top of page

014 | P-LAB | PROČ JE DŮLEŽITÉ ŘÍDIT ZÁKAZNICKOU ZKUŠENOSTŘízení zákaznické zkušenosti je krásný nástroj na to, aby přiměl všechny pozice ve firmě se na svoji práci koukat očima zákazníka. Přináší to pak úplně jiné úhly pohledu.

Tomáš Přikryl je spolumajitelem a CEO společnosti P-LAB. Než nastoupil do společnosti, jíž založili jeho rodiče, prošel několika korporáty finančního sektoru. Hlavně IT a procesními profesemi. Dnes svoje zkušenosti vtiskává do své vlastní firmy a činí ji tak ve své kategorii neobvyklou.

Kateřina Kolovratníková pracuje ve společnosti P-LAB na pozici obchodní ředitelky. Celý svůj profesní život se točí okolo laboratoří, zkušenosti má i z korporátních firem tohoto trhu. Její přehled je motorem obchodního rozvoje P-LABu.

P-LAB je zavedeným dodavatelem laboratorního vybavení, který v České republice působí od roku 1991. Dodává široký sortiment laboratorního vybavení, chemikálií a přístrojů, především zákazníkům z řad výzkumných institucí a univerzit, ale i průmyslu.


V podcastu proto spolu hledáme odpovědi na tyto otázky:

  1. Jaký je rozdíl mezi B2B a B2I (business-to-institutions)?

  2. Jaké výhody přináší mít strategického investora / akcionáře?

  3. Jak se koukají na produktové a procesní inovace?

  4. Co jim přináší dobře vyladěné procesy?

  5. Proč je důležité řídit zákaznickou zkušenost?


Důležité odkazy:

https://www.linkedin.com/in/tomas-prikryl/

https://www.linkedin.com/in/kate%C5%99ina-k-7217b955/

https://www.p-lab.cz/

https://www.martinhurych.com/zazeh


 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den, já jsem Martin Hurych a tohle, tohle je Zážeh. Zážeh je počátek akcelerace, a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohli z místa. Tím, že jste si našli tento podcast, za což mimochodem děkuji, tak jste pro tu vaši akceleraci udělali ten nejdůležitější, totiž první krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i dalších oblastí firemního života. Dnes budeme akcelerovat s Tomášem Přikrylem a Katkou Kolovratníkovou ze společnosti P-LAB.

Dobrý den.


Tomáš Přikryl

Dobrý den.


Kateřina Kolovratníková

Dobrý den.


Martin Hurych

Tomáši, než se dostaneme k vám oběma osobně, představíte P-LAB?


Představení P-LAB


Tomáš Přikryl

P-LAB je firma, která dodává do laboratoře, typicky výzkumné, vše, co může ke svému provozu potřebovat. Od zkumavky po nábytek, dneska už jsou to desítky tisíc produktů.


Martin Hurych

To znamená výrobce, distribuce...


Tomáš Přikryl

My jsme čistě distributor. Nakupujeme, prodáváme, většinu toho, co prodáváme, dovážíme ze zahraničí, a většinu prodáváme v České republice.


Martin Hurych

Zajímalo by mě, jaká byla vaše profesní osobní cesta do P-LABu?


Tomáš Přikryl

P-LAB založili moji rodiče, ale cesta k tomu, že P-LABu šéfuji, byla poměrně nenaplánovaná. Samozřejmě tím, že to založili, jsem pro P-LAB pracoval celou dobu, co ta firma existuje. Od balení balíčků u nás doma v obýváku, až po všechno možné, co se tam dá dělat. Ale když jsem po škole, respektive po civilce, řešil, kde budu pracovat, tak pracovat full-time s rodiči bylo to poslední, co bych byl tehdy chtěl, a po krátké podnikatelské epizodě jsem se nechal zaměstnat ve velké korporaci v bankovnictví, kde jsem strávil přes 10 let. Do P-LABu jsem se dostal naplno až ve chvíli, kdy rodiče řešili, jak tu firmu někomu dalšímu předají. A protože ty scénáře, které byly na stole, se mnou nesouzněly, tak v nějakém okamžiku bez většího rozmyslu jsem se mojí maminky zeptal, co by si myslela o tom, že bych to zkusil já, jí se rozsvítily oči, a pak už nebylo úniku.


Martin Hurych

Jak brali to, že jste si dal pauzu, nebo epizodu v korporátním světě?


Tomáš Přikryl

Myslím si, že nad tím nějak nepřemýšleli, byli rádi, že jsem si našel práci, která mě baví. Já jsem nikdy neměl úplně vyhraněnou představu o tom, co chci dělat, takže to byla taková spíš souhra okolností. Určitě v tom hrály velkou roli zkušenosti, které jsem předtím v P-LABu nasbíral, protože moje zaměření bylo hodně o procesech a jejich vylepšování a změnách, a takovou práci jsem si pak i šel hledat. Byť tedy na začátku v té bance, sice se to tak jmenovalo, ale bylo to o něčem úplně jiném, to mě dokázala ta korporace docela překvapit hned na začátku.


Martin Hurych

To korporáty umí. Jak jste se dostala do P-LABu vy, Katko?


Kateřina Kolovratníková

To je moje oblíbená historka, a možná i Tomáše. Nevím jestli tam měl do té doby někoho, jako jsem já. Já jsem se na své druhé mateřské nudila, nechtěla jsem sedět tři roky doma, a tu práci jsem znala, protože jsem dělala u konkurence, dělala jsem to mnoho let na vysoké škole. Přes známou jsem se tam vnutila, ale problém s Tomášem byl, že jemu všechno trvá dlouho. A tak jsem čekala na telefon, který pořád nepřicházel, až jsem jednou večer zavolala sama. Pak jsem tam přišla, zeptala se, co dělají, a možná jsem se i víc ptala já, než Tomáš.


Tomáš Přikryl

Ptala jsi se hodně, a ty otázky byly opravdu zajímavé, což je asi ten hlavní důvod, proč je Kateřina dneska tam, kde je, a protože už když si přišla povídat o brigádě v marketingu, bylo mi jasné, že její potenciál je někde úplně jinde. Spíš hledáme práci pro toho, kdo přijde a je zajímavý, než že bychom to měli naopak. Samozřejmě s tím růstem se to také mění, ale tady to bylo jasné hned. A mimochodem, mělo to dvě kola, protože Kateřina se k mám hlásila o práci už jednou, ale předtím, než na ten pohovor přišla, tak to zrušila.


Kateřina Kolovratníková

Ano, to je pravda. Bylo to proto, že v den, kdy jsem měla mít ten pohovor, jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsme to odsunuli. Počkali jsme si asi 3 roky. Když jsem tam potom přišla, ptala jsem se: Máte tohle, tohle nemáte, tohle byste měli, to fakt potřebujete, proč to neděláte? Takže jsem tam nastoupila se spoustou nápadů, Tomáš si je vždy vyslechl a pomalu mě krotil. Za ty roky si myslím, že už si sama dokážu říct, co ano, co ne, a teď jsem zase já na té druhé straně, krotím své kolegy, ale nápady a akce mám pořád.


Martin Hurych

A to je právě