top of page

NENÍ TO MED, BÝT TEĎ MAJITEL NEBO ŘEDITELBýt majitel, jednatel, generální ředitel nebo jakýkoliv jiný exekutivec není v této době obzvláště jednoduchá pozice. Čím výše jste v „potravní hierarchii“, tím více tam fouká i za jasného ekonomického počasí. A to nám teď setsakra schází. Teď, teď je to fičák. Minimálně orkán Kirill, řekl bych.


Všichni z týmu na vás spoléhají, všichni čekají na vaše pokyny. Na chyby není moc prostor. Přitom se ale nemáte moc komu svěřit a situaci probrat. Doma mají úplně jiné starosti, takže domů další už nosit nechcete. Přátelé a kamarádi se teď – logicky – soustřeďují hlavně na sebe a svoje podniky a nejsou tak pro vás k dispozici tak často, jak byste si možná přáli. Zapeklitá doba.


Něco o tom vím. Krizi v letech 2008 – 2009 jsem prožíval na podobné pozici, v nichž jste dnes mnozí z vás. Tehdy jsem měl na starosti střední a východní Evropu a pod sebou ne nevýznamný tým kolegů a spolupracovníků. Živě se dokážu vžít do vaší situace.


Rozhodl jsem se tedy pomoci, pokud bude z vaší strany zájem .


V minulém příspěvku Jak se připravit na krizi, která snad nepřijde? jsem psal o dvou fázích, nutných ke klidnějšímu spaní, jakkoliv se klidné spaní teď mnohým z vás zdá skoro nemožné.


První fázi, totiž zajištění všeho nezbytného pro chod firmy, pokud to vláda a okolnosti dovolí, máte většinou úspěšně za sebou. Teď už jen lehce korigujete kurs dle aktuální situace na trhu a nařízení ministerstev, případně jiných autorit.


Možná pokračujete ve fázi druhé, v níž si připravujete různé krizové scénáře, též popsané v minulém článku. Možná hledáte, jak by vám vládní pobídky mohli pomoci tento krizový scénář zmírnit. Držím palce, zvládáte to skvěle. A nenechejte se rozhodit.


Některými z vás jsem byl po minulém příspěvku osočen málem z tmářství, minimálně pak z nedostatku optimismu. Věřte, že bych si ze srdce přál, abyste své krizové scénáře nemuseli použít. Na druhou stranu je povinností majitele, jednatele, ředitele či jakéhokoliv exekutivce mít jasno, co se bude dít i v časech nemilých. A jasně to komunikovat vašim lidem.


Ne přímo krizový plán, to dá rozum. Jistě v něm může být celá řada nepopulárních kroků, k nimž se možná budete muset uchýlit, abyste svůj podnik či oddělení zachránili před problémy.


Musíte ale jasně komunikovat, že máte plán. Dát jasně vědět lidem, že víte, co děláte. Uklidnit je. Dát jim víru a naději, že to společně zvládnete.

Celý život jako analyticky smýšlející člověk věřím, že mluviti je stříbro, mlčeti zlato. Proto dávám přednost jasným krokům před nadměrným optimismem, neopřeným o žádná jasná data.


Jasné kroky, jasně plánované jeden za druhý. Co, bude když? A co bude pak? Jaký je spouštějící moment a jak má přesně vypadat výsledek? Prostě plán. Plán, který vám samotným dá sebevědomé a víru, kterou budete následně přenášet i na druhé. To je přesně to, co doba vyžaduje. To je přesně to, co teď dělají opěvovaní státníci světa. A přesně to vám doporučuji.


A protože, jak už jsem psal výše, není mnohdy s kým takový plán konzultovat, rozhodl jsem se již v tomto příspěvku nabídnout svoji pomoc, spočívající v:

  • Mentoringu majitele nebo ředitele společnosti s ohledem na stávající situaci – aktuální priority, cíle krizového managementu, ujasnění si navržených postupů

  • Následné najití základních východisek ze stávajícího stavu a nasměrování firmy do budoucnosti

  • Každodenním přístupu k mně osobně – můžeme tak situaci potřeby řešit dle skutečných potřeb a aktuální situace


Rezervujte si krátký videohovor, kde si vzájemně povíme, s čím potřebujete nejvíce pomoci a já vám narovinu řeknu, jestli to zvládnu.


Možná už ale máte hotovo a v podniku odkomunikováno. Gratuluji, zvládáte to skvěle. Jdete přesně podle plánu.


Budeme moci spolu už příště zamířit vpřed!


Těším se. A držím pěsti.

Comentários


bottom of page