top of page

105 | MATOUŠ MOJŽÍŠ & MATĚJ SCHUH | JAK MŮŽE CLOUD NATIVE AKCELEROVAT VAŠE PODNIKÁNÍKdo by chtěl jezdit ve Ferrari jenom na jedničku?

To by byla přece škoda, ne? Absolutní popření toho, proč Ferrari existuje.

Jenže jsou oblasti, kde na tu jedničku fakt mnohdy jezdíme. A ani o tom jako laici nevíme. Třeba cloud. Je všudypřítomný. Kdo dneska nemá cloudovou appku, jako by nebyl.

Jenže ne všechno je tak, jak se zdá. A ne všechno, co se tváří jako cloudová aplikace, a že jich všude okolo je, je skutečně pro cloud plně optimalizováno. To je přece škoda, ne? Absolutní popření toho, proč cloud existuje. Navíc nás to stojí zbytečné prachy. Na vývoji i na provozu.

Když jsem tohle slyšel poprvé, zarazilo mne to. Netušil jsem to. Upřímně, jsem jen nadšený laik. Všechno mám v cloudu. Jinak mám vhledy omezené. A tak jsem si na tohle téma vzal do Zážehu dva entuziasty, spoluzakladatele společnosti Think Easy, která se vývojem cloud native appek zabývá – Matouše Mojžíše a Matěje Schuha. Co jsme probírali?


🔸Co jsou cloud native aplikace?

🔸Čím se liší od standardních aplikací?

🔸Co vede lidi k aplikacím „on premise“?

🔸Jak lze kvantifikovat výhody cloud native přístupu?

🔸Jaké typy aplikací jsou pro cloud native vhodné?

Matouš s Matějem připravil i bonus „Co je cloud native vývoj“. Pokud vás téma zaujalo, stáhnout si jej můžete níže.
 

BONUS: CO JE CLOUD NATIVE VÝVOJ (Kód bonusu: CJCNV)

 

JAK MŮŽE CLOUD NATIVE AKCELEROVAT VAŠE PODNIKÁNÍ (PŘEPIS ROZHOVORU)


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnes to bude na téma, které tu není zas až tak úplně obvyklé, dnes budeme probírat cloud native aplikace. Pozval jsem si k tomu spoluzakladatele společnosti Think Easy, Matouše Mojžíše.


Matouš Mojžíš

Ahoj.


Martin Hurych

Dále jsem si pozval Matěje Schuha.


Matěj Schuh

Ahoj, děkuji za pozvání.


Kam utíkají od klávesnice nejraději?


Martin Hurych

Díky, že jste tady. Než se pustíme do cloud native aplikací, tak mě napadlo, kam utíkáte, když jste unavení od klávesnice, od myši a od obrazovek?


Matěj Schuh

Nejraději domů v ideálním případě a potom případně do kina. Rád navštěvuji nějaká alternativní kina, jako je Aero a Bio Oko. Rád také chodím do přírody si buď zaběhat, nebo vyvenčit svého psa.


Martin Hurych

Co tě baví za filmy?


Matěj Schuh

Vzhledem k těm kinům, která navštěvuji, mě baví spíše starší filmy, které jsem neměl šanci vidět v kině, když zrovna vyšly.


Martin Hurych

Co děláš ty, Matouši?


Matouš Mojžíš

Já utíkám většinou doslova. Hodně často chodím běhat, hodně mi to pomáhá s utříděním myšlenek, abych nemusel pořád myslet jenom na byznys.


Martin Hurych

Běháš se sluchátky, nebo jsi raději sám se sebou?

Matouš Mojžíš

Se sluchátky, bez sluchátek neběhám. Rád u běhání poslouchám elektronickou hudbu, většinou něco rychlého, aby mi to rychle odsýpalo.

Jak ThinkEasy došlo k cloud native aplikacím?


Martin Hurych

Chlapi, představte nám na začátek vaši firmu a cestu k ní, abychom věděli, z jakého úhlu pohledu budeme cloud native aplikace řešit.


Matěj Schuh

Think Easy jsme společně s Matoušem založili před více než 6 lety a zaměřili jsme se tam primárně na vývoj řešení na míru. Jedná se o nějaké webové aplikace, mobilní aplikace a jiné složitější systémy. Ta cesta, jak jsme se poznali s Matoušem, byla o tom, že jsme tvořili vlastní produkt, který byl dříve zaměřený na správu nějaké hospody. Potom se to rozšířilo na EET pokladnu a nakonec to přešlo ještě do EET pokladny pro maloobchody. To byl takový první produkt, který jsme společně vytvářeli. Marketingově nám to příliš nevyšlo, konkurence EET pokladen tady byla poměrně veliká, každopádně jsme viděli, že tam máme určitou synergii a že umíme společně nějakým způsobem pracovat. Rozhodli jsme se tedy, že začneme s vývojem na míru a že postupem času se třeba k nějakému vlastnímu produktu vrátíme. Co se týče věcí, které aktuálně děláme, tak jsme se postupně dostali k tomu, že trh potřebuje nějakým způsobem inovovat. Jsou tady určité tlaky na kvalitu řešení, budoucnost řešení a možnost jeho rozšiřitelnosti. Tímto způsobem jsme se dostali ke cloud native vývoji.


Martin Hurych

Matouši, máš k tomu něco?


Matouš Mojžíš

My jsme začínali tím, že jsme dělali hybridní aplikace. To dnes dělá každý druhý, takže jsme chtěli najít něco, co nám bude dávat smysl a co nás bude odlišovat od naší konkurence.


Proč se rozhodli podnikat?


Martin Hurych

Než se pustíme do cloud native aplikací, tak by mě zajímala jedna věc. Hodně často tu jsou starší hosté, spousta doporučení, spousta know-how. Mě na vás baví, že jste pořád relativně mladá firma a vy jste mladí kluci, firmu jste založili společně na vysoké škole, když vám bylo 21. Co vás k tomu vůbec vedlo? Já jsem totiž v tu dobu ležel v knížkách a mí kamarádi honili holky.


Matěj Schuh

Mě k tomu vedl už nějaký dřívější podnikatelský duch, který jsem v sobě měl. Byl jsem trošku inspirovaný svým bratrem, který to také dříve realizoval. IT zaměření jsem se začal věnovat někdy od 12 let a nikdy mě to asi nepustilo. Pořádně jsem se k tomu vrátil právě na výšce a už při té výšce jsem se začal ohlížet po tom, co bych mohl dále dělat. Shoda náhod byla, že jsme se potkali s Matoušem přes jednoho kamaráda, kterého jsem znal také z výšky. Díky tomu jsme se dostali do společné komunikace, založili jsme firmu a s prakticky nulovými zkušenostmi z dřívějška jsme se pustili do praxe.


Matouš Mojžíš

Já jsem v IT od 8 let, víceméně od základní školy, kde jsem chodil na nějaké kroužky programování, vždy mě lákaly počítače. To, že si založím firmu, mě chytlo kolem 19 let, kdy jsem se přesunul na výšku do Prahy a zjistil jsem, že lidí s touto mentalitou je více. Snažili jsme se tedy tvořit nějaké startupové projekty, kdy poslední z nich byla právě Chytrá hospoda, což byla automatizace hospod, potom i s EET pokladnou. S Matějem jsme se potkali přes kamaráda u nás v kanceláři, kde Matěj ukazoval tomu kamarádovi svůj semestrální projekt. Ten projekt mě velmi zaujal a říkal jsem si, že by se nám Matěj hodil do týmu. S Matějem jsme si tedy sedli, jemu dával smysl náš plán a od té doby spolu programujeme.


Martin Hurych

Měli bychom zmínit, že nejste jen vy dva. Kolik vás je ve firmě?


Matěj Schuh

Teď je nás dohromady 20, z toho máme 13 vývojářů.


Co drží programátorský tým pohromadě?


Martin Hurych

To mě zajímá. Vy jste v přípravě říkali, že jste hrdí na to, jak jste kompaktní banda. Situace na trhu s programátory už se trochu mění k lepšímu, nějací lidé už jsou, ale dříve tomu tak nebylo. Co je vaše přidaná hodnota, že kluci, co s vámi jsou a jsou tam dlouhodobě, jsou s vámi a nešli do těch velikých obecně známých firem?


Matěj Schuh

Myslím si, že to samozřejmě závisí konkrétně na tom daném člověku, který s námi spolupracuje. My se to snažíme nějakým způsobem podporovat tím, že s těmi lidmi řešíme, co budou dělat a kam se chtějí dále rozvíjet. Snažíme se nějakým způsobem rozvíjet z hlediska věcí, které děláme, neděláme úplně stejnou věc, většinou se to poměrně mění, takže jsme v dynamickém prostředí, které pro někoho může být zajímavé.

Ti lidé, co jsou teď s námi, jsou s námi kvůli tomu, že vše ve firmě diskutujeme. Jsme stále menší firma, máme k sobě poměrně nablízko a také se nebojíme jít dopředu novými technologiemi. I díky tomu si myslím, že s námi naši kolegové zůstávají, protože mají možnost používat nové technologie. Investujeme nějaký čas do toho, abychom tyto technologie používali a oni tam mají možnost se nějakým způsobem rozvíjet. Další věc je, že dáváme na názor těch kolegů. Necháme si od nich poradit, co by pro ně bylo zajímavé, co by chtěli vyzkoušet a co jim přijde na našem procesu špatné. Myslím si, že i to je do jisté míry motivuje, protože mají možnost o něčem rozhodnout, něco ovlivnit.


Matouš Mojžíš

Já bych k tomu dodal, že neděláme bodyshop, že děláme všechno in-house a většinou vyvíjíme buď nějaké části aplikací, nebo celé aplikace. Není to tak, že někomu dohodíme člověka, který by musel sedět v cizí kanceláři následujících 3 až 6 měsíců. To bych řekl, že je veliká výhoda. Potom bych ještě jednou zmínil to, že jsou naši zaměstnanci od nás vyslyšeni. Když něco řeknou, tak to nezahrajeme do autu, ale řešíme to. Navíc bych řekl, že oproti korporátům je naše firma více lidská.


Proč hledají vlastní specializaci a co jim má přinést?


Martin Hurych

Když Matěj na začátku povídal o vaší cestě, tak za těch 6 let jste zvládli hromadu věcí, hromadu kotrmelců. Mě tam zaujala jedna věc. Vy jste říkali, že jste si hledali specializaci. Spousta firem vaší velikosti a vašeho mládí setrvale a paličatě bere dovnitř firmy úplně všechno. Co vám má ta specializace, na kterou se potom vrhnete, přinést v rámci vašeho obchodování, nebo strategie?


Matěj Schuh

My už jsme si za těch 6 let stihli všimnout toho, že jsou různé poptávky, různí klienti a jejich různé potřeby. Nicméně vždy ten klient preferuje někoho, kdo mu dokáže s jeho problémem pomoci a kdo dokáže jeho problému porozumět. To znamená, že díky našim zkušenostem s různými typy aplikací a různými odvětvími dokážeme tomu našemu klientovi poradit, jak ten jeho systém či aplikaci realizovat. Na základě našich zkušeností mu i dokážeme pomoci jednoduše přeložit jeho požadavky do toho technického světa, aby ta aplikace dělala to, co on potřebuje, i když to možná původně nevěděl. Ta aplikace mu potom přinese nějakou novou přidanou hodnotu do jeho byznysu.


Co jsou cloud native aplikace?


Martin Hurych

Já se s kluky znám už delší dobu, Matěj byl u mě na byznys inkubátoru a s oběma se znám i z platformy Scaleupboard, takže mi snad prominou, že jsem si na ně připravil malou podpásovku. Pojďte cloud native vysvětlit mému čtrnáctiletému synovi, puberťákovi, který udrží pozornost kratší dobu než rybička Dory. Pojďte to vysvětlit jemu s jeho znalostmi a s jeho pozorností.


Matěj Schuh

Předpokládám, že tvůj syn má rád počítačové hry. Setkáváme se s tím, že některé aplikace bojují s tím, že prostředí, ve kterém běží, nestíhá ty aplikace obsluhovat a není připravené na jejich zátěž. Kdybych to měl vysvětlil tvému čtrnáctiletému synovi, tak bych mu řekl, že je možné, že si koupí nějakou hezkou hru, ale bohužel jeho počítač už to třeba nestihne zprocesovat a jeho hra se mu bude sekat. Naši klienti, kteří měli nějakou aplikaci, počítali s tím, že bude stačit starý počítač a začali ji provozovat s velkým množstvím dat a s mnoha uživateli. Najednou ale zjistili, že ten malý počítač jim nestačí a museli si koupit větší počítač. Samozřejmě dnes je možné si počítač koupit poměrně jednoduše, ale v případě serverů to tak jednoduché není. Potřebuješ někoho, kdo ten server umí sestavit, kdo ho umí nakonfigurovat, kdo ho umí spravovat. Je to práce na delší lokte a není to tak jednoduché jako nákup počítače.

Přidaná hodnota cloud native je například to, že aplikace, které jsou stavěné jako cloud native, mohou běžet na cloudu, mohou využít maximálně jeho potenciál a umějí velice jednoduše škálovat. Změna toho počítače za silnější počítač je otázka buď pár kliků, nebo automatizovaného nastavení, protože to vytížení se může v průběhu času měnit nahoru či dolů.


Martin Hurych

Chápu tedy správně, že to je jeden z důvodů, proč se třeba hry začaly streamovat?

Matěj Schuh

Je to jeden z případů užití toho streamování. Mít doma silný počítač pro někoho, kdo ten počítač zapne jednou za týden, nebo jednou za měsíc, protože si chce udělat hezké odpoledne, nedává moc smysl. V dnešní době je potřeba počítač obměňovat poměrně často, nebo ho mít prakticky předimenzovaný.


Čím se liší od standardních aplikací?


Martin Hurych

Tuším, že máte v ruce něco, čemu já úplně nerozumím a potřeboval bych to vysvětlit hlouběji, protože mí klienti jsou IT firmy a oni dělají veliké portály, mluví o cloudech, všechno běží venku. V čem je tedy ten další krok od klasické webové aplikace, nějakého portálu, B2B konfigurátoru, nebo obrovského e-shopu na zahraniční zájezdy?


Matěj Schuh

Důležité je rozlišit to, že aplikace, která běží v cloudu, neznamená, že je nutně cloud native. To je asi ten největší rozdíl, protože jedna věc je vzít obrovskou aplikaci, nějaký veliký monolit a celou ji nasadit do cloudu. To znamená, že musíme celou dobu využívat nějakého silného stroje, protože ta aplikace je nějakým způsobem robustní a není možné ji rozdělit na menší části. Pokud ale máme aplikaci, která je vyvíjená jako cloud native, tak je možné ji rozdělit na menší části. Díky tomu podle vytížení těch jednotlivých částí je možné i škálovat ty počítače, nebo servery, na kterých to běží, díky čemuž dokážete ušetřit v rámci provozu té aplikace jako takové. Škálujete totiž na větší instance, nebo na větší servery pouze to, co je potřeba a ostatní části, které jsou nevyužité, mohou běžet stále na nějakých slabších částech. To je jedna z výhod, co se týče třeba kapacitního rozdělení.

Další z těch výhod může být třeba možnost využít nějaké existující cloudové služby, které na tom cloudu jsou, a některé ty části postavit jako serverless. To znamená, že nemusíte nutně mít pronajmuté nějaké části toho cloudu, ale máte pronajmutou službu, která je určená pro správu toho, co v ní děláte. Platíte tam čistě jen za využití té služby a ne za to, že máte 24/7 někde zapnutý nějaký server. Ve chvíli, kdy je to potřeba, se to zapne, vykoná to to, co je potřeba a zase se to vypne.


Martin Hurych

Na co jsme zapomněli?

Matouš Mojžíš

Určitě na bezpečnost. Cloudy samy o sobě jsou zabezpečené minimálně na té hardwarové vrstvě, takže to vůbec nemusíme řešit. Dále má většina těch cloudů několik nástrojů, které nám zkontrolují tu naši serverovou část a upozorní na některé možné chyby v zabezpečení. Navíc není třeba tam mít někoho, kdo se o to stará. Lidé, co se o ty servery starají, jsou v IT jedni z nejvíce vyhledávaných a také z nejvíce placených, takže tím odpadne dost veliká částka. Většinou stačí tu cloud native aplikaci nějak nakonfigurovat, mít tam nějaký monitoring a sledovat to, ale pokud je to správně nastavené a pokud máte spolehlivý cloud, tak je to většinou bez výpadku. My jsme se snad ještě nesetkali s nějakým výpadkem infrastruktury cloud native aplikací od začátku, co je děláme.


Co vede lidi k aplikacím „on premise“?


Martin Hurych

Ty říkáš, že výhoda cloudu je bezpečnost. Já u spousty lidí pořád slyším, že potřebují něco on-premise, protože chtějí mít pocit, že to mají někde v trezoru v servrovně za třemi zámky. Co podle vás ty lidi k tomuto smýšlení pořád ještě vede?


Matouš Mojžíš

Já si myslím, že to je hlavně pro pocit těch lidí. Pokud totiž chtějí mít k něčemu přístup jenom oni, aby se tam nedostal nikdo z těch cloudových služeb, nebo zaměstnanců, tak ty cloudy nabízejí službu, že se všechna data zašifrují a ten klíč mají jen ti lidé. Mohou ho potom mít třeba na flashce někde v trezoru u sebe. Myslím si, že tady jde opravdu jen o pocit toho, že to mám u sebe a že to není někde v cloudu, kde to mají rozdělené třeba po 4 státech.


Martin Hurych

Já jim vždy říkám, jak tedy platí na internetu a že nemají problém se sdílením ven na cloud se soukromými daty, ale v rámci firmy problém najednou mají.


Matouš Mojžíš

Záleží, jestli jsou ta data citlivá. Třeba ve zdravotnictví je hodně citlivých dat, tam se nedivím, že ty nemocnice to schraňují u sebe. Na cloudu ale zase mají specializované úložiště přímo pro zdravotnictví, nebo pro nějaké záznamy pacientů, které za prvé skrývají identitu a za druhé si to mohou šifrovat sami. Já si myslím, že to je spíše jen o tom přístupu a pokud jim to funguje, tak bych je asi nenutil migrovat tyto záznamy do cloudu. Pokud ale přemýšlí o nějaké aplikaci, nebo o nějaké změně, tak už by to stoprocentně měli mít v cloudu.


Martin Hurych

Paradoxně jsem se potkal i s úplně opačným názorem na druhé straně spektra. Ty jednotlivé služby v cloudu se mění tak rychle, že já to nedokáži dosledovat a vlastně nevím, co se mi v té mé aplikaci mění. Co na to říct?

Matěj Schuh

Záleží, které ty služby konkrétně používáte. My máme samozřejmě už nějaké zkušenosti s tím, které služby jsou konkrétně vhodné pro různé případy použití. Proto víme tu množinu těch služeb, které jsou vhodné využít pro takové klienty podle toho, co oni potřebují nejčastěji, podle toho, jaké tam očekáváme využití těch služeb, jejich zátěž a podobně.

Jak kvantifikovat výhody cloud native přístupu?


Martin Hurych

Jak se dá kvantifikovat přínos cloud native přístupu?


Matěj Schuh

Myslím si, že se to dá kvantifikovat tím, že v rámci vývoje ta aplikace může být připravená k nasazení daleko dříve, než by byla nějaká monolitická aplikace on-premise. Ty služby, které na Amazonu používáme, se dají pronajmout v rámci free tier, což znamená provoz zdarma. To znamená, že nějaký třeba prototyp, který bychom chtěli co nejdříve nasadit, může být provozován zdarma a vydán daleko rychleji. Daleko rychlejší ověření nějakého vlastního business casu může být jeden z těch důvodů.

Druhé může být i ušetření z hlediska nákladů na vývoj, protože využijeme existujících služeb třetích stran, ať už z hlediska nějakých funkcionalit, nebo případně z hlediska infrastruktury. To znamená, že ty ušetřené náklady se potom mohou třeba použít na zkvalitnění nějakých dalších částí či vyvinutí nějakých dalších funkcí, které by v té aplikaci byly.


Matouš Mojžíš

Já myslím, že to je asi to nejdůležitější, vždy jde o čas a o peníze. Možná bych přidal ještě tu bezpečnost, protože v poslední době Evropská unie vytváří nové směrnice. Pořád se řeší zabezpečení dat a velikost pokut a ty cloudy na to mají většinou nějaké frameworky k tomu, aby k žádnému úniku dat nedošlo a aby to případně už předem mitigovalo nějaké možné úniky. Těch zákonů je více, řeší se to, řešilo se už GDPR, pořád se na to tlačí více a více, ale ten nový zákon je hodně zaměřený na firmy a na ukládání těch dat, ať už jde o jakákoliv data. Už nejde jen o data spotřebitelů, což jsou většinou nějací klienti na webu, ale jde o celkové nakládání s daty, aby to měli celkově zabezpečené a nemohlo k těm únikům dojít. K těm únikům totiž dochází více a více a Evropská unie se s tím takto snaží bojovat.


Jak je to s bezpečností dat u cloud native?


Martin Hurych

Mám to tedy chápat tak, že po účinnosti tohoto zákona, když budu v cloudu, se vymaňuji ze značné části těch povinností?


Matouš Mojžíš

To není pravda. Ty cloud native aplikace mají spíše nástroje, které dokáží s těmi úniky bojovat, které dokáží zjistit možnost, kde se ten únik může stát a připravit na to. Není to tak, že jsem v cloudu a jsem v pohodě. Musí se s tím pracovat, ale je to daleko jednodušší, než to řešit on-premise, tam je to daleko složitější to nastavit tak, aby k těm únikům nedocházelo.


Kolik lze díky cloud native ušetřit?


Martin Hurych

Vím, jak je nebezpečná tato otázka a jak hrozné jsou průměry, ale dá se to kvantifikovat do čísel? Máte třeba zkušenost z nějakého konkrétního projektu, co to ušetřilo jak časově, tak peněžně?


Matěj Schuh

Z hlediska toho vývoje odhadujeme zjednodušení toho vývoje o nějakých 30 %, okolo 30 % z hlediska time to delivery i ceny a tak dále. Co se týče provozu, tak ten provoz je tam pravděpodobně levnější v tom, že není potřeba někdo specifický, kdo by se staral o tu infrastrukturu. Pokud je ta aplikace udělaná správně tím cloud native přístupem, tak se dá i ušetřit na provozu těch jednotlivých služeb, protože většina z nich nabízí právě ten free tier. Ten umožňuje do určitého objemu, do určitého času provozu to provozovat zdarma, což znamená, že některé ty části mohou být naprosto zdarma. Co se týče potom dalších možností, tak i na tom cloudu je možné si jednotlivé servery, nebo případně služby rezervovat, což znamená, že dokážete ušetřit až 85 % nákladů za provoz daného serveru.


Jaké typy aplikací jsou pro cloud native vhodné?


Martin Hurych

Pojďte říct nám, co nejsme úplně v obraze, abychom si dokázali představit, jaká aplikace je třeba vhodná pro tento přístup. Pojďte se pochlubit nějakým majstrštykem, co máte v portfoliu.


Matěj Schuh

Nejvhodnější typ aplikací je obvykle něco, přes co jde veliké množství dat, co veliké množství dat zpracovává, ukládá a nějakým způsobem zobrazuje a co používá hodně uživatelů najednou. To je to, co dokáže velice dobře profitovat z hlediska cloud native přístupu. Poslední veliká aplikace, kterou jsme teď v rámci cloud native vývoje vytvořili, byla aplikace Engerio, která dokáže navzájem propojit různé publishery. Teď aktuálně se jedná hlavně o slovenské weby, Topky.sk, Zoznam.sk a další veliká média na Slovensku. Engerio je propojuje pomocí chytrého widgetu, který se dá vložit na stránky těchto publisherů a zobrazuje obsah z jejich podstránek, nebo případně z nějakých jiných partnerů. Zobrazuje je v takovém boxíku pomocí zobrazení nějakého obrázku a nadpisu článku a vedle toho dokáže zobrazit i reklamy, což je potom další revenue stream pro toho klienta.

Díky tomu, že je to nasazeno na poměrně velikých předních webech na Slovensku, tam teď protýká přes několik desítek tisíc požadavků za minutu, během hodiny to jsou miliony. Kvůli tomu ta aplikace vyžadovala tento přístup, protože čtenáři se ráno vzbudí, přečtou si novinky na těchto webech, přes den to využití klesne, večer se to zase musí trochu zvýšit a v noci ten výkon zase klesá. Ten provoz se liší opravdu markantně a pokud by to celou dobu jelo na nejvyšší výkon, tak by klient platil třeba 6x, 8x více peněz za provoz té infrastruktury, než platí aktuálně.

Co je ještě také důležité, že vždy, když přijde nějaký nový publisher do tohoto ekosystému, tak ta aplikace si načte většinu z jeho článků, které chce zpracovávat a případně publikovat v jeho widgetech. V tu chvíli najednou opět narůstá infrastruktura, která je potřeba pro to, aby to zpracovala. Nejedná se tedy jen o zápis článků v této chvíli, ale zároveň i o zápis toho, že si uživatel ten widget prohlédl, že se proklikl do nějakého dalšího článku, aby se mu už znovu nezobrazoval. Všechna tato data zpracováváme a zobrazujeme potom těm publisherům jako nějaké výsledky impresí jejich widgetů.


Martin Hurych

Jestli tě dobře poslouchám, tak datově náročné operace, které jsou nárazové, je to ideální, kde je cloud native přístup vhodný. Je to tak?


Matouš Mojžíš

Je tomu tak. Já bych zmínil ještě nějakou stoupající tendenci, že na začátku mám aplikaci, ideálně nějaký startup, který začíná, takže na začátku nepotřebuje moc výkonů, ale počítá s tím, že bude růst o tisícovky procent ročně a musí být na to připravený. Jde tam také o content delivery, kterou ten Amazon řeší místo nás, řeší to přes Amazon CloudFront službu, která daleko rychleji přináší data k těm klientům. Má několik míst i v České republice, přes které ta data distribuuje, takže je o dost rychlejší, než kdybychom si to dělali sami a také je potřeba, aby to běželo 24/7 bez výpadku. Takováto služba nemůže najednou vypadnout, protože je tam spousta velikých publisherů a ti si nemohou dovolit, že jim něco na tom webu nefunguje.


Shrnutí


Martin Hurych

Kdybych vás na konec tohoto vyprávění měl poprosit o jednu věc, dokážeme to doporučení shrnout jako bonus této epizody do nějakých pár bodů?


Matěj Schuh

Určitě. Myslím si, že cloud native aplikace jsou aplikace, které jsou připravené na budoucnost díky tomu, že jsou škálovatelné, že zajišťují provoz bez výpadku a že jsou připravené na větší zátěž. Pokud však není větší zátěž, tak může být zase škálováno níže. Dokáží navíc ušetřit čas a peníze při nějakém prvním vývoji.

Martin Hurych

Perfektní, tohle rozpracujeme a pověsíme to jako materiální bonus. Děkuji moc za náhled do pro mě úplně nové škatulky, přeji, ať se vám daří a děkuji, že jste tady byli.


Matěj Schuh

Děkujeme.


Matouš Mojžíš

Díky moc za pozvání.

Martin Hurych

Vidíte, že i cloud native aplikace existují, já si rozšířil repertoár. Pokud vás to zaujalo, tak jenom prima, pokud o cloud native aplikacích uvažujete, ještě lépe. Za sebe určitě držím palce a přeji úspěch, díky.


(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)Comments


bottom of page