top of page

044 | PETRA BOUŠKOVÁ | JAK SESTAVIT SALES PITCH, ABY ZAUJAL


„Vnímejte sami sebe a zjistěte, v čem je vám dobře. Navnímejte i svoji protistranu. Přibližte se jí. Ale najděte si svoji parketu, a zůstaňte svoji.“

Petra Boušková je prezentační hurikán a certifikovaná koučka Lumina Learning. Prostě koučka prezentačních dovedností.


Celá její rodina je technicky založená, takže výběr školy byl jasný. Ačkoliv ukončila vysokou školu programování s červeným diplomem, mohlo by se zdát, že patří mezi introverty. Opak je pravdou, je žlutá. Podle Lumina Learning intuitivní extrovert.


I když nastoupila jako technický inženýr, záhy zjistila, že její síla je v prezentaci a organizování. A tak se vydala na úplně jinou cestu. Pomáhá lidem odprezentovat cokoliv tak, aby to mělo úspěch a využívá diagnostiku Lumina Learning k tomu, aby rozklíčovala naše slabosti a silné stránky.


A protože Petra ví, co dělá a dělá to dobře, snažil jsem se z ní vytáhnout co nejvíc. Takže jsme společně probrali vážně mnoho témat …


🔸 Proč jsou extroverti považovaní za „lepší“?

🔸 Jak navnímat, ke komu mluvím, a upravit tomu svoje sdělení?

🔸 Lze odhadnout typ člověka z jeho pozice?

🔸 Jak na to, když nevím, kdo proti mně sedí?

🔸 Co jsou největší problémy v prezentacích?


 

BONUS

Příručka profesionálního řečníka (Kód bonusu: SALESPITCH)

 


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude hurikán, jelikož bude s Petrou Bouškovou, lektorkou prezentačních dovedností a osobnostní diagnostiky Lumina Learning. Nejčastěji ji však asi znáte z jejích sociálních sítí jako prezentační hurikán. Ahoj, Petro.


Petra Boušková

Ahoj, Martine.


Kudy vede cesta od IT ke konzultacím v prezentacích?


Martin Hurych

Chtěl jsem se tě zeptat na jednu věc. V přípravě jsem našel, že jsi ukončila vysokou školu s červeným diplomem z programování. Je to asi hloupý předsudek, ale typický ajťák bývá introvertní člověk. Jak se stalo, že jsi od červeného diplomu došla k prezentačnímu hurikánu?


Petra Boušková

Ne každý člověk s červeným diplomem je podle mě introvert. Je však pravda, že já jsem lehce vybočovala, ale v negativním slova smyslu. Moje celá rodina je technicky založená. Když jsem přemýšlela, kam půjdu, tak jsem zvolila právě technickou školu, protože jsem neměla svůj vlastní rozum, nevěděla jsem, kam se vrtnout, tak jsem šla tam. Baví mě matika, baví mě logika, ale na škole jsem nikdy neexcelovala. Nikdy jsem nebyla nějaká extra dobrá, co jsem mohla, to jsem opsala, nebo mi pomohli kamarádi.

Časem jsem ale zjistila, že moje síla je někde jinde. Moje síla je v organizování, v komunikaci a v prezentování. Nějakou dobu však trvalo, než jsem si to uvědomila. Když jsem dodělala školu, tak jsem stále nevěděla, co dělat, takže jsem nastoupila jako test inženýrka a testovala jsem auta pro Daimler. Následně jsem pracovala jako test koordinátorka, a tak jsem pokračovala v technické sféře. Nikdy jsem nebyla nějaká extra dobrá. Sice mě občas vybrali z firmy, abych šla do televize či prezentovat na konferenci, protože hezky mluvím, ale mně to stále nedocházelo. Byl to pomalý proces, a ačkoliv vypadám jako hurikán, tak jsem se dlouho držela u země a potřebovala jsem jistoty. Nakonec jsem tam, kde jsem, a podnikám úplně v něčem jiném, než jsem vystudovala.


Martin Hurych

Podle tvé gestikulace si říkám, že to pro tebe musela být za klávesnicí muka.


Petra Boušková

Nebyla. Já sice vypadám jako velikánský extrovert a svým způsobem jsem, ale kdybys mě znal doma, tak já jsem taková ta starostlivá a pečující, která si zaleze ke krbu s vínem a knížkou. Dokážu být také introvert a dokážu se soustředit.

Jak dělám osobnostní diagnostiku Lumina Learning, tak vím, jaká jsem. Lumina Learning mi ukázala, že v momentě, kdy spolu natáčíme podcast, tak se přepnu do žluté energie, motivační a sázím to tu.

Doma, když jsem v klidu, tak jsem daleko více do tzv. zelené energie, klidné, více introvertní, více intuitivní. Pracuji s tím tak, že doma dobíjím energii, ale zároveň mě baví i toto. Nikdo není stoprocentní extrovert ani stoprocentní introvert, všichni jsme někde mezi a záleží na tom, jak to zkoordinujeme. I tady bych mohla být více do zelena.


Proč jsou extroverti považovaní za „lepší“?


Martin Hurych

Feedbacky od posluchačů jsou, že ten nudný v podcastu jsem tady já, tak tě prosím, jestli bys dnes mohla zůstat žlutá. Kde se vzalo to, že dnes mnohdy extrovert je považovaný za lepšího, žádanějšího, úspěšnějšího, výkonnějšího? Proč jsou introverti považováni za morousy, co jsou zalezlí někde u kamen, u klávesnic, nebo v projektové kanceláři? Kde se to vzalo?


Petra Boušková

Já miluji introverty. Je strašný průšvih, že ti lidé jsou vnímáni tak, že nemají tak našlápnuto k úspěchu jako extroverti. Mě tato tématika baví, takže jsem o tom něco četla. Tento pohled vznikl na přelomu dvacátého století, kde to kulturní historička nádherně popsala jako přechod z kultu charakteru do kultu osobnosti. Proč se to dělo? Protože roku 1790 asi jen 3 % Američanů bydlela ve městech. Ostatní byli ve vesnicích. Na vesnici máš samé kamarády, když jsi schopný a chceš nové místo, Pepa ví, že jsi dobrý, a i když jsi tichý Martínek, tak tě vezme. Už roku 1920 však více jak třetina lidí bydlela ve městech. Co se děje ve městech? Tam musíš jít na pohovor, vystupuješ před cizími lidmi. V té době byl veliký boom se salesmany, kteří chodili od baráku k baráku, a najednou záleželo na prvním dojmu. A tak vznikl kult osobnosti.

Krásné na tom je, že markantní je to i v knihách. Roku 1899 vyšla kniha, která právě podporovala ten charakter. Tehdejší knížka byla o tom, že holčina, která byla obchodnice, pracovala v obchodu, vzala náušnice a dala je zmrzlému bezdomovci. Byl to opravdu kult poctivosti, následovaly se křesťanské tradice. Bylo to o tom, jak se chováte v soukromém životě. Od roku 1900 začaly vycházet self help books soustředěné na to, jak udělat první dojem, co říkat, jak se tvářit.

Třešinkou na dortu je, že v roce 1926 vyšel tzv. sexuální manuál. Kdybys v té době šel se svou manželkou na rande a byl bys tišší, spíš bys pozoroval, naslouchal, vnímal, hltal očima svoji manželku a nebyl bys takový ten samec, tak bys byl popsán jako homosexuál. Stejně tak, kdyby manželka nedokázala vybalancovat hranici mezi slušnou distingovanou paní a drzostí a byla by spíše naslouchavá, tak by mohla být nazvaná jako frigidní.

Introverti nemusí být stydliví, ale často dostávají tyto nesprávné nálepky. Bohužel se ta představa táhne doteď, že introverti nemají tak našlápnuto být úspěšní jako extroverti. Přitom je to hloupost.

Co já na introvertech miluji, oni mají neskutečně bohatý vnitřní svět. Sama jsem měla možnost nahlédnout do několika introvertních duší a oproti nim si přijdu jako prázdný extrovert. Oni opravdu přemýšlí, analyzují, mají smysl pro detail, naslouchají. Měla jsem přítele, který byl introvert a byl ze mě často vyčerpaný, protože poslouchal vše, co jsem říkala. Jen 10 % z toho však byly důležité informace.


Jak jako introvert reagovat na žádost o sebe-představení?


Martin Hurych

K těmto vnitřně bohatým lidem budeme dnes mluvit, protože tvoří nezanedbatelnou část mojí sociální bubliny a posluchačstva. Vrátím se k tomu roku 1920, kdy jsi říkala, že se začala měnit kultura, začali být salesmani a začala být důležitá prezentace. Předpokládám, že to je ten moment, kdy prezentace začala být důležitá, začala probublávat světem až k dnešním hrůzám v PowerPointu. My introverti si tedy můžeme říct, že naše neštěstí začalo roku 1920.

Chtěl bych s tebou dnes probrat obchodní fáze, které jsou pro introverta absolutně nejtěžší, jako například prolomit mlčení, udělat sales pitch, navnímat protějšího člověka a podobně. Já se s klienty zabývám tím, jaký typ informace říkat určitému typu pozice. Vzhledem k tomu, že nemám kvalifikaci, tak už neprobíráme, jak to říkat ve tvých barvách žlutému, modrému, zelenému, červenému typu člověka. To jsou věci, které bych tu dnes rád probral. Pojď nám poradit, jak reagovat na prostou otázku, u které spousta lidí zmrzne. Co ty to vlastně děláš?


Petra Boušková

Pokud se bavíme o tom, jak se má připravit více introvertně založený člověk, tak první věc je, zamyslet se, v čem jsem dobrý. Jsem dobrý v tom, že se dokážu dobře připravit. Extrovert to nedokáže, ten zkrátka improvizuje. Zároveň jsem dobrý v naslouchání. Dokážu vyslechnout člověka a dokážu se na něj dobře připravit. To mi dělá pocit bezpečí. S tímhle pracujte, to je vaše silná stránka, jste dobří v naslouchání. Takže ne, že křečovitě povedu nějaký monolog, protože mi někdo řekl, že mám 3 minuty mluvit a hotovo. Zkuste to co nejdříve a nejrychleji otočit na toho člověka a zeptat se jeho, naslouchat a potom na něj reagovat.

Druhá věc je, že v řečech kolem moc introvertů není dobrých. V tom jsou dobří spíše extroverti, kteří přijdou, udolají vás a ve finále ani nevíte, co vlastně dělají. Zkuste být specifičtí, soustřeďte se na to, co děláte, dobře to popište a soustřeďte se třeba na problém, který jste poslední dobou vyřešili. Řekněte, že z toho máte dobrý pocit, že jste to vyřešili, dejte tam trochu emocí. Buďte konkrétní, protože to vám jde. Soustřeďte se na detaily, ale ne moc. Na detaily, které jsou relevantní pro druhou stranu.

Co je důležité, najděte si takovou polohu, která je pro vás příjemná. Já to učím právě na gestech. To, že já hodně gestikuluji, neznamená, že kdybys se mnou vedl schůzku, musíš začít gestikulovat jako blázen. Já bych poznala, že to není tvoje autenticita, mně by tam něco nesedělo. Najdi si polohu, aby ti v tom bylo dobře, ale zároveň se trochu nalaď na mě, abys mi ukázal, že ti na mně záleží, chceš se mnou dělat byznys a jsi tu pro mě.


Martin Hurych

Hodně introvertů je zároveň analytiků. Ty jsi teď řekla pár doporučení, my to začneme analyzovat a řešit, kam dát ruce a jak moc gestikulovat. I zpětná vazba z mé sociální bubliny je taková, že já vím, že to mám dělat, ale cítím se v tom nesvůj a potom kontroluji to, co bych měl dělat, aby se druhá strana cítila vnímaná, až mezitím zapomenu, co chci říkat.


Petra Boušková

To ale není jen tím, že je člověk introvert. Mně prošlo rukama plno lidí a stává se to i extrovertům, že neví, jak pořádně hýbat rukama. Ti lidé si přijdou jako roboti, protože je to pro ně nové. Já říkám, že trvá 21 prezentací, než se jim to dostane pod kůži. Na začátku při tom mohou vypadat trochu roboticky a cítit se zvláštně, ale pak se jim to dostane pod kůži a přestanou na to myslet. Ty už taky neanalyzuješ, když si ráno čistíš zuby, jestli si je čistíš úplně perfektně. V ten moment dostaneš tu přirozenost do těch gest, budeš je dělat určitě menší než já, ale budeš je dělat tam, kde mají být.


Martin Hurych

Já se teď vrátím o kus zpátky. Utekla jsi mi výborně od otázky, jak reagovat na to, když se tě někdo zeptá ve výtahu, co vlastně děláš, protože to já si nepřipravím. Znamená to, že musím mít nějakou univerzální větu, odpověď ve variacích připravenou dopředu?


Petra Boušková

Ano, je to dobře, protože čas je krátký a všichni lidé jsou hrozně egoističtí. Co to znamená? My rádi mluvíme o sobě a neradi posloucháme, když někdo mluví o někom jiném než o nás. V moment, kdy ty by ses mě zeptal, co dělám, a já začnu na 10 minut vyprávět, protože mě to hrozně baví a jdu do detailů, tak absolutně ztrácím kontakt s tebou. Proto je dobré si to připravit. Zamyslet se nad tím, co je relevantní pro toho člověka. Firemní workshopy pro tebe úplně relevantní nebudou, protože ty nemáš firmu o tisíci lidech. Proč bych je tedy zmiňovala, když se mohu soustředit třeba na koučinky. Je to dobré si to připravit a vždy to změnit podle člověka, který je naproti nám.


Jak navnímat, ke komu mluvím, a upravit tomu svoje sdělení?


Martin Hurych

Ty jsi říkala, že introvert, pokud se cítí lépe v detailech, může použít detaily. Já jsem nedávno byl svědkem velmi vtipné reakce člověka, který říkal, že ho detaily nezajímají, protože stárne. To introverta naprosto vykolejí. Co v takových případech dělat? Jaké jsou teoreticky typy lidí, jak se dají poznat a jak já svoji prezentaci mám adekvátně upravit, aby to, co chci říct, ta druhá strana vůbec dokázala absorbovat?


Petra Boušková

První věc je si toho člověka najít. Najít si ho na LinkedInu, prostudovat si, jakou má historii a z toho už zjistíš, jestli je to člověk, který spíše kariérně stoupal, nebo vedl více a více lidí. Podívat se na nějaká videa a trochu si ho zmapovat.

Potom jsou tu 4 kategorie lidí. To je hodně zjednodušená Lumina. První je žlutá, extrovert, intuice. Schválně, jak ty bys něco odprezentoval mně, když mě trochu znáš, kdybys mi měl teď tady ukázat nějakých 5 slajdů.


Jak mluvit ke „žlutému“?


Martin Hurych

Ty mě zkoušíš. U tebe by to muselo být energické. Muselo by tě to zaujmout a pokud bych nevěděl, že jsi vystudovala s červeným diplomem a máš v sobě něco analytického, šel bych velmi pravděpodobně po celku, nikoliv po detailech.


Petra Boušková

Takto jednoduché zamyšlení úplně stačí, já do toho jen dodám. Lidé, jako jsem já, dlouho nevydrží u jednoho tématu. Ideální je měnit vizuální pomůcky, chvíli PowerPoint, potom flip chart, potom si ke mně můžeš sednout a něco mi vysvětlovat. Já jsem kreativec, to je na mně vidět, stačí projet pár mých příspěvků. Je vhodné do toho zapojit zábavné historky ze života, ať je to praktické a dát mi prostor, ať se zamyslím, ať si přijdu na něco sama, odpovídat mi otevřeně na otázky. Prezentace by měla být barevná a bez detailů. Když budu chtít, tak se na ně doptám. To jsem já.

Kdybys měl prezentovat sám sobě, jak bys to udělal tak, abys byl spokojený? Jak bys udělal prezentaci pro modrý typ? To je introvert, logik.


Jak na „modrého“ člověka?


Martin Hurych

To vím velmi dobře. To by musely být tabulky, obrázky, detaily, vazby, procesy, abych pochopil jak celek, tak fungování o pár úrovní níž. Musela by to určitě být detailní analýza toho, co se chystá.


Petra Boušková

Přesně tak. Preciznost, pečlivost, detaily, zamyslela jsem se předtím nad tím, než ti něco prezentuji. To jsme tedy dva protiklady.


Co naopak se „zeleným“?


Petra Boušková

Potom je tu zelená skupina. To jsou introverti, intuici. Oni jsou takoví klidní, pohodoví, jsou velice taktní, diplomatičtí a spolupracující. To jsou lidé, kteří se velmi starají o své okolí. Já bych je svým prezentováním a energií převálcovala a ty bys je zase unudil. Oni jsou však natolik taktní, že ti to neřeknou. Tady je důležité zmírnit hlas, kadenci a navodit opravdu přátelskou atmosféru. Tento typ člověka nejvíce vystresuješ tím, že mu řekneš, že pro něj máš výzvu, na kterou má 10 minut. Musíš je neustále ujišťovat, že to bude dobré, že je tato změna je důležitá pro všechny. Oni mají rádi slovo pomoc. Jsem tady, abych ti opravdu pomohl. Potom jsou vaši.


Kdo je „červený“ člověk?


Petra Boušková

Poslední jsou červení a to jsou extroverti, logici, cíl, záměr, ambiciózní, velice soutěživí. Detaily bys je zabil. Tady je potřeba jít svižně rovnou k věci, okamžitě po benefitech. Oni chtějí být nejlepší, chtějí spolupracovat s těmi nejlepšími, což je zase naopak ode mě. Žlutí mají rádi startupy, něco nového. Červení ne, chci to nejlepší, co tady je, žádný startup, nejsem charita. Neprotahovat u nich schůzky, jelikož jsou strašně netrpěliví, končit načas.


Lze odhadnout typ člověka z jeho pozice?


Martin Hurych

Předpokládal bych, že tyto typy lidí tíhnou k jistému typu pozic nebo profesí. Minimálně statisticky bude výskyt jistých barev v jistých profesích větší. Prošel jsem LinkedIn, viděl jsem nějaká videa.

Dokážeme dát nějaký návod, jak člověka dekódovat, nebo jak se na něj připravit z pozice, kterou ve firmě zastává?


Petra Boušková

Většinou ne, většinou se to úplně nedá. Dalo by se jednoduše říct, že červení budou bossové, to budou šéfové, lídři, protože mají tah na branku. Oni se tam svým nastavením sem tam dostanou, ale záleží, jak každý pracuje se svým egem a svým nastavením.

Já to vždy dělám tak, že se zeptám. Poprosím HR oddělení, aby mi řeklo něco o manažerovi či decision makerovi, se kterým mám mít schůzku. Jakékoliv střípky mi stačí k tomu, abych si udělala obrázek.


Jak na to, když nevím, kdo proti mně sedí?


Petra Boušková

Nejjednodušší rada je, dej tam vše, pokud nevíš, jaký ten člověk je. Začni modře. Pokud řešíš problém s člověkem, začni modře, popiš fakta. Potom se přesuň do zelené, vyslechni svoji protistranu, naslouchej, navnímej ji. Potom jdi do žluté, nech tu protistranu, ať sama něco vymyslí, třeba nějaké řešení, nech ji chvilku přemýšlet a ukonči to červeně. Sejdeme se za týden, bude to na půl hodiny a řekneme si výsledky. Co se stane? Ta barva se tam najde.

Pokud je to žlutý člověk, tak modrou rychle projedeš, zelenou, ona ti něco řekne a taky dobré, a teď budete v kreativním procesu něco vymýšlet. Pokud je to modrá, tak dlouho zůstanete na tom, že to budete popisovat a on se bude ptát. Měla jsem v týmu člověka, který byl introvertní. Na začátku to pro mě bylo náročné, protože on seděl daleko, měli jsme mít schůzku a já jsem na něj nemohla rychle. Takže jsem dala schůzku do kalendáře na určitý čas, pak jsme se oba v tichosti zvedli, vzala jsem klíče od zasedačky, odešli jsme a vrátili jsme se. Co jsem mohla, tak jsem mu posílala písemně. On se hodně ptal. Já jsem mu řekla, aby odprezentoval, jak šlo testování, a udělal nějakých 5 až 10 slajdů. On se mě zeptal, jestli to tedy má být 5, 7, 9, nebo 10 slajdů. Zastavili jsme se tedy na modré části a já jsem musela být trpělivá, upozadit se, naslouchat a odpovídat.


Jak sestavit elevator pitch, aby zaujal?


Martin Hurych

Víme, jakého člověka máme před sebou jednak pozicí, jednak barvou, víme, co je pro něj relevantní a co mu chceme říkat. Jak sestavit sales pitch, nebo úvodní řeč do networkingu, do nějaké sebeprezentace, možná do studeného telefonátu tak, aby to dotyčného zaujalo? Venku, já tu hodně zmiňuji angloamerickou literaturu, je návodů několik. Ty na to máš trochu jinou strukturu. Pojď nám říct, jak by ten sales pitch měl vypadat, aby mě hned někdo nezastavil a neřekl, že ho nudím a že stárne.


Petra Boušková

Na začátku by mělo zaznít jméno. Jméno je tak sebevědomě řečeno, jak sebevědomý je člověk sám. Jestli já zapomenu tvé jméno, je to tvoje chyba, protože jsi ho neřekl dostatečně sebevědomě. Potom by mělo přijít, co ten člověk dělá, pozice. Jako prezentační kouč pomáhám lidem úspěšně cokoliv odprezentovat. Pozor, slovo pomáhám není pro každého. Ne každý ho má rád, ne od každého zní autenticky. Je super pomáhat světu, ale občas je lepší říct, že vedu tým, aby ti lidé tušili, co vlastně dělám. Potom řekneš, jak to děláš, což je velice důležité. Vedu soukromé koučinky a firemní workshopy, kde pomáhám lidem. Řekneš, jak to děláš, a potom se můžeš soustředit na konkrétní věci. Pozor, vyberte konkrétní věc, která bude opět pravděpodobně relevantní pro druhou stranu.


Martin Hurych

Zároveň bychom to tedy měli říkat v tom barevném tónu, v jakém druhá strana reaguje. Pokud mluvím s modrým člověkem, využívám data návratnosti a podobné věci, pokud je tam někdo žlutý nebo zelený, bavíme se o vztazích a o tom, jaké to tam je.


Petra Boušková

Je dobré to zohlednit, už když se představuješ. Ten člověk se tě podle svého nastavení potom už bude doptávat. Když řekneš, že jsi nastavil strategii, zelený typ se tě zeptá, jak to jde, jestli je to dobré a jestli to zlepšilo vztahy. Červený se tě rovnou zeptá na výnosnost. A takhle to pokračuje.

V momentě, kdy máme tuto strukturu, je dobré to sendvičově zabalit. Na začátek dáme otázku. Hned si chytnu pozornost a rovnou se zeptám, jestli jsi někdy řešil, jak gestikuluješ a jestli víš, jaký to má dopad na vedení podcastu. Ty řekneš, že jsi nad tím nikdy nepřemýšlel a že je to zajímavé. A já ti řeknu, že se jmenuji Petra Boušková a touto tematikou se zabývám. Na konci to zabalím opět otázkou. Skončím svůj elevator pitch a zeptám se tě, jak to u vás funguje.


Martin Hurych

Já jsem úplně okouzlen. To je skvělý návod. Určitě se nechte inspirovat Petry doporučením při tvorbě svého sales pitch. Dělá to veliký rozdíl v prodeji a za mě je to klíčová věc, jestli se dostanete, nebo nedostanete na schůzku.


Petra Boušková

Ještě k tomu něco dodám. Prosím vás, komunikujte to pochopitelně. Až si to připravíte, jděte za svou manželkou, pokud to není odborník ve stejném oboru, jděte za svým kamarádem a zeptejte se, jestli z vašeho proslovu jde pochopit, co děláte. Vy chcete, aby se ten člověk pro vás nadchnul. Protože pokud já pro tebe nebudu relevantní člověk, který ti pomůže, ale pochopíš, co dělám a svým způsobem se pro tu věc nadchneš, ačkoliv pro tebe není relevantní, můžeš mě doporučit dál. Když to nepochopíš, nebo tě to přestane bavit, těžko mě doporučíš dál.


Co jsou největší problémy v prezentacích?


Martin Hurych

Co vidíš jako největší problémy v prezentacích a obchodních vystoupeních? Nebavíme se o velikých konferencích, ale o běžném jednání mezi dvěma, třemi lidmi. Z tvé zkušenosti, co třeba tví klienti nejčastěji řeší, kromě toho, co jsme tu už probrali? Na co si dávat pozor?


Petra Boušková

Oni se chtějí stylizovat do něčeho, co nejsou. Častokrát chtějí vědět, co dělají špatně. Já jim říkám, že je ale i důležité vědět, co dělají dobře. Na tom to postavíš, na tom to vždy utáhneš. Moje síla je energie, já to vím, takže i kdybych byla nemocná, tak nasadím svoji energii a nějakým způsobem to utáhnu. Je důležité vědět, v čem jsem dobrá.

Nedávno jsem měla telefonát. Člověk mě chtěl jako pravidelnou moderátorku do jedné poměrně veliké akce. Mluvil 20 minut v kuse. Bylo to zajímavé povídání, ale trvalo to 20 minut. Já jsem mu do toho nechtěla skočit, protože jsem myslela, že to někam povede. A potom mi řekl, že to tedy naplánujeme, natočíme medailonek a budu tam. Zapomněl se mě ale zeptat, jestli vůbec chci. Potom jsme to ukončili, já nemohla a nakonec jsme to skrečovali. Z toho plyne ponaučení, že je důležité dát protistraně prostor.


Jak zapojit gesta? A proč je vlastně nepoužíváme?


Martin Hurych

Ty tu pořád gestikuluješ. Spousta lidí jen tak stojí, včetně mě, byť jsme spolu několik lekcí měli. Jak tedy gestikulovat přiměřeně tomu, kdo jsem, nepřehrávat, ale dát do toho trochu elánu, když se snažíme protistraně něco sdělit?


Petra Boušková

Sranda je, že kdybychom se potkali a ty jsi byl sedmiletý kluk, tak bys možná neházel rukama jako já, ale gestikuloval bys normálně. Tím, jak jsme dospívali, tak nás rodiče naučili, že nemáme moc používat ruce, být v klidu a neházet sebou. Já vlastně zpětně učím gesta, která v sobě dávno máš, a jen ti to znovu popisuji. Je však důležité trénovat, nacházet se v tom a vykašlat se na to, co si myslí ostatní. Zkoušejte to, jednou větší gesta, jednou menší gesta a pak se v tom najdete.


BONUS: Tahák profesionálního řečníka


Martin Hurych

Mám poslední dvě otázky. Bavili jsme se spolu o bonusu. Co v něm bude a jak se bude jmenovat, aby nás posluchači našli? A druhá otázka, kdybys celé to, co jsme si tady povídali, měla shrnout do dvou, tří vět jako závěrečné shrnutí, jako citát, který vytesáme do kamene, co by to od tebe bylo?


Petra Boušková

Je to tahák profesionálního řečníka. Na začátku jsou nejzákladnější a nejdůležitější tipy, které byste měli znát. Takový checklist, co dělat předtím, než jdu někam prezentovat, to je první stránka. Druhá stránka je právě o barvách, jak jim prezentovat, jak se na druhou stranu navnímat a jak ji poznat. A poslední stránka je něco o mně.


Shrnutí


Petra Boušková

Jako závěrečné shrnutí bych řekla sebereflexe. Vnímejte sami sebe, v čem je vám dobře. Vzdělávejte se v různých věcech, které vás zajímají, ať je to typologie, prezentace, obchod. Život je hrozně krátký. Navnímejte sami sebe, zkuste zmapovat člověka, který je před vámi, ale najděte se v tom někde mezi. Nesnažte se chovat stejně jako protistrana, ale ani sobecky po svém.


Martin Hurych

Kde tě najdeme, kdybychom měli chuť s tebou začít pracovat?


Petra Boušková

Asi nejsilnější jsem na LinkedInu. Pokud by vás ale obtěžovalo, kolik tam toho dávám, tak si mě blokněte. Dále mě najdete na Facebooku, na Instagramu a mám web, www.petrabouskova.cz, ten je teď nový, tak z něj mám velikou radost.


Martin Hurych

Děkuji moc, Petro, bylo to skvělé.


Petra Boušková

Děkuji.


Martin Hurych

To byla Petra Boušková. Sami jste viděli, že tu dnes hodně foukalo, protože Petra je opravdu hurikán. Pokud jsme vás zaujali, určitě koukněte jak na Petřiny kontakty, tak ke mně na web, www.martinhurych.com, kde jako tradičně v sekci Zážeh bude již avizovaný bonus. Určitě doporučujte kamarádům, známým, likujte všude, kde to jde, protože bez vašeho liku se o nás svět nedoví. Sami pro sebe určitě dávejte odběr, ať už ve vaší podcastové aplikaci, nebo na YouTube. Mně už nezbývá, než jen přát vám úspěch a držet palce, díky.


(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)コメント


bottom of page