top of page

JAK SE DOSTAT I DO ZAVŘENÝCH DVEŘÍ FIRMY? NETWORKING NAŽIVO NEBO LINKEDIN NA VYSOKÉ ÚROVNI


Klíčoví zákazníci

Kontakty. Kontakty. A zase kontakty. Bez nich se dnes v B2B nikam nedostanete. Říká se, že kolik kontaktů máš, tolikrát jsi byznysmenem. ​Ano, i v době sociálních sítí pořád záleží především na počtu kontaktů, které znáte. Už dávno nestačí, že máte špičkové obchodní dovednosti a že byste eskymákovi z fleku prodali ledničku. Rozhoduje schopnost najít a seznámit se s těmi, kteří jsou pro vaše zájmy důležití. LinkedIn je sice skvělým parťákem, který vás propojí s lidmi z celé republiky… nebo zeměkoule. Není ale samospásný a nezastane za vás všechnu práci.


To je přesně okamžik, kdy do hry vstupuje networking! Jeden z klíčových prvků úspěchu v B2B světě. Jak se s ním efektivně poprat, abyste jen neplácali prázdnou slámu? Jak oslovit relevantní osoby, zvláště když se zdá, že dveře k nim jsou zavřené?


Možná nové kontakty sbíráte, kudy chodíte, a tohle téma se vám bude zdát příliš „basic“. Ze svojí zkušenosti ale vím, že spousta mých klientů, podnikatelů, majitelů firem a obchodníků se často někde v procesu zasekne. Neví, kde hledat nové kontakty. Jak je efektivně oslovit. Jak je využít ve svůj prospěch. Tady máte základy, na kterých pak můžete lépe stavět. 


Co je networking a proč je důležitý?

Networking je umění budovat a udržovat vztah s lidmi, kteří mohou být prospěšní pro vaše obchodní zájmy nebo přináší možnost dalšího rozvoje. A to nejen v byznyse. Není to jen o seznámení se s lidmi, ale také o budování pevných vztahů a vytváření vzájemné důvěry. Pokud se o svou síť kontaktů budete starat, můžete snadno získat nové příležitosti, informace nebo podporu. To můžu potvrdit nejen já, ale i mí klienti. Byznys networking se tak často překlopí do vzájemného rozvoje ve více oblastech. Nejde jen o „tvrdý“ obchod. I když bez něj bychom se samozřejmě nikam nedostali…


Networking naživo vs. LinkedIn

Networking naživo je klasickým způsobem, jak se propojit s lidmi, ačkoliv ignorovat trend současné doby, kdy se velká porce byznysu přesouvá do virtuálního světa, prostě nejde. Nicméně osobní setkání je stále velmi účinné, a pokud si k někomu chcete prošlapat pevnou a hlubokou cestičku, tak se bez něj neobejdete. Ať už si dáte společně kafe, nebo rychlý oběd, při setkání face to face máte navíc možnost vyjádřit mnohem lépe své myšlenky, osobnost, pracovat s řečí těla a ukázat své nadšení či odbornost.


Na druhou stranu i správně spravovaný LinkedIn nabízí úžasné příležitosti. Především se jedná o prakticky nekonečné pole možností pro networking v online prostoru. Nikdy nebylo snazší se spojit s lidmi v různých společnostech po celém světě a budovat vztahy z pohodlí domova nebo kanceláře. Přesně tak, jak to máte rádi. A jak jsme si po covidu navykli.


Jak začít na LinkedInu?

Pokud jste spíše stará škola a LinkedIn jste zatím používali sporadicky, teď je nejlepší čas to změnit. Jak začít s networkingem na LinkedInu?


Upravte a doplňte svůj LinkedIn profil: První dojem dělá divy. Vyplňte všechny informace, aby váš profil vypadal profesionálně. Aktualizujte fotku, úvodní obrázek a napište, co umíte, co jste vyzkoušeli a zažili, v čem jste dobří. Použijte relevantní klíčová slova.


Aktivitou vpřed: Buďte vidět. Jak říkám klientům – viřte prach. Dejte o sobě vědět. Řekněte všem, že jste tady a že jim máte co nabídnout. Sdílejte obsah týkající se vaší odbornosti, nabídek, zákazníků, příběhů z firmy i podnikatelské slasti a strasti. Nebojte se komentovat příspěvky ostatních a zapojovat se do diskuzí. Všichni na to čekají. 


Vyhledávejte relevantní spojení: Proaktivně vyhledávejte lidi z vašeho odvětví nebo s podobnými zájmy a začněte s nimi budovat vztah. I pokud vás zajímá čistě byznys, najdete tady spoustu kontaktů a rozhodovatelů. Mrkněte třeba na tuhle skupinu, kde je řada majitelů a ředitelů firem i seniorních specialistů. Až najdete svůj cíl, pošlete personalizovanou zprávu. Zaujměte. Vysvětlete, proč se chcete spojit, co máte společného a jak si můžete vzájemně pomoci. Prvotní obchodní spojení na LinkedInu můžete navázat jen několika málo větami.


Networking se vám stokrát vyplatí

Nečekejte okamžitý prospěch. Networking je dlouhodobá aktivita, která se 100% vyplácí. Spojte se i s lidmi, kteří vám na první pohled nic nepřináší. Ti nakonec bývají nejlepší. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete jít cestou networkingu naživo nebo se spojíte prostřednictvím LinkedInu, buďte vždy aktivní, autentičtí a konzistentní. Budování užitečných vztahů vyžaduje čas a úsilí, ale může vám otevřít mnohé dveře, které se zdály být zprvu zavřené.


Pokud hledáte nové zákazníky, dodavatele, partnery nebo si jen chcete rozšířit svou síť kontaktů, mrkněte na můj B2B byznys networking. Potkáváme se zatím online a brzy možná i offline. Nerozptylujeme se levným občerstvením a nezajímavými prezentacemi. Jdeme přímo k věci. Sdílíme informace, rady, doporučení a kontakty. A děláme byznys.


Комментарии


bottom of page