top of page

060 | PETR ŠEVČÍK | JAK ŘÍDIT ZMĚNU VE FIRMĚ


„O interim managementu přemýšlejte vždy, když vám vypadne člověk, potřebujete odřídit projekt, provést firmu změnou nebo máte na krku krizovou situaci.“

Změny má rád málokdo. Je to naše přirozená lidská vlastnost, že chceme mít jistoty. Změny totiž bolí. Ale změny ve firmě čas od času přichází. Z jakéhokoli důvodu. Musíme přenastavit staré pořádky, připravit nové procesy. Měníme nejen své myšlení, ale také myšlení kolegů.


Řídit změny ve společnosti je věc náročná. A můžeme to zvládnout sami, nebo si najmout interim change managera. A tím je právě Petr Ševčík. Změnou provede firmu od A do Z. Vždy jde o několikaměsíční misi. Od půl roku do dvou let.


Možná si říkáte, proč najímat někoho z venku? Jednoduše řečeno: opakování dělá mistra. Interim change manager má praxi a zkušenost. Změnu zavede rychleji, a přitom pracuje s vašimi lidmi.


S Petrem jsem téma probral ze všech stran a odpověděl mi i na otázky …


🔸 Jak lidi reagují na změnu a co s tím?

🔸 Co je změnová křivka a jak vypadá?

🔸 Kdy si vzít interim managera a kdy nechat změnu na vlastních lidech?

🔸 Jaká mohou být negativa interim managementu?

🔸 Jak si vybrat interim managera?


Cítíte, že vaše firma potřebuje změnu? Tak si projděte bonus k této epizodě. Petr připravil krátký check list, díky němuž si uděláte jasno. A pak už je jen na vás, zda do změny půjdete sami nebo s interim change managerem. 

BONUS

Potřebuje vaše firma změnu? (Kód bonusu: POVAFIZME)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Jak víte, tak v Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání. Dneska to bude o interim managementu, change managementu, krizovém řízení a všem, co s tím souvisí. Vítám tady Petra Ševčíka, interim change manažera, který pracuje sám na sebe. Dobrý den, Petře.


Petr Ševčík

Dobrý den, Martine. Potěšení je na mé straně.


Co bubnování metalu přináší do change managementu?


Martin Hurych

Začnu trochu netradičně. Vy jste první člověk, který se přiznal k tomu, že nejenom poslouchá metal, ale i bubnoval metal. Řekněte mi tedy, co si z bubnování odnášíte do interim change managementu.


Petr Ševčík

Bubnování byl vlastně můj první startup. My jsme začínali ve čtrnácti úplně s nulou, já jsem bubnoval vařečkami do polštářů a po 10 letech jsem měl bicí typu Metallica, 2 šlapáky a bubny zleva doprava. Jako kapela jsme měli celou jevištní techniku, aparaturu, světla, vlastní autobus, takže to byla taková první lekce, že z ničeho se dá vybudovat něco. Jmenovali jsme se Mapp a protože jsem z Ostravy, tak jsme hráli převážně v Ostravě a okolí. S koncerty jsme však objeli celou republiku.


Martin Hurych

To je prima. Co posloucháte?


Petr Ševčík

Já jsem věrný metalu, ale s věkem jsem vyměkl, takže už mám širší záběr. Z metalu mám nejradši Iron Maiden, ti tu nedávno byli a vzhledem k tomu, kdy jsem vyrůstal, tak má definiční kapela byla Kiss a na té pořád ulítávám.


Co je interim management?


Martin Hurych

To máme tedy podobný vkus. Má bublina není úplně zvyklá na anglicismy, které oba známe z korporátní minulosti, a proto mě napadlo začít úplně jednoduchou definicí interim managementu a change managementu. Pojďme začít tím interimem. Co si vlastně pod pojmem interim management mám představit?


Petr Ševčík

Můžeme si pod tím představit management, který je poskytovaný jako služba. Je to dodavatelská služba poskytovaná na dobu určitou, nenajímáte si manažera jako zaměstnance, ale najmete si manažera jako dodavatele, jako obchodního partnera.

Možná stojí za to udělat si trošku historický exkurz, jak vlastně interim management vznikl. Bylo to někdy v sedmdesátých letech v Nizozemí, kdy se důsledkem ropného šoku objevili na trhu volní manažeři a ti začali své znalosti poskytovat formou dodavatelskou. Vůbec první uplatňování těchto interim manažerů byl tzv. substituční management, temporary replacement. Vypadne vám nějaký manažer a vy si rychle najmete někoho, kdo je k dispozici a kdo půjde tu práci dělat. Postupně se to rozpětí interim managementu posouvalo do dalších sfér, do projektového řízení, do změnového řízení či krizového řízení. Dnes už víme, že třeba v Evropě je zrovna změnový management dominantní uplatnění interim manažerů. Když se tedy vrátíme na začátek, interim management je management poskytovaný jako služba externím zkušeným partnerem na dobu určitou.


Jak je interim management v ČR rozšířený?


Martin Hurych

Osobně tu interim management už nějakou dobu pozoruji. Vím, že máte i nějakou asociaci, která Vás hájí, nebo za Vás lobbuje. Jakou máte tedy reputaci a jak je interim v tuto chvíli v Čechách populární?


Petr Ševčík

Já říkám, že jsme v tomhle 10 let za Německem. V Německu byl v roce 2000 interim management ve fázi 0, před 10 lety už byl rozvinutý a dnes je to regulérní obor s tisíci interim manažerů a asociacemi. U nás byl před těmi 10 lety stav 0, vznikla asociace interim managementu, postupně se začali nabalovat interim manažeři a začínalo se budovat povědomí o tom, co to vlastně interim management je. Dnes už má většina klientů nějaké tušení o tom, co to interim management je, byť to stále ještě není úplně samozřejmý pojem. Je to obrovský posun proti stavu před 10 lety, protože já jsem si tím v začátcích prošel, kdy jsem daleko více dělal osvětu o tom, co to interim management je, než vůbec prodával svoje služby. Dlužno říci, že Česká asociace interim managementu v této osvětě odvedla obrovskou práci. Dnes jsme ve fázi, kdy interim management už má nějaké povědomí, ale pořád je to hodně o vysvětlování.


Co je change management?


Martin Hurych

Teď můžeme přejít k druhé části Vašeho pracovního zařazení, což je change management. Vy jste říkal, že je to v tuto chvíli i největší část interim managementu na trhu. Co si mám tedy představit pod change managementem?


Petr Ševčík

Změnové řízení, zavádění a řízení změn. Ve chvíli, kdy firma potřebuje provést nějakou změnou, tak na to typicky nemá odborníka. Změnový management je podobně jako projektový management, nebo krizové řízení svébytná disciplína, která má nějaké metody a postupy. Když máte firmu, která jede 10, 15 let v systému obvyklého fungování, business as usual, tak tam většinou nemáte lidi, kteří právě tyto sady dovedností a zkušeností mají.

Když řeknu příklad, změnový management může být například zavádění nového ER