top of page

078 | JAN GIBEK | JAK U SVÝCH LIDÍ VYBUDOVAT NOVÉ PRACOVNÍ NÁVYKYMěli jste naplánováno, jak se letos změníte. Co všechno dosáhnete. Co nového se naučíte. Ve firmě i v osobním životě.


Ruku na srdce. Kolik vám z těch novoročních předsevzetí zůstalo až doteď?


Změna není nikdy jednoduchá. A ta firemní je o to složitější, že závisí nejen na vás, ale i na vašich lidech. A tady vidím jeden paradox. O strategiích a change managementu se toho v manažerské literatuře napsalo spousty opravdu chytrých věcí. Ale budování návyků na straně našich lidí zůstává většinou v osobní a někdy až trochu „ezo“ rovině. Většinou se řeší hubnutí, jazyky a běhání. Přesah do pracovního života je minimální. Proč tomu tak je?


Na to jsem se zeptal Jana Gibka, ACC. A nejen na to. Probírali jsme i další témata:


🔸 Jaký je vztah mezi change managementem a osobními návyky?

🔸 Jak podnítit svoje lidi k budování nových návyků?

🔸 Jak si správně stanovovat priority a dosahovat je?

🔸 Je lepší věci analyzovat nebo se hned do něčeho pustit?

🔸 Jak nakládat s těmi, kteří se měnit nechtějí?


Honza pro vás připravil i bonus „Nastavení správného návyku“.

Stáhnout si jej můžete níže. 

BONUS

NASTAVENÍ SPRÁVNÉHO NÁVYKU (Kód bonusu: NASPRNA)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude na první pohled možná pro spoustu z vás trochu ezo, nicméně pro dnešní téma jsem si vybral budování návyků. Chtěl bych vám ukázat, jak je budování návyků důležité právě v tom vašem byznysu a v plnění vašich ambicí a strategií. Když se budeme bavit o budování návyků, tak s Honzou Gibkem. Ahoj.


Jan Gibek

Ahoj, Martine.


Stýská se Honzovi po speciálních jednotkách Policie?


Martin Hurych

Honza je vedoucím Cyber Sales v České zbrojovce, certifikovaným osobním koučem a co mě na Honzovi hodně zaujalo, bývalým členem speciálních jednotek policie a vojenské policie. Ty prý máš rád akční filmy. Stýská se ti po policii?


Jan Gibek

Musím přiznat, že si občas zastesknu po práci u policie a vojenské policie. Člověk ale stárne, moudří, tělo už neslouží tak jako ve 20, nebo ve 30, takže už je to spíš jenom takový ten, takové povzdechnutí, jaké to bývalo, ale je potřeba jít dál.


Martin Hurych

Stýská se ti po policii, nebo po tvé fyzičce?


Jan Gibek

Musím říct, že fyzička byla na jiné úrovni, než to mám teď, stýská se, ale na druhou stranu, občas je potřeba si přiznat změnu a adaptovat se na ni, protože čas nikdo z nás neporazí.


Co má Honza za sebou?


Martin Hurych

Pojď nám tedy popsat, kdo jsi, co sis prošel, abychom pochopili, z jakého úhlu pohledu se budeme koukat na témata, která potom budeme spolu rozebírat.


Jan Gibek

Jak jsi zmínil, tak jsem dlouho pracoval u policie a vojenské policie. V podstatě hned po základní vojenské službě jsem nastoupil k těmto složkám, kde jsem byl až do roku 2009. Potom jsem díky znalosti zbraní a zacházení s nimi nastoupil do České zbrojovky jako ochránce, produkt manažer a posléze jako vedoucí Cyber Sales. To je nové oddělení, které se zabývá customizací zbraní pro zákazníky, které jsme rozjeli v České zbrojovce.

Zároveň od toho roku 2009 jsem se začal hodně zajímat o osobní rozvoj, zlepšování výsledků efektivity jak v práci, tak v soukromém životě. Začal jsem tedy číst seberozvojové knížky, koukat na podcasty, na videa, účastnit se nějakých kurzů a školení. Pomohlo mi to, takže jsem se o tyto myšlenky chtěl podělit i s dalšími lidmi, a proto jsem si udělal profesionální koučovací kurz u Vládi Tuky na Neuroleadershipu.


Martin Hurych

Napadají mě k tomu hned dvě otázky. Drtivá většina bývalých manažerů, dnes certifikovaných koučů, prošla nějakým slzavým, nebo krvavým údolím. Předpokládám, že jsi to měl podobně.


Jan Gibek

Ano, jedna z věcí, která mě hodně zformovala, byl v podstatě ten přechod mezi vojenskou policií a zbrojovkou, kdy jsem svým způsobem padnul, trošku jsem šlápnul do větší kaluže, ušpinil jsem se a musel jsem se sebrat a postavit se znovu na nohy. Bylo to i díky velkému egu a špatným managementem vlastního ega.


Martin Hurych

To je v pohodě, to jsme měli oba stejné. K těm pozitivním věcem, ty jsi říkal customizace zbraní. Kdybych to pochopil laicky jako první e-shop na zbraně, pochopil bych to správně?


Jan Gibek

Pochopil bys to téměř správně, protože standardně když vezmu Českou republiku, kde jsme začínali, tak se úplně na e-shopech ty zbraně neprodávají. My jsme vytvořili platformu, kde si člověk opravdu vybere zbraň a přizpůsobí si ji individuálním podmínkám. Inspirovali jsme se v podstatě designem konfigurátoru aut u Porsche. To se nám líbilo, takže jsme to použili. Člověk si může vybrat a upravit zbraň podle vlastních potřeb, podle nabídek, co tam je k dispozici a zároveň si tu zbraň rovnou předplatí, zarezervuje a ta se dostane do výroby. Ten náš konfigurátor tedy funguje jako e-shop na zbraně s tím, že neposíláme zbraň poštou, ale zákazník si ji musí vyzvednout osobně a musí doložit patřičné doklady, které jsou k tomu potřeba, abychom naplnili legislativu.


Jaký je vztah mezi change managementem a osobními návyky?


Martin Hurych

Proč o tom mluvím, my se dnes nebudeme bavit o zbraních, ale prosadit nový projekt jak na trhu, tak ve firmě chce odvahu, chce bojovat se zažitými návyky a zažitou firemní strategií. O tom bych se dnes chtěl bavit. My jsme tady ve čtvrté čtvrtině minulého roku měli dva podcasty, kde jsme probírali change management v tom nejširším slova smyslu. My jsme se tu před vysíláním bavili o změně firemní kultury, změně sales procesu, změně čehokoliv ve firmě. Bavili jsme se tu však o té úrovni firemní a jenom lehce jsme se dotkli toho, co to dělá s lidmi a jak s lidmi pracovat, aby těm změnám tolik nepodléhali, efektivně jimi prošli a vybudovali si nové návyky na ten nový stav. Proto jsi tady. Co je za tebe na těchto dvou věcech nejdůležitější? Jaký je podle tebe vztah mezi change managementem a budováním návyků?