top of page

052 | DAN TRŽIL | JAK PODCAST ZAPADÁ DO B2B MARKETINGU


„Uvědomte si, proč chcete podcast dělat. Techniku neřešte. Spíš si vyřešte, jak jej budu využívat, jaké má cíle a jak ho zapojit do firemní komunikace.“

Rok, 52 týdnů, 365 dní. Mám tady Zážeh s číslem 52. Tichá reminiscence a dávám hlavu na špalek. Do Zážehu s "jubilejním" číslem 52 si zvu Dana Tržila.


Kdo aspoň trochu sleduje českou podcastovou scénu, tak určitě slyšel podcast Proti proudu. Dan si zve do podcastu Proti proudu zajímavé lidi, inspiruje se a chce žít dobrý život. Pro každého je to něco jiného. Žít dobrý život prý není tak těžký.


Dan se věnuje produkci podcastů, dělá je firmám na míru, vymýšlí nové koncepty a celkově se snaží o rozvoj české podcastové scény.


Rád se učím od nejlepších, a tak si nechávám poradit. Zjišťuji, že dělat podcast jen pro čísla je v našem malém českém rybníčku nonsense, a že pokud mě to baví a pomůžu aspoň pár posluchačům s jejich byznysem, tak to má smysl. Nemá cenu se srovnávat s Amerikou, kde jsou v podcastech pár let před námi a mají mnohem větší publikum.


Kdy má smysl zařadit podcast do mediálního mixu firmy a jak si získat pozornost publika si povídám s Danem v Zážehu, a probíráme nejen to …


🔸 Má pro malou a střední firmu podcastu smysl?

🔸 Jak podcastu zapadá do marketingovému mixu?

🔸 Proč u podcastu vydrží lidi déle než u dalších formátů?

🔸 Kam by podle Dana měl mířit můj Zážeh?

🔸 Jak je to s podcasty mimo velká města? 


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Dnešní Zážeh bude o podcastu a jsem velmi rád, že mé pozvání přijal Dan Tržil. Ahoj, Dane.


Dan Tržil

Ahoj, Martine. Díky za pozvání.


Co je a jak se žije dobrý život?


Martin Hurych

Dan je producent podcastů, k tomu se určitě dostaneme, autor jednoho z nejznámějších podcastů v Čechách, Proti proudu, člověk, co sám, jak jsem vyposlouchal z jiných podcastů, rád plave proti proudu a člověk, který rád žije dobrý život. Jak se žije dobrý život podle tebe?


Dan Tržil

Já spíše řeknu celou svoji story. Proti proudu jsem začal s tím, že jsem sám řešil, co v životě chci dělat. Přišlo mi jako super nápad se ptát lidí, kteří jsou dobří v tom, co dělají, jak si svůj obor vybrali. Spousta lidí totiž řeší, že dělá různé věci, ze kterých si chce vybrat jednu, ve které půjde do hloubky a stane se v nich dobrá. Já jsem si to sám našel paradoxně v těch podcastech a začal jsem to řešit dál a dál.

Mé hlavní téma je dnes najít si ten dobrý život, protože mám pocit, že žít dobrý život není tak těžké a že kdyby to vědělo více lidí, tak je ve společnosti méně frustrace a méně špatných jevů. Jsou tam některé prvky, kterými se můžeš nechat inspirovat u lidí, kteří to žijí, ale často je to o tom najít si vlastní definici toho, co je pro tebe důležité. Není to o reklamách, které ti tvrdí, že potřebuješ nové auto a být na pivku s kamarády. Je to hledání, co je pro tebe důležité. Žití dobrého života je pro mě veliké téma, protože když už jsem dělal tolik rozhovorů s byznysmeny, kteří vydělali miliardy, aby zjistili, že to není řešení a bádali, co dál, tak mi to přijde důležité.


Martin Hurych

A co jsi našel?


Dan Tržil

Je to zkrátka o hrozně moc věcech, ale zároveň o pár jednoduchých věcech. Začíná to neporovnáváním se s ostatními, uvědoměním si svého smyslu, co tě baví, co je pro tebe důležité, což je pro každého něco jiného. Je to hodně o dlouhodobém přemýšlení a samozřejmě nějaké práci. Těch motivů je několik.

Já teď z Proti proudu dělám knížku, a tak jsem pročítal přepisy rozhovorů, které jsem za posledních 5, 6 let dělal, a měl jsem pocit, že se tam některé motivy stále opakují. Je to například vystupování z komfortní zóny, nějaké sebeuvědomění, dát si ten čas a přemýšlet, co mě zajímá a co je pro mě důležité. To se teď snažím předávat.


Co Dana svrbí na jazyku?


Martin Hurych

Když jsem přemýšlel, o čem se tady budeme bavit, tak jsem si udělal přípravu, která určitě není tak precizní, jako si děláš ty pro své podcasty. Zjistil jsem, že už jsi o spoustě věcí mluvil, a tak mě napadla otázka, která tě určitě překvapí. Co jsi ještě nikdy neřekl a svrbí tě na jazyku?


Dan Tržil

To je mimochodem docela dobrá otázka v rámci příprav, pokud někdo dělá podcast, tak je dobré ptát se lidí na věci, které je baví a nikdo se jich na ně neptal. Občas přijdeš na zajímavé věci. Co mě svrbí na jazyku, já nevím. Rád se bavím o filozofických věcech a smyslu života, o svém podnikání, o digitálním nomádství a práci na dálku. Také rád řeším, jak si svůj život uzpůsobit podle svých představ a jak dosáhnout svobody. To je také důvod, proč jsme se minule nepotkali, protože jsem se najednou rozhodl, že za 4 dny pojedu na Kapverdy kitovat. Je důležité mít život nastavený tak, abys mohl dělat takovéto věci, aniž by v tom byl nějaký problém.

Souvisí to i s podnikáním, protože ty cesty jsou různé a já si myslím, že není dobré dogmaticky sledovat Forbes a jak to dělá Tomáš Čupr a další tito lidé, protože ne každý je Tomáš Čupr. Je dobré začít u svých hodnot a uvědomit si, jaký život a podnikání chceš mít.


Martin Hurych

Tam se určitě dostaneme. Ještě bych se o kousek vrátil, ty jsi mi trochu utekl z otázky. Je v rámci podcastingu něco, na co se tě nikdo neptal, a přesto tě to svrbí na jazyku, protože to považuješ za důležité říct? Co jsem tak viděl, tak s tebou spousta lidí řeší techniku, trendy, co posloucháš. Na co se tam zapomíná a u čeho si říkáš, proč se mě na to nikdo neptá, tohle musí ven, aby podcasteři věděli?


Dan Tržil

Nevím, jestli něco takového najdu, protože jak jsem ti utekl, tak já si myslím, že to důležité tam vždycky dám, ať je ta otázka jakákoliv. Pro mě je ale asi to nejdůležitější takové to proč. Pokud chceš dělat podcast, měl bys vědět proč. Velmi často se totiž setkávám s tím, že za mnou chodí spoustu lidí a firem, které chtějí dělat podcasty, protože to je trend, protože to je vlna a protože to je cool. Chybí tomu ale to proč a velmi často to končí na pohřebišti podcastů, které skončí po třetím dílu. Ti lidé si totiž uvědomí, že to vyžaduje nějakou práci, zatím se nedostavily žádné benefity a chybí jim důvod, proč to dělají. U spousty věcí to skončí dřív, než mohou vůbec uspět.


Má pro malou a střední firmu podcastu smysl?


Martin Hurych

Má tedy vůbec v zemi, jako je Česko, pro malou a střední firmu, pro lidi, kteří nás teď poslouchají, smysl otevírat v této době ještě podcast?


Dan Tržil

Smysl to samozřejmě mít může i v zemi jako Česko. Já hodně sleduji třeba Ameriku, kde mám pocit, že samozřejmě ten svět a vývoj je o trošičku dál a podcasty jsou tam mnohem rozšířenější a poslouchá je více lidí. I tam však podcasty stále rostou, roste jejich počet, roste počet lidí, kteří je poslouchají a rostou i reklamní budgety. Já si tedy myslím, že ten prostor tady stále je, ale je dobré si říct, proč a čeho tím podcastem chci dosáhnout.

Cílů, kterých můžeš dosáhnout s podcastem, je několik. Můžeš mít podcast, abys lépe prodával, můžeš mít podcast, abys čistě edukoval nějaký svůj trh. Já dělám spoustu podcastů, které jsou určené na employee branding a ukazují, jak se v té firmě žije a jak to tam vypadá. Dělám však i podcasty, které jsou určené na interní komunikaci. Je to něco, co může dávat perfektní smysl, ale nemusí to ani být vidět navenek. Tím jsem chtěl říct, že velmi často tyto různé cíle nejdou kombinovat. Podcast pro interní komunikaci může být super, zvlášť v dnešní době, kdy spoustu lidí pracuje na dálku a nepotkávají se v kanceláři. Ten podcast potom můžeš použít jako takový prostředek, jak se ti lidé navzájem poznají a na šíření zajímavých témat napříč firmou. Takový podcast bude však úplně jiný než podcast pro potenciální klienty.


Jak se podniká v podcastech?


Martin Hurych

Ty funguješ v produkci podcastu pro klientelu. Je to hodně o obchodu a o různých druzích podnikání. Pro mě je podnikat v podcastech v Čechách niche of the niche. Jak se ti v tom vlastně daří? Jak dobře se dá v Čechách producentstvím podcastů uživit?


Dan Tržil

Je vtipné, že tuto otázku dostávám poslední 3, 4 roky a ze začátku jsem se na to bál odpovědět, protože jsem vždycky říkal, že dá, ale jsem asi jediný. Dnes už si myslím, že firem a lidí, kteří se podcasty živí, je mnohem více, protože ten trh neskutečně narostl.

Já kombinuji dva rozdílné byznys modely. Proti proudu a mé podcasty jsou takový mediální byznys model. Vytvářím nějaký pořad, kde mám partnery a sponzory a za to, že je tam zmíním, nebo řeknu nějakou reklamu, mi dávají peníze. Druhý je spíše agenturní model, kdy dělám podcasty na zakázku, pomáhám s tím firmám, konzultuji a školím. To jsou tedy takové dvě věci, kdy každá sama o sobě může vydělávat.

Dnes už vidíš u těch nejpopulárnějších českých podcastů, že mají Patreon, kdy vybírají peníze od posluchačů. Patří tam například U kulatého stolu, Insider podcast a jiné, které vyberou stovky tisíc měsíčně. I tvůrci už si tedy mohou vydělat slušné peníze. Druhá, agenturní či konzultační část, je dost podobná nějakému content marketingu či produkci obsahu na klíč.

Já jsem vždy to niche of the niche měl rád, protože jsem si velmi brzy uvědomil, jaká je ve světě ohromná síla spojit své jméno s nějakou niche. Potkal jsem kluka, který byl známý jako Auto Responder Guy. On byl známý tím, že uměl psát dobré emailové sekvence, takové ty auto respondy. Vydělal si tím spoustu peněz, protože měl tuto nálepku, John McIntyre je Auto Responder Guy. Já jsem začal 6 let zpátky s podcasty, kdy podcasty v Čechách vlastně nikdo moc neznal. Bylo tudíž velmi jednoduché rozjet 3 podcasty a dostat je do top 10 českých podcastů. Rychle jsem si uvědomil, že to je něco, co si myslím, že sem přijde, co mě hrozně baví a říkal jsem si, že možná dává smysl, abych se já stal podcasting guyem v České republice.

První rok, dva to bylo hodně o edukaci trhu, chození a vůbec vysvětlování, co je to podcast a jak se dá používat. Bylo to možná trochu pracné, protože vytvářet trh je vždycky pracné, ale na druhou stranu, když potom přišla podcastová vlna, tak jsem měl dva roky náskok. Se spoustou lidí jsem mluvil, se spoustou médií jsem mluvil a měl jsem zabrané pozice, v čemž jsem měl velikou výhodu.


Jak podcastu zapadá do marketingovému mixu?


Martin Hurych

Ty jsi tu zmínil, že tvá agenturní část je jako mediálka, že podcast může být součástí mediálního mixu. Kdy bych o tom měl takto uvažovat a kdy pro mě může podcast hrát část mediálního mixu? Stále jsem tedy v teniskách malé a střední firmy. Dává to smysl i pro nějakou lokální strojírenskou firmu, která o sobě chce dát vědět v rámci Čech?


Dan Tržil

Já bych zasadil ten podcast do nějakého kontextu obsahu, který firma může tvořit. Samozřejmě to samé bychom se mohli bavit o Facebooku a Instagramu, jestli to dává pro ty firmy smysl, nebo ne. Může dávat a nemusí. Podcast je jiný v tom, že k němu asi nikdy nepřivedeš tolik lidí jako k blog postu, nebo facebookovému statusu. Na druhou stranu, v čem je to velmi jiné, že u facebookového statusu ti lidé věnují vteřinu, než swipnou dál, zatímco k podcastu, když už někoho přivedeš, tak tě poslouchá půl hodiny, hodinu, nebo klidně tři. Je to tedy mnohem menší množina lidí, ale můžeš s nimi jít do hloubky a předat jim něco víc a k tomu to lze používat.

Pokud má firma něco, co chce vysvětlovat, kde je výhoda, že může jít do hloubky, že může lidi přitáhnout na delší dobu, tak si myslím, že je to dobré. Na druhou stranu, podcast podle mě nikdy nebude masovka a nestane se, že všichni lidé přestanou koukat na televizi a poslouchat rádio a začnou poslouchat jenom podcasty. Je vždy potřeba pracovat se svou skupinou lidí, které oslovujeme newsletterem, kdy část z nich si poslechne ještě podcast, kde jim předáme trochu víc.

Podcast má spoustu výhod. Tím, že slyšíš hlas, to vytváří takovou zajímavou intimitu nebo důvěru a ty máš pocit, že toho člověka trochu znáš a je tam spousta zajímavých efektů. Podcast by měli dělat lidé, kteří mají podcasty alespoň trochu rádi a mají je trochu naposlouchané, protože je potom celá konverzace jednodušší.

Obecně si myslím, že k tvoření obsahu existují dva přístupy. Jeden je dělat si výzkumy trhu a cílovou skupinu a šít jim to na míru. Druhý přístup, který razím spíše já, je dělat takový obsah, jaký dělat chci, a doufat, že to bude bavit i někoho dalšího. Nemělo by tam chybět ani to druhé, ale když to baví alespoň tebe, jako tvůrce, tak máš jistotu, že to baví minimálně jednoho člověka. Díky tomu je i mnohem větší pravděpodobnost, že u toho vydržíš a že to začne bavit i další lidi.


Proč u podcastu vydrží lidi déle než u dalších formátů?


Martin Hurych

Asi jsem tě měl varovat hned na začátku, že mě to baví, ale říká se, že tohle je nejnudnější podcast v éteru, takže nevím, co s tím budu dělat. Ještě mě napadla jedna věc. Říká se, že v podcastu najdeš intimitu, je to jediný kanál, kde ti zůstanou posluchači dlouho, můžeš tam říct něco hlubšího. Trendy teď byly i několikahodinové podcasty. Nikde jsem však nenašel, proč to tak je. Vyzkoumal někdo chytrý, proč zrovna podcast, když všechny ostatní kanály mají vteřinovou životnost? Obecně se říká, že naše schopnost se soustředit rapidně klesá a teď najednou je tam podcast, který klidně posloucháš 2, 3 hodiny.


Dan Tržil

Je zajímavé, že v dnešní době TikToků, kde na jedné straně máš mega rychlá videa, proti tomu stojí něco, co je na úplně opačném konci spektra. Řekl bych, že hlavní důvody jsou dva. První je, že různí lidé z rozhlasu dělali průzkumy a našli zajímavý efekt toho, že lidé často poslouchají podcasty ve sluchátkách. Vyzkoumali, že to navozuje pocit one on one communication. Když slyšíš rádio, tak máš pocit, že je to pro všechny, ale když ti to hraje do sluchátek, tak máš pocit, že to promlouvá trošičku více k tobě a vytváří se tam zajímavé psychologické spojení.

Druhá a hlavní věc, proč to funguje, je, že lidé u podcastů často něco dělají. Nevyžaduje to moji plnou pozornost a není to tak, že teď sedím a na něco koukám. U YouTube to přesně vidíš, že na to koukáš 5, 10, 15 minut, ale dál už to je těžké dělat, protože ti lidé potřebují plnou pozornost. U podcastů lidé nejčastěji řídí, jedou do práce, vaří, běhají, venčí psa, zkrátka dělají něco, co by dělali stejně a do toho mají volnou mozkovou kapacitu, a tak si k tomu něco zajímavého poslechnou. Díky tomu, že tomu člověk nevěnuje plnou pozornost a neodradí ho slabá půlminuta, u toho zůstane mnohem déle.


Martin Hurych

Chápu tedy správně, že má konkurence je spíše audiokniha, potažmo rozhlas, než jakákoliv jiná mediální masáž?


Dan Tržil

V podstatě ano. Trošičku se tím vymyká YouTube, kdy já jsem YouTube dlouho podceňoval a říkal jsem si, proč by někdo seděl večer na gauči a koukal, jak si my dva povídáme, protože jsem to nikdy nedělal. Ukazuje se však, že spoustu mladých lidí to dělá a dokonce jsem tento týden našel nějaký průzkum, kde se ukázalo, že v Americe je YouTube dnes největší podca