top of page

016 | DAVID KOLÁŘ | JAK VYBUDOVAT KOMUNITU


Pro vybudování komunity je třeba nevzdávat to, být konzistentní, dát komunitě smysl a „proč“, budovat vztahy a vytáhnout si k sobě jádro, které komunikaci a rozjezdu pomůže. A hlavně … Vydržet to 3 roky.

David Kolář je zakladatel Mastermindklub.cz, uzavřené skupiny pro podnikatele a majitele firem, kteří chtějí růst. Je dlouhá léta známý jako CEO a spoluvlastník obchodnické komunity Business Animals i jako neúnavný vizionář, inovátor a propagátor moderních způsobů prodeje.


MasterMind klub je důvěrné místo pro majitele, CEO a manažery firem, kde si díky sdílení know-how pomáhají růst. Pravidelně se setkávají v řízených mastermind skupinách, poskytují si zpětnou vazbu a jsou otevřeni inovacím. Hodnotami Mastermind klubu jsou pokora, zranitelnost, důvěra, otevřenost, lidskost a transparentnost.


S Davidem v epizodě diskutujeme o následujících tématech:


1. Co je mastermind? Co je Mastermind Klub?

2. Jak budovat komunitu?

3. Je tyrkysovost opravdu budoucnost organizací?

4. Kdy budeme pracovat ve virtuální realitě?

5. Jaké jsou trendy v B2B obchodě?


Důležité odkazy:

https://www.linkedin.com/in/davidkolar1/

https://mastermindklub.cz/

https://www.martinhurych.com/zazeh

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle, tohle je Zážeh.

Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohnuli z místa. Tím, že posloucháte tento podcast, za což mimochodem děkuji, jste pro tu vlastní akceleraci už udělali nejdůležitější, totiž první krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, z obchodů, z inovací, z práce s lidmi i dalších oblastí firemního života.

Dnes budeme akcelerovat Davidem Kolářem zakladatelem MasterMind klubu. Ahoj Davide.


David Kolář

Čau Martine. Já moc děkuji za pozvání. Zdravím všechny tvé posluchače a diváky.


Co je Mastermind?


Martin Hurych

Rádo se stalo, taky jsem rád, že jsi tady. Než začneme představovat MasterMind klub, zastavím se u toho slova MasterMind. My se známe relativně dlouhou dobu a už jsme si vyprávěli o tom, že mě MasterMindy baví. Slovo MasterMind teď slyším zprava, zleva, shora, zdola, z Čech, i zahraničí. Pro ty, co možná nevědí, co je MasterMind. Co je MasterMind?


David Kolář

MasterMind jsem nevymyslel já, ani ty, ani …


Martin Hurych

Jasně.


David Kolář

… nikdo jiný okolo nás, ale princip vlastně vzniknul před 100 lety cca. Přišel s ním Napoleon Hill; známý to myslitel a vlastně podnikatel, který si představoval, jaké by to bylo sedět v jedné místnosti, v té době, s takovými myslitelem, vizionářem té doby. Jako byl dneska Edison nebo Henry Ford a jaké by to bylo sedět s nimi v jedné místnosti a ptát se jich na věci jako dennodenního bytí. Ať už v byznyse, nebo v tom osobním životě, co by mu asi ten Henry Ford odpověděl, jo, a tak vlastně vzniknul koncept MasterMind. To znamená velká mysl. Můžeme říct i otevřená mysl toho, že v nějaké skupině si dokážeme otevřeně transparentně sdílet své zkušenosti, svoje know-how, to, co prožíváme a vzájemně se tím tak obohatit. Určitě to není nějaký způsob, jakého jako mentorování nebo něčeho takového, je to opravdu brainstorming a potřebuješ na to mít lidi, kteří tu mysl otevřenou mají. Kteří chtějí poslouchat, kteří chtějí nebo umějí dávat zpětnou vazbu a zároveň zpětnou vazbu umí přijímat.


Martin Hurych

Zajímalo by mě, jak si se začal MasterMindu věnovat.


David Kolář

Když jsem tak jako vyrůstal z toho obchodníka do podnikatele. To bylo v době, třetího čtvrtého pátého roce Byznys Animals, dostával jsem se do situací, kdy si nevěděl rady. Jo? Prostě najednou ti řekne někdo, ale my chceme koupit svoji firmu. Já jsem ale u firmy nikdy neprodával, jo? Tak si můžeš koupit nějakou knížku, nebo okay dobře, když si zaplatíš nějakého mentora. Otázka je, jestli mentor někdy nějakou firmu prodával. Za druhé je to drahé. Chtěl jsem něco, kam bych mohl dojít, důvěrné, bezpečné místo. Mohli jsme se o tom pobavit, a myslím, že to bylo někde na Bali, v Indonésii, protože hodně cestuji. Tam jsem se s tím setkal poprvé. Když jsem šel, do jakého coworkingu, a tam napsáno today MasterMind a tam jsem viděl zhruba jak to, jak to funguje, a zacvaklo mi to. Řekl jsem si, z toho by mohl být docela dobrý koncept.


Martin Hurych

To tě přivedlo k založení vlastního MasterMindu, který expandoval, protože já jsem hrdým členem tvýho MasterMind klubu taky. Představ nám teda ten MasterMind klub. Co to je? Kolik vás v tuhle chvíli, nebo nás v tuhle chvíli v MasterMInd klubu je, a jak vlastně taková skupina funguje. Upřímně zvenku to vypadá trochu elitářsky, tak popiš nám jako to vypadá vevnitř.


David Kolář

Vzniklo to za prvé z mojí potřeby. To znamená bavit se s lidmi, kteří mají podobné situace, řeší podobné problémy a ten začátek nebyl o tom, postavit něco velkého, protože to bylo v době, kdy my jsme prodali první firmu a já si řekl, že si dám půl roku, rok volno, ale založil jsem si workspace, pozval jsem tam prvních pár svých kamarádů, říkal jsem si, ale to by bylo fajn, kdybychom si tady mohli něco sdílet. To byl první impuls, a vůbec nevěděl, že se to bude jmenovat MasterMind klub.


Martin Hurych

Jasně.


David Kolář

Po několika měsících, kdy se začali připojovat další lidi, tak ještě si mě přidal tenkrát i Dan Tržil a spolu jsme rozběhli a dali jsme tomu oficiální název MasterMind klub. No a dneska je to po třech letech, je to místo, kde je my říkáme, že to je místo pro skutečné lídry, pro majitele firem, CEO a manažery firem na nějakých, jako spíš management pozicích. Po třech letech nás tam sto dvacet. Stavíme si prostředí, to je vlastně důležitý říct, že ona to není nějaká sofistikovaná platforma, kam by si přišel něco si kliknul a byl by to e-learning, ale je to opravdu, nebo ta moje vize, je tvořit prostředí pro tyto ty lidi, aby měli možnost si jít validovat své nápady. Dalo by se říci, že za tři roky to není takové obrovské číslo, ale je to dáno tím, že my jsme chtěli od začátku tu komunitu stavět na kvalitních lidech. Protože, upřímně, ta služba je přímo úměrná tomu, jak kvalitní lidi jsou uvnitř. A my jsme udělali jednu obrovskou chybu, někdy v roce a půl a řekli jsme „OK tak to bude prodávat jak na shopu, jo? Tady máš členství každý, kdo má pár tisíc korun na kartě tak se může koupit“, a to byla obrovská chyba, protože nám tam začaly chodit lidi, který nebyly kvalifikovaní na to, aby tam mohli jít. Proto my dneska s každým člověkem, který přichází, tak děláme trojkolový kvalifikační proces a zjišťujeme si co očekávají. A to, co spojuje uvnitř, není to, jestli někdo vydělává 1 000 000 ročně nebo 100 000 000 ročně, ale spojuje je chuť růst, chuť a bavit se, chuť tvořit, otevřenost lidskost, transparentnost. Poslední odpověď na tu otázku je to, jak to tam jako zhruba funguje. Je to o spolupráci v buňkách, nějakých skupinách, kdy funguješ v nějaké uzavřené skupině mezi dalšími sedmi až deseti lidmi a pravidelně se sházíš na nějakých meetingách. Celé jsme to postavili online, abychom mohli pracovat odkudkoli na světě.


Martin Hurych

Mě na tom zajímá jedna věc. Tím, že pár skupin MasterMindových řídím, tak vím, jak hrozně citlivá chemicky je to věc. Protože i skupina, která chvilku funguje úplně skvěle a z nějakého důvodu se začne rozpadat a přestane spolupracoval. Ty jsi říkal, že v MasterMind klubu je 120 lidí, jak to drží pohromadě, jak ta banda individualistů funguje?


David Kolář

Kdybych ti na to věděl přesnou odpověď, tu vysypu návod, jo a je to právě to, za co si vlastně lidi MasterMind klubu platí. To, že je tam to prostředí. Upřímně, my jsme pořád učíme. Je to náročný. je to miminko a pořád se hledáme. Každopádně ta vize, nebo to, o co se každý den snažíme, je, aby to fungovalo komunitně, aby to bylo autonomní, aby to byla vlastně jakási je populární říct tyrkysová jo, ale já říkám spíš samořídících organizace, kde každý, který tam přichází, tak přijímá odpovědnost za to, že to, co si odnese. Toto, když komunita pochopí, tak to může fungovat. Ale musí to být postavený na obrovské odpovědnosti jednotlivců. Proto to není pro každého, co chtějí dělat. Já tomu říkám buď bude