top of page

077 | BOHUSLAV DOHNAL | JAK MAZAT MENTÁLNÍ HRANICE MEZINÁRODNÍ EXPANZEZákazníci ve 45 zemích. Zastoupení v 10 zemích. Více jak 60 % obratu v zahraničí. To už lze označit za mezinárodní firmu, že?


Jenže dojít k takové firmě, navíc financované výhradně z vlastních zdrojů, to už chce pěknou porci sebevědomí. Sebevědomí, které spoustě z nás v Česku chybí. Kdyby nechybělo, hromada z toho, o čem teď právě sníte, už by bylo dávno hotovo. Třeba právě ta mezinárodní expanze.


Bobovi Dohnalovi a Revolgy se evidentně podařila. Asi nepřekvapí, že to po cestě občas drhlo. A tak jsem se ptal za vás, čeho se vyvarovat, abyste do vašeho vysněného mezinárodního cíle dorazili bez opětovného objevování slepých uliček:


🔸 Co vedlo k mezinárodní expanzi?

🔸 Jak smazat mentální hranice expanze?

🔸 Jak vybírat další lokaci pro expanzi?

🔸 Jak vybírat obchodníka do remote týmu?

🔸 Jak to máme v Česku se sebevědomím?

Požádal jsem Boba, aby svoje letité zkušenosti shrnul do bonusu "9 tipů na zahraniční obchodní expanzi od Boba Dohnala". Stáhnout si jej můžete níže. 

BONUS

9 TIPŮ NA ZAHRANIČNÍ OBCHODNÍ EXPANZI OD BOBA DOHNALA

(Kód bonusu: 9TZEOBD)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude opět o obchodování, dnes ovšem o mezinárodním a o mezinárodní expanzi s nikým menším než Bobem Dohnalem ze společnosti Revolgy. Dobrý den, Bobe.


Bob Dohnal

Dobrý den, Martine. Díky za pozvání.


Vládne Bob firmě stejně tvrdě jako Elon Musk?


Martin Hurych

Já děkuji, že jste ho přijal. Bob je předsedou představenstva a zakladatelem společnosti. Než se dostaneme k tomu, co Revolgy dělá a k tomu, jak jste expandoval a jak jste k tomu vůbec přišli, tak bych se zeptal na jednu věc. Vládnete Revolgy stejně tvrdou rukou jako Elon Twitteru?


Bob Dohnal

Rozhodně ne. Řekl bych, že kvalit Elona nedosahuji a taky jsme na jiném trhu, jiná kultura. To, jak funguje americký trh a americké firmy, se v Evropě moc dělat nedá. Musím však říct, že minimálně to poslední dění, které kolem Elona Muska na Twitteru je, je nesmírně inspirativní.


Co si z Elona v Twitteru vzít za poučení?


Martin Hurych

Co si z toho do té dnešní doby máme vzít jako majitelé a manažeři za poučení?


Bob Dohnal

Asi bych vyzdvihnul tu klíčovou věc a to je dělat i nepopulární rozhodnutí a moc kolem nich dlouho nepřešlapovat. Zejména pokud je člověk v roli CEO, nebo majitele, který dělá exekutivu v rámci firmy, tak je dobré do toho šlápnout a nebát se toho.


Představení Boba a Revolgy

Martin Hurych

Než se dostaneme k expanzi, pojďte mi říct, co Revolgy dělá, kde se vzala a jak jste se v ní vzal Vy.


Bob Dohnal

To je dlouhá historie, takže to zkusím zkrátit na maximálně možnou míru. My jsme na trhu dlouho, původně jsme vznikli pod jiným názvem, ale od začátku jsme se zaměřovali na zjednodušování IT ve firmách. Přinášeli jsme a nasazovali moderní technologie, které to IT a ten byznys zjednoduší a pomáhají firmám být efektivnější, dosahovat lepší produktivity, většího zásahu na trhu a tak dále.

Dnes to platí ještě více než předtím. Nabídka technologií je násobně širší, než byla před 25, 26 lety, když jsme začínali a o to komplikovanější IT ve firmách umí být. Dnes je extrémně lepší, že se IT posunulo do pozice, kdy může být business driver, nejenom cost centrum. Dnes se věnujeme už skoro 14 let cloudovým službám a obchodujeme s cloudem. Umíme všechny verze a jde nám to dobře.


Martin Hurych

O tom nepochybuji. Já jsem si pro 2023 vymyslel takovou otázku a trochu možná ambici vytahovat hosty z našich tunelových vidění. Obchodujeme s cloudem. Jak to vysvětlíte mému třináctiletému synovi? Nastoupíte do firmy, něco tam chvíli děláte a potom firmu opustíte. Co bude za benefit?

Bob Dohnal

To jsou dvě rozdílné otázky. Já nejdříve odpovím na toho třináctiletého syna. Pravděpodobně bude hrát něco mezi Minecraftem, Fortnitem, Brawl Stars a podobné hry, kde jsou statisíce společných hráčů. To všechno vyžaduje obrovský výpočetní výkon, který není na jednom místě, ale je distribuovaný v něčem, čemu se říká cloud. Za tím si tedy asi představí tu velikost a rozsah, který je k tomu potřeba. My prodáváme to, co není vidět, ale umožňuje jemu, uživateli, hráči té hry, mít ten plný zážitek, že i na mobilní WiFi má velmi rychlé odezvy a není to trhané a pomalé. Svým způsobem podporujeme hráče. Hraní k životu patří, člověk si musí nějakým způsobem odpočinout. Já musím říct, že když jsem byl v tomto věku, tak jsem hrál, tehdy to tedy byly úplně jiné hry, ale dnes mi to trošku chybí a neumím se k tomu vrátit zpátky. Je pro mě strašně těžké si mentálně říct, že teď budu pálit čas tím, že budu dvě hodiny sedět u nějaké herní konzole a hrát hru. Trochu jim tedy závidím.


Martin Hurych

Zamluvili jsme, jak jste se k Revolgy dostal. Já jsem v přípravě našel, že Revolgy jste založil chvilku po svých 18. narozeninách a hned ze začátku jste začal podnikat. Pochopil jsem to správně?


Bob Dohnal

Já jsem první firmu založil chvilku po svých 18. narozeninách, tuším 3, 4 měsíce, ale to nebyla Revolgy, to byla ještě jiná firma. Pak bylo několik dalších, které mezitím vznikly, a Revolgy byla, tuším, třetí v pořadí a u té jsem zůstal.


Martin Hurych

Mě na tom zaujala ta ambice hned po 18. narozeninách naskočit do vlaku, který pro spoustu lidí je velmi nejistý, podnikání. Zpětně viděno, byla to mladická nerozvážnost, nebo uvážený tah, chuť po samostatnosti, nebo odvaha? Spousta lidí Vám řekne, že chtěla být nezávislá a nikdy nechtěla nikde dělat. Když si vezmu, co jsem o světě věděl v 18, tak bych to zpětně takto neřekl. Jak to bylo u Vás?

Bob Dohnal