top of page

051 | ANNA SCHWARZOVÁ | JAK NA KVALITNÍ NÁBOR (TŘEBA) OBCHODNÍKŮ


„Vychovávat zaměstnance je jako vychovávat dítě. Nejdete nikam, abyste si pořídili dítě, kterému je 15 nebo 20, abyste se s ním mohli chlubit. Musíte si ho vypiplat a vše ho naučit. A pak můžete být hrdí na to, jak to dělá dobře. Je jen na vás jestli a jak ho vychováte.“

Anna Schwarzová se po studium designu obalů rozhodla, že se nechce přizpůsobovat klientovi. Teď se přizpůsobuje dvěma stranám. Klientovi zaměstnavateli a klientovi zaměstnanci. Svět je plný paradoxů.


Anna je spoluzakladatel společnosti Novitim, která se stará od nábor zaměstnanců. Ale dělají to jinak! Personální marketingové kampaně. To je kouzlo jejich úspěchu. Nevyhazují bezmyšlenkovitě zbytečné inzeráty na pozice a nečekají, až se někdo ozve. Využívají různé kanály. Sociální sítě, databáze uchazečů, inzertní pracovní servery a pracují s uchazeči. Ti prochází tzv. diagnostikou vybraných uchazečů. Klienti si pak už jen vybírají z shortlistu, kdo jim opravdu lidsky a profesně sedí.

Anna upozorňuje na to, že podepsáním smlouvy práce nekončí. Důležitý je onboarding, začleňování nového člena do týmu.


Nekašlete na něj, pokud v prvních dnech nového člena týmu otrávíte, může se stát, že vám ho sebere někdo jiný. Někdo, kdo se o něj bude lépe starat . Jak na to se dozvíte v bonusu „5 tipů od Novitim jak na úspěšný nábor a udržení zaměstnanců”, který si stáhnete níže.


Další tipy na úspěšný nábor a udržení zaměstnanců si poslechněte v Zážehu, určitě vás bude zajímat:


🔸 Jaké jsou rozdíly mezi personální marketingovou kampaní a head huntingem?

🔸 Jak má vypadat kvalitní nábor?

🔸 Jak hledat a vybrat (třeba) obchodníka?

🔸 Jak má vypadat onboarding?

🔸 Proč je dobré starat se o svoje firemní talenty? A jak?
 

BONUS

5 tipů, jak na úspěšný nábor a udržení zaměstnanců (Kód bonusu: USPNABOR)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude s Annou Švarcovou, spoluzakladatelkou firmy Novitim a dámou, která věří, že otevřeností a nadšením se dá zlomit jakákoliv situace. Dobrý den, Anno.


Anna Schwarzová

Dobrý den, Martine.


Kudy vede cesta od obalů k HR a Novitim


Martin Hurych

Dnešní Zážeh bude o náboru zaměstnanců, o tom, jak si zaměstnance vychovávat interně, jak se k nim chovat, aby s vámi zůstali co nejdéle a možná se dotkneme i toho, kde a jak hledat obchodníky. Co člověka přivede od studia designu obalů k personální práci?


Anna Schwarzová

Nevím, jestli mohu použít slovo náhoda, protože si myslím, že to tak prostě mělo být. Tenkrát, když jsem se rozhodovala, jestli budu dělat design obalů, jsem si říkala, že se nechci přizpůsobovat klientovi a že radši půjdu dělat něco jiného. Naivně jsem tedy skočila do personalistiky, protože jsem si myslela, že to tam bude jiné.


Martin Hurych

Co tedy Novitim dělá a je na trhu nějaká konkurence? Protože to není častá cesta, jak se dostat k budoucím zaměstnancům.


Anna Schwarzová

V Novitimu děláme personální marketingové kampaně, které našim klientům pomáhají s náborem, to znamená, s oslovením a přivedením uchazečů k osobnímu pohovoru.

Určitě jsou firmy, které to dělají, nebo se o to snaží. Samozřejmě vždy je otázkou kvalita. Jsou tací, kteří se chtějí svézt s tím, co někomu funguje, podstřelují ceny a ta kvalita tomu odpovídá.


Jaké jsou rozdíly mezi personální marketingovou kampaní a head huntingem?


Martin Hurych

Pojďme tedy na začátek zadefinovat, jak děláte nábor vy a jak se liší od headhuntingu, který je v tuto chvíli minimálně v mé bublině nejtypičtějším zdrojem, jak přijít k novému zaměstnanci.


Anna Schwarzová

Headhunting a přímé oslovení do naší náborové kampaně patří taky, ale je to jen určitá součást. Marketingová personální kampaň v Novitimu je opravdu o tom, že vypustíme zprávu, že uchazeče hledáme všemi různými směry. Ať už je to obyčejná inzerce, ať už je to zpráva na Facebooku či LinkedInu, ať je to reklama, přímé oslovení, nebo oslovení dalšími různými zdroji, které vás napadnou. Zpráva se vztahuje individuálně ke konkrétní pozici, kterou v tu chvíli hledáte. Nikdy totiž

nevíte, kde to štěstí nakopnete, kde vám půjde naproti a odkud se o vás ten správný uchazeč dozví. Jsem přesvědčena, že se takto dají hledat téměř jakékoliv pozice, od kopáče přes asistentku, obchodníky po generálního ředitele.


Jak má vypadat kvalitní nábor?


Martin Hurych

Já se setkávám s tím, že poučený laik vidí headhunting jako něco sofistikovaného, co mu ideálně přivede hotového kandidáta. Vy si ho popíšete a přinesou vám kopii toho, co žádáte. Na druhou stranu, nábor je hodně pojímaný jako neefektivní, nekvalitní a spousta firem za nábor považuje vyhození inzerátu někam na Jobs.cz, StartupJobs.cz atd. a pak se diví, že nejsou žádné odpovědi. Jak by podle Vás měl vypadat kvalitní nábor?


Anna Schwarzová

Já se ještě vrátím k tomu, co jste říkal s tím headhuntingem. Headhunter může odvést sebelepší práci, ale pokud Vy, jako majitel firmy, to nemáte uchopené a srovnané, tak to zkrátka nevyjde, i když můžete sehnat sebelepšího uchazeče. Za mě tedy kvalitní headhunting a obecně kvalitní nábor vždy stojí na tom, jak se těm lidem věnuji, jak se věnuji náboru jako takovému a jestli to nepodceňuji.Jak hledat a vybrat (třeba) obchodníka?


Martin Hurych

Pojďme fázi po fázi. Nemám zaměstnance. Hodně tu mluvíme o obchodu, o inovacích, tak pojďme třeba zrovna ty obchodníky, což je v tuto chvíli neurologický bod spousty mých klientů. Hledáme obchodníky a přemýšlíme, jak je najdeme. Pojďme si popsat, jak by to fungovalo v Novitimu, čím bych s vámi procházel až po ideální podpis zaměstnanecké smlouvy.


Anna Schwarzová