top of page

056 | ADAM GRÉGR | JAK SPRÁVNĚ NA REKLAMU ZA PÁR KORUN


„Stanovte si cíle a očekávání reklamní kampaně a ujistěte se, že nevychází z vašeho ega. Správně stanovte nástroje a budget, zavřete oči a pusťte se do toho. Používejte selský rozum a postupně kampaň optimalizujte.“

Firmu nebuduje, ona se mu buduje tak nějak sama. Je neortodoxní. Zákazníci k němu chodí prostě na doporučení. Umí totiž kampaň za 3 stovky, ale i za pár mega.


O kom mluvím?


Adam Grégr, majitel mediální agentury Fairways Professionals. Začínal v reklamě jako obchodník, teď má úspěšnou mediální agenturu. Nerozlišuje mezi svými zákazníky. Může to být kadeřnice z Horní Dolní, ale i velký nadnárodní korporát s megalomanským rozpočtem.


Adam si nehraje na Spasitele a nebude vás nutit do něčeho, co nechcete. Na férovku vám ale řekne, co byste potřebovali. Mluví jasně a srozumitelně, takže nás zasvětí do tajů reklamy a poodkryje zákulisí velkých mediálních agentur.


Jak nastavit kampaň, proč využít outdoorovou reklamu, kde ušetřit a kde si naopak raději připlatit jsem probral s Adamem v Zážehu a nejen to …


🔸 Existují férové cesty reklamy pro malé a střední podniky?

🔸 Jak si vybrat agenturu pro spolupráci?

🔸 Co je pro dobrou reklamu nejdůležitější?

🔸 Jak uspořádat kampaň za 1000 Kč měsíčně?

🔸 Kdy reklama nefunguje?


A chcete mít už konečně představu o tom, kolik stojí reklama? Kolik dáte za billboard v Praze a kolik na okrese?

Adam to shrnul ve svém bonusu „Kolik stojí reklama a jak se plánuje?“, tak si udělejte ještě chvilku času a stáhněte si ho.
 

BONUS

Kolik stojí reklama a jak se plánuje? (Kód bonusu: RKLMLEVNE)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude o reklamě, propagaci a o tom, jak nevykrvácet a neutrácet stamiliony, protože, jak mi dnešní host říkal, to není vůbec potřeba, ač se to obecně tvrdí. Dnešním hostem je Adam Grégr. Ahoj, Adame.


Adam Grégr

Ahoj, Martine. Děkuji za pozvání.


Existují férové cesty reklamy pro malé a střední podniky?


Martin Hurych

Já jsem rád, že jsi tady. Adam je majitel a zakladatel reklamní společnosti Fairways. Existují tedy férové cesty k reklamě i pro tak malé firmy, jako jsem třeba já a moji posluchači?


Adam Grégr

Určitě. Každý může dělat reklamu s libovolným rozpočtem, stačí jen vědět, která cesta je pro mě ta správná.


Jaký je rozdíl mezi marketingem a propagací?


Martin Hurych

Jsou dva důvody, proč jsem si tě pozval. Oproti spoustě hostům, ty začínáš, takže bych se chtěl podívat na to, jaké to je budovat reklamní agenturu od nuly, byť máš samozřejmě hromadu zkušeností z bývalých pozic. Zadruhé bych chtěl zabrousit do toho, jak dnes dělat sebepropagaci, jaké kanály používat a udělat v tom trochu pořádek. Začal bych rovnou tou propagací. Je to vůbec to správné slovo, nebo co vlastně přesně děláš?


Adam Grégr

Já nemám rád slovo marketing. Moc ho nedělám a když už, tak jen z malé části. Dá se to nazvat reklamou, dá se to nazvat propagací, dá se to nazvat komunikací, já nejradši říkám reklama. Starám se o to, aby ta informace byla vidět a dostala se mezi lidi.


Jak si vybrat agenturu pro spolupráci?


Martin Hurych

Začněme tedy úplně od začátku. Já nějaké zkušenosti mám, v reklamě jsem za svoji „druhou“ kariéru utratil několik desítek tisíc korun. V zásadě mi to nic nepřineslo a velmi podobné zkušenosti má spousta klientů z mé bubliny, B2B sféra, dlouhý prodejní cyklus. Pojď nám tedy pomoci projít od začátku na konec, jak máme postupovat, aby nám to něco přineslo. Jsme ready utrácet peníze za vlastní sebepropagaci. Jak si vůbec vybrat někoho, s kým bych měl spolupracovat? Jak poznat, že ten dotyčný je pro mě vhodná kapacita?


Adam Grégr

Je to samozřejmě těžké, když s tím nemáš moc zkušeností. Já jsem se dřív zabýval prodejem reklamy a dnes se zabývám realizací reklamy. Dříve jsem byl hlavně obchodník a mým úkolem bylo prodat nějaký formát. To je to, s čím se nejčastěji setkáš, specialista na nějakou oblast. Může to být Facebook, může to být PR, mohou to být rádia atd. Ten za tebou přijde a řekne, že bys měl hledat řešení v produktu, který on nabízí. Tam bych byl opatrný, protože jsou tam logicky nějaké byznysové zájmy.

Pokud chceš začít, tak hledej někoho, kdo má trochu větší rozhled, má více možností a nabízí celou řadu formátů. On bude vědět, že některé jsou pro tebe vhodnější a některé méně vhodné. Jinými slovy, hledej člověka, který nemá odpověď, který neví, co pro tebe bude nejlepší a začne o tom přemýšlet.

Já mám za sebou více než 6 000 kampaní a žádné z nich nebyly stejné. Vždy to nějakým způsobem zkoušíme, vždy máme nějakou hypotézu a potřebujeme aplikovat selský rozum. Není to tedy jen o číslech, je to i o tom, jakým způsobem budeme s tím člověkem chtít pracovat a jaký je big picture našeho snažení. Podle toho potom vybíráme formáty, protože si myslíme, že budou fungovat nejlépe. Samozřejmě se někdy stane, že nefungují a jindy se stane, že fungují, a proto je to vždy potřeba nějakým způsobem sledovat a v průběhu optimalizovat.

Když se budu koukat na tvůj případ, tak je to těžká situace, protože ty děláš byznys face to face, takže reklamu nepotřebuješ. Reklamou si můžeš pomoct. Dám příklad, co lze udělat. Půjdeš na schůzku do firmy a chceš, aby se na tebe koukali hezky a aby si o tobě mysleli, že jsi vážně dobrý, ještě předtím, než tam přijdeš. Ty jsi schopný pustit kampaň do baráku té firmy týden před schůzkou a být tam vidět úplně všude. Teď myslím online displej reklamu. Utratíš za to pár desítek korun, protože nemáš žádný zásah, ale trefíš ty správné lidi. Potom za nimi přijdeš a oni už tě znají a vědí o tobě. To je takové přihřívání polívčičky, které my rádi v B2B segmentu děláme. Nevede to k žádným konverzím, nevede to k žádnému velikému zásahu, ale může to vést k tomu, že tu konverzi přímo na místě face to face uděláš. Když bych tě nalepil na tramvaj, tak ti asi moc nepomohu. Spíše tedy hledáme způsoby, které máme k dispozici, a přemýšlíme o tom, jak je použít, abychom získali přidanou hodnotu.


Martin Hurych

Ty jsi tu řekl hromadu věcí, ve mně to generuje hromadu otázek. Já bych se vrátil na začátek. Říkal jsi, že agentura, která se specializuje na konkrétní oblast, se ti ji snaží prodávat a tím pádem je ta, která je pro tebe ta nejvýhodnější. Na druhou stranu, spousta lidí říká, že když si vezmu agenturu, která má širší portfolio, tak je to veliká agentura a z toho titulu drahá. Jak tedy hledat takové, jako jsi ty, kteří to dokáží a nejsou tak úplně mediálně profláknutí? Jak hledat agentury, které mohou pomoci i menší a střední firmě?


Adam Grégr

Já vlastně nevím, jestli takovéto agentury existují. Dáno nějakou zkušeností, když vznikala má agentura, tak byla ta posloupnost obrácená, než je dnes ve světě běžné. My jsme začínali od maličkých klientů a dělali jsme reklamu uvnitř veřejných budov. Nic jiného jsme neuměli, prodávali jsme reklamu. Oni po nás začali poptávat venkovní reklamu a my jsme zjistili, že to najednou dokážeme zařídit, a ještě ušetřit klientovi peníze. Až jako poslední jsme vstoupili do onlinu. Dnes jde do onlinu každý jako první. Důvod, proč nám to tak trvalo, je, že podmínky v online prostředí byly dříve netransparentní. Dnes už díky programatickému nákupu, díky RTV jsme schopní nakupovat proklientsky. Je to levnější, má to méně zobrazení, ale je to efektivnější. Naše logika od začátku byla šetřit peníze. Díky tomu, že jsme dělali maličké kampaně a naše logika zůstala, my dnes šetříme peníze i klientům, kteří dělají veliké kampaně. Přemýšlíme o tom, jakou reklamu bychom zvolili my, kdyby to byly naše peníze. Nevím o tom, že by moc agentur tímto způsobem pracovalo, ale zároveň nebudu moc renomovaný, protože mě tu nikdo nezná.


Jak poznat reklamu, která uspěje?


Martin Hurych

Když nemám veliké budgety a reklamy se třeba z historických důvodů bojím, něco mi nevyšlo, vyhodil jsem peníze a moc mi to nejde, jak poznám, co je ta reklama, která uspěje?


Adam Grégr

Nepoznáš to. Poznáš to až zpětně. Důležité je si vždy nastavit správná očekávání. Spousta lidí začíná s vyhledávací reklamou na Googlu či na Seznamu a každý chce být na prvním místě. To je očekávání, které mi je úplně k ničemu, protože já nepotřebuji být na prvním místě, aby ta reklama měla efekt. Já potřebuji, aby mi na to lidé klikli a potom třeba nakoupili, nebo se mi ozvali a tak dále. Když budu na druhé stránce a bude se mi toto dít, tak jsem ušetřil spoustu peněz, protože první místo stojí peníze a nepřináší jiný efekt než dobrý pocit.

Když máš špatné zkušenosti třeba s vyhledávací reklamou, tak někdo, kdo těch zkušeností má více, se může na tvoji kampaň podívat a najít, v čem byla chyba. Může se podívat, jaké bylo chování lidí, co přesně hledali a podobně. Ve střevech té kampaně, když už proběhla, máš schované indicie toho, co trh chce. Když v těch řádcích umíš číst, tak zjistíš, jak tu kampaň příště nastavit, aby byla o něco lepší. Takhle i my, kteří to děláme roky, děláme to každý den, se každou kampaň učíme od začátku a očekáváme, že na začátku nebude fungovat moc dobře, ale hledáme mezi řádky indicie, abychom příští měsíc byli o něco lepší.

To dlouhodobé snažení a konzistence jsou klíčové faktory. Já bych o tom přemýšlel minimálně kvartálně. Když začnu, tak si stanovím kvartální budget, spustím tu kampaň, a i když mám pocit, že nefunguje, tak ji nechám ten kvartál doběhnout a budu se ji snažit ladit. Mohu to dělat sám nějakým selským rozumem, nebo třeba s pomocí někoho, kdo má více zkušeností, protože po třech měsících zjistíš, jestli se ti daří dosahovat výsledků.

Jsou i případy, kde zjistíme, že reklama nemá smysl. To je například případ, když ten produkt není ve správnou chvíli na správném místě. To je vlastně problém reklamy a to je to hlavní očekávání, které spousta lidí od reklamy má. Mně se něco neprodává, udělám kampaň a ono se to začne prodávat. Tak takhle to není, takhle to nefunguje. Reklama zlepší výsledky o nějaké procento podle toho, jaký jí dám rozpočet, jak dobře nastavím kampaň. Může to být třeba 500 %, když se bude hodně dařit, ale 5x0 je pořád 0. Když budu dělat reklamu na něco, co se mi prodává dobře, vydělám více peněz, to je ten základní princip.


Co je pro dobrou reklamu nejdůležitější?


Martin Hurych

Když čteš mezi řádky, existuje korelace mezi tím, co je v rámci té reklamy nosnější, ať už na Facebooku, na Googlu, nebo na Seznamu? Je to sdělení, je to kreativa, je to fotka, na co si mám dát jako první pozor, abych to hned na začátku nezařízl?


Adam Grégr

Je to vždy produkt. Já jsem zažil, děláme to často, že testujeme různá sdělení, různé vzhledy grafiky, testujeme bannery versus videa, testujeme všechno možné. Zažil jsem kampaně, kdy to nehrálo vůbec žádnou roli a zažil jsem kampaně, kde to ztrojnásobilo výsledky. Takže na to není odpověď. Zase je to o tom, že je potřeba se do toho pustit, je potřeba to dělat s nějakým odstupem a nadhledem, aby člověk pamatoval na to, co jsou ty klíčové cíle, kterých chceme dosáhnout. To není počet fanoušků, ten není nikdy důležitý, důležité je, jestli se daří byznysu. Musíme to zkoušet a sledovat, co nám funguje.


Jak dělat reklamu za stokoruny?


Martin Hurych

Když jsem se já o něco snažil a sháněl jsem někoho, kdo by mi pomohl s facebookovou reklamou, tak první, co jsem slyšel, bylo, že jsem moc malý a že jsou pro ně více zajímavé e-shopy. Když už mě někdo vzal, tak mi říkal, ať si připravím 5, 10, možná i více tisíc měsíčně, aby to začalo dávat smysl. My se známe z MasterMind klubu a ty jsi několikrát při různých příležitostech zmiňoval, že se reklama dá velmi dobře dělat za desetikoruny, stokoruny a nižší tisíce. Kde je ten rozdíl a co děláš jinak, co děláš čarovně, že si mnohdy vystačíš s řádově nižšími budgety a přesto máš výsledky?


Adam Grégr

Já si myslím, že rozdíl je jenom v lidském přístupu. Jestliže mám nějaké know-how, mohu pomoci a mám tu kapacitu, abych pomohl, tak proč bych nepomohl. U mě mají všichni klienti podmínky stejné. Je to nějaké procento z obratu a když ten obrat bude 300 Kč, tak se mi to sice moc nevyplácí, ale dokud si to mohu časově dovolit, tak nevidím důvod, proč bych tu službu nemohl nabídnout a udělat kampaň za tři stovky.

Samozřejmě je potřeba ty tři stovky alokovat na správné místo. Za tři stovky mohu sice vytisknout třeba 10 plakátů, ale už je nikam nevylepím, protože mi nezbyly peníze. To by byla ztráta času a energie, ale tři stovky se dají alokovat i dobře, protože většina akcí na webových stránkách probíhá při opakované návštěvě. Učebnice říkají 95 %, z mé zkušenosti je to třeba 98 %. Když člověk přijde na mé stránky, tak neudělá nic a já ho tam potřebuji získat zpátky. My tomu říkáme retargeting, někdo tomu říká remarketing. Je jedno, jak se to bude jmenovat, zkrátka trefím člověka, který byl na mém webu, připomenu se mu a on má větší pravděpodobnost, že přijde znovu a něco udělá. Tam bych ty tři stovky zrovna dal.


Martin Hurych

To znamená, že ti, co chtějí na takovou firmu, jako jsem já a naši posluchači, desítky tisíc korun měsíčně, tak v zásadě neví, co dělají, nebo klient špatně komunikuje, čeho chce dosáhnout. Ty dokážeš za tři stovky nakoupit něco a druhá strana mnohdy říká, minimální útrata je 10 000 Kč. Kde je tedy ten technický rozdíl?


Adam Grégr

Já myslím, že to bude ve struktuře té firmy. Máš obchodního ředitele a ten řekne accounťákům, že musí prodávat za nějakou cenu. Accounťák to dělá rok, nemá tolik zkušeností a má šablonu, podle které to má udělat. Ta kampaň může a nemusí fungovat, ale může tam potom chybět ta koncentrace na zákazníka, ten detailnější přístup ke kampani. Já svého ředitele nemám, já si to mohu dělat, jak chci. Kampaň za 300 Kč může přinášet skvělé výsledky stejně jako kampaň za 2 000 000 Kč a nevím, proč bych v tom měl dělat rozdíl.


Co je programatická reklama a proč o ní uvažovat?


Martin Hurych