top of page

080 | VÍT HRUŠKA | JAK SPRÁVNĚ NA PRÁVO V DIGITÁLNÍM SVĚTĚ


„Projděte si vaše smlouvy a procesy a znovu prozkoumejte, zda v nich není skrytý problém. Až budete velcí a úspěšní může už být pozdě. A bude vás to stát spoustu peněz.“

Zvonek. Neblahé tušení. Kukátko. Jsou tam. Kontroloři. Dva.


Rychle zpátky. Do kanceláře. Tiše.

Dávám rozkazy. Tiše.

Utíkejte. Zadním vchodem. Tiše.


Nebo nám za ten švarc-systém dají pořádný flastr!


Tohle není detektivka, ale vyprávění během jednoho byznys kafe o skutečné události. Abyste takhle neskončili, případně abyste neměli trable i v jiných oblastech práva – hlavně toho digitálního – ptal jsem se za vás Víta Hrušky z advokátní kanceláře Atreum.


🔸 Jak správně ošetřit pracovně-právní vztahy s OSVČ?

🔸 Jak ošetřit GDPR či NDA v souvislosti s OSVČ?

🔸 Jak správně vypořádat autorská práva /vlastnictví díla?

🔸 Jaká je nejčastější právní chyba v outsourcování marketingu?

🔸 Jak ošetřit rizika při správě sociálních sítí?
 


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je další Zážeh. Dnes probereme pro mě osobně ošemetnou záležitost. Jak potkávám své klienty, tak zjišťuji, že čím dál více našeho života se odehrává v digitálním světě a spousta podnikatelů nemá dostatečné povědomí o tom, jaká rizika na nás čekají v tomto digitálním nemateriálním světě z hlediska práva. Právě o tom bude dnešní Zážeh s Vítem Hruškou. Dobrý den.


Vít Hruška

Dobrý den, Martine.


Jak se Vít dostal k thai-boxu?


Martin Hurych

Vít je majitelem a advokátem advokátní společnosti Atreum. Musím říct, že se necítím úplně jistě, protože když jsem četl Vaši přípravu a dnes tu řeknu něco špatně, tak nevím, jestli dostanu nabančíno rovnou tady, nebo až u soudu, protože Vy jste bývalý thaiboxer. Jak k tomu došlo?


Vít Hruška

To je skvělý dotaz. Já jsem odmalička měl rád bojové sporty a vždy pro mě byla motivace umět se bránit a umět se prát, protože se mi to líbilo z filmů s Jackie Chanem a Jean-Claude van Dammem. Původně jsem asi 7 let dělal kung-fu a potom mi někdo poradil, že ideální na praní bude thaibox, takže jsem se pustil do thajského boxu.


Jak se dostal k právu a vlastní advokátní kanceláři?


Martin Hurych

Co tedy nedořešíte před soudem, dořešíte potom venku na ulici. Pojďte mi říct, jak jste se dostal k vlastní advokátní kanceláři.


Vít Hruška

Ta myšlenka vznikla už skoro na základní škole, protože jsem vždycky hodně mluvil a mluvil jsem rád, takže mi v rodině říkali, že budu jednou určitě advokát. Mně se ta myšlenka zalíbila a rozhodl jsem se, že se tím advokátem skutečně stanu. Potom jsme se ještě s kamarádem na střední škole hecovali, kdo jím tedy opravdu bude a nakonec jsme jimi oba. Na cestě, která mě k vlastní advokátní kanceláři vedla, však byly nějaké odbočky. Chvíli jsem přemýšlel o tom, že školu úplně skončím a nikdy nedokončím, že je to příliš formální prostředí na moji poměrně dost extrovertní a sportovní povahu. Chvíli jsem tedy učil sebeobranu a akutní první pomoc, ale potom mě větry osudu zavanuly zpátky k advokacii a jsem za to fakt moc rád.


Jak správně ošetřit pracovně-právní vztahy s OSVČ?


Martin Hurych

Když jsme domlouvali tento rozhovor a dělal jsem si nějakou rešerši, tak mě zaujalo na Vašich stránkách, že se specializujete na digitální právo a speciálně dvě oblasti, které podle mě drtivá většina mojí bubliny potřebuje, což je marketing a oblast IT. Jestli tedy dovolíte, tak tu zkusím nastřelit nějaké dva, tři typické případy a uvidíme, kam nás to zavede. Co hodně často slýchám, je taková chůze po ostří nože v oblasti zaměstnávání lidí v IT, protože co si budeme nalhávat, ta metoda je hodně brát ičaře víceméně do pracovního poměru. Slyšel jsem od jednoho z mých zákazníků, že už zažil situaci, kdy při kontrole vyháněl zaměstnance, nezaměstnance zadním východem pryč, aby to nějakým způsobem se ctí ustál. Jak tedy správně právně ošetřit tuto oblast zaměstnávání volnonožců do firmy?


Vít Hruška

V první řadě bych úplně vyloučil ze slovníku slovo zaměstnávání. To je totiž přesně jeden z těch klíčových dotazů, který tam potom inspekce práce má, když takovou kontrolu přijde provádět. V této oblasti je to moderní nejen z toho důvodu, že člověk ušetří, ale i z důvodu nějaké flexibility, kterou má jak ta společnost, tak i ten člověk, který pro tu společnost chce pracovat. On třeba nechce pracovat jenom pro jednu společnost, on má nějaké další zakázky. Chce mít možnost odmítnout dělat na tom projektu, když se mu to zkrátka nechce dělat.


Martin Hurych

Já to naprosto chápu, spíše nechápu, proč se tomu bráníme. Pojďme tedy v rámci možností to postavit tak, že využijeme výhod tohoto smluvního svazku. Jak to postavit správně, aby ani jedna strana neskončila v potenciálních trablech?


Vít Hruška

Velmi dobrým krokem je udělat si pěknou smlouvu. V té smlouvě nastavit, že ten člověk, který se mnou spolupracuje, pro mě nepracuje a může přijmout i jinou zakázku, může mít i další klienty, může odmítnout, když se mu nebude chtít na něčem dělat a nemá žádné volno. To jsou takové ty klasické parametry pracovněprávního vztahu, které já se v podstatě snažím co nejvíce vyloučit. To, co jsou znaky závislé práce, se já v té smlouvě snažím vyloučit. Znaky závislé práce jsou to, že zaměstnanec vykonává soustavně práci pro zaměstnavatele na jeho vybavení, v jeho prostorách, na jeho pokyny, nemůže si vybírat, kdy bude pracovat, zaměstnavatel mu určuje pracovní dobu a podobně. Všechny tyto parametry já se potom v té smlouvě snažím nějak vyloučit, nebo jim předejít. Pracuj si, kde chceš, pracuj si, kdy chceš, nezajímá mě, jak dlouho na tom budeš dělat, mě zajímá výsledek. Trackuji tvůj čas, protože ten potom fakturuji klientovi, ale není to tak, že musíš dělat osm hodin denně od 9 do 18 s hodinovou pauzou. Tím se dostávám do potíží. Zároveň je taky dobré si mimo tu smlouvu promluvit s těmi svými kolegy, kteří pro mě tu činnost vykonávají, a připravit je na to, že ta kontrola může přijít.

Na co si dát v takovém vztahu pozor jako OSVČ?


Martin Hurych

Měl bych si na něco dávat pozor z té druhé strany, když takto pro někoho na IČO vykonávám práci?

Vít Hruška

Je to v podstatě to stejné, co jsem řekl, akorát z druhé strany. Snažit se mít alespoň nějakého jednoho dalšího, nebo více klientů, kterým mohu jednou za měsíc fakturovat. Fakturovat je dobré ideálně částky, které odpovídají opravdu tomu, co jsem provedl a ne to, že měsíčně pošlu fakturu na 50 000 a tím mám jasně stanovenou mzdu a stejné hodiny. To už jsou taková vodítka, která se nemusí líbit.


Jak ošetřit využi