top of page

064 | ALEŠ PALDUS | JAK VÉST INOVAČNÍ PROJEKTY
Tento Zážeh je o inovacích v automotive. Oxymorón? Nenechte se zmást.


Aleš Paldus je jednatelem firmy EDAG Engineering CZ. Volné sloty v kalendáři moc nemá. Je zažraný do práce. Jede v inovacích a vývoji na zakázku. Vede totiž dceřinku skupiny EDAG, celosvětové vývojové firmy, která se zabývá vývojem na zakázku. Hlavně pro automotive. Klidně vám nakreslí i celé auto. Dělají toho ale mnohem víc.


Máte nápad, ale nemáte oddělení vývoje. Máte to jen v hlavě. Pak by vás mohlo zajímat, jak to v EDAGu chodí. O celém procesu. Od prvního kontaktu se zákazníkem, přes prototyp až k sériové výrobě. Od mechanických dílů přes software. Nic nevyrábí, to už je na zákaznících. Řídí vývoj a důraz kladou

na inovace a optimalizaci daných dílů.


S Alešem jsem probral nejen to, jak probíhá takové jednání o vývoji a jak se liší jednotliví zákazníci, ale také:


🔸 Jací jsou Češi inovátoři?

🔸 Kdy tlak na cenu vede k dražšímu řešení celého produktu?

🔸 Proč je tradiční automotive konzervativní?

🔸 Na co si dát pozor při vývoji nového produktu?

🔸 Jak ambiciózní má být koncept vzhledem k finálnímu produktu?


Máte nápad na produkt a potřebujete návod na to, jak se vede takový projekt? Aleš pro vás vypracoval Pravidla pro vedení projektu. Tak si stáhněte bonus a inovujte, protože inovace jsou to, co vás žene dopředu. 

BONUS

PRAVIDLA PRO VEDENÍ PROJEKTU (Kód bonusu: PRAVEPRO)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych


Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude o inovacích, vývoji na zakázku, situaci v automotive a uvidíme, kam nás to dnes zavede, protože s Alešem Paldusem, jednatelem firmy EDAG Engineering CZ, máme otevřenou hromadu témat. Zdravím, Aleši, dobrý den.


Aleš Paldus

Dobrý den.


Kam Aleš utíká z práce?


Martin Hurych

Když přestanete vymýšlet novinky, utíkáte k rodině, ke kopačkám, nebo ke kolu?


Aleš Paldus

Střídám to. Snažím se utíkat k rodině, ale zároveň potřebuji utíkat i ke sportu, což je většinou cyklistika, běh, anebo fotbal. S fotbalem mám ale občas problém, že se musí organizovat. U cyklistiky a u běhu mám výhodu, že si to mohu individuálně zařídit ráno, večer, podle volného slotu v kalendáři, jak potřebuji.


Martin Hurych

Kolik máte volných slotů v kalendáři?


Aleš Paldus

Snažím se jich mít více, ale občas se do práce rád zažeru a pak najednou koukám, že je pozdě večer. Poslední dobou jsem si tedy zvykl sportovat ráno před prací, kdy ještě tam ten slot je, protože odpoledne a večer už se mi chytá složitěji.


Co dělá EDAG Engineering?


Martin Hurych

EDAG Engineering je v rámci podcastu trošičku zvláštní, tak Vás poprosím představit Vaši cestu do EDAGu, co dělá EDAG a od toho se odpíchneme dál.


Aleš Paldus

EDAG Engineering je součástí skupiny EDAG, což je celosvětová vývojová firma zabývající se vývojem na zakázku. Je kótovaná na burze a má cca 8,5 tisíce zaměstnanců celosvětově. V Čechách nás je něco přes 100 s tím, že to hlavní, co děláme, je vesměs vývoj primárně v rámci automotive. Jedná se o mechanické díly, software, nebo cokoliv, co je potřeba v rámci vývoje. Žádný produkt na konci nevyrábíme. Jsme schopní našim zákazníků pomoci s celou přípravou výroby, ale výroba produktu a prodej produktu je potom čistě na našich zákaznících. Jsme tedy čistě B2B segment.

Co se týče mé kariéry, tak já jsem s automotive dlouho koketoval. Začal jsem už na střední škole v Boleslavi, kde jsem si dal praxi ve Škodovce. Následně přišla vysoká škola se zaměřením na auta, kde jsem chtěl v rámci studia psát bakalářku se Škodovkou. Sešel jsem se tenkrát s jedním manažerem a ten mi řekl, že jestli chci něco v automotive dokázat, tak se musím naučit německy. Tak jsem si řekl, že pojedu na Erasmus do Německa. Dal jsem si tedy rok v Německu, naučil jsem se jazyk a při návratu jsem ještě dostudovával a začal jsem na part-time v EDAGu jako vývojář. Na začátku mi ta němčina hodně pomohla, i když dnes tvrdím každému, že angličtina už je skoro důležitější. Ve Wolfsburgu si tím nejsou jistí, ale myslím si, že ten globální trend je už dnes angličtina. Myslím si, že němčina už není tak důležitá, ale mně na začátku hodně pomohla. Stále jsem v EDAGu, kde jsem si postupně prošel různými pozicemi až na tu současnou.


Martin Hurych

Zrovna s jedním klientem řešíme DACH. Vážně je angličtina už v pohodě?


Aleš Paldus

Já si myslím, že musí být. Když jsem začínal, tak první projekty jsem dělal pro Škodovku jako vývojář a všichni dodavatelé byli z Německa, projektoví manažeři byli z Německa. Když jsem na stejné pozici končil, tak byli dodavatelé z Turecka, z Ukrajiny a z dalších zemí. Prakticky celý segment se změnil a jediný, kdo většinou zůstával, tak byl koncern s němčinou. Dnes jsou oblasti, kde němčina výrazně pomůže, ale já už to spíše beru tak, že ten tlak musí přicházet i od nás, protože v rámci náboru my nejsme schopní nabírat techniky s němčinou. To je dnes prakticky nemožné. Ze své pozice se tedy spíše snažím tlačit do toho systému nahoru, aby tu angličtinu akceptovali. Tím, že je to oficiální koncernový jazyk ve Škodovce, tak vás za to ani nikdo nemůže eskalovat. Když je to oficiální jazyk, tak musíte umět žít s angličtinou.


Kam EDAG dodává svoje služby?


Martin Hurych

Vy jste říkal primárně automotive. Jsou další oblasti, kam EDAG dodává své služby?


Aleš Paldus

Globálně je tam něco v rámci defence a je tam něco v rámci aerospace. Když bych mluvil o České republice, tak je to hlavně v rámci vývoje produktu jako takového. Máme tam nějaké projekty z bazénové techniky a teď zrovna jsme dokončili jeden úplně malinký projekt v rámci lodí. Vesměs všude, kde je vývoj produktu, jsme schopní pomoci. Většinou je dobré, když tam jsou podobné věci jako v automotive, kde je hodně masová výroba, veliké počty kusů a tak dále. Tam jsme