top of page

015 | STARTUPBOX | JAK POSTAVIT ÚSPĚŠNÝ STARTUPDobře naslouchejte – kromě zákazníků – i lidem ve vlastním týmu. Problémy řešte co nejrychleji, co nejotevřeněji. A nastavte si správnou firemní kulturu.

Dalibor Pulkert je zakladatelem a CEO startupu Outboxers. Pro velké korporace v něm na klíč ověřuje inovativní myšlenky a umožňuje jim činit vždy ta nejlepší rozhodnutí. Pomáhá "odbourat" nápady, které nedávají smysl, a šetří klientům čas, zdroje a soustředění na smysluplné projekty. Zároveň je autorem kompletní inovační metodiky IdeaBox. Zároveň je jedním ze čtyřech zakladatelů projektu Startup Box.

Petr Mandík je další zakladatel StartupBoxu. Kromě toho je to inovační a startupový expert a Google certifikovaný trenér pro design thinking a entrepreneurship. Léta pomáhá dalším startupům vytvářet inovativní služby a dostávat je na trh.

StartupBox je digitální průvodce českým startupovým ekosystémem. Pokud nemáte v dosahu žádné inovační centrum, neznáte žádného mentora, nebo se stydíte ukázat světu něco, co je ještě v plenkách … přesně tady je počátek vaše úspěchu.


V epizodě probíráme ...

  1. Pro koho je Startup Box a co nabízí?

  2. Kde startupy dělají nejčastější chyby?

  3. Proč by každý startup měl mít mentora?

  4. Jaký je vztah státu k podpoře podnikání?

  5. Jakými fuckupy si sami prošli?


Důležité odkazy:

https://www.linkedin.com/in/daliborpulkert/

https://www.linkedin.com/in/petrmandik/

https://www.startupbox.cz/

https://www.martinhurych.com/zazeh


 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den, já jsem Martin Hurych a tohle, tohle je Zážeh. Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohnuli z místa. Pokud posloucháte tento podcast, za což mimochodem děkuji, tak jste k té vaší akceleraci udělali první, nejdůležitější krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i dalších firemních oblastí. Dnes budeme akcelerovat Petr Mandíkem a Daliborem Pulkertem. Ahoj kluci.


Dalibor Pulkert

Ahoj Martine.


Petr Mandík

Ahoj.


Začátky se startupy


Martin Hurych

Než se dostaneme k tomu, proč tady dneska jste, tak já bych trochu zapátral v tom, jak vy dva jste se dali dohromady. Petr má Happyend a Dalibor má Outboxers. Vy se oba zabýváte startupy, každý ale z úplně jiné oblasti, tak jestli nejdřív můžete představit krátce sami sebe a to, co jste dělali před StartupBoxem?


Petr Mandík

Před StartupBoxem a zároveň se StartupBoxem. Protože StartupBox není úplně na full-time. Ale long story short, v roce 2005 jsem byl v Seznamu jako marketingový specialista neboli obchodník s reklamou a v roce 2006 jsem zakládal svoji vlastní agenturu. Dřív to byla agentura onlinová, VPC, přes veškerý full service. Televizní spoty jsme dělali, od vizitek až tam, a pak jsme se zase trošku transformovali zpátky do toho digitálu. Až k performance agentuře, což skončilo a ta agentura se přetransformovala v Happyend. Ten si vzal za úkol pomáhat startupům z ulice. To je to, co nás s Daliborem trošku odlišuje. My jsme pomáhali lidem, kteří mají nápady, mluvíme o nich dost často s kolegou s Pavlem jako o nápadnících. Takže jsme pomáhali těmhle lidem a zejména s validací jejich nápadů, go to market strategiemi, přípravou na investice atd. Takže jsme založili agenturu, která pomáhala startupům v téhle early stage. Happyend v tuhle chvíli funguje tak, že jsme konzultanti a mentoři buď právě pro startupy nebo dnes už i víc pro firmy, které mají nějaký inovativní produkt, nebo službu a potřebují jí dostat na trh, potřebují jí ověřit, potřebují postavit marketing, takže si nás najímají na tyhle aktivity.


Martin Hurych

Ty Dalibore?


Dalibor Pulkert

Já mám firmu Outboxers, jak jsi zmiňoval, což je taková parafráze na thinking out of the box, přemýšlení mimo krabici, a my na rozdíl od kluků z Happyendu se zaměřujeme na velké firmy a pomoc s ověřováním jejich idejí na trhu. Dost často se to snažíme parafrázovat jako inovační lab, kde jsme jako podnikavci na klíč, to znamená: Můj milý zákazníku, (ětšinou z velké společnosti) máte ideu a nemáte na to teď prostor, abyste to dělali, od toho jsme tady my. Pojďme se o tom pobavit, sladit si strategii a my vyběhneme do trhu, zjistíme, jestli je na to prostor, a když jo, tak to postavíme.


Martin Hurych

Oukej. To znamená takovéto, když v korporátu není nálada, prostředí, nebo je obava, že něco failne, tak nastupujete vy a postavíte vlastně inovační věc, nějakou odnož na klíč. Je to tak?


Dalibor Pulkert

Je to tak, většinou je to produkt nebo služba s nějakým digitálním přesahem, protože to je naše expertiza, to je to, v čem jsme silní, hodně to stavíme na datech, hodně to stavíme na zpětné vazbě z trhu. Tzn. pokud z hloubkových rozhovorů s Focus Groups z různých typů výzkumu a dat vychází, že tam prostor je, začneme to stavět. A ve chvíli, kdy vystavíme nějaké první prototypy a jak se říká, MVP, minimální verzi produktu, a vracíme se s tím, že naplňujeme původně zamýšlený business case alespoň na nějaká procenta, dáme do toho víc peněz, tak se vracíme s odpovědí: Ano, měli bysme do toho investovat, nebo: Ne, uspíme to, trh není ready, anebo: Ne, hele tohle je jako fakt mimo, nechme to být, zahoďme to, pojďme dělat něco jiného. Takže jsme takoví skauti, průzkumníci. V korporátu víte, že máte kvalitní lidi, kteří se soustředí na core byznys, na to, co je důležité, ale zároveň chcete vědět, co se děje kolem na tom trhu. Tak vyšlete tyhle průzkumníky, my jsme jedni z nich. Co kdybychom šli tímhle segmentem, s touhle cílovou skupinou, co pro ně vymyslíme? My tam naběheme, vrátíme se s nějakou odpovědí: Hele, trh je asi tady, takhle škáluje, takhle roste, v zahraničí jsou na tom takhle. Pojďme to dělat, anebo teď ještě ne, pojďme vyběhnout támhle, my jsme jako takový pomocník.


Martin Hurych

Napadá mě: Vy jste, nebo pořád jste s těmi svými byznysy na opačných koncích toho startupového trhu, dá se to tak říct? Jak se potkáte? Jak se stane to, že máte společnou ideu, protože vy jste co-foundeři neziskovky, která se nazývá StartupBox, dva ze čtyř, jestli jsem dobře našel ve vašich podkladech?


Dalibor Pulkert

Je to tak.


Podpora startupů


Martin Hurych

Jak se stane, že se potkáte někde uprostřed a najdete na těch startupech společný zájem?


Petr Mandík

Ten společný zájem definuje ten evidentní problém toho, že ty lidi, kteří chtějí ty inovace dělat, ty startupy jako takové, tak to prostě nezvládají a na tom trhu dneska není moc, kdo by jim mohl pomoct. Takže ten problém je signifikantní. My jsme jich vídali v Happyendu řekněme stovky, ale i tak chodili za Daliborem. Taky mu stejně psali ti lidé, že mají nějaký nápad a potřebovali by s ním pomoct. Takže my ten problém jasně vidíme, a máme společný why, my všichni věříme tomu, nebo ať nemluvím za Dalibora, ale věřím tomu, že když budeme mít víc lidí, kteří jsou schopni exekuovat ty inovace, tak té naší společnosti to prospěje, a prospěje to i v Český republice, která se podle mě nutně potřebuje posunout, takže nad tímhle „why“ jsme se spojili, potkali jsme se, když jsme řešili stejný problém trošku jiným způsobem. Tam jsme se setkali ještě tenkrát s kolegou Michalem Kardašem, takže už jsou to 2 roky.


Dalibor Pulkert

Je to tak, já bych to za sebe shrnul, souhlasím s tím, co říká Petr. Podpora podnikavosti je to, co nás spojuje. Nejenom podnikání, ale podnika