top of page

062 | MIREK ČÁSLAVSKÝ | JAK BUDOVAT KMENOVOU HRDOST VE FIRMĚ


„Kmenovou hrdost musíte budovat napříč firmou. Podporujte otevřenou komunikaci. Nebojte se problémy pojmenovávat. A oslavujte úspěchy.“

Ti nahoře si myslí, že ti dole nic nedělají nebo to dělají špatně. A ti dole si myslí, že ti nahoře neví, co se dole děje. Další díl Zážehu je o budování kmenové hrdosti ve firmě, mluvíme především o výrobě, ale týká se vlastně všech firem.


Mirek Čáslavský je lektor, mentor, konzultant, vyučující na vysokých školách a také trochu malotovárník, i když to mu přijde trochu přehnané.


Mirek školí tvrdé metody měkce. Ve firmách propojuje výrobu s managementem a naopak. Využívá analýzu kořenových příčin zaměřenou na příležitost, protože když jdou hráči po míči, a ne po hráčích, stanou se týmem, který má tah na branku. A o to ve firmách jde. Ať už v těch výrobních, tak v ostatních.


Mirek hledá třecí plochy, (ne)chtěné standardy a mění přístupy i vztahy mezi výrobou a managementem. Hledá společný jazyk celé firmy. Díky jeho zkušenostem jsme probrali téma firemní hrdosti z mnoha úhlů...


🔸 Co je nejpalčivější problém výroby dneška?

🔸 Co dělat s příkopem mezi managementem a výrobou?

🔸 Proč by majitel nebo ředitel měl chodit do výroby?

🔸 Jak začít budovat hrdost lidí k „vlastnímu kmeni“?

🔸 Jak podporovat nižší management a „tiché hvězdy“?


Pokud celé povídání chcete mít pěkně shrnuté, pak mrkněte na bonus. Tentokrát je to "11 TIPŮ JAK POSTUPNĚ MĚNIT VZTAH K PRÁCI (NEJEN VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI)" 

BONUS

11 TIPŮ JAK POSTUPNĚ MĚNIT VZTAH K PRÁCI (Kód bonusu: 11TJPMVKP)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude po delší době opět o výrobě, o lidech ve výrobě a o tom, proč si lidé ve výrobě myslí, že práce je robota a jak s nimi pracovat tak, aby měli svoji hrdost. Dneska uvítáme Mirka Čáslavského. Ahoj, Mirku.


Mirek Čáslavský

Ahoj, děkuji za pozvání.


Martin Hurych

Mirku, ty jsi lektor, mentor, konzultant, vyučující, rotarián a malotovárník. Jak to všechno stíháš?


Mirek Čáslavský

Malotovárník je velmi přehnané. Myslím si, že není až tak obtížné stíhat v momentě, kdy si to člověk rozdělí. Všechno má svůj čas, své požadavky a stíhat se to dá.


Co Mirka zajímá na výrobě a lidech v ní?


Martin Hurych

Ty jsi převážnou část svého profesního života v různých pozicích strávil ve výrobních firmách, a proto jsi tady. Co tě na té výrobě tak zajímalo?


Mirek Čáslavský

Já jsem do výrobního světa vstoupil jako personalista. Když potom v nějakém okamžiku odcházel expatriant, tak mi řekli, že si vezmu výrobu jako projekt na půl roku. Byl to takový experimentální projekt, hodně flexibilní výroby, obrábění a ukázalo se, že nakonec jsem u toho strávil 4 roky, byť to mělo být jenom na půl roku. První 2 roky jsem u toho nechtěl zůstávat, ale hrozně moc mi to dalo a už jsem v tom potom zůstal. Personalistu jsem ve svém životě dělal dvakrát a můžu si říct, že vlastně celý život.


Martin Hurych

Na začátku to trochu vypadalo, že jsi to dostal z donucení.


Mirek Čáslavský

Svým způsobem to byla příležitost a bylo na mně, jestli ji přijmu, nebo nepřijmu. Já jsem ji přijal a dopadlo to velmi dobře.


Martin Hurych

Kdyby to bylo z donucení, tak zmizíš relativně rychle. Ty jsi ve výrobě zůstal a i dnes jsou drtivá většina tvých klientů, co jsme se bavili, výrobní firmy. To je mnohdy prostředí, které nevoní úplně každému. Co tě tedy na výrobě osobně baví?


Mirek Čáslavský

Je to o té přidané hodnotě, něco se tam dělá. Kdysi dávno jsem začal ve spořitelně jako investičák, jako vedoucí investic a tenkrát mi ekonomický náměstek řekl, že když se něco vyrábí, tak je to něco hmotného. Já jsem si to zapamatoval a vždy jsem nějakou drobnou výrobu chtěl mít, což se mi nakonec povedlo. Je to o tom, že se opravdu tvoří. Služby jsou krásná věc, také jsem v nich fungoval, nicméně já nejsem nějak nadaný na softwarové záležitosti a podobné, ale ve výrobě v podstatě žije většina národa. Po revoluci sice přešla spousta lidí do služeb, ale my jsme byli země s obrovsky rozvinutým průmyslem, takže výroba je základ.


Martin Hurych

Pořád se říká, že jsme nejrozvinutější výrobní země Evropské unie. Nevím, jestli to je úplně pravda, ale pořád se to traduje. Nemyslím nejvyvinutější ve smyslu technologií, ale co se týče koprodukce na hlavu, nebo složení ekonomiky.


Mirek Čáslavský

Je to možné. Přiznám se, že asi 8 měsíců jsem v minulosti působil v Německu ve výrobní firmě, respektive skladově logistické, ale nejsem si úplně jistý, asi bych tohle neuměl potvrdit.


Co je nejpalčivější problém výroby dneška?


Martin Hurych

Když se pohybuješ mezi výrobními firmami, co je podle tebe v tuto chvíli takový spojující nejpalčivější problém, který vidíš?


Mirek Čáslavský

Ty jsi na začátku zmínil tu robotu. Naprostá většina lidí od výkonných operátorů po top manažery práci bere jako něco, co je nutné. Potřebují mít na složenky, chtějí to mít co nejdříve za sebou, jít co nejdříve do důchodu. Platí to i pro mladé lidi. Tady si myslím, že je největší problém. Je velmi nízká úroveň nějaké příslušnosti, hrdosti, aby ti lidé měli trošičku rádi sami sebe, aby byli hrdí na to, co dělají, byť to není nic sofistikovaného, není to raketový průmysl. Je to však velmi klíčové a důležité, protože bez každé jedné operace by ten produkt nevznikl. I u této práce se však dá přemýšlet, dají se hledat možnosti, jak to dělat trochu jinak a když na to přijde věc, tak to ti lidé umí.

Když to přenesu na starší, respektive služebně vyšší, tak se hodně často potkávám s tím, že pracuji s manažery, kterým se nechce podnikat změna. Ta čísla se vždycky nějak udělají, vždycky se to nějak zvládne a sice se deklaruje, že se chce a je to třeba i napsané, ale ten reálný tah na bránu mnohdy schází. Nechci paušalizovat, ale domnívám se, že to výrazná část lidí takto bohužel má. Jsem však ve výrobním světě, v tvrdém výrobním světě.