top of page

061 | PETR POUCHLÝ | CO JE NA ŘÍZENÍ ZMĚNY VE FIRMĚ NEJTĚŽŠÍ
Znáte Jezevce? Jeho video „Nenech sebou vydrbávat! Kolik stojí doopravdy hodina práce freelancera?“ je v komunitě volnoběžců legendární. Protože jim konečně někdo natvrdo, ale jednoduše říká, jak si říct o peníze.


Petr Pouchlý je Jezevec už od skauta, především pod tímto nickem ho zná celá komunita. Petr je designér organizačního rozvoje a business strategií.

Je zakladatel Court of Moravia, svobodné firmy, která rozvíjí leadership v ostatních společnostech. Dávají změnám ve firmách tvář, řídí jejich změny. Nejde o klasický change management, ale o behavior change. Změnu chování. Protože co si budeme, ke změnám se z naší lidské podstaty stavíme vždycky s jakýmsi odporem. Proč by se to mělo měnit, když to funguje? Změny bolí a když jim nevěříme, tak je neděláme, anebo děláme ale s odporem.


Petr je nejen herní designér, ale hlavně teamleader a neskutečně zábavný a neotřelý prezentátor a školitel. Přednáší leadership na Masarykově univerzitě a zvou si ho na konference i do firem. Na tenhle rozhovor jsem čekal rok, je delší než jindy, ale vyplatí se poslechnout, protože jsme probrali:


🔸 Jak na řízení změny v organizaci?

🔸 Co je na řízení změny nejtěžší?

🔸 Proč musí mít změna tvář? A jak na to, když neumím mluvit?

🔸 Co je metodika Whale hunting?

🔸 Jaké jsou základních principy Whale huntingu?


A jako bonus si stáhněte 9 principů Whale huntingu, které pro vás Petr zpracoval.


 

BONUS

9 principů Whale huntingu (Kód bonusu: 9PRWHHUN)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, dnes budeme sdílet zkušenosti z B2B obchodování, ze změnového řízení a povíme si, jak na změnu ve firmách. Dnes vítám Petra Pouchlého. Ahoj, Petře.


Petr Pouchlý

Dobrý den.


Martin Hurych

Abych to nespletl, kapitána designérského studia Court of Moravia, business mentora a vyučujícího design služeb na Masarykově univerzitě v Brně. Sedí to?


Petr Pouchlý

Pravda, to bych mohl být já.


Kde se vzal Jezevec? A co má společného s Petrem?


Martin Hurych

A jezevce, což mě zaujalo. Ty to máš dokonce i v e-mailu. Kde se to vzalo?


Petr Pouchlý

Ve skautu. Tenkrát to tedy ještě nebyl skaut, my jsme museli být jenom turistický oddíl, protože to bylo za totáče. Já jsem začínal ve skautu, tam každý nafasuje nějakou přezdívku a já jsem dostal přezdívku jezevec. Různými peripetiemi se mnou potom vydržela až do střední školy, kam jsem šťastnou náhodou nastoupil s kamarádem z letních táborů v Biskupicích. 1. září jsem vešel do třídy a z druhého konce se ozvala má přezdívka. Zůstala mi tedy i na střední škole, což je období, kdy člověk obvykle dětské přezdívky zahazuje. Potom přišla digitální doba, první diskusní fóra, MaMedia, Cyberspace, Mageo, kde bylo normální mít nickname do osmi znaků a ikonku 40 na 50. Jezevec tedy přežil i digitální dobu a potom jsem si ho nechal jako brand.


Martin Hurych

Co má společného jezevec s Petrem? Máte nějaké podobné vlastnosti?


Petr Pouchlý

To je úplně jiná identita. Mně jménem téměř nikdo neříká. Jezevec je mytologické zvíře, objevuje se hlavně v anglosaské mytologii a má tarotovou kartu pážete. Je to takový věrný a loajální supportér, který se umí zakousnout a nepustit svého tématu. Zároveň je velmi citlivý na to, když smečka nefunguje, nebo zůstává sám, je to loajalista. Je to zvíře zvyklé makat, hrabe své hrady, které staví, rozšiřuje a ty staré části pouští potom liškám a jiným zvířátkům, která nehrabou. Je to takové věrné páže, co nosí štít a v nejhorším se porve za svého pána. Zatímco Petr je úplně z jiné mytologie, skála, držitel klíče, první apoštol, ale nikdy jsem mezi nimi spojnice nehledal.


Jak vznikla Court of Moravia? Čím se zabývá?


Martin Hurych

Jak vidíte, dnes to bude opravdu zvláštní. Proto mě Petr hrozně baví, a proto je tady. Podobnou otázku bych měl i na jméno firmy, Court of Moravia. Jak to vzniklo? To totiž není standardní jméno firmy v Čechách a na Moravě.


Petr Pouchlý

To je dobrá kvízová otázka, co si člověk vybaví pod Court of Moravia. Možná vinařský dvůr, možná nějaký šlechtický zámek. Ta pointa je hrozně vtipná. Existuje něco jako role playing games. To jsou hry, kde sedí lidé kolem stolu a jedna z úplně nejznámějších hned po DnD, což jsou ti hráči číslo jedna na trhu, je World of Darkness. To jsou hry, kde si hraješ na upíry, jsi tajné upíři společenstvo. Jestli jste někdy viděli Interview s upírem s Bradem Pittem a Tomem Cruisem, tak to je přesně to.

V roce 1997 přišel chlapík z Francie, který tyto hry hrál, a řekl, že to bude dělat v Brně a nazval to Court of Moravia. Z jeho úhlu pohledu to byl upíří moravský dvůr. Já jsem tomu propadl, přišlo mi to strašně super. Tenkrát mi bylo nějakých 17, 18 let, kdy jsem se poprvé setkal s tímto gothic punkovým světem. Xavier potom odjel zpátky, když dostudoval v Brně a já jsem pokračoval ve tvorbě městských her pod brandem Court of Moravia, což byl fiktivní herní svět.

My jsme si s partou lidí, kteří dělali interaktivní design skrze larpy, skrze divadlo bez diváků, skrze role play naživo, adoptovali to jméno. Když jsme potom zakládali neziskovku a začali jsme více dělat projekty vzdělávací, kdy už tam nebyli upíři, ale reálná témata, tak jsme si to Court of Moravia nechali. Komunita nás tak znala. Když jsme potom přerozovali v roce 2010, 2011 a pak definitivně 2013 na s. r. o., tak už jsme si to jméno nechali, protože jsme si neuměli představit, že by bylo jakékoliv jiné.


Martin Hurych

Čím se tedy bavíte dnes? Co vás živí a co budete mít na computerech, nebo na stolech, kdybychom k vám přišli?


Petr Pouchlý

Na computerech budeme mít Mural, nebo Miro a Zoom, ale na stolech a po zdech máme všude plakáty, skici, lepíky či magnetky. Milujeme vizuální ztvárnění, to nám zůstalo z designu. My se dnes živíme tím, že doručujeme udržitelnou změnu v rámci organizací. Potom, co navnímáme, k čemu ta změna má být a vyjasníme si se zadavatelem, že nikdy nebude tak hvězdná, jak si ji představuje, tak se to snažíme protlačit skrz nevůli všech ostatních. To je trochu nevděčná práce. Vždy je výhoda, když to dělá někdo zvenku než úplně zevnitř. My nemáme tolik vazeb, takže v tom je to dobré, že nejsme nějak snadno uplatitelní, ale zároveň to má spoustu jiných rizik. My chceme dělat něco jinak a doručujeme to skrze designové techniky, aby se to stalo. Je to ale běh na dlouhou trať, i ty nejrychlejší věci trvají jednotky měsíců a ty veliké komplexní organizační změny, jako je přenastavení fungování, mohou trvat klidně 2-5 let.