top of page

021 | ŠÁRKA DAŇKOVÁ | JAK HNED ZAČÍT ZLEPŠOVAT SVOJE ZDRAVÍ V KANCELÁŘI


„Na zlepšování zdraví není nikdy pozdě. I přesto, že jste na sebe kašlali léta, můžete svoje zdraví začít skokově zlepšovat. A to v řádu pouhých měsíců. Máme na to tvrdá data. Tělo vám poděkuje a odvděčí se vám. Stojí to zato.“

Šárka Daňková je majitelka společnosti ERGO Working Space s. r. o., zakladatelka centra ergonomie pracovního prostředí České republiky PROERGO a zakladatelka ergonomického projektu „AKTIVNÍ PRACOVIŠTĚ“. Od dětství ráda kreslila a studium designu na střední škole ji pak nasměrovalo na ČVUT, fakultu architektury. Pozdější zdravotní problémy ji ovšem nasměrovali i ke studiu ergonomie. Jako specialista v této odbornosti je zapsaná od května 2020. Dnes úspěšně kombinuje obě profese a vytváří pro své klienty zdravá aktivní pracoviště. Je jedinou architektkou a s certifikátem specialista v ergonomii.


Společně se tedy zaobíráme následující mi tématy:


🔸 Proč je sezení je nové kouření. A jak sedět zdravě?

🔸 Proč by i můj tým měl mít ergonomický nábytek?

🔸 Co je aktivní pracoviště a aktivační přestávka?

🔸 Co když jsem pouhý zaměstnanec?

🔸 Proč ergonomie není jen židle a stůl?

🔸 Proč na zlepšování zdraví není nikdy pozdě?


 

BONUSY

Jak smysluplně změnit pracovní návyky

021 - Šárka Daňková - Jak smysluplně změnit pracovní návyky v kanceláři 21. století
.pdf
Download PDF • 580KB

Sezení: Návod na přežití

021 - Šárka Daňková - Sezení - návod na přežití
.pdf
Download PDF • 549KB

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle, tohle je zážeh. Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohli z místa. Tím, že jste si našli tuto epizodu, tak jste pro tu vaši akceleraci udělali ten nejdůležitější, totiž první krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání. Z obchodu, z inovací, z práce s lidmi, i dalších oblastí firemního života.

Dnes budeme mít speciální Zážeh a budeme akcelerovat se Šárkou Daňkovou.

Dobrý den Šárko.


Šárka Daňková

Dobrý den Martine, děkuji za pozvání.


Představení Šárky a jejích aktivit


Martin Hurych

Já nejdřív přečtu, co všechno děláte, protože se mi to do hlavy nevešlo a pak hned divákům a posluchačům vysvětlím, proč to dneska bude trošku speciální. Šárka Daňková je majitelka společnosti ERGO Working Space. Zakladatelka PROERGO, což je centrum ergonomie pracovního prostředí České republiky. Je to architektka a jediná architektka a s certifikátem specialista v ergonomii, sedí to?


Šárka Daňková

Ano, je to tak.


Martin Hurych

Tak a proč jsme dnes speciální? Tohle je první díl roku 2022 a všichni máme v hlavách ještě novoroční předsevzetí a spousta z nás přemýšlí o tom, jak bude žít zdravěji, takže dneska budeme kašlat na byznys a dneska se budeme věnovat nám samým. Šárko, jako ve škole, od jedničky do pětky, jak teď zrovna sedím?


Šárka Daňková

Tak já myslím, že to je tak mezi čtyřkou a pětkou. Když takhle budete sedět 5 - 7 minut, tak to vůbec nevadí, když potom zase změníte pozici, ale ve chvíli, kdy sedíte v nevhodné pozici dlouho, hodiny a hodiny, tak to tělo si potom zafixovává ty nevhodné stereotypy a extrémně se přetěžuje.


Martin Hurych

K tomu se všemu dostaneme, nechtěl jsem tedy začínat nový rok zrovna čtyřkou a pětkou, ale co už. Než začneme o ergonomii, řekněte nám o sobě pár slov. Jak jste se k tomu dostala?


Šárka Daňková

Tak já ráda říkám, že jsem architekt, který si „useděl bederku“. Abych to vysvětlila, tak to znamená, že miluji své povolání. Ráda zpracovávám projekty pro klienty a má práce nebo výsledky mých projektů jsou oblíbené, takže klienti na mě chtěli mnoho a mnoho projektů a já jsem vesele projektovala. Když se podívám zpátky, tak když jsem studovala, tak se ještě projektovalo a rýsovalo u prkna, ve stoje. Co ale děláme dneska všichni a nedělají to jenom projektanti a architekti, dělají to všechny profese, kde se živíme hlavou, sedíme u počítače. Máme tam úplně všechny programy, které nás podporují, máme tam databáze, máme tam veškeré informace, jsme tam spojeni se světem pomocí internetu a sedíme a klikáme. No a já jsem dělala to samé. Vždycky jsem ráda rekreačně sportovala, a tak jsem byla přesvědčená, že když chodím 2× až 3× týdně do fitness centra, o víkendech s rodinou a s dětmi jezdím na kole, plavu, chodím po přírodě, lyžuji, a dokonce jsme si se synem udělali mezinárodní potápěčský průkaz, takže pro sebe přece dělám maximum. A mnoho lidí si to myslí dodnes.


Sezení je nové kouření. Jak sedět zdravě?


Martin Hurych

V přípravě, ve vašich materiálech jsem našel, že sezení je nové kouření, jak je to myšleno?


Šárka Daňková

Nevymyslela jsem to já, vymyslel to doktor Vin, který byl specialista, obezitolog v Mayo klinice v Americe. A on říká, že dopad celodenního sezení je možná horší než kouření a když lidé říkají: „Mě to nevadí, protože já si jdu večer zaběhat.“ Tak on to vysvětluje tak, jak jsme to s panem redaktorem Třešňákem pojali v článku, který vyšel letos v dubnu v Respektu. Když bude celý den kouřit a k obědu si dá salát, tak co se stane. Tělo ten salát určitě ocení, ale ten salát nevymaže dopad toho celodenního kouření. Na tomhle příkladu doktor Vin ukazuje, že právě ta večerní návštěva fitness centra nebo například procházka, nevymaže ten dopad toho, co se v tom těle děje za ty hodiny sezení. Většinou to ani není každý den, ale 2×, 3× týdně. To jsme stále hodně optimističtí, protože populace v Čechách, možná i celosvětově, moc necvičí, nehýbe se.