top of page

081 | MAREK ANDER & VERONIKA KYNČLOVÁ | JAK ZLEPŠOVAT KOMUNIKACI VE VÝROBNÍCH FIRMÁCHZe zavařovačky s rybičkou modrá krabička!


I tohle může být výsledek dětské hry tichá pošta. Ovšem hraný na teambuildingu dospělých. Jo, i takové perly můžou po předání informace a (ne)komunikaci mezi dospělými vzniknout. Říkáte si … Sranda, ne?


Jenže co když se vám přesně taková (ne)komunikace rozlezla po firmě? Zvláště mezi lidmi, kteří ani nemají pracovní email? Jak potom bojovat proti šuškandě a vysvětlit, že Franta fakt nechtěl tu modrou krabičku?


O tom, a nejenom o tom, jsem si povídal s Markem Anderem a Veronikou Kynčlovou ze společnosti Jobka Services. Proč? Protože jsou v tom pořád. A zdá se, že by mohli mít řešení. Co jsme tedy probírali?


🔸 Čím je specifická komunikace ve výrobních firmách?

🔸 Jaká úskalí přímá komunikace skrývá?

🔸 Jak řešit rezistenci zaměstnanců vůči implementaci změn?

🔸 Jak přes HR oddělení prorazit obchodně do firmy?

🔸 Jak jsme na tom v digitalizaci v rámci Evropy? 


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Tuto epizodu bych po delší době chtěl věnovat komunikaci v rámci firmy. Protože jsme se dlouho věnovali kancelářským profesím, tak se dnes naopak podíváme na firmy, kde máme hromadu lidí buď ve výrobě, nebo někde v terénu. Jsou to lidé, kteří nemají e-mail a nemají před sebou tak velikou placku, na kterou možná zrovna teď koukáte. Když o komunikaci, tak jsem si dnes pozval dva hosty, kteří na mě budou v přesile, Marka Andera, dobrý den.


Marek Ander

Dobrý den.


Martin Hurych

Marek je CEO JOBka services. Dále jsem si pozval jeho pravou ruku, co se týče obchodu, Veroniku Kynčlovou. Dobrý den.


Veronika Kynčlová

Krásný den.


Hraje Marek svým lidem na nervy?


Martin Hurych

Veronika je sales lead stejné společnosti. Než začneme, Marek na sebe, Veroniko, prásknul, že je muzikant, tak mě napadlo, jestli Vám někdy hraje na nervy.


Veronika Kynčlová

To je moc pěkná otázka takhle na začátek. Marek je skvělý muzikant a já tedy s muzikou úplně upřímně nemám vůbec nic společného, ale JOBka mi občas hraje na nervy. Ne vždy je to vyloženě Marek, proto jsem řekla JOBka kompletně, protože jsou tam další oddělení, u kterých můžeme říct, že na mé nervy hrají víc.


Martin Hurych

To je takový orchestr v hraní na nervy. Zpět k muzice, co hrajete, Marku?


Marek Ander

Já hraji funky, což je taková trochu challenge muzika na hraní a já mám rád challenge. Momentálně děláme revival od J.A.R., takže jsem druhý Roman Holý. Mám pseudonym, Roman z polí.


Jak se Marek s Veronikou dostali do JobkaServices?


Martin Hurych

Pojďme k tomu, proč jste tady. Pojďte krátce představit jednak Vaši cestu od začátku do JOBky a krátce JOBku a co Vás vůbec vedlo k založení této firmy.

Marek Ander

Mě k tomu vedla praxe, kdy jsem byl v bývalém zaměstnání jako IT manažer a dostal jsem za úkol ve firmě, kde bylo spoustu zaměstnanců na hale a v terénu, vymyslet něco na informování lidí. Prvotní nápad pana ředitele bylo ozvučit haly, protože věděl, že jsem muzikant. Toto řešení jsme vyzkoušeli, ale neosvědčilo se, takže jsem přišel s mobilní aplikací. Vzniklo to tedy vyloženě v praxi, v prostředí, do kterého dnes tu aplikaci dodáváme.


Martin Hurych

Znamená to, že pan ředitel byl vyznavačem obecní školy, kde se křičelo do mikrofonu a do školního rozhlasu, ale ideu s aplikací nepochopil?


Marek Ander

On ji pochopil, on ji podporoval, ale firma nechtěla investovat finance do vývoje aplikace, která bude vyloženě pro ni, což byla moje příležitost. Já jsem se jí chopil a vyvinul jsem to jako vlastní projekt, který jsem tam potom následně prodal.

Martin Hurych

Jak jste se dostala k JOBce Vy?


Veronika Kynčlová

Já jsem v podstatě startovala svoji kariéru ve veliké nadnárodní společnosti, která se zabývala externím recruitmentem. Potom jsem se přesměrovala do jedné menší české společnosti do oblasti interního HR a prakticky celou tu dobu mě zajímala firemní kultura, co ji ovlivňuje, jak ji lze tvořit a vylepšovat. Potom jsem jednoho krásného dne viděla na LinkedInu Markův inzerát, že hledají někoho na trochu jinou pozici, než na které jsem dnes. Začínala jsem v JOBce na pozici člověka, který pečuje o zákazníky, řeší s nimi implementaci a obecně proces zavádění aplikace do firmy. Postupně jsem se posunula na stávající pozici.


Čím je specifická komunikace ve výrobních firmách a jak to řešit?


Martin Hurych

Já jsem říkal, že to dnes bude o komunikaci a nepochybuji, že mi určitě řeknete i hromadu dalších věcí. Proč jsem si Vás pozval, moje bublina a hlavně ta výrobnější část má problém přenést jakoukoliv myšlenku z managementu až k tomu poslednímu člověku. Hodně se tu bavíme o tom, jakou roli hrají mistři, střední management a jak se informace pozmění, než doputuje k tomu příjemci. Vy s tím něco děláte. Co s tím přesně děláte? Jak tento cyklus, nebo tuto šňůru zkracujete?