top of page

056 | ADAM GRÉGR | JAK SPRÁVNĚ NA REKLAMU ZA PÁR KORUN


„Stanovte si cíle a očekávání reklamní kampaně a ujistěte se, že nevychází z vašeho ega. Správně stanovte nástroje a budget, zavřete oči a pusťte se do toho. Používejte selský rozum a postupně kampaň optimalizujte.“

Firmu nebuduje, ona se mu buduje tak nějak sama. Je neortodoxní. Zákazníci k němu chodí prostě na doporučení. Umí totiž kampaň za 3 stovky, ale i za pár mega.


O kom mluvím?


Adam Grégr, majitel mediální agentury Fairways Professionals. Začínal v reklamě jako obchodník, teď má úspěšnou mediální agenturu. Nerozlišuje mezi svými zákazníky. Může to být kadeřnice z Horní Dolní, ale i velký nadnárodní korporát s megalomanským rozpočtem.


Adam si nehraje na Spasitele a nebude vás nutit do něčeho, co nechcete. Na férovku vám ale řekne, co byste potřebovali. Mluví jasně a srozumitelně, takže nás zasvětí do tajů reklamy a poodkryje zákulisí velkých mediálních agentur.


Jak nastavit kampaň, proč využít outdoorovou reklamu, kde ušetřit a kde si naopak raději připlatit jsem probral s Adamem v Zážehu a nejen to …


🔸 Existují férové cesty reklamy pro malé a střední podniky?

🔸 Jak si vybrat agenturu pro spolupráci?

🔸 Co je pro dobrou reklamu nejdůležitější?

🔸 Jak uspořádat kampaň za 1000 Kč měsíčně?

🔸 Kdy reklama nefunguje?


A chcete mít už konečně představu o tom, kolik stojí reklama? Kolik dáte za billboard v Praze a kolik na okrese?

Adam to shrnul ve svém bonusu „Kolik stojí reklama a jak se plánuje?“, tak si udělejte ještě chvilku času a stáhněte si ho.
 

BONUS

Kolik stojí reklama a jak se plánuje? (Kód bonusu: RKLMLEVNE)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude o reklamě, propagaci a o tom, jak nevykrvácet a neutrácet stamiliony, protože, jak mi dnešní host říkal, to není vůbec potřeba, ač se to obecně tvrdí. Dnešním hostem je Adam Grégr. Ahoj, Adame.


Adam Grégr

Ahoj, Martine. Děkuji za pozvání.


Existují férové cesty reklamy pro malé a střední podniky?


Martin Hurych

Já jsem rád, že jsi tady. Adam je majitel a zakladatel reklamní společnosti Fairways. Existují tedy férové cesty k reklamě i pro tak malé firmy, jako jsem třeba já a moji posluchači?


Adam Grégr

Určitě. Každý může dělat reklamu s libovolným rozpočtem, stačí jen vědět, která cesta je pro mě ta správná.


Jaký je rozdíl mezi marketingem a propagací?


Martin Hurych

Jsou dva důvody, proč jsem si tě pozval. Oproti spoustě hostům, ty začínáš, takže bych se chtěl podívat na to, jaké to je budovat reklamní agenturu od nuly, byť máš samozřejmě hromadu zkušeností z bývalých pozic. Zadruhé bych chtěl zabrousit do toho, jak dnes dělat sebepropagaci, jaké kanály používat a udělat v tom trochu pořádek. Začal bych rovnou tou propagací. Je to vůbec to správné slovo, nebo co vlastně přesně děláš?


Adam Grégr

Já nemám rád slovo marketing. Moc ho nedělám a když už, tak jen z malé části. Dá se to nazvat reklamou, dá se to nazvat propagací, dá se to nazvat komunikací, já nejradši říkám reklama. Starám se o to, aby ta informace byla vidět a dostala se mezi lidi.


Jak si vybrat agenturu pro spolupráci?


Martin Hurych

Začněme tedy úplně od začátku. Já nějaké zkušenosti mám, v reklamě jsem za svoji „druhou“ kariéru utratil několik desítek tisíc korun. V zásadě mi to nic nepřineslo a velmi podobné zkušenosti má spousta klientů z mé bubliny, B2B sféra, dlouhý prodejní cyklus. Pojď nám tedy pomoci projít od začátku na konec, jak máme postupovat, aby nám to něco přineslo. Jsme ready utrácet peníze za vlastní sebepropagaci. Jak si vůbec vybrat někoho, s kým bych měl spolupracovat? Jak poznat, že ten dotyčný je pro mě vhodná kapacita?


Adam Grégr

Je to samozřejmě těžké, když s tím nemáš moc zkušeností. Já jsem se dřív zabýval prodejem reklamy a dnes se zabývám realizací reklamy. Dříve jsem byl hlavně obchodník a mým úkolem bylo prodat nějaký formát. To je to, s čím se nejčastěji setkáš, specialista na nějakou oblast. Může to být Facebook, může to být PR, mohou to být rádia atd. Ten za tebou přijde a řekne, že bys měl hledat řešení v produktu, který on nabízí. Tam bych byl opatrný, protože jsou tam logicky nějaké byznysové zájmy.

Pokud chceš začít, tak hledej někoho, kdo má trochu větší rozhled, má více možností a nabízí celou řadu formátů. On bude vědět, že některé jsou pro tebe vhodnější a některé méně vhodné. Jinými slovy, hledej člověka, který nemá odpověď, který neví, co pro tebe bude nejlepší a začne o tom přemýšlet.

Já mám za sebou více než 6 000 kampaní a žádné z nich nebyly stejné. Vždy to nějakým způsobem zkoušíme, vždy máme nějakou hypotézu a potřebujeme aplikovat selský rozum. Není to tedy jen o číslech, je to i o tom, jakým způsobem budeme s tím člověkem chtít pracovat a jaký je big picture našeho snažení. Podle toho potom vybíráme formáty, protože si myslíme, že budou fungovat nejlépe. Samozřejmě se někdy stane, že nefungují a jindy se stane, že fungují, a proto je to vždy potřeba nějakým způsobem sledovat a v průběhu optimalizovat.

Když se budu koukat na tvůj případ, tak je to těžká situace, protože ty děláš byznys face to face, takže reklamu nepotřebuješ. Reklamou si můžeš pomoct. Dám příklad, co lze udělat. Půjdeš na schůzku do firmy a chceš, aby se na tebe koukali hezky a aby si o tobě mysleli, že jsi vážně dobrý, ještě předtím, než tam přijdeš. Ty jsi schopný pustit kampaň do baráku té firmy týden před schůzkou a být tam vidět úplně všude. Teď myslím online displej reklamu. Utratíš za to pár desítek korun, protože nemáš žádný zásah, ale trefíš ty správné lidi. Potom za nimi přijdeš a oni už tě znají a vědí o tobě. To je takové přihřívání polívčičky, které my rádi v B2B segmentu děláme. Nevede to k žádným konverzím, nevede to k žádnému velikému zásahu, ale může to vést k tomu, že tu konverzi přímo na místě face to face uděláš. Když bych tě nalepil na tramvaj, tak ti asi moc nepomohu. Spíše tedy hledáme způsoby, které máme k dispozici, a přemýšlíme o tom, jak je použít, abychom získali přidanou hodnotu.


Martin Hurych

Ty jsi tu řekl hromadu věcí, ve mně to generuje hromadu otázek. Já bych se vrátil na začátek. Říkal jsi, že agentura, která se specializuje na konkrétní oblast, se ti ji snaží prodávat a tím pádem je ta, která je pro tebe ta nejvýhodnější. Na druhou stranu, spousta lidí říká, že když si vezmu agenturu, která má širší portfolio, tak je to veliká agentura a z toho titulu drahá. Jak tedy hledat takové, jako jsi ty, kteří to dokáží a nejsou tak úplně mediálně profláknutí? Jak hledat agentury, které mohou pomoci i menší a střední firmě?


Adam Grégr

Já vlastně nevím, jestli takovéto agentury existují. Dáno nějakou zkušeností, když vznikala má agentura, tak byla ta posloupnost obrácená, než je dnes ve světě běžné. My jsme začínali od maličkých klientů a dělali jsme reklamu uvnitř veřejných budov. Nic jiného jsme neuměli, prodávali jsme reklamu. Oni po nás začali poptávat venkovní reklamu a my jsme zjistili, že to najednou dokážeme zařídit, a ještě ušetřit klientovi peníze. Až jako poslední jsme vstoupili do onlinu. Dnes jde do onlinu každý jako první. Důvod, proč nám to tak trvalo, je, že podmínky v online prostředí byly dříve netransparentní. Dnes už díky programatickému nákupu, díky RTV jsme schopní nakupovat proklientsky. Je to levnější, má to méně zobrazení, ale je to efektivnější. Naše logika od začátku byla šetřit peníze. Díky tomu, že jsme dělali maličké kampaně a naše logika zůstala, my dnes šetříme peníze i klientům, kteří dělají veliké kampaně. Přemýšlíme o tom, jakou reklamu bychom zvolili my, kdyby to byly naše peníze. Nevím o tom, že by moc agentur tímto způsobem pracovalo, ale zároveň nebudu moc renomovaný, protože mě tu nikdo nezná.


Jak poznat reklamu, která uspěje?


Martin Hurych

Když nemám veliké budgety a reklamy se třeba z historických důvodů bojím, něco mi nevyšlo, vyhodil jsem peníze a moc mi to nejde, jak poznám, co je ta reklama, která uspěje?


Adam Grégr

Nepoznáš to. Poznáš to až zpětně. Důležité je si vždy nastavit správná očekávání. Spousta lidí začíná s vyhledávací reklamou na Googlu či na Seznamu a každý chce být na prvním místě. To je očekávání, které mi je úplně k ničemu, protože já nepotřebuji být na prvním místě, aby ta reklama měla efekt. Já potřebuji, aby mi na to lidé klikli a potom třeba nakoupili, nebo se mi ozvali a tak dále. Když budu na druhé stránce a bude se mi toto dít, tak jsem ušetřil spoustu peněz, protože první místo stojí peníze a nepřináší jiný efekt než dobrý pocit.

Když máš špatné zkušenosti třeba s vyhledávací reklamou, tak někdo, kdo těch zkušeností má více, se může na tvoji kampaň podívat a najít, v čem byla chyba. Může se podívat, jaké bylo chování lidí, co přesně hledali a podobně. Ve střevech té kampaně, když už proběhla, máš schované indicie toho, co trh chce. Když v těch řádcích umíš číst, tak zjistíš, jak tu kampaň příště nastavit, aby byla o něco lepší. Takhle i my, kteří to děláme roky, děláme to každý den, se každou kampaň učíme od začátku a očekáváme, že na začátku nebude fungovat moc dobře, ale hledáme mezi řádky indicie, abychom příští měsíc byli o něco lepší.

To dlouhodobé snažení a konzistence jsou klíčové faktory. Já bych o tom přemýšlel minimálně kvartálně. Když začnu, tak si stanovím kvartální budget, spustím tu kampaň, a i když mám pocit, že nefunguje, tak ji nechám ten kvartál doběhnout a budu se ji snažit ladit. Mohu to dělat sám nějakým selským rozumem, nebo třeba s pomocí někoho, kdo má více zkušeností, protože po třech měsících zjistíš, jestli se ti daří dosahovat výsledků.

Jsou i případy, kde zjistíme, že reklama nemá smysl. To je například případ, když ten produkt není ve správnou chvíli na správném místě. To je vlastně problém reklamy a to je to hlavní očekávání, které spousta lidí od reklamy má. Mně se něco neprodává, udělám kampaň a ono se to začne prodávat. Tak takhle to není, takhle to nefunguje. Reklama zlepší výsledky o nějaké procento podle toho, jaký jí dám rozpočet, jak dobře nastavím kampaň. Může to být třeba 500 %, když se bude hodně dařit, ale 5x0 je pořád 0. Když budu dělat reklamu na něco, co se mi prodává dobře, vydělám více peněz, to je ten základní princip.


Co je pro dobrou reklamu nejdůležitější?


Martin Hurych

Když čteš mezi řádky, existuje korelace mezi tím, co je v rámci té reklamy nosnější, ať už na Facebooku, na Googlu, nebo na Seznamu? Je to sdělení, je to kreativa, je to fotka, na co si mám dát jako první pozor, abych to hned na začátku nezařízl?


Adam Grégr

Je to vždy produkt. Já jsem zažil, děláme to často, že testujeme různá sdělení, různé vzhledy grafiky, testujeme bannery versus videa, testujeme všechno možné. Zažil jsem kampaně, kdy to nehrálo vůbec žádnou roli a zažil jsem kampaně, kde to ztrojnásobilo výsledky. Takže na to není odpověď. Zase je to o tom, že je potřeba se do toho pustit, je potřeba to dělat s nějakým odstupem a nadhledem, aby člověk pamatoval na to, co jsou ty klíčové cíle, kterých chceme dosáhnout. To není počet fanoušků, ten není nikdy důležitý, důležité je, jestli se daří byznysu. Musíme to zkoušet a sledovat, co nám funguje.


Jak dělat reklamu za stokoruny?


Martin Hurych

Když jsem se já o něco snažil a sháněl jsem někoho, kdo by mi pomohl s facebookovou reklamou, tak první, co jsem slyšel, bylo, že jsem moc malý a že jsou pro ně více zajímavé e-shopy. Když už mě někdo vzal, tak mi říkal, ať si připravím 5, 10, možná i více tisíc měsíčně, aby to začalo dávat smysl. My se známe z MasterMind klubu a ty jsi několikrát při různých příležitostech zmiňoval, že se reklama dá velmi dobře dělat za desetikoruny, stokoruny a nižší tisíce. Kde je ten rozdíl a co děláš jinak, co děláš čarovně, že si mnohdy vystačíš s řádově nižšími budgety a přesto máš výsledky?


Adam Grégr

Já si myslím, že rozdíl je jenom v lidském přístupu. Jestliže mám nějaké know-how, mohu pomoci a mám tu kapacitu, abych pomohl, tak proč bych nepomohl. U mě mají všichni klienti podmínky stejné. Je to nějaké procento z obratu a když ten obrat bude 300 Kč, tak se mi to sice moc nevyplácí, ale dokud si to mohu časově dovolit, tak nevidím důvod, proč bych tu službu nemohl nabídnout a udělat kampaň za tři stovky.

Samozřejmě je potřeba ty tři stovky alokovat na správné místo. Za tři stovky mohu sice vytisknout třeba 10 plakátů, ale už je nikam nevylepím, protože mi nezbyly peníze. To by byla ztráta času a energie, ale tři stovky se dají alokovat i dobře, protože většina akcí na webových stránkách probíhá při opakované návštěvě. Učebnice říkají 95 %, z mé zkušenosti je to třeba 98 %. Když člověk přijde na mé stránky, tak neudělá nic a já ho tam potřebuji získat zpátky. My tomu říkáme retargeting, někdo tomu říká remarketing. Je jedno, jak se to bude jmenovat, zkrátka trefím člověka, který byl na mém webu, připomenu se mu a on má větší pravděpodobnost, že přijde znovu a něco udělá. Tam bych ty tři stovky zrovna dal.


Martin Hurych

To znamená, že ti, co chtějí na takovou firmu, jako jsem já a naši posluchači, desítky tisíc korun měsíčně, tak v zásadě neví, co dělají, nebo klient špatně komunikuje, čeho chce dosáhnout. Ty dokážeš za tři stovky nakoupit něco a druhá strana mnohdy říká, minimální útrata je 10 000 Kč. Kde je tedy ten technický rozdíl?


Adam Grégr

Já myslím, že to bude ve struktuře té firmy. Máš obchodního ředitele a ten řekne accounťákům, že musí prodávat za nějakou cenu. Accounťák to dělá rok, nemá tolik zkušeností a má šablonu, podle které to má udělat. Ta kampaň může a nemusí fungovat, ale může tam potom chybět ta koncentrace na zákazníka, ten detailnější přístup ke kampani. Já svého ředitele nemám, já si to mohu dělat, jak chci. Kampaň za 300 Kč může přinášet skvělé výsledky stejně jako kampaň za 2 000 000 Kč a nevím, proč bych v tom měl dělat rozdíl.


Co je programatická reklama a proč o ní uvažovat?


Martin Hurych

Zaznělo tady něco, čemu úplně nerozumím, tak se dovolím zeptat. Programatická reklama, pochytil jsem to správně?


Adam Grégr

Programatická reklama, někdo tomu říká RTB. Je to důvod, proč jsme vstoupili do online reklamy. Dříve to fungovalo tak, že když jsi chtěl reklamu na internetu, tak jsi zašel za MAFRou, za CNC, za Economií či jiným velikým vydavatelským domem a poprosil jsi o reklamu. Oni se s tebou bavili o cílové skupině atd. a potom ti řekli, že to bude stát 150 000 Kč, dali ti 50 % slevu a za to jsi dostal určitý počet zobrazení na jejich webech, které zaručeně trefily tvoji cílovou skupinu. Ty jsi to zaplatil a na konci kampaně ti přišla excelovská tabulka, ve které bylo napsáno, že těch zobrazení bylo tolik, kolik ti slíbili a třeba ještě o něco více. A to bylo celé. I agentury tímto způsobem nakupovaly u vydavatelských domů reklamu, dodnes se tak nakupuje, ale už je to na ústupu.

V roce 2014 přišla do České republiky programatika a ta dělá to, že je mi úplně jedno, kde se ta reklama zobrazí, pro mě je důležité, komu se ta reklama zobrazí. Jestliže dělám B2B a můj klient je rybář, tak se mu klidně mohu zobrazit na stránkách o rybaření. Na první pohled pro ten byznys nejsem relevantní, ale trefil jsem toho správného člověka. Nemusím tedy alokovat veliký budget k velikému vydavatelskému domu, abych se dostal na rozumné ceny, protože všechny vydavatelské domy musely, dáno trhem, napojit svůj reklamní prostor do programatického trhu. Ten je k dispozici úplně všem. Díky tomu tam nejde o nějaké dlouhodobé vztahy, peníze bokem a další věci, které v reklamě občas probíhají, a výsledkem je, že klient ušetří spoustu peněz. Ušetří spoustu peněz proto, že nemusí udělat tolik zobrazení, protože trefí správné lidi.

RTB, což je real time bidding, jinými slovy virtuální aukce, funguje tímto způsobem. Ty přijdeš na nějaké stránky a tam je banner. Než se ten banner načte, tak se ty stránky zeptají tvého prohlížeče, co ví o člověku, který právě sedí u počítače a kouká na stránky. On samozřejmě řekne, že má rád nějaké věci a na jakých stránkách byl naposledy. Ten banner se potom zeptá reklamního systému, jestli je tam někdo, kdo by se chtěl danému člověku zobrazit. Přihlásí se třeba 10, 50, 100 inzerentů a vstoupí do aukce. Ten, kdo nabídne vyšší cenu, se zobrazí. To všechno proběhne v milisekundách a díky tomu pro tebe může být ta reklama relevantnější. Ti inzerenti nejsou ochotní zaplatit ceny po slevách, které mají vydavatelské domy standardně ve svém ceníku, takže je ta tržní hodnota reklamy mnohem nižší. Bavíme se třeba o pětině ceny. To je mimochodem důvod, proč klesá kvalita české novinařiny, protože oni potřebují zobrazení udělat více, aby se uživili a k tomu potřebují clickbaity. Souvisí to se spoustou dalších věcí, ale princip programatiky je v tom, že nakoupím levněji, ukážu se správnému člověku a nejsem vázaný nějakým konkrétním hráčem jen proto, že má hezké stránky.


Martin Hurych

Pochopil jsem správně, že já jsem tedy zpozdilý a toto je momentálně standard trhu? Bavíme se o systémech typu Adwards.


Adam Grégr

Dnes se to jmenuje Google Ads. To je vlastně platforma, kterou si může nastavit kadeřnice v Horní Dolní. Nicméně i Google má svou vlastní platformu, my používáme platformu Adform, která je naprostou špičkou v Evropě a má velmi komplexní možnosti nastavení. Tam už se samozřejmě kadeřnice chytat nebude. Profesionálové nastavují kampaně v těchto platformách, které jsou sofistikované a umožňují extrémně přesné způsoby cílení a vyhodnocování kampaní.


Jak uspořádat kampaň za 1000 Kč měsíčně?


Martin Hurych

Když mám třeba tisícovku, kam se mnou? Na tyto programatické platformy, nebo na Facebook, na LinkedIn, kombinovat to, co bys mi doporučil?


Adam Grégr

To je těžké, já bych vyzkoušel pár věcí. Já vždy přemýšlím odspoda, takže nad tím, co je zadarmo, co je nejlevnější a co přináší největší účinek. Z mého pohledu je zadarmo šeptanda, takže jsou samozřejmě skvělé reference. Druhá nejefektivnější věc obvykle bývá tam, kde už je poptávka. Někdo mě hledá a já už mu jen přijdu do cesty. To je vyhledávací reklama, já tomu říkám zlaté stránky internetu. Pokud skutečně hledají moji službu, tak je škoda, když mě nenajdou. Tam bych dal většinou první peníze.

Je to něco podobného jako SEO. SEO je funkcionalita webu, která způsobuje, že na vyhledávání se zobrazím takzvaně organicky. To, o čem se teď bavíme, jsou první 3, 4 reklamní sdělení na daná klíčová slova. Je to vlastně stejný princip věci pro koncového zákazníka, stojí to trochu jinačí peníze a přistupuje se k tomu trochu jiným procesem.

Zaměřil bych se na retargeting. Lidem, kteří byli na mém webu, se zobrazím někde na bannerech či na Facebooku. Těch lidí bude pravděpodobně za tisícovku docela málo, takže se bavíme o korunách, o desetikorunách, které se za retargeting utratí, ale má to smysl. Když zjistím, že mi to nefunguje, což se může stát, nebo to funguje špatně, tak se mohu snažit být trochu aktivnější a jít lidem více naproti. Je důležité nekoukat jenom na poptávku, ale začít rozhazovat sítě. Účinnost kampaní tam zpravidla nebývá tak vysoká, ale existují nástroje, kterými se to dá optimalizovat a kterými se ty leady dají shánět. Může to být Facebook, může to být LinkedIn, je potřeba to zkoušet.

Já bych tedy začal vyhledávačkou a retargetingem za tu tisícovku a když by to nepřinášelo po dvou, třech měsících výsledky, jaké bych očekával, tak bych změnil strategii a zkoušel další věci. Dělal bych to do té doby, než bych došel k závěru, že mi to začíná fungovat, generuje mi to peníze a mohu investovat více. Mohu však také skončit na nule, plus minus se to zaplatí a jsem vidět, takže tam je alespoň ta přidaná hodnota. Mohu ale zjistit, což se stává, že pro mě reklama smysl nemá a radši peníze ušetřím a koupím si dobrou večeři. Je ale důležité, abych tuto informaci získal od člověka, který viděl kampaní hodně a mohu mu důvěřovat.


Kdy reklama nefunguje?


Martin Hurych

Pokud reklama nefunguje, znamená to, že mám špatný produkt, nebo máš i jiné varianty?


Adam Grégr

Reklamní agentury se často vymlouvají na špatný produkt, ale my se snažíme hledat mezi řádky kampaní ty důvody. Přesnou informaci nemáme nikdy, s tím zákazníkem si nepovídáme. On se koneckonců za počítačem chová velmi zvláštně, naprosto nelogicky a všechny kampaně fungují přesně jinak, než jsme plánovali. Není tedy jednotná odpověď na to, proč to nefunguje. Samozřejmě to může být špatně nastavené, dám příklad. Měli jsme krásně špatně nastavenou kampaň pro jeden golfový klub. Měli jsme spoustu prokliků, ale nechodilo nám moc konverzí. Potom jsme zjistili, že lidé hledali Volkswagen Golf, ale proklikávali se na golfový klub. Trvalo nám pár měsíců, než nám to došlo, byla to naše hloupost, kampaň jsme opravili a najednou to tam začalo naskakovat.


Jaký je dopad zákona o elektronických komunikacích?


Martin Hurych

Co s tím dělají sušenky? Všechno, co jsme si tady říkali, závisí na tom, že ty víš, co já dělám, a já se tomu čím dál tím víc bráním. Co s tvou stranou dělá momentálně zákon o elektronické komunikaci, veškeré cookies lišty a velmi pravděpodobně častější zákazy, než tomu bylo dříve?


Adam Grégr

Je to trochu kontroverzní téma, nicméně je to úplná katastrofa, která podle mého názoru vede k tomu, že o tobě budou všichni vědět všechno. Doteď nevěděl nikdo nic. Ono to totiž funguje tak, že ty přijdeš na moji stránku a já mám oblíbené číslo 15, tak do tvého prohlížeče napíšu 15. To znamená, že jsi byl na mé stránce. Já o tobě nevím vůbec nic. Když potom spouštím kampaň, tak říkám, pokud má člověk v prohlížeči 15, tak se mu chci zobrazit. Mně se v kampani udělá čárka, že tam ten člověk byl a zobrazilo se mu to, co jsem chtěl. To je celé, nevím o tobě vůbec nic.

To se teď zakazuje. To lidé nemají rádi, protože je to špehování. Zatímco Facebook, Google, velcí hráči, vědí, jak se jmenuješ, jaké máš telefonní číslo, kde bydlíš, kam chodíš každou středu, znají číslo tvé platební karty a spoustu dalších informací. Facebooku patří WhatsApp, takže se teoreticky může podívat na to, co čteš a nečteš. Google provozuje e-mailového klienta a to je vše legální. Navíc je s novým zákonem legální tyto informace prodávat třetím stranám, protože je to jediný způsob, kterým se dá dále cílit reklama. Nový zákon dle mého názoru vede k diskriminaci férových hráčů, k monopolizaci trhu a k většímu sdílení soukromých informací. Prakticky to znamená, že ty kampaně fungují hůř a jsou dražší, což zase nahrává velkým hráčům.


Martin Hurych

Na kolik jsme tady papežštější než papež? Teď jsem slyšel, že evropská pravidla jsou měkčí, i u nás je to jen dočasný stav. My starší víme, co někdy znamená dočasně.


Adam Grégr

Je to o povaze každého člověka. Já svým klientům důrazně nedoporučuji cookie lišty. Můj názor je, že to lidi otravuje, protože na to musí klikat. Ten, kdo ty kampaně nechce vidět, má stejně různé adblockery, takže se ho to netýká. Cookies si mohu ve svém prohlížeči sám vypnout, nebo si je promazávat, své soukromí si mohu střežit, jakým způsobem chci. Já bych to tedy zkrátka nedělal.


Proč a kdy neignorovat outdoorovou reklamu?


Martin Hurych

Ty děláš jak online, tak offline reklamu a specializuješ se na outdoorové formáty. Když jedu městem, tak je to šílený vizuální smog a mně amatérsky nepřijde, že to vůbec ještě může někomu něco přinést. Pořád se bavíme o mně a mé bublině. Ty jsi mnohdy jiného názoru, tak nám pojď říct, co bychom neměli ignorovat a kde je pro nás zakopaná zlatá cihla v outdooru.


Adam Grégr

Je to opět velmi individuální, dvě kampaně nemohou být stejné. Samozřejmě, když mám veliký rozpočet, přijdu za velikou mediálkou a ta mi udělá velikou billboardovou kampaň. Pošlou se dva maily a práce je hotová. Když se budu koukat na tebe, tak o tom musím malinko více přemýšlet. Rozpočet bude omezený a budeme potřebovat najít, co dává smysl a co může mít přidanou hodnotu. Lze oslovit konkrétního zákazníka konkrétním způsobem právě třeba na cestě do práce. Když znáš toho člověka, můžeš si vybrat jednu jedinou reklamní plochu a víš, že kolem ní každý den projede, tak to může dávat smysl.

Venkovní reklama nemusí být drahá. Existují formáty, které se dají pořídit za stokoruny. Nemusí to být pro každého, takže tobě bych třeba nedoporučoval výlep plakátů, to by asi pro tvůj byznys nebyl dostatečně prestižní nástroj. Pokud však budu třeba nějaká městská organizace či neziskovka, tak tam rozhodně mohu sáhnout, udělám tím poměrně hodně parády ve venkovní reklamě a nevykrvácím na tom. Formátů ve venkovní reklamě jsou desítky. Není to jen billboard a cenová struktura je tomu adekvátně poměrně složitá, takže některá plocha může stát i 150 000 Kč za měsíc a jiná plocha třeba 100 Kč. Já tedy hledám podle té potřeby, zákazník od zákazníka, jestli něco dává smysl.

Když za mnou přijdeš ty a řekneš, že chceš venkovní reklamu, tak se tě budu ptát, proč, protože by mi to u tebe nedávalo úplně smysl. Když ale řekneš, že na to máš peníze, chceš se vidět a chceš, aby tě viděl i tvůj budoucí zákazník, tak najdeme způsob, jak se dostat právě jemu na oči a tu kampaň prostě uděláme. Potom by to však byla spíše otázka ega než nějaké přidané hodnoty. Jsou ale zákazníci, třeba kulturní organizace, kteří potřebují být vidět, protože jsou nějaké události a pokud se o těch událostech neví, tak tam nikdo nepřijde. Pro ty je venkovní reklama jako dělaná a potom zase hledáme způsob, jak co nejlevněji nakoupit co největší množství ploch, aby ta viditelnost byla dostatečná.


Martin Hurych

Troufneme si na příklad? Napadá mě lokální dodavatel účetnictví, lokální dodavatel webových stránek, nebo lokální dodavatel úklidových služeb. Typicky bych si tipnul, že první cesta dnes vede do onlinu. Může v tomto případě být offline něco, co mě vyčlení ze záplavy ostatních a přinese mi nějaké benefity?


Adam Grégr

Tvůrce webových stránek by podle mě v outdooru neměl co dělat, to by mu neslušelo. Úklidová služba už je něco jiného, tam bych si to uměl docela představit. Zase přemýšlím o té přidané hodnotě. Ty jsi zmínil, jestli vystoupím ze své bubliny a tím pádem budu mít nějakou výhodu. To je podle mě otázka ega. Většinou dělám reklamu proto, že chci nějaké zakázky, chci více zákazníků, nebo mohu dělat reklamu proto, že dlouhodobě buduji značku, nebo mohu dělat reklamu proto, že mám partnery a potřebuji, aby mě viděli. V závislosti na tom bych buď inklinoval, nebo neinklinoval k venkovní reklamě. Shánět zákazníky čistě venkovní reklamou většinou nefunguje. Nicméně funguje to, že udělám venkovní reklamu a návazně na to běží reklama na internetu. To, co je ve venkovní reklamě, se lidem nějakým způsobem zapíše do povědomí a když to stejné na ně potom vyskočí na internetu, nebo začnou hledat to klíčové slovo, které jsem ve venkovní reklamě měl, tak tam potřebuji být připravený. Tam už toho zákazníka seženu.

O tom, jestli do outdooru půjdu, nebo nepůjdu, by měly rozhodnout mé cíle a budget. Když budu mít 1 000 Kč a dám ho do vyhledávací reklamy, tak do outdooru nepůjdu. Když budu mít 80 000 Kč, tak už je outdoor určitě ke zvážení, protože mi může skutečně vytvořit dostatečné povědomí k tomu, aby mě lidé začali hledat a vyhledávací reklama potom fungovala líp.


Jak Adam buduje svoji mediální agenturu?


Martin Hurych

Teď jsi se dotknul bonusu, na kterém jsme se dohodli. V bonusu uděláme jednoduchou indikaci, co a za jaké peníze si můžeme řádově dovolit. Bonus bude jako tradičně ke stažení na mých webových stránkách. Než tě požádám o nějaké shrnutí a závěrečné doporučení, tak bych se ještě, jak jsem naznačil na začátku, dotknul tebe. Ty začínáš, byť máš za sebou dlouhou profesní kariéru. Jaké to je v tuto chvíli budovat novou agenturu na trhu, který je plný konkurence? Ekonomická situace není příznivá, tak jak se cítíš, že buduješ Fairways?


Adam Grégr

V dnešní době si může každý, kdo umí s Facebookem, nebo spíše s TikTokem, založit mediální agenturu, a tak to tady vypadá celou dobu, co se reklamou živím. To mě nikdy moc netrápilo. Já spíše možná trochu díky Covidu buduji firmu nestandardně. Já ji vlastně moc nebuduji, já ji nechám, aby se budovala sama. Je to hlavně proto, čehož jsem si nedávno všiml, že moji zákazníci za mnou přicházejí, aniž bych něco nabízel a prodával. Oni za mnou přicházejí s poptávkou a já se snažím pro ně hledat řešení. Výsledkem toho je, že máme skvělé vztahy, že se nám dobře spolupracuje a že mě ta práce opravdu baví. Samozřejmě je potřeba se nějak uživit, ale růst za každou cenu, abych se vrátil k tomu, že začnu prodávat reklamu místo toho, abych ji vlastně dělal co nejlépe, to bych hrozně nerad. Budování se tedy snažím vyhýbat a spíše to nechávám na zákaznících, kteří chodí sami na doporučení, protože dělám i kampaně za tři stovky a to si lidé řeknou. Nechám to tedy, ať se to buduje samo a uvidíme, kam to půjde dál a jak dlouho to takto vydržím.


Jak se nebát reklamy a jak do ní správně skočit?


Martin Hurych

Tak ti budeme držet palce, aby byly kampaně i za více než za tři stovky. Pojďme uzavřít tu dnešní epizodu nějakým doporučení ve třech, pěti větách. Jak se nebát reklamy a jak správně do ní skočit?


Adam Grégr

Stanovte si cíle, nějaká očekávání a zeptejte se třeba své manželky, jestli náhodou ty cíle nevychází z vašeho ega. Když budou vycházet z vašeho ega, tak nebudete mít moc dobré výsledky. Když ty cíle budou byznysové, tak se můžete podívat, které nástroje se dají za levno pořídit. K tomu si tedy uděláme nějaký ten bonus, abyste měli představu. Potom si stanovte budget, zavřete oči a pusťte se do toho. Občas pokukujte, co to dělá a jestli máte pocit, že se to dá optimalizovat, ale nevypínejte to a nechte to ty 3 měsíce běžet. Sledujte, hrajte si s tím, měňte tu kampaň a pozorujte, jestli se to zlepšuje, nebo zhoršuje. Používejte u toho hlavně selský rozum, první místo na vyhledávačce je zbytečné, cena za proklik je důležitá, protože určuje výslednou cenu za reklamu. Být vidět na velikém a důležitém serveru je sice hezké, ale když za stejné peníze udělám 5 zobrazení na méně důležitých serverech, ale těm správným lidem, tak jsem udělal více reklamy. Přemýšlejte u toho selským rozumem, nehledejte nějaké veliké pravdy v konkrétních číslech a pokračujte v aktivitách delší dobu.


Martin Hurych

Děkuji moc.


Adam Grégr

Díky za pozvání.


Martin Hurych

To byl Adam Grégr z Fairways, z agentury, která umí z minima vytěžit maximum. Pokud jsme vás nadchli pro reklamu, i když jste o ní doteď neuvažovali, tak jsme udělali skvělou věc. Jak už jsem jednou říkal, k této epizodě je bonus, mrkněte na moje stránky, www.martinhurych.com/zazeh. Pokud nás sledujete na YouTube, nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci, určitě dávejte liky a odběry, protože jinak se o nás svět nedoví. Mně už nezbývá, než jen popřát vám štěstí a držet vám palce, díky.(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)Σχόλια


bottom of page