top of page

045 | KATKA PAVLÍČKOVÁ | JAK NA INSTAGRAM PRO B2B


„Pokud chcete být na Instagramu úspěšní, vytáhněte si hlavu ze zadku. IG je extrémně rychlá a stručná síť. Nemáte-li vztah k vizuální tvorbě, budete tu jen ztrácet čas. Zkoušejte a mějte trpělivost. Buďte konzistentní. Alespoň půl roku.“

Katka Pavlíčková je machr na Instagram a spoluzakladatelka BGRAM, be on Instagram. Původně vášnivá fotografka podlehla Instagramu v době, kdy u nás ještě nebyl. Vlastně za to může náhoda. Uvedení iPhone 4 na trh a nabídka aplikací. Katce se líbila ikona s foťákem. Začala na IG, když u nás byl ještě v plenkách a měl pár tisíc uživatelů.


V době, kdy hodila pár fotek z práce a perliček ze zákulisí na IG zjistila, že se na ní obrací známí a ona získává zakázky. A šlo to ruku v ruce. O pár let později s partnerem spustila projekt Businessgram, později BGRAM – be on Instagram.


Jsou jedni z prvních, kteří se v Čechách začali specializovat ryze na Instagram a jeho marketingové využití. Teď školí firmy, jak vytěžit z této rychlé a vizuální sítě co nejvíc pro byznys.


A protože my z byznysu máme k Instagramu trochu odtažitý vztah, vyzpovídal jsem Katku, abychom tento názor změnili. Ptám se mimo jiné …


🔸 Jak na Instagramu začít?

🔸 Jak si vybrat svoje hashtagy?

🔸 Jaký typ obsahu a podle čeho na profil dávat?

🔸 Kdy a jak často na Instagramu publikovat?

🔸 Pokud nemám čas, čemu se věnovat prioritně?


V téhle epizodě toho objasníme vážně spoustu. Abychom to s Katkou podali co nejsrozumitelněji, máme i dnes bonus. Krátké shrnutí toho, proč většina firem na IG selhává. Najdete ho kousek níže ...

 

BONUSY

Proč většina firem na Instagramu selhává? (Kód bonusu: IGFAIL)

 


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude s Katkou Pavlíčkovou, jednou z tváří značky BGRAM a machrem na Instagram. Dobrý den, Katko.


Katka Pavlíčková

Dobrý den, krásné dopoledne. Jsem moc ráda, že jste mě pozval.


Jak se dostala k Instagramu?


Martin Hurych

Já jsem rád, že jste tady. Ten důvod je, že minimálně mou B2B bublinou rezonuje poslední 2 roky, přibližně celý Covid, jedna jediná síť a tou je LinkedIn. Vy děláte Instagram. Část mé bubliny se na Instagramu pohybuje taky, takže jsem pojal nápad rozebrat něco dalšího, co nám možná uniká, jako prodejní kanál. Proto jste tady. Jak jste se vůbec k Instagramu dostala?


Katka Pavlíčková

Já si to pamatuji velice dobře, protože když Instagram přišel na trh, to bylo někdy v roce 2010, tak samozřejmě chvíli trvalo, než přišel do Evropy, plus minus asi v roce 2011. V té době zrovna Apple vydával iPhone 4 na trh. Ono se to v té době perfektně sešlo, protože já jsem si tu 4ku zrovna pořídila. V App Storu vidíte takové ty doporučené aplikace a tam bylo něco jako Instagram. Mělo to hezké logo s foťákem, což mi přišlo zajímavé, tak jsem si to stáhla. Od té doby na něm frčím.


Martin Hurych

Co Vás zaujalo na ikoně s foťákem? Vy jste předtím fotila?


Katka Pavlíčková

Já jsem fotila už od puberty. Měla jsem svůj první digitální foťák, tehdy ještě bez displeje, takže všechno, co jste vyfotil, jste musel vrazit přes kabel do počítače, abyste zjistil, co z toho vylezlo. Ta vášeň k focení je se mnou spjatá de facto odjakživa. To byl, myslím, spouštěč toho, proč se mi Instagram zalíbil.


Co je BGRAM?


Martin Hurych

Propadli jste tomu s přítelem dostatečně na to, abyste si založili instagramovou značku BGRAM. Co to znamená BGRAM? Popište nám Vaši značku a cestu k ní, ať víme, z jakého úhlu a pohledu tady budete dávat rady, na které se za chvilku budu ptát.


Katka Pavlíčková

Je to taková zkratka, Be on Instagram, buď na Instagramu, to asi mluví za vše. Je možná ještě zajímavé zmínit, že jsme se s přítelem našli právě na Instagramu v roce 2011. Našli jsme se přes hashtagy a sledovali jsme se, protože jsme oba v té době fotili. Když jsme se poznali, tak jsme každý dělali v nějaké branži a ještě jsme vůbec nevěděli, že nějaký BGRAM tady bude a že se tím budeme živit.

Já jsem v té době byla v klasickém zaměstnaneckém poměru a už jsem si nějakým způsobem přičuchla k sociálním sítím, protože v té době frčel Facebook. Firmy začínaly mít facebookové stránky. Já jsem si říkala, že je to skvělé, že to ve firmě musíme mít taky, protože jsme byli zaměření na B2C segment. To nějakým způsobem utvářelo mé zkušenosti se sociálními sítěmi.

V práci jsem však nebyla spokojená, takže jsem skončila. Zkušenosti z práce mi dodaly sebevědomí, abych mohla jít na volnou nohu. V té době jsem se začala živit focením. Nějakou chvíli jsem to dělala a zjistila jsem, že to úplně není ta cesta, kterou chci jít, ale focení mě baví.

Tím, že už jsem byla na Instagramu, nějak jsem se s ním seznamovala, přišel mi strašně zajímavý a přirozený, tak slovo dalo slovo a já jsem ho začala zkoumat. S přítelem jsme si říkali, že budeme sledovat, co to dělá v zahraničí. Tam už to bylo rozjeté, začaly s tím pracovat první firmy. Já jsem si tehdy říkala, to bylo asi v roce 2013, 2014, že to určitě přijde i do Evropy a že je nejvyšší čas se na to připravit. V té době se začala utvářet myšlenka, že založíme něco, co bude lidi s Instagramem učit. Do jisté míry to přišlo v dobrý čas, protože tady v Čechách byla díra na trhu. Nikdo to nedělal a tím to celé odstartovalo.


Je Instagram vhodný pro B2B? A co je H2H?


Martin Hurych

Dnešní úkol, já Vám popíšu moji cílovku, mé možná prehistorické názory a vy mi je tu rozmetáte na cimpr campr. Se mnou spolupracují lidé, kteří mají v zásadě několik typů firem. Všechny spojuje, že mají produkt, který protistrana vnímá jako velmi drahý, mnohdy dost vizuálně nepřitažlivý. Jedná se v zásadě o výrobní firmy, IT studia, občas obchodní firmy, právníky, většinou drahé hodinové sazby nebo drahý výrobek.

Všichni se pohybujeme na LinkedInu, kde to většině z nás frčí. Většina z nás ale slyšela něco o omnichannel přístupu, takže hledáme druhý kanál. První věc je, že se soustředíme třeba na Facebook. Syn mi říká, že je Facebook pro staré, což mi otevírá oči. Začíná nám být jasné, že se část té cílovky zrovna na Facebooku nepohybuje. Na druhou stranu panuje přesvědčení, že Instagram pro to, co děláme, není úplně vhodná síť. Instagram je spíše pro B2C. Pojďte nám to rozmetat a pojďte nás přesvědčit, že i pro výrobní nebo IT firmu je Instagram místo, kde bychom měli být.


Katka Pavlíčková

Já jsem ráda, že jste tady zmínil zkratky B2C a podobně, protože si myslím, že by k tomu člověk měl přistupovat trochu modernějším způsobem. Na sociálních sítích už úplně B2B a B2C neexistuje. Dnes máte H2H, human to human. Lidé vždy obchodují s jinými lidmi. Vy nejdete obchodovat s firmou, ale s nějakým člověkem v té firmě.

Je mi jasné, že LinkedIn je pro obory, které jste zmiňoval, zajímavější, protože lidé z těch firem se tam logicky vyskytují častěji, takže máte větší šanci je rychleji oslovit. Na druhou stranu spousta těch lidí nepracuje od rána do večera a nějakým způsobem chodí relaxovat třeba právě na Instagram či Facebook. Vy akorát využijete jinou síť, kam ten člověk stejně pravděpodobně chodí, jen tam očekává jiný typ obsahu.

Na LinkedInu se většinou vypíšete, dáte odkaz na nějaký článek a tím to končí. Instagram je však vizuální platforma. To znamená, že tam musíte vše ukázat. Tam o tom nemůžete jen psát. To je pro spoustu firem z odvětví B2B problém, protože si myslí, že jejich práce není vizuálně zajímavá. Když se dnes však podíváte na Instagram a vyhledáte si konkrétní klíčová slova z této oblasti, tak zjistíte, že tam jsou tisíce videí, kde vám firmy ukazují, jak dělají svoji práci. Ukazují tam i lidi, kteří pracují za stroji, a tím se snaží svoji firmu polidštit. To je přesně myšlenka Instagramu právě pro B2B, polidštit svoji firmu. Potom to může fungovat.


Jak na Instagramu začít?


Martin Hurych

Pojďme tedy co možná nejvíce prakticky. V bonusu, který jsme spolu dohodli, bude, proč firmy na Instagramu nejsou úspěšné. Já bych to teď jen lehce pootočil a začal bych od píky. Pojďme probrat, jaký má být začátečnický postup, když po tom, co jsme si právě řekli, jsem zatoužil soustružnickou dílnu začít prezentovat na Instagramu. Jak vůbec vytvořit profil, aby mě lidé začali hledat?


Katka Pavlíčková

Aby Vás lidé začali hledat, tak si musím nejdříve založit profil. Takže krok číslo 1, založím si Instagram. Pojmenuji si ho tak, jak mě lidé znají buď z jiných sítí, nebo z mých webovek, aby věděli, co mají hledat. Já doporučuji hned jako první krok přepnout účet na tzv. firemní. Vy, když si zakládáte Instagram, tak ho vždy zakládáte do roviny osobního účtu, i když ho pojmenujete firemním. To znamená, že cokoliv potom na Instagramu děláte, tak nemáte měřené, tudíž nevíte, odkud k vám lidé chodí, na co koukají, co se jim líbí a nelíbí. Přepnutím na firemní účet, což je mimochodem zdarma, hned po zveřejnění jakéhokoliv obsahu vidíte, co se s ním děje.

Potom je druhý krok. Instagram musíte obléct. Důležitá je dobrá profilová fotka, která v tom malém kolečku bude vypadat dost reprezentativně, krátký úderný popisek, ve kterém napíšete, kdo jste, co děláte a co od vás mohou lidé očekávat. Tady hodně lidí narazí na problém, že nejsou schopní do 150 znaků napsat dostatečně úderný popisek.

Nakonec je tu samozřejmě ta nejtěžší část, obsahová, kdy potřebujete něco začít zveřejňovat. Tady je Instagram specifický tím, že vy máte tři streamy obsahu, kam lidé chodí. Na LinkedInu máte jednu hlavní stránku, kam vám vše teče. Jste na jednom místě, podobně je to i na Facebooku. Na Instagramu lidé koukají na svůj home feed, což je podobné LinkedInu a Facebooku, ale potom mají speciální kartu Reels, kam chodí koukat na krátká dynamická videa. Do toho je tu ještě karta Stories, kde jsou krátké fotky, videa, které za 24 hodin zmizí. Jde o nějakou podobu exkluzivního obsahu. Vy musíte vymyslet, co do všech těch kanálů tvořit. Zabere to hodně práce a času. Člověk musí vědět, že na to buď čas má, nebo má peníze na to, aby zaplatil někoho, kdo na to čas má.

Když se budeme bavit, co konkrétně tam zveřejňovat, tak bych Vám ráda dala nějaký univerzální návod, abyste tam dal fotku své kolegyně, která pije kafe v kanceláři. Nejsem si ale jistá, jestli to je to, co ty lidi zaujme. Co si budeme povídat, to, že někdo pije kafe v kanceláři, už je tam milionkrát ohrané téma a nevím, jestli to je to, co má tu firmu formovat.


Martin Hurych

Hodně se mluví o tom, že na jednu stranu se člověk má oprostit od nějakých klišé a experimentovat, protože musí najít, co jeho cílovka zrovna na něm oceňuje. Na druhou stranu se říká, že například ten feed by měl být konzistentní, abyste byla rozpoznatelná. Co v těch začátcích s tím, když teprve hledám? Mazat to, co se nepovedlo, nebo to tam nechat vyhnít a doufat, že po pár měsících skrolování už na mě nikdo nedojde?


Katka Pavlíčková

To je zase individuální. Instagram má jednu skvělou funkci, že když se vám něco na profilu nelíbí, tak kliknete archivovat, čímž to skryjete z profilu. Zůstane vám to v archivu, kde zůstanou i liky a komentáře, takže víte, co se tam dělo. Když se třeba za půl roku rozmyslíte, že to tam chcete vrátit, tak jen kliknete a ono se to tam znovu objeví.

Myslím si, že člověk by si měl plus minus říct nějaké 3, 4 okruhy témat, které chce v tom obsahu točit a potom vymýšlí, jakým způsobem je nafotí či natočí. Když si to představíte, tak člověk přijde na váš profil a vždy vidí 3 kostičky vedle sebe. Na první obrazovku se mu průměrně vejde nějakých 12 kostiček. On by v těch kostičkách měl na první pohled vždy vědět, co děláte. Spousta firem dělá to, že za sebou dají 3, 4 příspěvky, které jsou tematicky stejné a ten člověk přijde na profil, uvidí 4 kostičky, které ho nezajímají, a odejde pryč. Ta síť je extrémně rychlá a vy hrajete o vteřiny, takže to potřebujete mít promyšlené, aby byl váš profil pestrý na první pohled.


Jaké příspěvky dávat na feed, reels a stories?


Martin Hurych

Mluvili jsme o třech potenciálních kanálech, feed, Story a Reels. Jaké typy obsahu do jednotlivých kanálů dávat a případně jaký obsah teoreticky a jak recyklovat, pokud vůbec?


Katka Pavlíčková

Když se budeme bavit o feedu, tak tam lidé nejčastěji začínají fotkami. Ať už je to čtvercová, 4:5 na výšku, někdo používá ještě zastaralý formát 16:9. Tím člověk začne, protože udělat nějakou fotku je to nejjednodušší. Vezmete si telefon do ruky, zapnete foťák, něco vyfotíte a máte to ve vteřině hotové.

Potom vám samozřejmě někdo řekne, že je nutné dělat Reels, protože je to teď hrozný trend. Vy se do toho bezhlavě pustíte, aniž byste si vůbec zjistili, jestli je pro vás formát Reels vhodný. Jsou lidé, kteří mají nějaké vyrobené video, které jim natočil někdo na YouTube nebo na Facebook a má 3, 4, 5, 10 minut, protože to vám tam dovolí nahrát. Vy ho vezmete, nahrajete, dáte ho k dispozici a většinou zjistíte, že to nemá moc dobrou dokoukatelnost, protože dlouhá videa na Instagramu moc nefrčí.

Potom si řeknete, že máte feed zmáknutý, a jdete do Stories. Tady je důležité si zapamatovat jednu věc, že Stories vidí primárně vaši sledující. Stories nemají možnost akvizovat nové lidi na účet, protože to technicky není možné. Abyste vůbec lidi nalákal na profil, tak feed je pořád silný akviziční nástroj.


Jak dostat lidi na svůj Instagram feed?


Katka Pavlíčková

Pravděpodobně si řeknete, jak dostat lidi na feed. Nejčastější způsob je používat hashtagy nebo klíčová slova, protože ty slouží k nějaké katalogizaci obsahu do různých témat. To je to, co dělá každý. Pak je tu další věc. To, co dělá dnes většina maminek na mateřské a influencerů, že tam jsou od rána do večera nalepení a všechno možné likují a komentují. Veřejně se o tom moc nemluví, protože to lidem nepřijde důležité, ale všichni to tak dělají, protože se o sobě snaží dát vědět. Potom jsou takové případy, že si zaplatíte reklamu, pošlete tam nějaké koruny a necháte Instagram, aby k vám přivedl lidi, které by to mohlo zajímat.


Jak si vybrat svoje hashtagy?


Martin Hurych

Když tedy budu začínat, nemám moc kuráže na placenou reklamu a zároveň jsem majitel firmy, tudíž nemám čas klikat srdíčka a likovat cizí příspěvky, jak si vybrat hashtagy, aby to byly reprezentativní? Aby to nebyl hashtag, který nic neříká. Jak kombinovat jednak ty veliké hashtagy s miliony uživatelů, ale zároveň menší hashtagy, které zacílí na mě?