top of page

044 | PETRA BOUŠKOVÁ | JAK SESTAVIT SALES PITCH, ABY ZAUJAL


„Vnímejte sami sebe a zjistěte, v čem je vám dobře. Navnímejte i svoji protistranu. Přibližte se jí. Ale najděte si svoji parketu, a zůstaňte svoji.“

Petra Boušková je prezentační hurikán a certifikovaná koučka Lumina Learning. Prostě koučka prezentačních dovedností.


Celá její rodina je technicky založená, takže výběr školy byl jasný. Ačkoliv ukončila vysokou školu programování s červeným diplomem, mohlo by se zdát, že patří mezi introverty. Opak je pravdou, je žlutá. Podle Lumina Learning intuitivní extrovert.


I když nastoupila jako technický inženýr, záhy zjistila, že její síla je v prezentaci a organizování. A tak se vydala na úplně jinou cestu. Pomáhá lidem odprezentovat cokoliv tak, aby to mělo úspěch a využívá diagnostiku Lumina Learning k tomu, aby rozklíčovala naše slabosti a silné stránky.


A protože Petra ví, co dělá a dělá to dobře, snažil jsem se z ní vytáhnout co nejvíc. Takže jsme společně probrali vážně mnoho témat …


🔸 Proč jsou extroverti považovaní za „lepší“?

🔸 Jak navnímat, ke komu mluvím, a upravit tomu svoje sdělení?

🔸 Lze odhadnout typ člověka z jeho pozice?

🔸 Jak na to, když nevím, kdo proti mně sedí?

🔸 Co jsou největší problémy v prezentacích?


 

BONUS

Příručka profesionálního řečníka (Kód bonusu: SALESPITCH)

 


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude hurikán, jelikož bude s Petrou Bouškovou, lektorkou prezentačních dovedností a osobnostní diagnostiky Lumina Learning. Nejčastěji ji však asi znáte z jejích sociálních sítí jako prezentační hurikán. Ahoj, Petro.


Petra Boušková

Ahoj, Martine.


Kudy vede cesta od IT ke konzultacím v prezentacích?


Martin Hurych

Chtěl jsem se tě zeptat na jednu věc. V přípravě jsem našel, že jsi ukončila vysokou školu s červeným diplomem z programování. Je to asi hloupý předsudek, ale typický ajťák bývá introvertní člověk. Jak se stalo, že jsi od červeného diplomu došla k prezentačnímu hurikánu?


Petra Boušková

Ne každý člověk s červeným diplomem je podle mě introvert. Je však pravda, že já jsem lehce vybočovala, ale v negativním slova smyslu. Moje celá rodina je technicky založená. Když jsem přemýšlela, kam půjdu, tak jsem zvolila právě technickou školu, protože jsem neměla svůj vlastní rozum, nevěděla jsem, kam se vrtnout, tak jsem šla tam. Baví mě matika, baví mě logika, ale na škole jsem nikdy neexcelovala. Nikdy jsem nebyla nějaká extra dobrá, co jsem mohla, to jsem opsala, nebo mi pomohli kamarádi.

Časem jsem ale zjistila, že moje síla je někde jinde. Moje síla je v organizování, v komunikaci a v prezentování. Nějakou dobu však trvalo, než jsem si to uvědomila. Když jsem dodělala školu, tak jsem stále nevěděla, co dělat, takže jsem nastoupila jako test inženýrka a testovala jsem auta pro Daimler. Následně jsem pracovala jako test koordinátorka, a tak jsem pokračovala v technické sféře. Nikdy jsem nebyla nějaká extra dobrá. Sice mě občas vybrali z firmy, abych šla do televize či prezentovat na konferenci, protože hezky mluvím, ale mně to stále nedocházelo. Byl to pomalý proces, a ačkoliv vypadám jako hurikán, tak jsem se dlouho držela u země a potřebovala jsem jistoty. Nakonec jsem tam, kde jsem, a podnikám úplně v něčem jiném, než jsem vystudovala.


Martin Hurych

Podle tvé gestikulace si říkám, že to pro tebe musela být za klávesnicí muka.


Petra Boušková

Nebyla. Já sice vypadám jako velikánský extrovert a svým způsobem jsem, ale kdybys mě znal doma, tak já jsem taková ta starostlivá a pečující, která si zaleze ke krbu s vínem a knížkou. Dokážu být také introvert a dokážu se soustředit.

Jak dělám osobnostní diagnostiku Lumina Learning, tak vím, jaká jsem. Lumina Learning mi ukázala, že v momentě, kdy spolu natáčíme podcast, tak se přepnu do žluté energie, motivační a sázím to tu.

Doma, když jsem v klidu, tak jsem daleko více do tzv. zelené energie, klidné, více introvertní, více intuitivní. Pracuji s tím tak, že doma dobíjím energii, ale zároveň mě baví i toto. Nikdo není stoprocentní extrovert ani stoprocentní introvert, všichni jsme někde mezi a záleží na tom, jak to zkoordinujeme. I tady bych mohla být více do zelena.


Proč jsou extroverti považovaní za „lepší“?


Martin Hurych

Feedbacky od posluchačů jsou, že ten nudný v podcastu jsem tady já, tak tě prosím, jestli bys dnes mohla zůstat žlutá. Kde se vzalo to, že dnes mnohdy extrovert je považovaný za lepšího, žádanějšího, úspěšnějšího, výkonnějšího? Proč jsou introverti považováni za morousy, co jsou zalezlí někde u kamen, u klávesnic, nebo v projektové kanceláři? Kde se to vzalo?


Petra Boušková

Já miluji introverty. Je strašný průšvih, že ti lidé jsou vnímáni tak, že nemají tak našlápnuto k úspěchu jako extroverti. Mě tato tématika baví, takže jsem o tom něco četla. Tento pohled vznikl na přelomu dvacátého století, kde to kulturní historička nádherně popsala jako přechod z kultu charakteru do kultu osobnosti. Proč se to dělo? Protože roku 1790 asi jen 3 % Američanů bydlela ve městech. Ostatní byli ve vesnicích. Na vesnici máš samé kamarády, když jsi schopný a chceš nové místo, Pepa ví, že jsi dobrý, a i když jsi tichý Martínek, tak tě vezme. Už roku 1920 však více jak třetina lidí bydlela ve městech. Co se děje ve městech? Tam musíš jít na pohovor, vystupuješ před cizími lidmi. V té době byl veliký boom se salesmany, kteří chodili od baráku k baráku, a najednou záleželo na prvním dojmu. A tak vznikl kult osobnosti.

Krásné na tom je, že markantní je to i v knihách. Roku 1899 vyšla kniha, která právě podporovala ten charakter. Tehdejší knížka byla o tom, že holčina, která byla obchodnice, pracovala v obchodu, vzala náušnice a dala je zmrzlému bezdomovci. Byl to opravdu kult poctivosti, následovaly se křesťanské tradice. Bylo to o tom, jak se chováte v soukromém životě. Od roku 1900 začaly vycházet self help books soustředěné na to, jak udělat první dojem, co říkat, jak se tvářit.

Třešinkou na dortu je, že v roce 1926 vyšel tzv. sexuální manuál. Kdybys v té době šel se svou manželkou na rande a byl bys tišší, spíš bys pozoroval, naslouchal, vnímal, hltal očima svoji manželku a nebyl bys takový ten samec, tak bys byl popsán jako homosexuál. Stejně tak, kdyby manželka nedokázala vybalancovat hranici mezi slušnou distingovanou paní a drzostí a byla by spíše naslouchavá, tak by mohla být nazvaná jako frigidní.

Introverti nemusí být stydliví, ale často dostávají tyto nesprávné nálepky. Bohužel se ta představa táhne doteď, že introverti nemají tak našlápnuto být úspěšní jako extroverti. Přitom je to hloupost.

Co já na introvertech miluji, oni mají neskutečně bohatý vnitřní svět. Sama jsem měla možnost nahlédnout do několika introvertních duší a oproti nim si přijdu jako prázdný extrovert. Oni opravdu přemýšlí, analyzují, mají smysl pro detail, naslouchají. Měla jsem přítele, který byl introvert a byl ze mě často vyčerpaný, protože poslouchal vše, co jsem říkala. Jen 10 % z toho však byly důležité informace.


Jak jako introvert reagovat na žádost o sebe-představení?


Martin Hurych

K těmto vnitřně bohatým lidem budeme dnes mluvit, protože tvoří nezanedbatelnou část mojí sociální bubliny a posluchačstva. Vrátím se k tomu roku 1920, kdy jsi říkala, že se začala měnit kultura, začali být salesmani a začala být důležitá prezentace. Předpokládám, že to je ten moment, kdy prezentace začala být důležitá, začala probublávat světem až k dnešním hrůzám v PowerPointu. My introverti si tedy můžeme říct, že naše neštěstí začalo roku 1920.

Chtěl bych s tebou dnes probrat obchodní fáze, které jsou pro introverta absolutně nejtěžší, jako například prolomit mlčení, udělat sales pitch, navnímat protějšího člověka a podobně. Já se s klienty zabývám tím, jaký typ informace říkat určitému typu pozice. Vzhledem k tomu, že nemám kvalifikaci, tak už neprobíráme, jak to říkat ve tvých barvách žlutému, modrému, zelenému, červenému typu člověka. To jsou věci, které bych tu dnes rád probral. Pojď nám poradit, jak reagovat na prostou otázku, u které spousta lid