top of page

059 | ZDENĚK HESOUN | JAK ZAČÍT BUDOVAT ANGAŽOVANOST ZAMĚSTNANCŮ


„Co je nejdůležitější pro budování angažovanosti ve firmě? Jasně stanovená vize. Definované týmové hodnoty. Dávat lidem práci, která je baví. Jasně stanovené zodpovědnosti a cíle jednotlivců. A pravidelná kontrola kurzu na firemním kompasu.“

Zdeňka Hesouna jsem si do Zážehu pozval už po třetí. Proč? Protože je to tyrkysová studna inspirace. Zdeněk je CEO a spoluzakladatel společnosti Happenee. Původní platforma pro fyzické, hybridní a virtuální eventy se nyní rozšiřuje o další moduly. V Happenee se zaměřují i na komunikaci zaměstnanců v rámci firem a na pre-onboarding a onboarding uchazečů.


Jsou tyrkysová firma. O tyrkysu koluje mnoho chimér. Jde o všeobecný chaos a partičky kamarádů, kde každý dělá všechno? Ne. Jde o dobře fungující a promazaný stroj, kde každý má svou zodpovědnost a může být slyšen, pokud chce být slyšen.


I tyrkysová firma má svůj jasný framework a lidé v ní mají své odpovědnosti a mohou ve firmě zastupovat několik rolí. Podle svých znalostí, dovedností a zkušeností, ale také podle toho, co je baví.


Se Zdeňkem jsem mluvil nejen o tyrkysové firmě, ale také jsme zabrousili na téma angažovanosti zaměstnanců a odpověděli na otázky:


🔸 Jak najít další trh pro stávající produkt?

🔸 Jak vyvažovat vývoj na zakázku a vlastní produktovou vizi?

🔸 Jak počítačové hry pomáhají angažovanosti zaměstnance?

🔸 Co dělat, aby se zaměstnanci nepostavili proti vizi majitelům?

🔸 Jak začít budovat angažovanost a tyrkysovost?


Pokud i vy chcete mít angažované zaměstnance, stáhněte si Zdeňkův bonus

„10 tipů na budování angažovanosti zaměstnanců“
 

BONUS

10 tipů na budování angažovanosti zaměstnanců (Kód bonusu: 10TIPANGZA)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. V tomto Zážehu se potkáte se známou tváří, protože už tu byla dvakrát. Dnešek bude se CEO startupu Happenee, Zdeňkem Hesounem. Ahoj, Zdeňku.


Zdeněk Hesoun

Ahoj.


Co se u Happenee změnilo?


Martin Hurych

Dneska se budeme bavit o angažovanosti lidí bez ohledu na velikost firmy, o tom, jak surfovat na požadavcích trhu, jak se neutopit a jak neustále inovovat. Zdeňku, já jsem zjistil, že jsi fanda do plachetnic, pojď nám tedy říct, co se stalo od minule. Ty jsi tu byl někdy před rokem a kousek, tak jaký vítr v plachtách má Happenee a kam jste se od té doby posunuli?


Zdeněk Hesoun

Rok a kousek, to je hrozně dlouhá doba. Ty jsi to trošku navázal na ten trh, před rokem a čtvrt jsme byli pořád v Covid situaci. Frčeli virtuální eventy, nikdo to nemohl dělat jinak a my jsme nevěděli, kam dříve skočit.

V momentě, kdy Covid začal ustupovat, se začali vracet offlinové eventy, což byl vlastně náš obor podnikání předtím. My jsme tedy začali přemýšlet nad tím, jak ty digitální světy, které jsme tvořili v rámci 3D prostředí, využívat dál, protože offlinový svět tomu logicky nebyl moc nakloněný. Naši zákazníci však začali ta digitální prostředí využívat dlouhodobě, takže nejen na dvoudenní virtuální event, ale i na pre-engagement a jiná zapojení, která trvala třeba 2 měsíce. Díky tomu jsme začali přemýšlet, jak tato řešení využívat dál. Vzali jsme tedy tu největší kompetenci, kterou jsme z těchto dvou let v digitálních světech měli. Bylo to vzájemné propojování lidí, engagement a zároveň nová hravá konzumace obsahu jinou formou, než na co byli lidé zvyklí.


Co Happenee dělá?


Martin Hurych

V tom se určitě povrtáme víc. Já jen pro lidi, kteří ten prehistorický zážehový díl neviděli, pojď nám v pár slovech povědět, co vlastně Happenee dělá a jak jsi se k Happenee dostal.


Zdeněk Hesoun

Happenee začalo někdy 7 let zpátky mobilní eventovou aplikací pro účastníky korporátních eventů. Potom jsme z toho udělali celý event management system, od pozvání, registrace, plateb, vstupenek po check-in na místě. Následně přišel Covid, který nás seknul, protože se přestali dělat offlinové akce. Díky tomu jsme se dostali k budování digitálních světů, protože ti zákazníci začali říkat, že webinář je fajn, ale potřebovali mít něco, kde lidé vydrží a kde s nimi budou chtít být. Začali jsme tedy tvořit virtuální venue a světy okolo, kde jsme řešili gamifikační formu, hravost, propojení lidí, networking a tak dále.

Potom to došlo do té fáze, kdy jsme dělali virtuální veletrhy, dlouhodobá řešení, která nebyla jen na daný event, ale na celý rok. Tím jsme se posunuli k dnešnímu dni, kdy je pro nás pořád cílovka korporátní zákazník, 1 000 plus zaměstnanců. Řešíme jim eventy, eventový management system pro zaměstnance, nebo pro své zákazníky a partnery.

Teď jsme z event managementu udělali engagement platform pro růst uvnitř firmy a řešíme celý life cycle zaměstnance. To je tedy pre-onboardingová část, candidate experience, onboarding a celá komunita. To samé děláme v části marketingové, akorát pro zákazníky a partnery.


Jaká je situace v oblasti virtuálních eventů?


Martin Hurych

Před rokem a půl jste byli hodně úspěšní, dělali jste globální eventy pro veliké značky, jako je například Microsoft. Jaká je situace teď? Tehdy všude zuřil Covid, nebo se nám to alespoň oficiálně říkalo. Jaká je teď situace na virtuálních eventech?


Zdeněk Hesoun

Já bych to zhodnotil v tom smyslu, jaká je cílovka, respektive, kde sedí. V momentě, kdy se bavíme o České republice, tak tu je po těch dvou letech obrovský hlad se potkávat, což dává samozřejmě smysl. U eventu, kde ta audience byla do dvou hodin příjezdu, nebo v té stejné budově, nebo v tom stejném městě, se to všechno přeplo zpátky do offlinů.

U zahraničních akcí, nebo týmů, jako je třeba Microsoft, 2 000 lidí, kde je jedno oddělení napříč světem, to ani předtím nedělali tak, že by se fyzicky potkali. Dělali spíše menší akce, ale pokud to bylo něco takhle velkého, tak z toho potřebovali udělat velikou akci, a tak to zůstalo doteď, tam se nic nezměnilo. Hodně tedy záleží na té audienci.

Co zároveň vidíme, je hybridní model, kdy se dělá fyzická akce pro 200, 300 lidí a zbytek lidí se nechá napojit vzdáleně. Dělat fyzický event stojí samozřejmě mnohem více práce, peněz a času a já vnímám, že je to teď taková sinusoida. Virtuály jdou v podstatě trošku do pozadí, ale ono se to vrátí zpátky. Počítáme, že příští rok přijde nějaká stabilizace, pokud samozřejmě, nedej bože, nepřistane znovu Covid a trh se úplně nerozstřelí.


Jak najít další trh pro stávající produkt?


Martin Hurych

To, o čem si budeme povídat následně, je de facto rozšíření sortimentu, nikoliv útěk od toho, co jste dělali k něčemu jinému. Pojďme si říct, co se dělo s vaším původním produktem a jak jste přišli na to, že je dobré ho upravit, naškálovat a předělat k tomu, co jste původně ani nezamýšleli.