top of page

070 | MARTIN KOVALSKÝ | JAK VÁM DOTACE POMOHOU V ROCE 2023
Někomu pomohly v začátcích podnikání. Někomu přinesly skutečné bohatství. A někomu i pár let v base.


Dotace.


Slovo, které má v Česku zvláštní konotace. Moje věková kategorie si ještě pamatuje, co se s nimi dělo v devadesátkách. Nebo i teď během covidu. I proto mám respekt před lidmi, kteří mají dotace za vlastní podnikání a snaží se tento obraz napravit. A pomáhat firmám dotace využít skutečně efektivně.


Jedním z nich je Martin Kovalský ze společnosti Czech Cool Trade. Svoji společnost navíc buduje i jako byznysový a networkingový klub. Ideální místo pro dlouhodobý byznys development.


Ale zpět k dotacím. S Martinem jsme probrali následující otázky …


🔸 Proč je dobrý nápad sledovat dotační tituly?

🔸 Na co se připravit před svou první dotací?

🔸 Jaké dotace jsou připravené na 2023?

🔸 Kdy o dotace raději nežádat?

🔸 Proč vyzkoušet podnikatelský networking?

Pokud vás rozhovor zaujal a máte chuť dotace vyzkoušet, Martin nejvýznamnější tituly shrnul do bonusu „Seznam dotačních titulů 2023 

BONUS

SEZNAM DOTAČNÍCH TITULŮ V ROCE 2023 (Kód bonusu: SDTV2023 )

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh budeme věnovat networkingu, dotacím, budování podnikatelské komunity a když podnikatelské komunity, tak s Martinem Kovalským. Dobrý den, Martine.


Martin Kovalský

Dobrý den, Martine.


Co spojuje Chelsea a Baník?


Martin Hurych

Martin je zakladatelem a jednatelem společnosti Czech Cool Trade. Chtěl jsem se hned na začátek zeptat, co spojuje Chelsea a Baník?


Martin Kovalský

To je krásná otázka na začátek. Modré barvy, určitě to, že jsem fanoušek těchto dvou klubů a to, že věřím, že jsou to ty nejlepší týmy v té určité zemi, kde hrají.


Martin Hurych

Se sparťanem si tedy asi neporozumíte.


Martin Kovalský

Zrovna v pondělí budu mít jednání na Spartě a myslím si, že právě Sparta bude dalším klubem a další firmou v naší firemní komunitě, takže Sparta mi nevadí.


Co je Czech Cool Trade?


Martin Hurych

Bavili jsme se o Czech Cool Trade. Pojďte mi říct, jak Vás vůbec napadlo začít budovat komunitu, co je Czech Cool Trade a kam jste zatím došli.


Martin Kovalský

Je to 10 let zpět, kdy přišla ta chvíle a ten nápad založit poradenskou společnost Czech Cool Trade, takže na jaře budeme slavit 10 let. Byla tam určitě moje zkušenost jak z oblasti dotací, z oblasti podpory podnikání v rámci regionální politiky a byly tam i výzvy klientů, které jsem tehdy spravoval v rámci Moravskoslezského kraje v oblasti dotací. Bylo tam určitě i moje vzdělání, které se hodně točilo ohledně evropských studií, Evropy a podpory a vyrovnávání regionů. Těch impulsů bylo tedy hodně a bylo to v období, kdy končila hospodářská krize a české firmy hledaly pomoc. My jsme si s kolegou, který vyučuje na ekonomické fakultě, udělali SWOT analýzu, co může nejvíce pomoci firmám v té době. Vznikli jsme tedy v krizi, kdy jsme zjistili, že firmy najednou potřebují nové zakázky, potřebují podpořit v rámci obchodu, potřebují podporu od státu formou dotací a finančních nástrojů. Má zkušenost z bytí v Londýně ukazovala to, že tady v Česku chybí budování komunit, budování vztahů mezi firmami, mezi majiteli firem a vzájemná podpora. To byl tedy hlavní impuls, proč se Czech Cool Trade před 10 lety začal tvořit.


Co je cool na CCT?


Martin Hurych

Určitě jste tuto otázku dostal milionkrát, ale já si ji stejně neodpustím. Co je cool na Czech Cool Trade?


Martin Kovalský

To, že máme zájem o dlouhodobou spolupráci, že i byznys v rámci poradenství vztahujeme na tom, že budujeme vztahy mezi majiteli firem a top manažery, a to si myslím, že je cool. Není to studené poradenství, řešení různých projektů a nevelký zájem o firmu. U nás je to o dlouhodobé spolupráci, o budování vztahů, ale také o tom, že náš projektový tým ty firmy, které s námi spolupracují, velice dobře zná, a víme, jak je máme podpořit.


Martin Hurych

Když se kouknu na Vaše stránky, tak je to veliké portfolio firem mnou počínaje, jako jednomužným korporátem, po nadnárodní firmy. Co jde vysledovat, co tyto firmy spojuje?


Martin Kovalský

Spojuje je to, že chtějí být cool a teď to trošku odlehčuji. Spojuje je to, že mají zájem mít dobrý rozvoj a v rámci svého růstu mají zájem o to mít partnery, kteří jim budou v růstu pomáhat. Naše poradenská společnost poskytuje služby pouze firmám, které mají zájem o dlouhodobou spolupráci, 12 měsíců a více. Jsou to všechny firmy, které doopravdy mají zájem růst, a když se podíváme, tak i ta komunita je už v tuto chvíli přes 350 firem. Jak jste říkal, mají různé velikosti od menších firem, rodinných firem až po střední výrobní firmy, IT firmy, sportovní kluby, jako je Baník Ostrava, až po nadnárodní společnosti, jako je třeba Moneta Money Bank, různé firmy v rámci automotive. Spojuje je to, že chtějí mít další partnery na cestě v rámci růstu, úspěchu a prosperitě jejich firem.


Proč je dobrý nápad sledovat dotační tituly?


Martin Hurych

Já bych začal zřejmě s nejviditelnější nohou Vašeho byznysu, což je dotační poradenství. Občas vidím, že díky excesům, přešlapům, které se tu s dotačními programy staly, tak jsou lidé, kteří dotacím a priori nedůvěřují. Pojďme jim říct, proč je dobrý nápad dotace sledovat a co jim to může přinést.


Martin Kovalský

Na úvod bych řekl, že je polovina firem, kterým poskytujeme poradenské služby, a ty prioritně mají zájem o obchodní podporu, marketingovou podporu, nebo budování vztahů na networkingových akcích. Není to tak, že všechny firmy, kterým poskytujeme poradenství, jsou v naší firemní komunitě kvůli dotacím. Je to ale veliká část, takže naprosto souhlasím.

Ohledně dotací je to stejné jako třeba ohledně Evropské unie. Naše média budou především vypichovat to špatné, přitom na každou špatnou věc, kterou uslyšíte ve zprávách, by se našlo 10 dobrých věcí. Kolik dálnic, kolik nemocnic, kolik škol, školek, univerzit vyrostlo díky evropským penězům. Stejně tak je to i u dotací. Jsou stovky projektů, které jsou úžasné, a velmi pomáhají v regionech, kde jsou, a to nejenom té podnikatelské skupině, ale celkově společnosti. Najdou se projekty, kde jsou určité chyby, nebo přešlapy. Víme, že teď aktuálně probíhá nějaké trestní řízení, kde se řeší přešlapy, které byly 10 let zpátky. V tuto dobu se to velmi posunulo, zprofesionalizovalo. Myslím si, že ty firmy, které to dotační poradenství nedělaly dobře a nedokázaly ty firmy vést tak, aby efektivně a dle pravidel čerpaly dotace, už tu nejsou. Na českém trhu opravdu zůstaly jenom firmy, které umí dělat dotační poradenství a jasně řeknou mantinely té dotační žádosti.

My máme krédo a díky tomu máme i velmi dobré vztahy na ministerstvech a různých úřadech, které poskytují dotace. Pokud tedy děláme poradenství pro nějakou dotační žádost a je jedno, jestli je to dotační žádost v řádech stovek tisíců korun, nebo v řádech desítek milionů korun, tak vždy ctíme veškerá pravidla. Děláme to tak, aby to bylo dle cíle té dotační výzvy a aby tam byl efekt jak pro toho, kdo to realizuje, tak samozřejmě ten efekt, který chce úřad. Ctíme veškerá pravidla a musím zaklepat, že za 10 let působení se nám nestalo, že by některý z našich projektů se dostal do nějakých potíží, nebo nesplnil pravidla. A to nám už proteklo přes ruce více než 4 miliardy Kč získaných dotací pro české firmy.


Na co se připravit před svou první dotací?


Martin Hurych

Já tu otázku ještě trochu pootočím. Pokud bych usoudil, že se pokusím ve svém podnikatelském životě poprvé o dotace, na co se mám připravit? Zvenku viděno je to hromada papírů a opruz, ke kterému potřebuji nějakého parťáka, který mě tím provede. Na co se tedy připravit?


Martin Kovalský

Ten parťák je určitě potřeba, pokud si člověk nechce kromě svého podnikání vyhradit hromadu času čtení veškerých povinností, podmínek a tak dále. Doporučoval bych tedy se doopravdy spojit s poradci, kteří v této oblasti mají zkušenosti. Je to stejné, jako když řešíme smluvní vztahy, tak si uděláme konzultaci s advokáty.

Doba, kdy byly tuny papíru, je pryč a ve většině dotačních žádostí je už naštěstí digitalizace, mnoho žádosti se řeší elektronicky, takže už to nejsou tuny papíru. Je důležité se na to připravit, vybrat si dobrou poradenskou společnost, kde vám férově na začátku řeknou, jestli váš záměr dává smysl řešit formou dotací, nebo jestli máte lepší si buď vzít úvěr, nebo to financovat z finančních rezerv. My se tak na to vždy na začátku díváme a našim klientům jasně říkáme, co je to bude stát, protože mnohé dotační žádosti přinášejí i různá potvrzení, která se musí zajistit, projektové dokumentace a tak dále. To všechno stojí peníze.


Jaké dotace jsou připravené na 2023?


Martin Hurych

Blíží se konec roku, mám hromadu nápadů, co bych chtěl příští rok dělat, co bych chtěl postavit, zainvestovat, vyškolit lidi a tak dále. Pojďme si říct, čím mi v roce 2023 mohou pomoci dotace. Jaké máme otevřené tituly?


Martin Kovalský

Musím říct, že rok 2023 bude jeden z nejbohatších pro Českou republiku. Je to kvůli tomu, že jsou dopady pandemie, takže jsou navíc bruselské finance, které se budou dávat do české ekonomiky. Na to jsou ještě hospodářsky postižené regiony, takže máme další regiony, které mají navíc dotační příjmy. Sami víme, že v tuto chvíli česká ekonomika prožívá těžké období, nejenom inflací, ale i dopady energií, takže v rámci roku 2023 je připraveno hodně dotačních žádostí. Je to oblast energetických úspor pro firmy, veliký důraz na fotovoltaiku, veškeré úspory v podnicích od zateplení, výměny zdrojů vytápění, osvětlení, úspory vody. Digitalizace je veliký prostor, ale je veliká podpora pro vědu, výzkum, aby se české firmy v rámci konkurenceschopnosti posunuly. Co bude zajímat určitě všechny firmy v Česku, je oblast vzdělávání. Každá firma může svůj tým, své zaměstnance vzdělávat v oblastech, které potřebuje, a mít doopravdy vysokou dotační podporu. Chystá se také podpora mladých absolventů, kteří budou dostávat dotace firmy, aby zaměstnali absolventy, což je výborný nástroj pro firmy, aby si vyzkoušeli potenciální dlouhodobé spolupracovníky.

Já jsem si pro vás připravil bonus, takže celý tento seznam, na co se můžete těšit v roce 2023, dostanete k tomuto vydání. Plus všem určitě doporučuji spolupráci s naší poradenskou společností, jelikož u nás máte svého projektového manažera a celý náš projektový tým vám veškeré dotační možnosti hlídá a osobně je s vámi konzultuje. U nás se tedy nemůže stát, že byste o jakoukoliv příležitost přišli.


Martin Hurych

Moje cílovka jsou hodně i začínající menší firmy. Na co si mohu sáhnout, pokud mám softwarové studio o 15, 20 lidech?


Martin Kovalský

Těch možností je hodně. Pokud se pohybujete v oblasti IT, vývoje softwaru, aplikací, tak na to jsou speciální dotační výzvy, které vám umožní zaplatit projektový tým, nákup softwaru a vytvoření a posunutí vašich projektů. Oblast IT je teď velmi podporovaná. K tomu navíc Technologická agentura České republiky má další dotační výzvy, kterými podporuje české firmy z oblasti IT, aby vytvářely aplikace, které jsou zajímavé nejen pro Českou republiku, ale třeba pro celou Evropskou unii.


Martin Hurych

Když dělám pro někoho dalšího, tak se mě nic z toho možná kromě vzdělávání asi netýká. Je to tak?


Martin Kovalský

Je tam vzdělávání, jsou dotace i na ty absolventy. Samozřejmě, pokud vaše IT společnost dělá pro někoho dalšího, tak my té firmě dokážeme pomoci zjistit možnosti, jestli ten produkt má parametry, aby bylo možné na něj získat dotace. Vy můžete mít firmou zaplacený tým a realizovat tento produkt pomocí dotací. Těch možností je samozřejmě více. Firma o 15 lidech neznamená, že musí být malá a že musí mít malé obraty, nebo že nemůže mít své zázemí, svoji nemovitost. Proto doporučuji i pro tyto firmy, aby měly partnery v rámci dotačního poradenství a hlídaly ty možnosti.