top of page

030 | JOSEF KADLEC | JAK HLEDAT LIDI, KDYŽ NEJSOU LIDI


„Nebojte se LinkedInu. Buďte aktivní a vyzývejte k tomu i vaše lidi. Ať se stanou vašimi ambasadory. Jejich nadšení pak přitáhne jim podobné k vám do firmy. Vyplatí se to oběma stranám. Vy budete mít skvělé nové zaměstnance a vaši lidi skvělé kolegy.“

José Kadlec je jednou z nejznámějších osobností českého recruitmentu a headhuntingu. A možná i nejkontroverznější. Je zakladatelem společností GoodCall, Recruitment Academy a Datacruit, autor několika knížek a první certifikovaný LinkedIn recuiter v ČR a ve střední a východní Evropě. Sám sebe označuje za distruptora a technologa rigidních odvětví. A je to na jeho přístupu vidět. I v soukromí. Pokud někde potkáte auto s SPZ „LinkedIn“, pak vás právě José míjel.


Popis jednotlivých firem zdaleka přesahuje místo, které tu máme. Všechny se zabývají recruitmentem, napříč pozicemi i obory. Pokrývají celou škálu zákaznických potřeb, od vyškolení vašich recruiterů přes „pronájem“ recruiterů do vaší firmy nebo vyhledání pozic na klíč až po vývoj kompletního softwarového řešení pro nábory.


José je pro mě a moji práci velikou inspirací. Má stejnou vášeň pro různá udělátka a prográmky, které zjednodušují naše bytí. Stejně revoluční přístup má pro mne – amatéra v branži – přístup i k vyhledávání lidí i tam, kde byste je nehledali. Proto se ptám na následující věci…


🔸 Jak hledat lidi, když nejsou lidi, a na co si dát pozor?

🔸 Jak využít Facebook, pokud kandidáti nejsou na LinkedInu?

🔸 Jak vytěžovat další sociální sítě a ostatní zdroje?

🔸 Jaké jsou trendy v automatizaci Linkedinu?

🔸 Jaká je budoucnost virtuální reality (nejen) v HR?


Tato epizoda je nabušená i bonusy a speciálními odkazy na nástroje, které jsme v epizodě jmenovali. Takže určitě mrkněte níže


Držím palce a přeji úspěch


 

BONUS


Report o stavu českého HR na LinkedIn v roce 2021 (česky i anglicky)


030 - Jose Kadlec - HR report 2021 (CZ)
.pdf
Download PDF • 5.22MB
030 - Jose Kadlec - HR report 2021 (EN)
.pdf
Download PDF • 8.54MB

Nástroje pro práci s (nejen) LinekdIn


www.lempod.com (pokud se chcete připojit, hledejte kód 3960, nebo mi pište)

www.meetalfred.com (sleva a 14-denní zkušební verze zdarma zde)


Pracovní prostory ve virtuální realitě

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh s José. José je zakladatelem společností GoodCall, Recruitment Academy, Datacruit, autor několika knížek a první certifikovaný recruiter na LinkedIn v Čechách a ve střední Evropě. Co mě asi zaujalo nejvíc José, ty máš na vlastním autě, espézetku LinkedIn... Ahoj.

José Kadlec

Ahoj, zdravím tě. Je to tak, na dvou.

Martin Hurych

Co tě k tomu vedlo?

José Kadlec

Já osobně LinkedInu vděčím za hodně věcí. Přišel jsem k němu relativně nečekaně v roce 2007, aniž bych věděl, že se mu budu nějak věnovat. Nevěděl jsem ani to, že jsem našel něco, co má takovou cenu, že se to bude až takhle používat v recruitmentu, až takhle v salesu, že to bude až tak mainstreamová platforma, kterou nakonec koupí i Microsoft. Je to společný jmenovatel všech našich aktivit, jestli je to nábor jako takový, osobní branding, employer branding nebo prodej našich služeb, takže jsem rád, dobrovolně a zdarma ambasadorem LinkedInu.


Profesionální distruptor

Martin Hurych

Je fakt, že jsi jedna z nejviditelnějších tváří ohledně LinkedInu v Čechách, podle mě technologicky daleko před všema ostatníma, proto jsem rád, že jsi tady. Na začátek jsem si připravil takovou otázku, která tě překvapí a kterou jsi stoprocentně nikdy neslyšel. Jaká je cesta z Jaderky až po certifikační autoritu recruitmentu ve střední Evropě?

José Kadlec

Já si na ty tituly moc nepotrpím. Když se někdo zeptá, co dělám, tak většinou říkám, že jsem technolog, který mění rigidní odvětví. Pořád jsme velmi technologičtí a datově orientovaní, proto se i ta naše softwarová divize jmenuje Datacruit, tam vyrábíme to ATSko. Takže my si i v GoodCallu velmi potrpíme na technologie, právě i v souvislosti s LinkedInem, kde můžete dělat spoustu věcí, které běžný člověk samozřejmě nedělá. Běžný člověk si udělá profil, sem tam něco postne, ale na LinkedInu můžete dělat ještě daleko víc věcí, včetně různých automatizací. Pokud je pro vás LinkedIn už i byznysem, tak si například ty leady můžete pomocí různých automatizací, které dělají různé věci za vás, zjednodušit. Můžete dělat třeba LinkedIn live, což taky není tak úplně jednoduché jako na Instagramu nebo na Facebooku, kde kliknete v aplikaci „live“, ale musíte na to mít nějaký tzv. RTMP streamer. Já třeba používám StreamYard. Aktuálně píšu podrobnější článek na téma „immersed office“. V software „Immersed“ si například můžete udělat virtuální kancelář, zkrátka zkoumám tyto nové věci. Snažím se být technologický disruptor a teď aktuálně samozřejmě je to v recruitmentu, protože celý ten náš holding se snaží měnit recruitment.

Martin Hurych

Je to momentální? To znamená sám sebe vidíš jako disruptora víc než jako recruitera? Je to něco momentálního, co až zdisruptujete, tak se posuneš dál?

José Kadlec

Recruitment jako takový už na denní bázi sám nedělám, takže já se snažím hledat ty nové cesty. On je to obor, který se mění skutečně denně. Když najdete cestu, například jak hledat lidi na Facebooku, to se dnes dělá přes tzv. X-ray search, rentgenové vyhledávání. Já vezmu například Google nebo jiný vyhledávač, zadám tam speciální příkaz, který začíná většinou site:facebook.com atd. a ono vám to najde třeba zdravotní sestry v Praze, nebo vývojáře v Brně a podobně. A zítra se to změní, změnilo se to třeba nedávno. Hodně velká změna přišla u Facebooku s případem Cambridge Analytica, kde se vlastně Facebook úplně překopal, normální člověk to neuvidí, ale interně je Facebook úplně jiný. Zastavili tzv. graph search, takže už tam nešlo vyhledávat tak jednoduše a musely se najít jiné cesty. My používáme něco, čemu říkáme tech stack, máme sadu nějakých nástrojů, ale ty se musí pořád inovovat, protože jinak zastarají a nebudou to ty nejefektivnější nástroje. I na LinkedInu ty automatizace za poslední 2 roky hodně pokročily. Před dvěma lety bych říkal něco jiného, než můžu říkat teď, ale pro uživatele v tom příjemném slova smyslu. Ty nástroje jsou dnes přívětivější a jdou dělat komplikovanější věci, než šly dříve.


Jak se stát certifikační autoritou v recruitmentu

Martin Hurych

Než se dostaneme k nějakým praktickým doporučením pro naše diváky a posluchače. Vy v jedné části vaší divize vyhledáváte lidi napříč spektrem, v druhé části edukujete trh, jestli jsem to dobře pochopil, navíc k tomu vyvíjíte softwarový nástroj. Ty jsi mi trošičku z té otázky utekl. Rozumím tomu, že začneš se svojí znalostí pozadí a nějakých technologických nástrojů tohle využívat k obživě, ale jak se člověk posune až vlastně k někomu, kdo certifikuje recruitery, po celé Evropě?

José Kadlec

Já jsem 5 let pracoval jako programátor pro korporaci a zjistil jsem, že nejsem úplně ten typický programátor, který by tam dělal od devíti do pěti. Chtěl jsem být podnikatel, měl jsem touhu něco dělat. Tak vznikla i vlastně ta moje první kniha. Já, než jsem vydal tu první knihu „People as Merchandise“, tak já jsem nenapsal jediný post na sociální sítě. Ta kniha byl můj první post de facto.

Martin Hurych

To ses rozepsal...

José Kadlec

To jsem se rozepsal, ale důvodem bylo to, že ta kniha byla tím mým prouktem. Dnes se dělají často knihy, že už je to ten marketing, že už ty přemýšlíš o tom, hele já udělám knížku, to mi sežene leady, na knížce nevydělám, ale vydělám na tom backendu, ale v té době pro mě ta knížka byla tím frontendem. Já jsem chtěl udělat nějaký světový produkt a pak jsem přišel na to, že vlastně kniha v angličtině může být zajímavý produkt. Sám jsem si jí vydal, všechno jsem si řídil sám. Takže to nevznikalo ještě s tím cílem, že z toho něco bude. Já jsem věděl, že z toho něco bude, ale nevěděl jsem co. Nestačilo mi být jen ajťákem, chtěl jsem něco víc, tlačit to dál. Ovlivnili mě na vysoké škole kamarádi mimo ČVUT, kteří byli byznysově orientovaní a mě to zajímalo. Mě se to líbilo, bylo to zajímavé, to propojení toho technologična a té byznysové stránky. Všichni, dnes už senior zakladatelé úspěšných startupů, nám tohle tehdy jako studentům říkali. Já si pamatuji Vladimíra Kováře, zakladatele Unicornu, to byl náš učitel na ČVUT. Toho jsme absolutně hltali, protože to byl ten člověk z praxe, který přišel a řekl, tak včera jsem udělal největší deal mého života 120 000 000 Kč s Komerční bankou a podobné věci. On už tehdy říkal, že pokud budete rozumět technologiím, a ještě budete mít tu byznysovou stránku, tak to je ta budoucnost. V té době si to ještě nikdo moc neuvědomoval, ten svět byl ještě takový hodně rozdělené do škatulek. Dneska vidíme, ve všech různých oborech, že i doktor musí trochu rozumět IT, všechno se to spojuje. V tom IT je to ještě viditelnější, že vznikají pozice typu DevOps, Development Operations a podobně.

Martin Hurych

Já, když jsem vlastně odcházel z korporátu tak říkali, že člověk, který má mít šanci ve světě, tak by měl být T-shaped, tzn. nějaký všeobecný rozhled a jednu hlubokou specializaci. A myslím si, že dnes už se to posunulo minimálně do Pí, tzn. musíš mít dvě hluboké specializace a nějaký rozhled a už vyhrožují, že dvě nebudou stačit, že vlastně potřebuješ přidat třetí, takže s tímhle souhlasím. Proč jsi tady ale dneska ty, jako disruptor? Všude slyším, lidi nejsou. Z vašich podcastů, které natáčíte, tak jsem slyšel, že už dokonce nejsou lidi, kteří hledají lidi. Takže lidi nejsou vůbec nikde, zatímco ty máš metody, jak je najít a ty metody nejsou jenom na LinkedInu. Jestli můžu trochu prakticky, představ si, že máš malou střední firmu. Ten člověk je možná dokonce někde v regionu a je nešťastný, že neví, kdo by mu tam dělal. Odkud bys začal, aby jsi ty lidi k sobě začal přitahovat, případně vyhledávat, jak na to?


Jak hledat lidi, když nejsou lidi, a na co si dát pozor

José Kadlec

Když to řeknu prakticky, my máme vlastně 7 poboček, takže my ty metody, co používáme tady v Praze, tak úplně stejně podobně používáme v Hradci Králové, v Českých Budějovicích a podobně a tam jsou to hlavně třeba strojírenské firmy. Tam se to hodně tříští tady do toho sektoru. Problém České republiky je to, že máme asi druhou nejnižší nezaměstnanost na celém světě. Já vždycky říkám to, že je to o tom získat největší konkurenční výhodu. Třeba i právě v tom hledání těch lidí. Když hledám konstruktéra v Českých Budějovicích na výrobu plastů třeba, tak chci vytěžit ty zdroje na maximum, tzn. chci najít ideálně všechny konstruktéry. Nikdy nebudu vědět, že jsem je všechny našel, ale chci je najít všechny, protože každý ten další jeden navíc znamená konkurenční výhodu pro mě, oproti té fabrice, která je vedle. Každá firma má tu svoji silnou stránku, někde jinde. Někdo umí skvěle hledat, protože má dobrý akviziční tým, talent acquisition team, kde třeba mají dobré sourcery atd., ale třeba nemají moc dobrou reputaci. Nemají moc dobrý employer branding, nemají moc dobrý produkt, takže je tam pak velká ztrátovost v tom, že oni dávají nabídky a ono se to tam nepotká. Takže když to vezmu úplně od píky, tak bych skutečně začal nějakou revizí toho, co nabízím. Ono někdy stačí vzít kariérní stránky té firmy, inzeráty, co tam píše a udělat si revizi toho, jestli je to dobré, jestli to vůbec komunikují. Hodně skvělých firem má skvělý produkt, skvělý tým, ale vy to nikde nevidíte. Takže to je jedna věc. Nejrychlejší cesta, která je velmi podceňovaná, na které jsme vyrostli my a kterou si korporáty a řekněme větší společnosti uvědomují až v posledních letech je osobní branding. Využít brandu a těch vašich zaměstnanců, kteří vlastně ty lidi budou tahat k sobě do firmy. Hodně kvalifikovaných lidí chce pracovat s jinými chytrými lidmi. Například si pamatuji, Michala Špačka. To byl PHP programátor ve Slevomatu a on ten osobní branding dělal, on postoval, on měl nějaké svoje kurzy na PHP atd. tak to lákalo další lidi do té firmy. A takhle si u vás můžou tyhle ambasadoři jednoduše vyprofilovat tyhle lidi a využít je k tomu, aby i oni sami aktivněji postovali, protože i technologicky, když ty dáš post na LinkedIn, tak já ho spíš uvidím, než když ho postne tvoje firma, jednoduché pravidlo. Určitě je tedy potřeba udělat house cleaning i v tady těch věcech, co vlastně tedy nabízíte, jestli je ta nabídka dobrá, jestli to má nějakou hlavu a patu a potom tlačit na to, aby se ta nabídka dostala k co nejvíce lidem. Tam už hraje roli to vyhledávání jako takové. Otázka je jestli to ta firma umí, neumí, jestli má svoje recruitery, nebo nemá. Dnes naše velká část byznysu není to, že za námi přijdete a řeknete: „Hledáme tuhle pozici.“ My na to: „Ano, odměna 3 platy a možná najdeme.“ To už často není účinné. Velká část toho byznysu je, že pronajímáme ty naše kapacity. Ty budeš teď nabírat nový tým tří lidí a my ti tam posadíme člověka a podle potřeby tam bude sedět jeden den v týdnu, nebo klidně na full-time. Třeba škodovka takhle může mít X našich lidí na neurčito, kteří tam sedí, představují se jako ta firma, mají všechny ty znalosti, jsou napojení na naší Recruitment Academy, kde mají veškeré aktuální informace. Ty máš zase jistotu, že ty lidi tam jsou a dělají na tom, i když je to těžké, tak to vidí, že na tom dělají. Samozřejmě pak ta účinnost je lepší, protože já vždycky říkám, že nejlepší by bylo, kdyby ten nábor zajišťoval CEO jako takový. Když založíš úplně nový startup, tak to dělat musíš, třeba 50 % času řešíš nábor. Pro příklad, kdyby ti od Kooperativy přišla pozvánka přímo od CEO.

Martin Hurych

Tak to vypadá jinak.

José Kadlec

Tak by to bylo super, ale čím je to pak dále od tohohle zdroje, tím, že na to nemá čas, tak to deleguje na ten HR tým, a to už je trošku dál od zdroje, na to už někteří lidé budou víc imunní a HR tým, když nemá čas, tak to deleguje na nějaké agentury, kde je zase ta ztrátovost. Zase mají třeba lepší znalosti, dokážou si sáhnout do TikToku třeba.


Jak využít Facebook, pokud kandidáti nejsou na LinkedInu?

Martin Hurych

Tak a teďka jsme naťukli jednu síť, která podle mě tady ještě moc vytěžená není. Nicméně zpátky na LinkedIn. První, co bych očekával, že dneska lidi udělají je, že půjdou dělat nějaký rychlý search na LinkedIn a zjistí si, jestli tam ty lidi jsou nebo nejsou. Překvapivě třeba mám na mysli jednu konkrétní firmu ze stavebnictví o který tady nebudu mluvit, ale vesměs čím dál jsem od Prahy, tím míň se LinkedIn používá.

José Kadlec

Ano.

Martin Hurych

Co v takovou chvíli, kam teda kouknout mimo LinkedIn?

José Kadlec

Je to skutečně tak, že ta saturovanost je horší v těch regionech a je i horší ta kvalita těch profilů. Takže i v tom strojírenství, my často i třeba na tom LinkedInu už hledáme, i když budeme hledat ty konstruktéry, tak my si uděláme tzv. talent mapping, vyjedeme si všechny ty firmy, které tyhle lidi vůbec obecně zaměstnávají a prohlížíme na tom LinkedInu, jenom zaměstnance těch firem. Vůbec to nefiltrujeme na pozice, ale jenom zaměstnance těch firem a pak je další krok, že zavoláme do té firmy a necháme se přepojit na šéfa logistiky, my tomu říkáme name sourcing. Vůbec nevíme, kdo to je. Je to čistý headhunting. Samozřejmě je možnost si sáhnout i o do jiných sociálních sítí. Musíme brát, že na Facebooku je pořád zhruba 5× více lidí než na LinkedInu. Kvalita dat je tam horší a není to už takové hezké CVčko. Samozřejmě i na tom LinkedInu jsou lidé, kteří tam žádná data nemají, ale je to podstatně horší. Vzhledem k tomu, že přes 4 000 000 lidí se na Facebook připojí denně, tak nějaký ten search udělat jde. Jde najít, když si tam zadám konstruktér a zadám si tam Ústí nad Labem, tak mi tam něco vyjede.

Martin Hurych

Využíváš standardní vyhledávací možnosti Facebooku nebo na to máš nějaký workaround?

José Kadlec

Já obecně doporučuji používat Google, to nativní vyhledávání Facebooku je strašně krkolomné. Ty tam můžeš zadat pouze pozice, které tam jsou nějakým způsobem Facebookem vydefinované. Já zadám to vyhledávacího políčka třeba jen písmeno „a“, ale ono ti to vyhledá jenom lidi, kteří mají ­„a“ ve jméně nebo příjmení. Takže pak to musíš změnit na „b“, „c“. My na to máme takový fígl, že ti otevře rovnou celou abecedu. Je ale lepší si otevřít skutečně Google a zadat tam site:www.facebook.com „present“ a teď čistě zadáte, co chcete, takže třeba konstruktér Brno.

Martin Hurych

Tzn. v tuhle chvíli dělám konstruktéra v Brně?

José Kadlec

Přesně, tak.

Martin Hurych

To je to present?

José Kadlec

To present je tam jen proto, aby v těch výsledcích vyjely pouze profily lidí na Facebooku, a ne různé posty, eventy atd. Protože když si napíšeš, že jsi konstruktér, tak pravděpodobně v té části About a Experience, to slovíčko present máš, takže to jenom pomocné slovíčko, to tam bude vždycky a ta proměnná je to konstruktér Brno. Když to Brno ještě dáte bez uvozovek, tak Google se snaží být trochu chytrý a dá vám i různé jiné variace toho slova Brno, takže dá třeba i Brně atd. což v tomhle případě může mít pozitivní efekt. Pak tam můžu dávat třeba stránky, když budeš lajkovat nějakou stránku, bude nějaká page na Facebooku, která se bude jmenovat strojvedoucí třeba, tak ty zase tady můžeš místo té pozice zadat název té stránky a vyjedou ti všichni lidi, co jí lajkovali. Ten strojvůdce ani nemusí mít napsáno na svém profilu, že je strojvůdce, ale protože lajkoval stránku o strojvůdcích, tak ti vyjede. Kdo jinej by takovou stránku lajkoval, recrtuiteři strojvůdců a strojvůdci.


Jak vytěžovat další sociální sítě a ostatní zdroje?

Martin Hurych

Facebook je pro starý, co pak, když hledám někoho 30 mínus?

José Kadlec

Facebook je pro starý...

Martin Hurych

Teda já to tak slyšel. Jsi na Facebooku?

José Kadlec

Já jsem samozřejmě všude, z profesního hlediska i musím. Pořád je to největší sociální síť na světě, nemůžeme jí ignorovat. Samozřejmě my si můžeme sáhnout potom do Instagramu podobným stylem, jako jsem říkal, jde vyhledávat na Instagramu. Případě na Instagramu můžete vyhledávat vyloženě v té aplikaci, na počítači to moc nejde, spíš v té appce, kde můžu vyhledávat třeba určité hashtagy. Nedávno jsem České dráhy, kde jsme řešili právě ty strojvůdce, takže i na tom Instagramu těch strojvůdců nakonec najdete relativně dost. Ale zase, co je tam problém? Lokalita. Na tom Facebooku je alespoň standardizované políčko pro lokalitu. Na Instagramu není, na TikToku není, takže tam už ta kvalita toho hledání klesá. Twitter, tam ta lokalita je, takže já třeba používám nástroj FollowerWonk. Web je myslím FollowerWonk.com a tam můžete výborně hledat na Twitteru. Zadáte konkrétní lokalitu, a to co chcete, aby měl ten člověk v tom BIO. My hledáme vlastně, dá se říct, v celém kyber prostoru. Děláme i speciální hledání na Googlu, kde hledáme podle fotek. Ta naše úloha je, že hledáme profily na internetu. To, že jsou profily na LinkedInu jasně, to, že jsou profily na Instagramu jasně, ale ono je pak spoustu jiných profilů. Profily lidí na stránkách firem, profily lidí na stránkách konferencí, osobní stránky. Jak tohle udělat? No jeden způsob je třeba tzv. image search, kdy se hledá podle obrázku. Když ty budeš mít profil třeba na webu bývalé firmy pod tlačítkem o společnosti, nebo něco takového, tak jsi tam měl třeba fotku. V Googlu, já můžu zadat například účetní Brno a dám si hledat v obrázcích a v advanced search si to můžu přepnout na typ obrázků face. Rázem se mi změní ty výsledky toho image search, že všude uvidím ty obličeje a pod tím hezky vidím na jakých stránkách jsou. Takže ty objevíš různé firemní stránky a saháš si vlastně kamkoliv, úplně nezávisle na sociálních sítích.

Martin Hurych

Tzn. najdeš i zapřisáhlé odpůrce...

José Kadlec

Přesně, najdeš i lidi, kteří na sociálních sítích nejsou. Podobně jdou hledat i CVčka. To člověk nemusí mít jenom na portálech k tomu určených. Našli jsme třeba jednu osobu z financí, která, si přivydělávala překladem z němčiny, takže měla CVčko na webu pro překladatele a díky tomu jsme jí našli. To by ten kvalitní recruiter měl být schopný udělat.

Martin Hurych

To je mazec, ještě jsme se vyhnuli TikToku, ten teď v Čechách získává na popularitě. Jak vyhledávat nebo i oslovovat potenciální kandidáty na těchto sítích? Vyplatí se dnes hledat a oslovovat lidi i na TikToku?

José Kadlec

Nám je de facto jedno, kde toho člověka najdeme, tam je potom jenom technický rozdíl toho typu, že třeba na TikToku nebo někdy i na Instagramu či na Twitteru, nevidíte třeba pravé jméno toho člověka. Má tam nějakou přezdívku nebo potom jsou takové ty specializované portály pro ajťáky, třeba GitHub, StackOverflow atd. Takže zase jsou různé jiné nástroje a způsoby, jak skrze třeba právě ten nickname nebo fotku dohledat, kdo to je. Ty, když budeš mít fotku na Instagramu třeba, tak je možné, že stejnou máš na LinkedInu atd. Takže když já zase dám vyhledat fotku, můžu tě najít a jsou třeba mnohem lepší vyhledávače fotek, než je třeba Google. Lepší je třeba Yandex, to je ruský Google, pak ještě můžu dát tip na nástroj PimEyes. Teď už je to placené, ještě nedávno to bylo zdarma, ale to je neuvěřitelné, co to i podle části fotky dokáže najít. Takže samozřejmě na tom TikToku hodně firem přemýšlí a stejně tak my, jak to využít. My, jako GoodCall, už tam dáváme nějaký obsah. To je spíš ale ta rovina toho brandingu, employer brandingu firmy a podobně. Což ale super, protože dneska, když chcete někde fakt docílit velkého efektu, tak dneska je to LinkedIn, TikTok, YouTube Shorts, kde můžete získat největší organický dosah, tzn. zdarma. Je to jenom o té vaší snaze a je to zdarma. Na TikToku ta snaha musí být samozřejmě trochu větší. Já bych možná mohl dát příklad, kamarádka Jana Jáčová z UOL účetnictví, tak ta jede hodně na TikToku. Už to skutečně není jenom pro teenagery a mladší, ta skupina těch lidí 25, 30 už je tam v Čechách relativně velká. To oslovení potom nemusí být vůbec skrze ten TikTok, ale toho člověka si najdeme někde jinde. My hledáme samozřejmě e-maily, hledáme telefony, jsou na to různé nástroje atd. Ještě jedna věc. TikTok a řekněme Twitter atd. to jsou stovky tisíc uživatelů v Čechách, samozřejmě Facebook, miliony, Instagram, miliony a LinkedIn oficiálně 1,4 milionu profilů, ale aktivních jich bude míň. Stránka, kterou je dobré zmínit je VKontaktě, což je takový ruský facebook, vk.com a když si dáte VKontaktě hledání lidí a dáte Českou republiku.

Martin Hurych

Tak je tam spousta...

José Kadlec

Přes 400 000 lidí, takže 400 000 Ukrajinců, Rusů atd. evidentně žijících v Čechách je tam.

Martin Hurych

To je dobrý.

José Kadlec

Takže zase jde tam vyhledávat podle pozice, podle firmy, zase ne všichni to tam mají napsané, ale je tam velká skupina vlastně úplně nedotčených lidí, kam třeba nedosáhneme těmi jinými zdroji.


Jaké jsou trendy v automatizaci Linkedinu?

Martin Hurych

Přiznám se, teď jsi mě dostal. Pootočíme list. Ty jsi entuziasta do technologií, VR si nechám úplně nakonec. Před covidem i během covidu jsi vlastně měl hromadu webinářů na to, jak automatizovat LinkedIn. Co jsou momentální trendy? Co se dá z LinkedInem dneska automaticky dělat? Kam se to celé posunulo, protože naposledy, když jsme tě sledovali, tak to bylo hodně o automatickém oslovování a o nějakém budování sítě, co se dneska dá automaticky dělat?

José Kadlec

Ten největší posun hlavně za poslední 2 roky byl v tom, že už se neautomatizuje jenom nějaký jeden task. Dřív to bylo hodně o tom, že práci typu, mám prostě 500 profilů a ty potřebu oslovit a klikám jako robot, tak jste si to mohli automatizovat. Dneska je to spíš, že se dělají tzv. workflows, že nad to můžu jako nastavovat další kroky. Já používám těch nástrojů víc, můžu zmínit jeden kvalitní ruský nástroj, LinkedHelper. Je tam i verze zdarma na 14 dní asi, takže si to člověk může osahat, zkusit, jinak to pak vyjde na nějakých 10-15 USD měsíčně podle toho, jak dlouhý chce člověk subscribtion, což si myslím, že ta value za to, kolik by tím normálně strávil člověk času...

Martin Hurych

To je zdarma.


José Kadlec

To je fakt zdarma. Tam už si člověk může nastavit to, že nejenom, že já rozešlu 1000 pozvánek, ale ty lidi, co to akceptují, tak rovnou dostanou navazující zprávu a ještě potom třeba další navazující zprávu a ještě jim zároveň tady potvrdíš třeba nějaký skill a podobně. Takže jde to za tu hranu té jedné akce. Jsou potom dražší nástroje třeba Expandi.io, to už stojí nějakých 100 USD měsíčně a tam si to člověk může udělat v takovém UML diagramu, kde si to může rozkreslit, co když mám e-mail, nemám, akceptuje, neakceptuje, co pak? Když neakceptoval, tak mu třeba něco lajknu atd. Takže jdou dělat tyhle věci. Jsou tady samozřejmě nástroje, které nejsou vyloženě LinkedIn automatizace, ale je to automatizace čehokoliv, například český software integrovat. Jejich největší konkurence je asi Zapier a tam už můžete lepit k sobě různé aplikace, ono se tomu říká lepidlo internetu. Můžu postnout příspěvek na Twitter nebo na Instagram a automaticky se mi ten příspěvek postne i na LinkedIn, takže si můžu pomoct v tomhle.

Martin Hurych

Ještě zpátky k automatizaci na LinkedInu, některé ty nástroje, pokud si dobře pamatuji a ten můj to bohužel stále neumí, umí nakládat se skloňováním českých křestních jmen, jak to máš ty? Používáš, nepoužívá, je to důležité, není to důležité?

José Kadlec

Úplně v tom českém oslovení tohle nepoužíváme, ale šlo by to nějakým způsobem určitě vyřešit. Co používáš ty za nástroj?

Martin Hurych

Já mám Meet Alfred.

José Kadlec

Jo. Třeba ten LinkedHelper, on v sobě má i trochu skriptování, bylo by to složitější, ale to by tam šlo předpřipravit. Tvoji posluchači, když si otevřou LinkedHelper, tak se zděsí, co to je. Takový desktopový, černý software, ale je dobrý, dneska si tam člověk může připojit i více profilů, takže můžete mít ve společnosti člověka, který je dedikovaný na robotizaci a ten tam má připojené profily kolegů a spravuje jim tyhle věci. Jsou i jednodušší nástroje, jeden se jmenuje SuperPowers for LinkedIn, pak je ještě SuperPowers for Instagram a for Twitter. Tam to funguje tak, že to je pořád plugin do LinkedInu. Takže ty si uděláš třeba hledání, ty výsledky vidíš v prohlížeči a dole máš 3 akce. Se všema spojit a tak, to si můžeš vybrat a ono to automaticky tu věc dělá. Absolutně jako jednoduché, ale nejsou tam moc žádné workflows nebo velmi omezené. To SuperPowers for LinkedIn je podle mě snad zdarma, mají i nějakou pro verzi bez reklamy asi.

Martin Hurych

Kdysi dávno LinkedIn tohle neměl rád, dělal občas bububu, jak je to dneska?

José Kadlec

Tak v zásadě rád to nemá pořád nebo, jako je to, je to úplně to není v souladu s tím user agreementem a proto je dobré třeba používat ověřené nástroje. Taky se stalo, že ten LinkedHelper hodil hodně lidem najednou hodil hlášku, hele používáte tady ten nástroj a je to jen bububu, nic nestalo. Oni to skutečně seriózně stáhli dolů. 14 dní jste nemohli používat LinkedHelper, otestovali to, udělali nějaké změny, dali to zase zpátky a aktivně to používám. I v tuhle chvíli mi to jede, aktivně to používám už roky i se svým hlavním účtem a je to v pohodě.

Martin Hurych

Já myslím, že hlavně člověk nesmí být a teď se omlouvám za to slovo nenažranej, protože často vidím tenhle model. Dlouho LinkedIn neděláš, pak ti někdo řekne, že bys LinkedIn dělat měl a ty máš pocit, že si vystavíš síť tisíců kontaktů za měsíc a pak je to bububu, ale daleko pravděpodobnější, než když to stavíš postupně.

José Kadlec

Ono většinou teď u těch nástrojů, když člověk nemění to defaultní nastavení, tak je to tam nastaveno nějak bezpečně. LinkedHelper má funkci, kde speciálně odesílání pozvánek je teď relativně omezené na zhruba 100 týdně. Bylo to ještě před nedávnem 100 denně, takže to je velký rozdíl, ale kdo by to třeba chtěl zkusit, má třeba nový účet a dokáže si dovolit to risknout, že by o něj přišel, tak je tam funkce, která i tenhle limit dokáže obejít. Takže si to můžete nastavit a ten počet nebude 100 týdně, ale bude prostě 500 týdně, můžete to zkusit. Já mám nějaké účty pro testování, kde si to můžu zkusit dovolit udělat, ale je to na vlastní riziko. Oni to tam i píšou, že je to na vlastní riziko. Ta robotizace dává smysl hlavně v tom, když byste stejně u toho vy seděli a hodinu klikali, tak ten robot akorát kliká za vás.

Martin Hurych

Když s tím takhle experimentuješ, vidíš nějaký rozdíl mezi tím ahoj José, rádi bychom tě pozvali na pohovor anebo ahoj, rádi bychom tě pozvali na pohovor? Když tam vlastně vypadne to, co je dnes řekl bych, zlatým grálem internetu a automatizací. Každý ti řekne, že musíš personalizovat. Jaký na to máš názor?

José Kadlec

Můj názor je takový, že jméno není jediná forma té personifikace, kterou můžeš udělat. Konkrétně tady u těch nástrojů to většinou podporuje ještě třeba tvůj aktuální název pozice, aktuální název společnosti, obor atd. Takže už jenom, když napíšeš třeba, všiml jsem si, že pracuješ na pozici ve společnosti, tak už to vytváří ten dojem, že to nebude robotizované. Samozřejmě jeden případ z několika desítek se stane, že tam člověk má něco nečekaného, má tam třeba recruiter-mateřská dovolená. Ten robot to tam samozřejmě dá celé. Takže tím se člověk může prozradit, paradoxně to někdy vede k tomu, že právě proto vám ten člověk napíše, „podívej se, co jsi mi to poslal“ a vede to k pozitivní konverzaci nakonec.

Martin Hurych

Jojo, mám úplně stejné zážitky, kdy mi člověk napsal, tohle je ta nejlepší robotická zpráva, kterou jsem kdy dostal. Oni to vědí.

José Kadlec

Přesně tak. Je to něco za něco. Já si pamatuji ještě LinkedIn, kdy nebylo omezení na počet kontaktů. Dneska je omezení na 30 000. Dřív tohle neexistovalo, a tak samozřejmě tu chybu udělá i ten člověk, když napíše ahoj Pavle, ahoj Martine, a najednou se člověk splete.

Martin Hurych

Navíc, kolikrát to bylo jenom Ctrl+C a Ctrl+V...

José Kadlec

Přesně.


Jak na automatizaci dalších sítí?

Martin Hurych

... a robot v pravé ruce. Co automatizace dalších sítí?

José Kadlec

Tak třeba ten LinkedHelper samozřejmě je už podle názvu primárně pro LinkedIn, ale dneska už právě je ta nádherná doba v tom, že už si člověk může vymodelovat skoro cokoliv právě třeba díky tomu Zapieru a Integromatu. Pak je ještě ten nástroj „if this then that“, kde to jde třeba spojovat i s nějakými hardwarovými prvky. Pak je ještě třeba zajímavý francouzský nástroj Phantombuster, kde jdou tyhle podobné věci, co tady zmiňujeme pro LinkedIn, tak jdou dělat třeba pro Facebook, Twitter, Instagram a další různé sítě. Myslím, že tam mají i něco pro Clubhouse. Takže zase nějaké akceptování, lajkování, a tyhle věci jdou dělat i třeba tím Phantombusterem, který je, ale zase pro trochu pokročilejšího diváka. Chce si na to trochu zvyknout, funguje to jinak. Na rozdíl od toho LinkedHelperu, který je teď desktopová aplikace, ten Phantombuster běží na Amazon AWS, takže ten způsob, jakým to funguje, je trochu víc ajťáckej. Když chceš odeslat automatizovanou pozvánku, tak to tam můžeš udělat, ale musíš na to vlastně použít dva phantomy, tzn. dva takové podprogramy. Jeden ti stáhne ten seznam lidí, co mu dáš, a to vezmeš a teprve ten další to rozešle. Má to zase jiné výhody v tom, že třeba nemusíš mi otevřený počítač, běží to v cloudu. Pak je tady Lempod, což je plugin pro LinkedIn. Tip pro pro diváky, když něco postnete, tak je výhodné primárně v dalších třech hodinách potom, aby to získalo lajky. Takže, co se normálně dělá i já to dělám normálně, že to odešlu určité skupině kolegů, s tím a mi tam hodí lajk. Už jenom čistě s linkem na ten příspěvek, oni kliknou, naboostuje se to, jde to dál. Tohle jde zautomatizovat přes tady ten Lempod. My se můžeme spojit do jednoho „podu“ čímž říkáme, že si věříme a kdokoliv z nás v tom podu si může nechat od všech ostatních v tom podu zalajkovat svůj post.

Martin Hurych

Takže, pokud chcete na LinkedInu tlačit své příspěvky v před a jste z HR, tak do skupiny Josého, pokud jste obchodníci, anebo majitelé firem, tak do skupiny ke mně, do příspěvku dáme naše linky.

José Kadlec

Těch způsobů, jak si dnes ušetřit čas, je relativně dost a díky tomu se pak naši recruiteři můžou se soustředit na kvalitní pohovor, který sice ještě úplně takhle zautomatizovat nejde, ale na pozadí jim to oslovilo dalších 50 lidí a poslalo followupy na dalších x lidí. Oni jsou tam samozřejmě i automatizace na úrovni e-mailů, tzv. emailový sekvence, není to všechno, jenom o LinkedInu.


Budoucnost virtuální reality (nejen) v HR

Martin Hurych

Kdy se pohovory budou odehrávat ve VR?

José Kadlec

Upřímně já si myslím, že už by se tam mohly odehrávat teď. Měl jsem na sobě různé i dražší brýle a ona jedna věc je vidět nějaké prostředí, které je k tomu uzpůsobené, to je jedno jestli je to nějaký barák nebo něco jiného a potom si reálně zkusit ve VR nasharovat screen z počítače. Ty si tam můžeš vytvořit 3, 4, 5, displejů a tohle tam může člověk dělat v multiplayeru, takže tam můžeme sedět vedle sebe v podobném studiu, jako tady. Dneska jsou i firmy, které ti to prostě v různých softwarech typu Unity prostě namodelují. Můžeme tady sdílet nějakou plochu a koukat na ni oba, takže klidně to může být, to CVčko toho člověka. Můžeme tady takhle sedět a bude to nějakým způsobem fungovat. Takže tam jsou samozřejmě věci tohoto typu, třeba Immersed. Další věc kterou teď testuji, která se taky hodně posunula. Ty si můžeš vytvořit svůj reálný avatar pomocí Unreal enginu, kde to vypadá to jako ty, ale je vidět, že to je jak kvalitně animovaný film.

Martin Hurych

Tohle používá spatial.io ne? Ty mají vlastně už tvoje fotky na avataru.

José Kadlec

To možná bude trochu něco jiného, že to bude fakt vyloženě jako z fotky, ale dneska už jsou i jiné softwary, kde se člověk namapuje. To už je ale spíš za účelem automatizace, ty si můžeš namapovat do toho softwaru svůj nejenom obličej, ale i mimiku, musíš tomu dát nějaké pohyby a tak. Namluvíš nějaký text, aby se to naučilo mluvit jako ty, pak tomu jenom podhodíš text a ono už to mluví jako ty. Výhoda je, že najednou klidně v 50 jazycích. Takže ty, když potřebuješ udělat nějaké, třeba BOZP školení pro vlastní firmu a chceš tam být ty, tak to už dneska jde zrobotizovat.

Martin Hurych

Tohle je, jestli se dobře pamatuji pořád ve 2D?

José Kadlec

Tohle je 2D ano. Ta výhoda je v tom, že člověk, když to tak řeknu, i když budeme mrtví, tak pořád s námi můžou vycházet videa, když to tak jako přeženu.

Martin Hurych

Trochu se toho děsím. Já jsem zkoušel právě spatial.io, kde na ten avatar si nalepíš, tvůj vlastní obličej. Vypadáš tedy trochu jako po obrně, protože logicky se ti ten obličej zakulatí podle toho modelu. Když jsem procházel nějaký onboarding, tak mě měla na starosti holka z Kanady. Po pěti minutách nevíš, že není živá. Jasně je tam pořád kreslená, ale obličej je velmi reálný.

José Kadlec

Takže je už společnost, která to normálně používá standardně jakoby pro nějaký náborový proces?

Martin Hurych

Ne tohle je, řekněme, konkurence Immersed, je to virtuální pracovní prostor. Spíš bych řekl, protože nemá ty featury.

José Kadlec

Jo, já myslel, že ten spatial už jsi viděl v praxi někde.

Martin Hurych

Nene, jen říkám, že už je to posunuté o kousek dál a že už je tam reálnější člověk než jen kreslený avatar.

José Kadlec

Jako já si to dokážu představit třeba pro ty pohovory atd. už normálně dneska. To, co já jsem i testoval je, jak si udělat virtuální kancelář. Četl jsem, že programátoři už v tom 2 roky programují a jsou v tom 6 hodin denně. Já si říkám, to není možný, to ještě nemůže být tak dobré a musím říct, že to byly brýle za 12 000 Kč. Oculus Quest 2 od Facebooku, takže fakt low-end low-endů, pak už jsou akorát takové ty brýle, do kterých dáš ten svůj mobil, za 4 USD, jenom skořápka. Skutečně člověk, i když si otevře word document, nebo LinkedIn, tak to fakt přečteš atd. Ta kvalita těch čoček ještě není taková, že bys v tom vydržel den. Zahřívá se to atd., ale stačilo by si sáhnout na brýle za 40 - 50 000. Tam je ten rozdíl absolutně enormní, sedí ti to lépe na hlavě, nezahřívá se to tolik a podobně. Takže si absolutně dovedu představit, je to trochu strašidelné, že na co pak dělat hezké kanceláře, a tak. Ty hezké kanceláře budou v té virtuální realitě.

Martin Hurych

To je ale hrozné, vlastně neopustíš svůj byt, dům nebo cokoliv.

José Kadlec

Moje oblíbené pracovní prostředí je tam z toho orbitu, že letíš v raketě vidíš zemi, mění se ti to reálně a já mám před sebou vyskládané ty monitory a jedeš. Slyšíš jenom to hučení, že v tom jsi, pohltí tě to.


Martin Hurych

Co VR od Facebooku, software, zkoušels?

José Kadlec

To jsem nezkoušel, jak oni nazývají? Horizon? Tady z těch, jak jsi říkal to spatial.io atd., jeví se mi, že ty Immersed jsou v tom asi nejdál. Tam mají například krásně vyřešený typický problém, máš na sobě ty brýle a zazvoní ti mobil. Kde je? Nevidíš ho, že jo. Ty jsi ho tam můžeš namapovat, takže jedna z těch obrazovek může být normálně tvůj mobil a můžeš si namapovat i klávesnici, takže ty vidíš normálně svoje ruce, když nemáš ovladače a dokážeš si na tu klávesnici sáhnout. Není to samozřejmě úplně tak přesné, jako když si sáhneš na reálnou klávesnici, ale aspoň nehledáš, kde jí máš. Když umíš psát po paměti, tak ti to de facto stačí.

Martin Hurych

Když se vrátím úplně začátek k té SPZce LinkedIn a vezmu, že jsme tady neprobrali hromadu dalších věcí, kde se LinkedIn dá použít. Obchod, branding, ambasadoring, cokoliv dalšího, a to se možná, jestli budeš mít chuť, můžeme vidět někdy v budoucnu.

José Kadlec

Určitě, já bych ještě, doplnil třeba výzkum nebo jak to říct, průmyslová špionáž. My teď máme hodně zakázek na to, že klienti potřebují vidět, jaký je snapshot toho trhu. Třeba snapshot trhu s odborníky na Microsoft v Evropě. Konkurence, firmy, kolik jich je, maturita těch lidí atd.


Proč neodmítat LinkedIn?

Martin Hurych

Co bys řekl člověku, který má nějaké osobní důvody, proč LinkedIn nepoužívat? Proč nemít lidi na LinkedInu, co bys mu řekl, proč by třeba na LinkedIn měl jít, nebo jaký je tady z toho, co jsme si tady říkali za tu třičtvrtě hodinku v pár větách zhodnocení, nějaký souhrn doporučení?

José Kadlec

Já myslím, že je to i takový ten už trochu přežitek, že nechceme, aby naši lidé nebyli, a nebo aby byli na LinkedInu, protože nám je vezme konkurence. Bavili jsme se tady nejenom o LinkedInu.

Martin Hurych

Ukradneš mi je stejně...

José Kadlec

Jako jdou ti lidé, v uvozovkách ukrást jinde a bude to pro ně ještě o to exkluzivnější nabídka, protože jich třeba nedostanou tolik. Takže naopak bych se snažil využít té síly toho LinkedInu, že to naláká víc lidí k vám. Spousta firem i korporací, kde bys to nečekal, tak mají různé ambasadory atd. kteří tam aktivněji vystupují, a to láka zpátky, oni pak ti ambasadoři vzniknou v každé firmě přirozeně. Bude tam někdo, kdo prostě se tomuhle věnuje víc protože najednou zjistil, že to má opravdu sílu ten osobní branding a lidi se mi najednou ozývají. Já si pamatuji jednou v Českých Budějovicích v jedné bance na školení branchák té banky, rovnou v rámci toho školení udělal ten post a už se mu hlásili kandidáti, záleží na lokalitě. Něco jiného je, když to uděláte v Praze a třeba v těch Českých Budějovicích, kde zase těch nabídek není tolik. Člověk může mít jiné strategie, není jedinou strategií, že vždycky musím být na LinkedInu. Jak jsme ale říkali, za 5 let to bude třeba jinak. LinkedIn, TikTok, YouTube Shorts, to je to, kde můžete získat největší organický dosah. Levný trafik, levná propagace, to, co byste doma museli Facebooku platit nebo v jakýchkoliv jiných masmédiích a podobně, tak tady můžete získat přirozeněji, levněji, efektivněji.

Martin Hurych

Ty jsi říkal, že jsi úplně všude, když tě budeme chtít sehnat, kde tě skutečně seženeme?

José Kadlec

Tak samozřejmě určitě na LinkedInu, tam ten profil najdete podle různých klíčových slov nebo podle mého jména, anebo i mám přímo třeba webové stránky josekadlec.com, ale samozřejmě Facebook, Instagram, Twitter.

Martin Hurych

Kdekoliv.

José Kadlec

Kdekoliv, přijímám na všech platformách.

Martin Hurych

José je všude. Díky moc a budu doufat, že se uvidíme někdy v budoucnu.

José Kadlec

Já taky díky a budu se těšit.

Martin Hurych

Tak to byl José Kadlec. Chce se mi říct, že se uvidíme, se všemi na LinkedInu, aspoň virtuálně a pevně věřím, že jsme vás k tomu zažehli. Pokud jste doteď uvažovali o tom, že LinkedIn není potřeba, tak zkuste tohle vaše mínění přehodnotit. Pokud jsme vás zaujali, ať už zmínkami o virtuální realitě nebo o moderním vyhledávání kandidátů, tak určitě dejte subscribe, ať už ve vaší oblíbené podcastové aplikaci nebo na YouTube. No a mě už nezbývá než jenom popřát vám úspěch a držet vám palce, díky.


(automaticky přepsáno v Beey.io, upraveno a kráceno)Comentários


bottom of page