top of page

042 | MILAN ŠIMEK | JAK A PROČ PŘIVÉST ZAHRANIČNÍHO PARTNERA K RYCHLÉMU ÚSPĚCHU


„Vydefinujte si, kdo je a kdo není ideální partner. S partnerem aktivně spolupracujte a vybudujte i osobní důvěru. A nebojte se partnery kontrolovat a dávat jim zpětnou vazbu. Klidně i od jejich zákazníků.“

Milan Šimek je zakladatel společnosti Sewio Networks, která se zabývá indoor lokalizačními službami. Jednoduše řečeno dodávají lokalizační technologie, kterým se říká RTLS, real-time location system. Ty vám přesně řeknou, kde se ve skladu nachází zboží, kde zrovna jede pracovník s vysokozdvižným vozíkem, kolik je palet v expediční zóně nebo jaké jsou ve skladu nejvytíženější trasy.


Tyto technologie v reálném čase ukazují, kde se kdo pohybuje a co se děje. Díky nim máme přehled, snižuje se zbytečné hledání a manuální práce, naopak se zvyšuje efektivita. Redukuje se denní rutina. Milan věří tomu, že za pár let budou tyto technologie stejně běžné jako je Wi-Fi.


Kromě Milanova core byznysu jsme v Zážehu probírali to, jak je důležité budovat partnerské sítě. Sewio má totiž partnerské sítě po celém světě. Je to jako v životě, partnera si musíte zaháčkovat, hýčkat a pak také kontrolovat. Poslechněte si, jak Milan odpovídá …


🔸 Co je RTLS technologie a proč bych ji měl chtít

🔸 Jak RTLS technologii využít i v malém a středním podniku

🔸 Proč si Sewio buduje partnerskou síť a jak

🔸 Co přispívá rychlému úspěchu partnera

🔸 Proč je chyba myslet si, že partner trh vybuduje sám? 


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude s Milanem Šimkem ze společnosti Sewio Networks. Společnost, kterou Milan založil a v tuhle chvíli řídí, se zabývá indoor lokalizačními službami pro průmysl a skladování. Ahoj, Milane.


Milan Šimek

Ahoj, Martine. Zdravím tě.


Co Sewio Networks dělá?


Martin Hurych

Pojď nám říct, co tedy v Sewiu vlastně děláte a jak jsi se k Sewiu dostal ty.


Milan Šimek

Já bych to zkusil vzít z pohledu zákazníka. Jaká data a co zákazníkovi konkrétně přinášíme. Těmi zákazníky jsou opravdu převážně výrobní podniky a sklady. To, co zákazníkům přinášíme, jsou odpovědi na otázky typu, kde se právě nachází vysokozdvižný vozík, kolik palet se nachází v zóně expedice, proč zakázka ještě nedorazila na expedici a podobně. Dokážeme i zvýšit bezpečnost na pracovišti díky tomu, že víme, kde se nachází člověk a vysokozdvižný vozík a na tuto situaci reagovat. Víme, jaké jsou nejvytíženější trasy ve skladu tak, abychom dokázali optimalizovat logistické toky a zvýšit efektivitu.

Vše to děláme s pomocí naší lokalizační technologie, která se označuje jako RTLS, real-time location system. Můžeš si to představit jako indoor GPS. Vyrábíme ji tady v Brně a na to jsme pyšní. Funguje to na bázi aktivních tagů, které naši zákazníci instalují na palety, vysokozdvižné vozíky, nářadí a materiál, který jde výrobou. Do skladu instalujeme přijímače, říkáme jim kotvy, následně instalujeme náš lokalizační engine. Díky této technologii jsme schopni lokalizovat pohyb materiálu s velmi velikou přesností a spolehlivostí právě u těchto průmyslových zákazníků.


Co je RTLS technologie a proč bych ji měl chtít?


Martin Hurych

Pojďme to trochu rozebrat. Proč bych měl tuto technologii chtít do vlastního výrobního závodu, i když mám pocit, že mám všude pořádek a o všem vím? Protože ten první dojem z toho, jak jsi to popsal ty, může být, že řešíte chaos a najdete něco, co se mi ztratilo. Co si od této technologie odnesu i v momentě, kdy mám pocit, že mám velmi dobře řízený výrobní závod už teď?


Milan Šimek

Tuto informaci můžeš mít, ale můžeš ji mít se zpožděním. Ty víš, že ti funguje výroba, a víš, že například do expedice nedojelo nějaké zboží. Dozvíš se to ale s nějakým zpožděním a teprve potom jdeš řešit, na jakém stanovišti došlo ke zpoždění.

To, co přinášíme my, je plná vizibilita v reálném čase celého toku materiálu, celé rozpracované výroby. Představ si, že všechny palety, které tečou výrobou, jsou osazeny našimi tagy a my tě v reálném čase dokážeme informovat, zdali daná zakázka přijela do konkrétní zóny v přesně stanovený čas. Pokud daná zakázka přijela na stanoviště s nějakým zpožděním, okamžitě informujeme manažera. Decision tag, který dostává informace, říká, že daná zakázka se právě teď dostává do zpoždění a je pravděpodobnost, že se na expedici dostane s hodinovým zpožděním. Manažer může jít okamžitě na shop floor a tento problém řešit.

Druhá věc, která se velmi často stává a je to opravdu jeden z nejčastějších problémů, které my u výrobních zákazníků vidíme, je tzv. houbaření. Ono se to nezdá, ale ti lidé část své denní směny opravdu stráví hledáním konkrétních kusů materiálu, aby si je mohli přivézt ke svému výrobnímu pracovišti a mohli na nich pracovat. Je to velmi častý problém. Opravdu se stává, že 20 % denní směny lidé, kteří jsou zodpovědní za práci na daném výrobku, stráví hledáním v hale, která má rozlohu 5000 m². Takto mohou vznikat obrovské ztráty. Stroj stojí, protože člověk, který na něm má pracovat, hledá daný obrobek. To jsou věci, které my jsme schopni díky lokalizační technologii velmi efektivně řešit.


Jak se Milan k RTLS dostal?


Martin Hurych

Ještě než budeme pokračovat dál, tak nám řekni, jak jsi se k těmto technologiím dostal ty osobně. Co tě na nich zaujalo a jaká byla tvoje cesta k Sewiu?


Milan Šimek

Cesta vedla přes univerzitu, přes doktorské studium na Vysokém učení technickém v Brně. Tam jsem se potkal s dnešním spoluzakladatelem a technickým ředitelem Sewia Lubomírem Mrázem, se kterým jsme dělali doktorát, kde jsme se dostali do styku s mnoha rádiovými a lokalizačními technologiemi. Dostali jsme se do styku s touto speciální technologií, která se označuje jako ultra-wideband. Je to nová technologie, která je na trhu někdy od roku 2014. My jsme si tou dobou uvědomili, že máme v ruce něco, čemu věříme, že jednou bude standardem pro lokalizaci v průmyslových halách a objektech. Tudíž jsme se v roce 2014 rozhodli, že založíme vlastní startup, nabereme lidi a pustíme se do vlastního vývoje na poli lokalizačních technologií.


Myslíme si, že lokalizační technologie budou v nadcházejících letech tak běžné, jak je například Wi-Fi. Vede nás k tomu znalost trhu. Vidíme, co se děje na trhu. Technologie ultra-wideband zatím ještě není tak známá. První komerční čipy přišly na trh v roce 2014. Byl to obrovský boom, a to se jednalo pouze o jednoho výrobce. Obrovský boom lokalizační technologie, konkrétně utra-wideband, zažily v roce 2019. Apple, jakožto první výrobce telefonů, oznámil integraci tohoto čipu do svých zařízení za účelem zvýšení přesnosti lokalizačních služeb. Od té doby se trh začíná velmi razantně měnit. V roce 2014 byl jeden výrobce UWB čipů, od roku 2020 tu najdeme dalších 5, 6 výrobců, jako je například NXP, ST či Qorvo. Tyto čipy dnes najdeš v Tesle, ve Volkswagenu, v Jaguaru, konkrétně například pro bezpečné odemykání. Trh se velmi rychle posouvá a zvyšuje se i počet těchto výrobců.

Zvyšuje se zájem o přesnější a robustnější lokalizační technologie u výrobních podniků a skladů, aby mohly zabezpečit bezproblémový provoz logistických toků. Tím, že věříme, že během dvou, tří let budou tyto UWB tagy téměř v každém výrobním podniku a skladu, se připravujeme na obrovské požadavky od zákazníků. I z tohoto důvodu budujeme naši partnerskou síť. Před 10, 15 lety si také nikdo nedokázal představit, že bude Wi-Fi samozřejmostí. Všechny čtečky čárových kódů, všechny tiskárny, všechny vysokozdvižné vozíky, všichni roboti jsou dnes připojeni na Wi-Fi a je to standard. My tvrdíme a věříme tomu, že úplně stejným standardem se pro všechny výrobní podniky a sklady stane jakákoliv forma lokalizačních služeb. Hledání, navigování, trasování, zkrátka vše, co se hýbe, bude mít na sobě malý čip, skrze který budou všichni manažeři vidět, co se jim děje v provozu. Díky tomu se zvýší efektivita, sníží se dohledávání, sníží se i manuální práce, protože lidé přestanou ručně skenovat. Dnes nejčastějším způsobem, jak identifikovat, kde se dané zboží nachází, je to, že člověk má tzv. handheld reader a skenuje čárový kód někde na sloupu. To se může opakovat až 2 000x denně. Naší úlohou je redukovat tyto každodenní rutinní operace.


Jaká je situace v zahraničí? Na co se připravit?


Martin Hurych

Ty jsi rozkročený napříč Evropou i Spojenými státy. Pojď nám říct, co se v tuto chvíli děje na trzích, které vykročily na cestu k dosažení tvého ideálního stavu. Kde jsou ve Státech, kde jsou možná v Německu, v Anglii a jak vypadá stav v Čechách a na Slovensku?