top of page

015 | STARTUPBOX | JAK POSTAVIT ÚSPĚŠNÝ STARTUPDobře naslouchejte – kromě zákazníků – i lidem ve vlastním týmu. Problémy řešte co nejrychleji, co nejotevřeněji. A nastavte si správnou firemní kulturu.

Dalibor Pulkert je zakladatelem a CEO startupu Outboxers. Pro velké korporace v něm na klíč ověřuje inovativní myšlenky a umožňuje jim činit vždy ta nejlepší rozhodnutí. Pomáhá "odbourat" nápady, které nedávají smysl, a šetří klientům čas, zdroje a soustředění na smysluplné projekty. Zároveň je autorem kompletní inovační metodiky IdeaBox. Zároveň je jedním ze čtyřech zakladatelů projektu Startup Box.

Petr Mandík je další zakladatel StartupBoxu. Kromě toho je to inovační a startupový expert a Google certifikovaný trenér pro design thinking a entrepreneurship. Léta pomáhá dalším startupům vytvářet inovativní služby a dostávat je na trh.

StartupBox je digitální průvodce českým startupovým ekosystémem. Pokud nemáte v dosahu žádné inovační centrum, neznáte žádného mentora, nebo se stydíte ukázat světu něco, co je ještě v plenkách … přesně tady je počátek vaše úspěchu.


V epizodě probíráme ...

  1. Pro koho je Startup Box a co nabízí?

  2. Kde startupy dělají nejčastější chyby?

  3. Proč by každý startup měl mít mentora?

  4. Jaký je vztah státu k podpoře podnikání?

  5. Jakými fuckupy si sami prošli?


Důležité odkazy:


 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den, já jsem Martin Hurych a tohle, tohle je Zážeh. Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohnuli z místa. Pokud posloucháte tento podcast, za což mimochodem děkuji, tak jste k té vaší akceleraci udělali první, nejdůležitější krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i dalších firemních oblastí. Dnes budeme akcelerovat Petr Mandíkem a Daliborem Pulkertem. Ahoj kluci.


Dalibor Pulkert

Ahoj Martine.


Petr Mandík

Ahoj.


Začátky se startupy


Martin Hurych

Než se dostaneme k tomu, proč tady dneska jste, tak já bych trochu zapátral v tom, jak vy dva jste se dali dohromady. Petr má Happyend a Dalibor má Outboxers. Vy se oba zabýváte startupy, každý ale z úplně jiné oblasti, tak jestli nejdřív můžete představit krátce sami sebe a to, co jste dělali před StartupBoxem?


Petr Mandík

Před StartupBoxem a zároveň se StartupBoxem. Protože StartupBox není úplně na full-time. Ale long story short, v roce 2005 jsem byl v Seznamu jako marketingový specialista neboli obchodník s reklamou a v roce 2006 jsem zakládal svoji vlastní agenturu. Dřív to byla agentura onlinová, VPC, přes veškerý full service. Televizní spoty jsme dělali, od vizitek až tam, a pak jsme se zase trošku transformovali zpátky do toho digitálu. Až k performance agentuře, což skončilo a ta agentura se přetransformovala v Happyend. Ten si vzal za úkol pomáhat startupům z ulice. To je to, co nás s Daliborem trošku odlišuje. My jsme pomáhali lidem, kteří mají nápady, mluvíme o nich dost často s kolegou s Pavlem jako o nápadnících. Takže jsme pomáhali těmhle lidem a zejména s validací jejich nápadů, go to market strategiemi, přípravou na investice atd. Takže jsme založili agenturu, která pomáhala startupům v téhle early stage. Happyend v tuhle chvíli funguje tak, že jsme konzultanti a mentoři buď právě pro startupy nebo dnes už i víc pro firmy, které mají nějaký inovativní produkt, nebo službu a potřebují jí dostat na trh, potřebují jí ověřit, potřebují postavit marketing, takže si nás najímají na tyhle aktivity.


Martin Hurych

Ty Dalibore?


Dalibor Pulkert

Já mám firmu Outboxers, jak jsi zmiňoval, což je taková parafráze na thinking out of the box, přemýšlení mimo krabici, a my na rozdíl od kluků z Happyendu se zaměřujeme na velké firmy a pomoc s ověřováním jejich idejí na trhu. Dost často se to snažíme parafrázovat jako inovační lab, kde jsme jako podnikavci na klíč, to znamená: Můj milý zákazníku, (ětšinou z velké společnosti) máte ideu a nemáte na to teď prostor, abyste to dělali, od toho jsme tady my. Pojďme se o tom pobavit, sladit si strategii a my vyběhneme do trhu, zjistíme, jestli je na to prostor, a když jo, tak to postavíme.


Martin Hurych

Oukej. To znamená takovéto, když v korporátu není nálada, prostředí, nebo je obava, že něco failne, tak nastupujete vy a postavíte vlastně inovační věc, nějakou odnož na klíč. Je to tak?


Dalibor Pulkert

Je to tak, většinou je to produkt nebo služba s nějakým digitálním přesahem, protože to je naše expertiza, to je to, v čem jsme silní, hodně to stavíme na datech, hodně to stavíme na zpětné vazbě z trhu. Tzn. pokud z hloubkových rozhovorů s Focus Groups z různých typů výzkumu a dat vychází, že tam prostor je, začneme to stavět. A ve chvíli, kdy vystavíme nějaké první prototypy a jak se říká, MVP, minimální verzi produktu, a vracíme se s tím, že naplňujeme původně zamýšlený business case alespoň na nějaká procenta, dáme do toho víc peněz, tak se vracíme s odpovědí: Ano, měli bysme do toho investovat, nebo: Ne, uspíme to, trh není ready, anebo: Ne, hele tohle je jako fakt mimo, nechme to být, zahoďme to, pojďme dělat něco jiného. Takže jsme takoví skauti, průzkumníci. V korporátu víte, že máte kvalitní lidi, kteří se soustředí na core byznys, na to, co je důležité, ale zároveň chcete vědět, co se děje kolem na tom trhu. Tak vyšlete tyhle průzkumníky, my jsme jedni z nich. Co kdybychom šli tímhle segmentem, s touhle cílovou skupinou, co pro ně vymyslíme? My tam naběheme, vrátíme se s nějakou odpovědí: Hele, trh je asi tady, takhle škáluje, takhle roste, v zahraničí jsou na tom takhle. Pojďme to dělat, anebo teď ještě ne, pojďme vyběhnout támhle, my jsme jako takový pomocník.


Martin Hurych

Napadá mě: Vy jste, nebo pořád jste s těmi svými byznysy na opačných koncích toho startupového trhu, dá se to tak říct? Jak se potkáte? Jak se stane to, že máte společnou ideu, protože vy jste co-foundeři neziskovky, která se nazývá StartupBox, dva ze čtyř, jestli jsem dobře našel ve vašich podkladech?


Dalibor Pulkert

Je to tak.


Podpora startupů


Martin Hurych

Jak se stane, že se potkáte někde uprostřed a najdete na těch startupech společný zájem?


Petr Mandík

Ten společný zájem definuje ten evidentní problém toho, že ty lidi, kteří chtějí ty inovace dělat, ty startupy jako takové, tak to prostě nezvládají a na tom trhu dneska není moc, kdo by jim mohl pomoct. Takže ten problém je signifikantní. My jsme jich vídali v Happyendu řekněme stovky, ale i tak chodili za Daliborem. Taky mu stejně psali ti lidé, že mají nějaký nápad a potřebovali by s ním pomoct. Takže my ten problém jasně vidíme, a máme společný why, my všichni věříme tomu, nebo ať nemluvím za Dalibora, ale věřím tomu, že když budeme mít víc lidí, kteří jsou schopni exekuovat ty inovace, tak té naší společnosti to prospěje, a prospěje to i v Český republice, která se podle mě nutně potřebuje posunout, takže nad tímhle „why“ jsme se spojili, potkali jsme se, když jsme řešili stejný problém trošku jiným způsobem. Tam jsme se setkali ještě tenkrát s kolegou Michalem Kardašem, takže už jsou to 2 roky.


Dalibor Pulkert

Je to tak, já bych to za sebe shrnul, souhlasím s tím, co říká Petr. Podpora podnikavosti je to, co nás spojuje. Nejenom podnikání, ale podnikavost, to znamená akceschopnost, disciplína. Něco jako vidět, vymyslet, exekuovat, a my jsme tenkrát s Michalem měli nápad, kterému jsme říkali, Byznys Hub, dneska už se to spojilo do StartupBoxu, což byl jakýsi portál na podporu podnikavosti podnikatelů, kteří jsou na začátku. A potkali jsme se s klukama, s Petrem a s Pavlem, a oni říkali: Hele, my máme podobnou ideu, akorát v našich hlavách se jí říká Czech Startup Platform, a protože společně věříme, a náš hodnotový rámec kromě tady toho společného why, jak říká Petr, je i: Pojďme spojovat jednotlivé subjekty na trhu, nehrabme si pod sebe, nedělejme furt to samé všichni. Tak jak jinak jít příkladem, než: Oukej, super, tak pojďme to spojit a vznikl SatrtupBox, čímž možná i navážu otevřenou výzvu. Stejně teď máme otevřený kulatý stůl s Můžeš podnikat, Soutěž a podnikej, Podnikni to a snažíme se spojovat další a další subjekty pod tuhle iniciativu tak, abychom vytvořili nástroj, který se bude hodit nám všem. Abychom nehráli každý sólo, ale hráli jsme všichni společně jeden sport, takže tohle je otevřená výzva: Ozvěte se, hrozně rádi se spojujeme.


Co je StartupBox


Martin Hurych

Super. Chápu správně, že StartupBox, je tedy víc platforma než produkt nebo firma? Je to tak?


Dalibor Pulkert

StartupBox jako takový má několik úrovní. Když začnu od té nejvyšší, tak je to podpora podnikavosti, lidi, který zacítí vnitřní pnutí něco rozjet, a teď je jedno, jestli budou podnikat, jestli budou občansky angažovaní, nebo jestli rozjedou neziskovku na rohu v rámci svého města nebo kraje, cokoliv, tak jim nabídnout pomocnou ruku, to je hodně obecné. Konkrétně to znamená, že mají nějaký problémy, který se furt opakuje. Nevím co, nevím jak, nevím s kým. Tyhle postupně my odebíráme tím, že to naše řešení, ať už jako platforma nebo jako software jim dává odpovědi na to, co vlastně hledají a v té nejnižší úrovni tzn. kus softwaru. Aplikace, do které když se přihlásíte, tak to je vlastně on-line mentor, který vás provází začátky podnikání nebo podnikavosti. Co byste měli udělat a na co nezapomenout tak, abyste ověřili ideu na trhu a věděli jste, že věnujete do budoucna čas něčemu, co dává smysl. Protože se říká, že největší mrhání je dělat něco, co nikdo nechce.

A zároveň vlastně, když víte, že váš život je nějak dlouhý, tak to poslední, co chcete věnovat 5 let něčemu, co pak spláchnete do záchodu, jo, to znamená, je to ověřený know how, které pochází z Ameriky z osmdesátých let z firmy IDEO, a na základě principu...


Petr Mandík

Jenom doplním, to byste neměli chtít a lidi to stále chtějí, dál, i proto vzniká StartupBox, neměli by chtít promrhat 5 let.


Dalibor Pulkert

To know how je vlastně léty ověřený a jediný, co my jsme udělali, je, že jsme ho lokalizovali, tzn. přeložili do češtiny, vytáhli z toho kurátorsky jenom ty věci, který si myslíme, že se hodí jako pro nás pro středo-Evropany nějakým kulturním kontextem, a vybrali z toho jenom to minimum tak, abychom lidi nezahltili. Takže tady to je jako nějaká kuchařka, chytrý checklist by se dalo říct, s obsahem, s videama, s návody, co musím udělat, abych ověřil ideu.


Proč startup potřebuje mentora


Martin Hurych

K tomu se určitě vrátíme, mě tam zaujalo pár věcí. Ta první je: říká se, že nejčastější chyba startupu je nemít validovaný produkt, něco si někde chránit a vyrazit na trh a být vlastně překvapený, že nikdo nic nechce. Mimochodem nedávno jsme tady na tohle téma jeden podcast měli. Já jsem doteď žil v přesvědčení, že tím, že to sami učíte, tak máte ověřeno, že o StartupBox zájem je. Na druhou stranu já jsem žil v přesvědčení, že minimálně Praha a Brno a třeba specificky Karlín se hemží startupovými mentory, odkud tedy vyvěrá ta potřeba?


Petr Mandík

To, že potřebuješ mentora, to víš ty, a ví to ti lidé, kteří už to někdy dělali, ty už ví, kam mají jít. Ale pokud jsi úplně na začátku, tak vlastně nevíš, máš nějaký nápad a vlastně nevíš, co má být tím prvním krokem, takže tou tvojí, ty nevíš o inkubátorech, nevíš o akcelerátorem, nevíš, že by sis měl vzít mentora a podobný. Takže začneš googlit, a jelikož máš nápad, tak pokud máš peníze, tak začneš googlit, kdo ti to vyrobí, a pokud nemáš peníze, tak začneš googlit investory. Takže jsou tam tyhle dvě cesty, a málokdy se ptáš to: Jak to mám jako udělat? A když se zeptáš, jak to mám udělat? Tak najdeš spoustu dílčích věcí. StartupBox má tu ambici, i díky tomu, že to je nejenom software, ale ta platforma, a ten rozcestník, protože krom toho, že jim dáváme ten obsah, tak jim říkáme, kdo jim na tom trhu, s tím daným úkolem může pomoct. My jim chceme ukázat kudy můžou vést ty první kroky. Nejenom to, co můžou udělat sami, ale kdo, kdo je na tom trhu, podle toho, v jaké fázi se v tu chvíli nacházejí, kdo jim na tom trhu může pomoct.


Česká startupová scéna


Martin Hurych

Jak vůbec vypadá v tuhle chvíli česká, nevím, jestli jste na Slovensku, ale řekněme česká startupová scéna, protože zase, jenom moje bublina. Drtivá většina je v Praze, v Brně. Občas něco při velkých městech, při univerzitách, jak vypadá startupová scéna obecně?


Petr Mandík

No, to je velmi dobrá otázka, protože i kvůli tomu nám Google dal ten grant, který jsme teď dostali, a to je přesně na to, aby a StartupBox i kvůli tomu vzniká. I proto je to vlastně digitální mentor, abychom se dostali do těch jednotlivých krajů, protože přesně, jak říkáš, funguje startup startupová komunita v Karlíně v Praze, funguje v Brně, pak samozřejmě částečně v těch dalších krajských městech. Zažil jsem spoustu příběhů které byly typicky: Jsem z Jihlavy a už jsem tady v tom projektu strávil třičtvrtě roku, vypálil jsem všechny možné peníze, a nikdo to nechce. Ale vlastně nikdo se ani neptal, ani ho nenapadlo, že by někam mohl jít, ani vlastně nemá moc kam v tu chvíli. Takže my chceme pomoct i těm jednotlivým regionům a těm lidem, který ať jsou v Aši, nebo budou někde v Hodoníně, tak aby tam mohli ten svůj nápad rozjet, exekuovat, a tak dál.


Dalibor Pulkert

Vlastně nám chyběla na trhu taková spojka, jak jsou puzzle poskládané za sebou, spojený vagonek, kdy máte třeba „Můžeš podnikat“, který jezdí po středních školách, 160 podnikatelů, skvělá iniciativa, taky jsem toho součástí. Snažíte se inspirovat a nadchnout ty lidi.

Ano, Můžeš podnikat, tak, jak název napovídá. Pak máte skvělý iniciativy od Martina Vítka jako Soutěž a podnikej a spoustu dalších, I-kit od IPMG atd., který ve chvíli, kdy ten člověk už nabere nějakou úroveň sebevědomí, tak si řekne: Super, cítím se na to, že půjdu do nějaké soutěže nebo do nějakého inkubačního programu, a tak v tu chvíli skončí v Jitsu nebo v jakých regionálních programech, nebo v CzechInvestu atd., ale do toho musí dozrát. A předtím, než do toho dozraje, tak je tam jakási díra. To znamená: Mám vnitřní touhu, ještě nemám gule na to, abych se přihlásil do nějakého inkubátoru, nic. A tohle místo my chceme jako StartupBox saturovat a zalepit a pomoct naplnit, vytvořit víc těch lidí, kteří se v těch úplných začátcích i v regionech, jak jsi sám zmiňoval, cítí být plonkoví.


Co mě ve StartupBox čeká?


Martin Hurych

Vy jste říkali digitální mentor. To může u spousty lidí vzbuzovat negativní konotace, protože digitálního za poslední rok a půl je tady hromada věcí, a ne vždycky mají odpovídající kvalitu. Když teda budu mít nápad, budu ambiciózní, budu chtít podnikat, budu i třeba v těch Uhlířských Janovicích chtít propíchnout a udělat kariéru odtamtud, a najdu StartupBox. Co mě čeká?


Dalibor Pulkert

Pár základních fází, který by si měl projít každý člověk, když bych to hodně shrnul, Petře, doplňuj mě. Musím si srovnat myšlenky, kdo je můj zákazník, jaký produkt mu reálně nabízím, my na to máme pojem, co je moje value proposition. Vyrazit za ním a hodně si s ním povídat, pochopit ho, na základě toho vytvořit nějakou pseudo prototypovou variantu toho, jestli jsem schopný to prodat nebo ne, a pak to zkusit prodat.


Martin Hurych

Promiň, že ti do toho teďka skočím, zajímá mě vaše statistika, jak moc lidí dojde za tenhle bod vyrazit mezi lidi a povídat si s nimi?


Dalibor Pulkert

To chceme právě změnit. Aniž bych řekl ty procenta...


Petr Mandík

Já myslím, že to říkal Vašek Pavlečka, ten říkal: Nejlepší mentor je zákazník.

Takže já s ním naprosto souhlasím, a ano, v každé kapitole je odkaz, nebo v téměř každé je odkaz, už jsi byl za svým zákazníkem?


Martin Hurych

Proč jsem si do toho rýpnul, protože já, když mluvím, a to je jak v obchodě, nebo když přemýšlíme nad něčím novým, když mluvím s klienty nebo potencionálními klienty, tak nejčastější slovo je nevím. No a já říkám: Ptal jsi se? To mě nenapadlo. Proto jsem tě zarazil, promiň.


Dalibor Pulkert

Jo, to dává absolutní smysl, a vlastně neříkáme nic nového.

Když se zeptáš, kdybys rozdal testy jako ve škole, tak oni ti řeknou: Jasně, zákazník je zdroj těch informací, tzn. my to víme, ale rozdíly mezi tím vědět dělat, a teď je ta otázka za milion, jak přimět ty lidi, kteří jsou na začátku, k tomu, aby tohle nepřeskakovali?

Aby nezačali rovnou vyrábět to, co popisoval Petr, že vlastně rovnou hledají investora na něco, když nemluvili se zákazníkem. A tady my tenhle moment máme hypotézu a spoléháme na to, že když to budou říkat ti správní lidé, tak je budou poslouchat, jo. Takže okej, je tady kniha od Jeffa Bezose, která je jasně postavena na tom, že zákazník first. Máš tady úspěšný podnikatele, kteří říkají furt to samé a furt to samé omílají dokola, říkají prostě: Díky zákazníkovi jsem tam, kde jsem. Jo, teď jsi překročil miliardovou valuaci celé firmy, jak se ti to povedlo? Díky zákazníkovi jsem tam. Takže vlastně všichni to vědí, ale málokdo to dělá, takže my věříme, když vytáhneme na povrch tyhle lidi a necháme je mluvit explicitně jako o tomhle, tak že by to nějaké procento mohlo přesvědčit. Nejsme naivní, že by najednou 100 % začalo mluvit se zákazníkem, ale nějaké procento to aktivizuje.


Petr Mandík

A to, co funguje, je fail. To mám vyzkoušené, tzn. má nějakou představu, dokopal se aspoň k pár rozhovorům se zákazníky. A ti mu řekli úplně něco jiného, něž si myslel. Pokud se teda dobře ptá, taky důležité, musí se ptát po problému, ne potom si nechat schválit to řešení, jestli byste používali tohle, a jak by to mělo vypadat atd. Takhle by to nemělo být položené, ale nechat je vy failovat, a to je možná i trošku způsob, jak k tomu ten StartupBox může dojít, protože díky tomu, že ten člověk tam přijde, a teď postupně chroupe ten úkol po úkolu, tak najednou zjistí, že ten jeho nápad byl spatně, respektive neměl šanci na úspěch, ale zjistí to kvůli tomu, že se bavil se zákazníkem. A neskončí kvůli tomu, že si řekne: Můj nápad byl blbej, jdu to dělat znovu tím samým způsobem. Takže jako věříme tomu, že ti, kteří to dělají poprvé, tak díky tomu, že vědomě vyfailujou, tak to podruhé udělají lépe. Takže to je způsob, jak, jak do nich dostat to: Hele, příště už půjdu za zákazníky, a zpravidla se to děje, protože teď tady, bavili jsme se, že, že byla v podcastu Andrea, tak přesně popisovala tohle, a teď najednou už mám zákazníka, ale nemám žádný produkt, ale oni to chtějí. Ideální stav, ale taky si k tomu musela projít.


Martin Hurych

Jedním failem.


Petr Mandík

Takovou krkolomnou cestou.


Martin Hurych

Tak jo, máme nasbíraná data od zákazníků, vrátím se zpátky, udělám si zobáček, že mám data od zákazníků, a kam mě vezmete dál?


Petr Mandík

Je tam tým, stoprocentně je tam tým, krom toho, že tam je nějaká vize, tak mám data od zákazníka, potřebuji mít delivery, potřebuji mít dobrý tým, poskládat ho na začátku. Bavíme se o tom, jak ten tým poskládat, kolikrát chybí technologický co-founder, nebo to může být obráceně, takže rozhodně je tam a dále plánujeme i v tom, abychom pomáhali těm, těm startupistům najít ty správné lidi do toho týmu.


Martin Hurych

Říkáš, bavíme se. Dalibor začal s checklistem, tzn. i během vyplňování toho checklistu, já mám někoho živého k sobě, pokud potřebuji?


Dalibor Pulkert

Bavíme se o tom, že součástí je komunita, to znamená zapouzdřený inkubační program, který je kompletně online, když jste součástí komunity lidí, kteří jsou v tom s vámi, ale je to online, to znamená představte si to, budeme používat Slack, ale představte si jako nějaký diskusní fórum nebo diskusní nástroj. A někoho, kdo facilitovaně dmýchá tu diskusi. Tzn. cílem je pokládat ty otázky, vytipovat si ty lidi, kteří jsou aktivní a skrz ně aktivovat ten zbytek té skupiny, tzn. ano, mám možnost nejenom položit otázku, ale jsem k ní trošku popichovaný, protože faktem zůstává, ve chvíli, kdy je v tom člověk sám, tak jaký by byl rozdíl v tu chvíli mezi StartupBoxem a sérii 10 velmi dobře napsaných článků. My potřebujeme tam přidat tu hodnotu, která přidá tu aktivizaci, a to je ta skupina, to je to, to je ten časový tlak toho osmi týdenního programu, plus ta skupina, která vás v tom nenechává, plus ten facilitátor, který je prostě Petr, Pavel, já atd.


Martin Hurych

Když tedy, a teď to brutálně zjednoduším, když se procvakám tím checklistem a všechno budu mít validovaný, ta cesta od mám nápad ideálně končí investorem nebo uvedením na trh, nebo co vlastně mám očekávat v těch Uhlířských Janovicích, když mám nápad? A budu teda pilně studovat, budu pilný žáček, kam až do, kam až mě vezmete?


Petr Mandík

Ta ambice v tuhle chvíli, kterou StartupBox má, tak je provést vlastně od nápadu skrze důležitou věc, to je validace, tam máme jako největší ambice, aby ty projekty, co, co nejvíce validovali, to je taková jako na náš ultimátní, a pak je, pak to postupně samozřejmě bude trošku odpadat, protože ti lidé budou nabalovat na sebe další a další. Ať budou inkubátory, akcelerátory, v té fázi MVP nabalí angel investora, který mu bude dávat nějaké know how, a tak dál, a ten obsah a ten program je v tuhle chvíli připravený pro sýrovou fázi, řekněme, tzn. pro nějaký jako toto, řekněme, roll out, ostrý roll out, tak tam si myslím, že v tuhle chvíli ten StartupBox, bude ztrácet tu přidanou hodnotu. My jsme na ten zážeh, na ty rozjezdy. Ne na ten scaleup, na to škálování, na to zvětšování těch zákazníků jako takových.


Dalibor Pulkert

Krásný na tom je, že vlastně ta metodologie je natolik obecná, že to nemusí být člověk, který má sám nápad, ale může to být i střední, vlastně i větší firma, která ve chvíli, kdy je to interní produkťák, nebo kdokoliv, kdo má nějakou ideu, tak jí protáhne úplně stejnou metodologií a dostane úplně stejně odpověď, jestli na to prostor je nebo ne. Když bych to shrnul, tak: Můžu přijít do StartupBoxu a dostat. Přijdu bez nápadu a na ten nápad přijdu, protože máme ideační techniky, přijdu s nápadem a odcházím s ověřeným nápadem. Přijdu s nápadem a odcházím s tím, že vím, jak další nápad ověřit v budoucnu, aby to dávalo smysl pro zákazníka díky prototypu salesu atd. Přicházím s nápadem a odcházím s tím, že v ideálním případě mám investora. To je fáze 2, na tu teď nesměřujeme, protože my budeme, když to všechno půjde dobře, na konci listopadu pouštět první, nebo další novou verzi produktu, která bude umět to, co popisuji, tam ještě nebude přímo napojeni na investora, ale co my děláme, že my to už teď saturujeme. To znamená, když vidíme nápad, který je velmi dobrý, a že ho poznáme už po těch po letech, tak my ho napojíme na přímo. Na to nepotřebujeme software, prostě to vidíme, projedeme to, vytáhneme, pošleme, uděláme intro, oni se potkají, tzn. jako i tohle je pomoc k investici, ale není to ten primární cíl, jak popisoval Petr, ten se soustředí na tu validaci.


Martin Hurych

Když vás tak poslouchám, tak tohle je jako řádně velká ambice, řádně velký balvan. Jste na to 4, ač neziskovka, je StartupBox startup?


Dalibor Pulkert

Používáme úplně stejné principy, dneska máme odpoledne první uživatelské testování novější verze produktu. Ve chvíli, kdy uděláme iteraci se nad tím, co budeme dělat, znova to tam pustíme, takže nejsme kovářova kobyla chodící bosa.


Petr Mandík

Máme stovky rozhovorů s uživateli a máme i desítky rozhovorů se stakeholder investory, takže tímhle jsme si samozřejmě taky prošli.


Jak se dopracovat k investici od Googlu


Martin Hurych

Evidentně to funguje, protože ty jsi říkal, že jste dostali investici nebo grant od Googlu, jak se to dělá, že se dostanete až do Googlu a potom přes, předpokládám, hromadu dalších, kteří...


Petr Mandík

To bychom tady byli na dlouho, kdybych tady vyprávěl celý ten příběh, ale náhodou.


Martin Hurych

To teď startupistům moc nepomohlo.


Petr Mandík

Ne, vytvářeli jsme si, a což u startupu můžu doporučit, vytvářeli jsme si dlouhodobě vztahy, a funguji jako Google trenér nebo grow with Google trenér na design thinking enterpreneurship, a jednak když už jsem měl tu digitální agenturu, tak jsme tam byli v partnerském programu, takže ty lidi jsem na Googlu znal, a vlastně za Googlem jsme chodili i s Happyendem a s Pavlem, a vlastně se StartupBoxem jsme za nimi byli xkrát, a oni věděli podle mě, mohlo to samozřejmě přispět, že to děláme řekněme, nezištně, ale že to chceme dělat dobře, kvalitně a myslím, že tohle mohlo taky zafungovat. Nicméně napsali jsme dobrou žádost. A ten grant jsme získali, přestože konkurence tam byla obrovská, bylo tam přes 800 projektů v 11 zemích, takže jsem rád, že se nám to podařilo.


Martin Hurych

Gratuluji, každopádně dokážu si živě představit posluchače diváky, který teďka říkají, ale ty financuje Google, ty jsou za vodou, jste za vodou?


Petr Mandík

No, furt je to neziskový projekt, jsi říkal, ne?


Martin Hurych

Neziskovka je ve finále 0.


Petr Mandík

Ano, máš pravdu, to, co my teď v tuhle chvíli potřebujeme, tak řeším fund raising, takže nemohl bych ti odpovědět nic jiného, než že potřebujme teď peníze na to, abychom mohli posílit ten tým, protože my to děláme stále bez nároku na honorář, a samozřejmě potřebujeme, jak Dalibor mluvil o té produktové vizi, tak je tam spoustu věcí, které na tom produktu musíme odmakat, i na té softwarové úrovni, i na té opravdu fyzické a osobní pomoci těm startupistům i skrze tu komunitu. Takže Google mám pomohl to nějakým způsobem nastartovat, ale abychom vytvořili pořádný produkt, který bude plnit tu největší přidanou hodnotu a plnou přidanou hodnotu, tak je ještě velký kus cesty, takže fund raising potřebujeme.


Investice pro StartupBox


Martin Hurych

To znamená, kdo by měl být pro vás ten ideální investor, kterého byste chtěli, aby naskočil do projektu?


Petr Mandík

No, primárně to musí být někdo, kdo podporuje podnikavost, kdo splňuje tuhle naši misi, protože to chceme posunout tu Českou republiku dál, myslím si, že jsou tady subjekty, které se to snaží dělat, ale naší ambicí je, to trošku i spojit, i když je to teda opravdu náročné. Byl jsem možná naivní a myslel jsem si, že to bude jednodušší, ale můžou to být velké firmy, velké korporace, které se na ty projekty i chtěj dívat, tzn. chtějí inovovat a nemají ty nápady, neví, jak by inovovali, samozřejmě ta inovace může být i jejich novým produktem, tzn. vlastně to pro ty startupy i ty korporace můžou být první zákazníci. Což by bylo fajn, takže tímhle směrem na to díváme, na ty velké firmy, které mají zájem inovovat, a tak nějak úplně si s tím sami neví rady a rádi by podpořili celý ten ekosystém.


Dalibor Pulkert

Já možná doplním, máme rozsekaný hodně zjednodušeně ten grant na 3 části. Jedna třetina půjde do marketingu, aby se o nás vědělo.

Jedna třetina půjde do produktů a vývoje toho softwaru, který potom bude škálovatelný a bude se dát použít na regionální úrovni, bude se dát použít na doménový úrovni, že bude fintech.startupbox.cz, který se bude lišit obsahem, a ten inkubační program bude jiný, a bude zaměřený jenom na fintech, může to být na fashion, na ženy nebo na konkrétní region karlovyvary.startupbox.cz.


Petr Mandík

Nebo inkubátor, jakýkoliv nově vznikající inkubátor nad tím může postavit svůj inkubační program, protože už mají vlastně základ hotový.


Dalibor Pulkert

Takže to je vlastně nějaký rozvoj toho produktu, a třetí ten budget bude zaměřený na obsah, hodně si od toho slibujeme. Teď už máme sestavenou osmičlennou redakční radu, kde jsou právě další aspekty, jako Můžeš podnikat, Soutěž a podnikej, ty, co jsem jmenoval, abychom spojovali ten aspekt, a chceme vytvořit, když bych to zjednodušil takový dokutainment typu: bouráme mýty o podnikavosti, aby ve chvíli, kdy se na to podívám, tak chci něco dalšího dělat. A budou tam mluvit samozřejmě známí podnikatelé, čeští, kteří přijmou to pozvání a budeme se snažit udělat něco, co bude mít hodnotu a ještě to tady není. To znamená, je tady spoustu skvělých podcastů, ale na čem musíme zamakat je, aby to bylo kumulovaný a rozbíjet různé věci, že podnikatel je fialové sako a hajzl a příživník na společnosti, protože pokud chceme jít i na ty regiony, tak musíme začít i s těmihle základy. Musíme si odmakat nastavení mysli té společnosti v tom daném regionu, abychom mohli rekrutovat ty podnikavce.


Státní (ne)podpora startupů


Martin Hurych

Okej. To vypadá, že to není projekt na rok, dva, tři. Napadá mě taková pichlavá otázka. Já vám hrozně fandím, protože vidím, že ta vaše generace přemýšlí úplně jinak než třeba většina lidí z mojí generace. Neměl by tohle být náhodou program někde na státní úrovni?


Petr Mandík

To jsi docela nasypal sůl na ránu… Já věřím, že se to někdy změní a my se s tím CzechInvestem třeba domluvíme, ale ty pokusy probíhají více jak 4 roky a zatím jsme nenašli způsob. Zatím to vypadá tak, že stát nechce podpořit ty projekty, které na tom trhu jsou, ale stále by vytvářel vlastní projekty, takže i proto se spojujeme se všema jinýma, kteří o to stojí proto vzniká nějaká rada různých dalších podobných uskupení, které se snaží podpořit tu podnikavost s CzechInvestem. prostě jsme za Boha nebyli schopní se ještě ani jednou domluvit na ničem konkrétním, přestože jsme tam zrovna nedávno absolvovali workshop, kde jsme se o to snažili, ale ta tendence je taková, že: Ale my to máme taky, takže...


Dalibor Pulkert

Ale, abychom byli i pozitivní. Třeba univerzity nejenomže nás v tom podporují, ale aktivně, máme zase uskupení, začali jsme nějakými šesti univerzitami nejenom pražskými, které už přislíbily součinnost a vlastně spolutvůrcovství tady toho produktu, a ve chvíli, kdy ho dostaneme na nějakou fázi, kdy už z těch prvních workshopů vyplynulo, bych to parafrázoval: Hele, když nám to dostanete na tuhle úroveň, použijeme to ve výuce na studenty. Což je kýžený stav, protože nebudeme znova dělat něco, něco, co by nepoužili, anebo naopak oni nebudou interně vytvářet něco, co pak nikdo nechce. Takže tady hodně funguje Národní pedagogický institut, takže to jsou další místa, se kterýma jsme v kontaktu, abychom pomohli podnikavosti jako už od těch raných střední školy, základní školy jako na svět. Spoustu, jinými slovy spoustu míst, kde to funguje. Naopak jsou místa, kde trochu narážíme.


Martin Hurych

Padal jsem do skepse, že startupy jako, všichni znají profláknutý Rohlík, ale nejenom Rohlík, ProductBoard a spol tady vyrostly navzdory okolí nikoliv s jeho podporou.


Petr Mandík

Přesně takhle o tom mluvíme, teď jsi nás hezky doplnil.


Martin Hurych

Teďka aspoň Dalibor dává vlaštovku pozitivna, že aspoň v té veřejné sféře kterou, možná oficiálně to není veřejná sféra, ale tam se něco pozitivního děje.


Petr Mandík

Já tomu věřím i na tom CzechInvestu, ono se to snad jednou změní. Jenom tam budeme muset bouchat na dveře prostě furt dokola, ale zatím se nám to nedaří.


Martin Hurych

Boucháš moc málo hlasitě.


Petr Mandík

Málo hlasitě, tak teď jsem to doufám změnil tu rétoriku, tak třeba teď to začne fungovat.


Jaké fuckupy se jim povedly?


Martin Hurych

A aby si posluchači odnesli i něco dalšího než samozřejmě důležité informace o StartupBoxu, které nakonec tohohle podcastu ještě zopakujeme. Jako startupisti, oba dva, jste prošli svými faily. Tak vyberte nějaký, který je méně známý, než: choďte za zákazníky a přesto ta vaše startupová scéna se může z toho vašeho failu poučit?


Petr Mandík

Dobře, naslouchejte i lidem, které máte v týmu a pokud je někdo toxický, nebo vám to neklape, tak to řešte co nejrychleji. Tzn. snažte se ty věci řešit co nejrychleji co nejotevřeněji a nastavte si dobrou kulturu. Pro mě je to jako tam byl velký fail s tou digitální agenturou. Tam jedna z příčin, na čem to vlastně skončilo bylo to rozvrácení celého toho týmu.


Dalibor Pulkert

Navážu na Petra. Mě to přijde hrozně těžké a toto je otázka těžká z principu, že zkušenost je nepřenositelná, můžeš dávat pouze radu, jak říká klasik jo. Tak my to tady můžeme říct, ale stejně ten člověk si to musí zažít, a i když to slyšel 1000×, tak si pak řekne a jo, vždyť to všichni říkají, podnikání přece lidech.


Petr Mandík

Když to uslyší, tak si to rychleji uvědomí, že se mu to děje podle mě. To je podle mě důležité.


Martin Hurych

Já bych neházel flintu do žita, protože se říkalo, že Jára Cimrman, mistr slepých uliček zjišťoval, že vypouštěním cigaretového kouře do vody zlato nevzniká.

Tak já doufám...


Dalibor Pulkert

Moc lidí to neví viď?


Martin Hurych

Právě, že už to nikdo nezkouší, tak doufám, že i takhle předávaná rada se aspoň někde ujme.


Dalibor Pulkert

Tak já to stejně zkusím, přesvědčil jsi mě. Existuje krásná kniha, která se jmenuje The Dip, je hodně útlá, má třeba 80 stránek a nemluví o ničem jiným než, pokud se něco rozhodneš dělat, jdi do toho maximálně s tím, že to dokončíš. Ne s tím, že to zkusíš, protože to je mrhání. Ty vlastně nějaký čas věnuješ tomu, že to zkoušíš a pak si řekneš, no vždyť jsem věděl, že to nevyjde, tak to radši vůbec nedělej. A je to tam rozepsaný hezky na příkladech jako na maratoncích, kteří nevyběhnou nikdy, aniž by nešli do toho že nedoběhnou, nebo si na nastaví dopředu nějaký kritéria typu. Jestli mě nezačne bolet tady noha, jak to mám bolavý, tak to doběhnu děj se co děj, když mě začne bolet, tak na to kašlu. Nastaví si kritéria, kdy toho nechají a ty potom drží, my to v byznysu neděláme často. My se pro něco nadchneme, skočíme do toho, pak vytchneme, začne to být těžké, tak najednou, jé, tady je to vlastně těžké. Teď jsem na dně, je to tady ošklivé a v tu chvíli my potřebujeme se odrazit od toho dna, od těch myšlenek, které jsme měli ještě v klidné době, jenže my to neděláme. My v tu chvíli si řekneme, hmm to je těžký, kašlu na to. Jenže to bylo mrhání celou dobu jako to jsi to nemusel dělat vůbec, takže ta moje rada je. Definujte si maximálně jako 3 priority na který se soustředit, maximálně. Ale vždycky je z nich jedna top. A tu nesmíte nikdy opustit, anebo jí vůbec nedělejte.


Martin Hurych

Jak se ti to dneska daří?


Dalibor Pulkert

Na hovno.


Martin Hurych

Tak to byla rada do pranice.


Dalibor Pulkert

Učím se to, protože to je furt dokola, že vždycky mi tam přiteče něco dalšího a já si tady to s vědomím. Řeknu si ano takhle to neudělám, dám si to top 3 a trojka mi třeba občas umře a je to pořád dokola. Takže já neříkám, že to je rada, která jako finální, ale to rada, která mi pomáhá. „Zvědom“ si to, nějak se k tomu zachovej, ale to že se mi točí priority, že vlastně držím to 3 dlouhodobě, ale něco se mi tam kydlá, se neděje pořád a myslím si, že to je i zdravé. To je v pohodě, život chodí v sinusoidách.


Kontakt


Martin Hurych

Je to tak. Je skvělý, že to bylo upřímný. Tak abychom to dneska uzavřeli pozitivně a pojďte mi říct, mám nápad nebo nemám nápad a chci nápad dostat. Jsem, abych zas nejmenoval ty Uhlířské Janovice, jsem z Jičína a chci prorazit do světa. A kde vás teda najdu, co mám dělat?


Petr Mandík

Zadej do Googlu startupbox.cz a tam už jenom následuj ten proces, kterým tě to provede.


Martin Hurych

Kdybych zatoužil získat kontakty na vás dva a na vaše startupy, kde vás hledat?


Dalibor Pulkert

U mě je to LinkedIn, jméno, přidejte si mě.


Petr Mandík

U mě taky, tam mě můžete najít.


Dalibor Pulkert

A jinak jenom pro kompletnost bych doplnil, ještě je v tom s námi Kačka Pavlů a Pavel Bartoš. Jsme vlastně ty 4 foundeři, my jsme je vlastně dneska moc nezmínili, protože se sem ani 4 nevlezem, ale jenom, aby nepřišli o kredit. Makají na tom s námi.


Martin Hurych

To ze strany startupů a kdybych zatoužil se, jak si říkal a propojovat, podporovat, financovat, cesta bude stejná nebo?


Petr Mandík

Ten LinkedIn stále platí, i ten Facebook.


Martin Hurych

Okej tak jo, díky kluci.


Petr Mandík

Taky díky Martine.


Dalibor Pulkert

Taky děkujem.


(upraveno a kráceno)Comments


bottom of page