


Jaromír Škára

Na trhu jsme od roku 2010 jako samostatná advokátní kancelář, já jsem v advokacii od roku 2005. Kancelář se specializuje na podporu podnikatelů a podnikání. Já rád říkám, že pomáháme umetat cestičku projektům našich klientů. Já asi budu často používat výrazy, jako je byznysový právník, nebo obchodní právník. Tím nemám na mysli nutně jen obchodní právo, ale spolupůsobení v podnikání. Já tu roli chápu a doufám, že se mi ji podařilo dobrým způsobem včlenit do vnímání celé kanceláře a všech lidí, kteří pro ni pracují a kteří s ní spolupracují. Role byznysového právníka, byznysového advokáta je pomáhat klientovi v rozvíjení jeho zájmů. Předcházet nějakým potenciálním problémům, upozorňovat ho na rizika, sdělovat mu, jaké má příležitosti, poznat ho a umožnit mu získat prostor, čas a klid pro realizaci svých zájmů. Takto já vnímám byznysového právníka. Takto vnímám svoji kancelář, svoji roli.

Specializujeme se na byznys. Prakticky vzato jsou to obchodní společnosti, smluvní agendy, litigace, velmi často jsou to strategie, vymýšlení konkrétních věcí, vyjednávání. Občas se objeví i exotické věci, zakládali jsme letecké společnosti, dělali jsme fúzi několika společností do televize a prodávali jsme z toho licence. Řešili jsme konkrétní daňové spory, řešili jsme známkové právo, děláme cenné papíry, děláme směnky. Před nedávnem jsme zakládali i jednu investiční společnost.


Jak se hledá kreativita v právu?


Martin Hurych

Mě zaujalo, když jsi mi řekl, že máš rád v rámci práva kreativitu. Pro spoustu lidí, kteří jsou mimo právo, a já jsem jeden z nich, je právo něco velmi restriktivního, něco, co kolíkuje hrací pole. Jak se v něčem takhle restriktivním hledá kreativita?


Jaromír Škára

Překvapivě docela dobře, protože právo je nesmírně široké. Já rád připodobňuji právo k lékařství, znalosti lidského těla. Máte spoustu lékařů, spoustu odborníků, kteří se často věnují konkrétním výsečím. Pokud onemocním nějakou chřipkou, půjdu k obvodnímu lékaři, který mě prohlédne. Řekne mi, že mám chřipku, ať jdu domů a vyležím to. Pokud to bude něco složitějšího, pošle mě za odborníkem. Míra volnosti u posuzování těchto lidí je nějaká.

Díky tomu, že je právo podobně široké, my můžeme tou specializací do značné míry vymezit roli a místo, na kterém pomáháme podnikat. Nesmírně restriktivní zákony jsou většinou spojeny s compliance, případně typicky veřejné právo. Klasická zásada, že úřady musí postupovat přesně podle konkrétních předpisů. Dost často mají vnitřní metodiky, které pro ně mají sílu. Leckdy klepete na dveře paragrafy a odpovědí se nedočkáte. Zároveň máte soukromé právo, kde vám typicky občanský zákoník a všechny navazující předpisy pouze říkají, jaké jsou limity a mantinely vašeho chování. Ty limity a mantinely vlastně vytváří nějaký ring, nějaké hřiště, na kterém si můžete hrát.

V rámci byznysu, když za vámi přijde klient a řekne vám, že zvažuje konkrétní projekt určitým způsobem, tak vy o tom hřišti zjišťujete, jestli tam jsou překážky, kterým on se musí vyhnout. Jestli jsou tam nějaká pravidla, které on musí dodržet. Jestli je jeho hra spíše futsal, hokej, nebo vodní pólo. V okamžiku, kdy zjistíte, že je to něco mezi tím, tak už víte, co si může dovolit. Že by neměl hrát v hokeji 12 na 4, protože je to většinou 5 na 5. Jestli si ale vymyslíte lepší přesilovku, než má soupeř, to je v pořádku. Ten prostor pro kreativitu je tam tedy značný, hlavně v soukromém právu. Normy v zásadě pouze říkají, jaké jsou mantinely hry.


Jaké je právní povědomí podnikatelské veřejnosti?


Martin Hurych

Napadají mě k tomu dvě otázky. Jaké je právní povědomí podnikatelské veřejnosti? To je jedna věc. Druhá s tím asi bude souviset. Jak si dokážeme ta pravidla konkretizovat ve vlastní prospěch? Jak dokážeme kreativně to právo v podnikání používat?


Jaromír Škára

Díky tomu, že jsou záběry práva široké, se ukazuje, že v některých oblastech ti podnikatelé znalosti mají. Typicky se jedná o daně a s tím související formuláře. Obvykle podnikatel spolupracuje s externisty, účetními, právníky, auditory a podobně. Ti mají znalosti, které metodou plug-in v podstatě zapojují do vašeho podnikání. Podnikatel ví, že musí vyřešit nějakou konkrétní situaci. Často nemusí znát obsah, musí mít někoho k dispozici, nějakého externistu. Dílem se tedy ta znalost precizuje tím, že máte spolupracovníky, se kterými dokážete záležitost vyřešit. To jsou obecné věci, které se týkají podnikání.

Potom máte specifické věci, které se týkají podnikání. Když budete pracovat v pojišťovnictví, budete potřebovat znát perfektně zákony týkající se pojišťovnictví nejen na české úrovni, ale ideálně i na evropské. U velikých společností to není problém. U středních společností to může být problém. Většinou totiž znají jen ty typicky procedurální věci, které potřebují vyřešit. Ve stavebnictví se typicky jedná o zákon o veřejných zakázkách. Víte, jaké musíte prokázat konkrétní kvalifikační předpoklady, ale už neznáte obsah. Mimo core byznys je ta znalost většinou v podstatě nulová. To je k té první otázce.


Co se týče druhé otázky, bez znalosti nelze nacházet cesty. Od toho jsme tady my advokáti, abychom ty cesty nacházeli. Skutečností zůstává, že právo je napsáno jazykem českým, i když to tak občas nevypadá. Když se budeme bavit o českém právním řádu, na jednu větu může být více názorů. Z toho důvodu existují tzv. důvodové zprávy. Na právnické fakultě se učí asi 5, nebo 6 způsobů výkladů od jazykového přes systematický, až po zamýšlený teologicky. Nicméně, pokud to povědomí nemáte, musíte mít externího partnera, kterému dokážete vysvětlit podnikatelský záměr. Pokud přijdeš za svým advokátem, tak on by měl znát tvůj cíl a umět tě provést tou cestou. Ten podnikatelský projekt jsi vymyslel ty, ty mu rozumíš, ty víš, jak ho zrealizovat po té obchodní stránce. On by ti měl umožnit umést tu cestičku mezi startem a cílem tvojí cesty.

Kreativitu já spatřuji v tom, že člověk dokáže vidět cesty a dokáže je nacházet, než že by nutně musel docházet k nějakému spornému výkladu. My sporný výklad rádi nemáme, pokud se nespecializujeme na spory. Sporný výklad znamená, že má člověk nesmírně skvělou příležitost se před klientem shodit. Protože my se s klientem domluvíme na nějakém řešení, zrealizujeme ho a za dva roky se ukáže, že soudy dospěly k jinému závěru. Následně může klientovi něco hrozit. Proto máme rádi, když vytváříme cesty, které jsou jisté a které v zásadě klientovi ničím nehrozí ani do budoucna.


Kolik podnikatelů řeší právo, až když je pozdě?


Martin Hurych

Jaká je tedy část podnikatelů, kteří přistupují proaktivně k věci a přijdou za tebou pro radu, když něco řeší? A kolik je podnikatelů, kteří zavřou oči, doufají, že to projde, a dostanou se k tobě až v momentě, kdy je problém?


Jaromír Škára

Přirovnám to k lékaři. Jaký je rozdíl mezi těmi, kteří chodí na preventivní prohlídky a těmi, kteří to řeší, až když je napadne nějaká nemoc? Zde je to významně horší než u lékařů. Těch, kteří řeší věci proaktivně, je do 10 %. A to ještě možná přeháním. Velmi významnou roli hraje zkušenost, dřívější negativní zkušenost, případně nějaká sdílená znalost. Klient má více firem a v nějaké se mu objeví problém, tak se snaží implementovat konkrétní řešení i v těch ostatních. Samozřejmě hraje roli i povaha majitele, případně odpovědné osoby. A čtvrtou kategorií, kterou bych tam zařadil, je velikost. Zcela nepochybně firmy, které mají určitou velikost, roční obrat okolo půl miliardy a výš, budou koukat na konkrétní přípravy preventivně z toho důvodu, že mají více co ztratit.

Souvisí to do jisté míry také s tím, že pojmy, jako je podnikový právník, jsou v těchto firmách často zavedené. Právní řád předpokládá, že práva a povinnosti v zásadě všech fyzických i právnických osob jsou de facto stejné. Ve skutečnosti to tak úplně není. Odpovědnost malých a velkých firem je různým způsobem odlišená. Před nedávnem se tu velmi řešilo GDPR a řešily se pokuty, které jsou odstupňované právě od velikosti firmy. Firmy od určité velikosti mají jiné auditorské povinnosti, jiné účetní povinnosti atd. Povinnosti budou v souvislosti teď s green dealem a podobně přibývat v rámci společenské udržitelnosti. Skutečností zůstává, že na to, aby byly firmy schopné naplnit tuto materii, už si většinou berou externisty, případně mají interního právníka. Jsou si totiž vědomy, že to množství povinností tam je. A jakmile si jednou právníka pořídíte, tak už nechcete jinak.


Jak k právu přistupovat proaktivně i jako malá firma?


Martin Hurych

Veliká firma má větší možnosti spolupracovat s externími právníky, nebo s vlastním interním právníkem. Určitě má větší šanci kontrolovat si, co se v rámci jejich byznysu děje. Je možná falešné povědomí, nebo představa, že je právník drahý špás. Jak s tím vším naložit, když mám firmu, která na půl miliardy kouká hodně z daleka? Když bych nechtěl vše nechávat na poslední chvíli, jak mám sledovat, co se děje v právním řádu?


Jaromír Škára

Těch možností sledování je veliká spousta. Já tady nepochybně budu mluvit o Zákonech zavčas, které jsme s několika dalšími kancelářemi spustili, a jejichž je má kancelář odborným garantem. V zásadě je ta otázka postavená na třech bodech.

Prvním bodem je to, jestli zákony chcete, nebo nechcete sledovat. Pokud si podnikatel říká, že se ho to netýká, budiž, ale je to přesně případ, kdy naprosto neřeším prevenci a doufám, že mě to nechytí. Problém se může vynořit jakýmkoliv způsobem. Moje zkušenost je taková, že český stát je do jisté míry neodpouštějící, možná až zbytečně tvrdě.

Druhou věcí pak samozřejmě zůstává, když si podnikatel říká, že se podívá na média. Bude mít nějaké povědomí. Média ale vždy píší o věcech, které jsou zajímavé pro jejich klienty. A jejich klienti jsou jejich čtenáři. A čtenáři samozřejmě vyhledávají obecné informace stylu, zaplatím víc na daních, zaplatí míň na daních. Ruší se veliká povinnost stylu EET, případně se na nás řítí GDPR. Ale EET není core byznys pro někoho, kdo prodává kapry. GDPR není core byznys pro člověka, který má e-shop. To jsou vlastně jen nabalující se činnosti, nabalující se zákony a ti lidé úplně pouští z hlavy to, že je by mělo zajímat něco úplně jiného. V jejich oblasti se nemusí nic změnit, ale také může. Proto jsou tu Zákony zavčas.


Co jsou Zákony zavčas?


Martin Hurych

Tak nám o nich pověz víc, protože to je důvod, proč jsi tady. Zákony zavčas, v přípravě říkáš, že to je antivirus a sledovací portál. Tak pojď je divákům a posluchačům blíž představit.


Jaromír Škára

Zákony zavčas jsou myšlenková služba spojená s větší informovaností podnikatelů. Smyslem bylo odbřemenit podnikatele od nutnosti sledovat zákony, číst zákony, od čehokoliv nad rámec pěti minut týdně. Smysl té služby je takový, že někdo právně erudovaný, tzn. advokáti, případně právníci, přečtou text naprosté většiny zákonů a vyloží ho. Vyloží ho, zhustí ho a přepíší do podoby zprávy, která klientovi řekne, co se ho týká a co ne. Ze zákona vznikne kratší zpráva, kterou poté ještě přepíší

kvůli srozumitelnosti copywrighteři, protože my občas rádi píšeme nesrozumitelně. A to zpracování je doručováno klientovi, který si vybere oblasti, které se ho týkají. Samozřejmě, všichni si vyberou daně, všichni si vyberou sociální a zdravotní, ale smyslem je hlavně si vybrat ten core byznys. Pokud jsem rybář, tak mě budou zajímat jiné věci, než když budu provozovat atomovou elektrárnu. Smyslem toho je tedy dávat lidem pravidelné informace naprosto spolehlivě a od někoho, kdo má odbornou znalost a dokáže zákon vyložit.

Zároveň je smyslem toho ušetřit lidem čas a nervy. My se snažíme zhustit tu informaci takovým antivirovým způsobem do něčeho, jako je červený ukazatel, zelený ukazatel a žlutý ukazatel. Vedle toho má klient přístup do svého systému, kde má oblasti zákonů, pokud by ho to zajímalo a chtěl se vzdělávat. To já úplně nečekám, ale mám zkušenost s klienty, kteří se o to aktivně zajímají, protože jsou zvídaví. Pro naprostou většinu klientů je ale právo něco, co berou jako nutnou součást, někdy i překážku jejich podnikání. To zpracování je lidská práce, dělají to lidé, ale ten způsob doručení připomíná systém. Chrání to lidi podobně jako antivirus.


Jak Zákony zavčas fungují?


Martin Hurych

Ještě si řekneme, jak se do systému případně dostat. Teď budu uvažovat, že už v systému jsem. Když se v mé oblasti nic neděje, vím o tobě, nebo o tobě vůbec nevím? P