top of page

026 | MIRA VLACH | CO JSOU “OBJECTIVES & KEY RESULTS” A KDE JSOU (NE)VHODNÁ


„OKR a KPI se nevylučují, naopak, měly by fungovat vedle sebe. Byla by chyba plánovat pouze změnu a zapomenout na zbytek ukazatelů. Takže pokud jste do této doby používali KPI, nechejte si je a OKR si lépe popište změnu, kterou chcete dosáhnout and na kterou zaměřujete svoji rozvojovou pozornost.“

Mira Vlach je jednou z předních osobností české OKR komunity. Založil a vede platformu pro výměnu praktických zkušeností mezi firmami využívající Objectives & Key results - OKR mastermind.


Kromě toho je také svou dlouhodobou profilací expert a jeden z nejviditelnější odborníků na poli projektového řízení: projektový manažer, konzultant, školitel a hlavně partner pro firmy a organizace, kterým klientům pomáhá systémově rozvíjet schopnost realizovat projekty.


Organizuje diskusní setkání Projektového klubu pro lidi z praxe, kterých proběhlo už přes 90. Vystudoval Systémové inženýrství a informatiku na Ekonomické fakultě VŠB. A následně sbíral zkušenosti v Londýně. Od roku 2006 je na volné noze.


S Mirem se snažíme odpovědět (nejen) na následující otázky:


🔸Jaké postavení má dnes projektový manager?

🔸Jaký je rozdíl mezi KPI a OKR

🔸Pro jaký typ firem jsou OKR vhodná?

🔸Kde ORK raději neimplementovat?

🔸Jak začít implementovat OKR úspěšně?


Pro všechny, které OKR zajímá, připravil Mira komplexní seznam osobností a zdrojů, mluvících píšících i jinak se zabývajících tématikou OKR. Mrkněte níže do sekce Bonus.


Držím palce a přeji úspěch.

 

BONUS


Seznam osobností a zdrojů, mluvících píšících i jinak se zabývajících tématikou OKR (Kód bonusu: OKRSOURCES)

 

PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je zážeh. Zážeh je počátek akcelerace a akcelerace je něco, co potřebujete, abyste se pohli z místa. Tím, že posloucháte teďka nás dva, tak jste pro tu vaši akceleraci udělali nejdůležitější, totiž první krok. V Zážehu sdílíme zkušenosti z B2B podnikání, z obchodu, z inovací, z práce s lidmi i dalších oblastí firemního života. Dnes budeme akcelerovat s Mirou Vlachem, nezávislým profesionálem, konzultantem v oblasti projektového řízení a entuziastou v oblasti OKR a co jsou to OKR k tomu hned dostaneme. Ahoj Miro.


Mira Vlach

Ahoj Martine.


Martin Hurych

Díky, že jsi přijal moje pozvání. Než začneme, možná je to velmi subjektivní, ale většina projekťáků, které jsem za svoji korporátní kariéru poznal, byli hodně introvertní, jak jde dohromady projekťák a Toastmasters?


Mira Vlach

Mě Toastmasters pomohli v tom, naučit se lépe mluvit před lidmi, ne ale že bych si myslel, že jsem v tom teď nějak skvělý. Je to hřiště, kam můžeš chodit trénovat, takže pro introverta je to super. My jsme se dříve bavili, že občas školím, takže já to beru jako nutnou součást přípravy.


Martin Hurych

Super, to mě zaujalo na přípravě, kterou jsme si posílali před vysíláním. Než se pustíme do OKR, jak jsem slíbil, pověz nám něco o sobě. Kdo jsi, co děláš, co tě živí a co tě baví?


Představení


Mira Vlach

Jsem hrdý Ostravák, žiji v Ostravě, když bych to měl tak rychle shrnout, tak studoval jsem vysokou školu – systémové inženýrství a informatika, takže od toho to mám k projektovému řízení blízko a po vysoké jsem si odskočil na 2 roky do Anglie na cestu na zkušenou. Takže i to mi pomohlo uvědomit si, že mi vlastně velikost Ostravy dost vyhovuje. Londýn má třeba 10 000 000 obyvatel, obrovské město a ta Ostrava, tam má člověk známé, kamarády a je to už dostatečně velké, aby to nabídlo všechno, co člověk potřebuje. Za klienty jezdím, kam je třeba a když je řeč o klientech, tak já jsem na volné noze vlastně už od roku 2006. Projektové řízení beru jako mají hlavní specializaci. Až teď začínám nahlodávat ty OKR, o kterých se dneska asi budeme dost bavit. No a tím pádem mě vlastně živí i to, že já klientům pomáhám s projekty tam, kde už jenom nadšení a selský rozum nestačí. Takže se snažím přenášet tu dobrou praxi do co nejjednodušší použitelné metody, ať si zbytečně v rámci projektu týmy nevyrábí problémy. Pomáhám jim to dostat z těch myšlenek, které zní super, do té rutiny, což je ta nejtěžší část. Takže vlastně velký podíl v posledních letech dělají takové delší spolupráce. Klidně kdy třeba na začátku je to intenzivní kvartál, půlrok a potom nějaké postupné ladění v dalších letech. Zůstáváme v kontaktu s klienty, a tak. Takže teď třeba ke konci roku jsem stihnul udělat takový audit na magistrátě města Brno. Včera jsme měli kick-off s týmem ve výrobní firmě ve Fortemixu. Velmi zajímavá regionální firma, která vyrábí a recykluje materiály a dělá podlahy a podobně.


Martin Hurych

Takže nejsi vyhraněný.


Mira Vlach

Nejsem vůbec vyhraněný, co se týče oboru. Naopak vlastně hodně skáču z oboru na obor. Jsou obory, kde mám třeba více klientů. Teď v podstatě výrobní firmy, veřejná správa kromě toho Brna i město Krnov, nebo Ostrava jih. Tam je stotisíc obyvatel, velký obvod, takže tam to jsou třeba ty dlouhodobé spolupráce plus firmy různého typu, jako třeba CRC, kde dělají klinické studie léků. Firmy nebo organizace, pro které jsou důležité projekty a cítí, že by to měla být jejich silná stránka a potřebují se v tom zlepšovat.


Postavení projektového managera ve firmě


Martin Hurych

Já si neodpustím jednu otázku, doufám, že situace bude už pozitivnější, než jsem jí kdysi zažil já. V korporátu všichni věděli, že projekťák je hrozně důležitá osoba, ale zároveň velmi nepopulární, protože musel donutit ostatní k akci v nějakých deadlinech, v nějaké kvalitě a spoustě lidem se do toho nechtělo a mnohdy byl projekťák vnímán jako osina. Kde nebudu říkat, aby to bylo publikovatelné i před desátou hodinou večerní. Na druhou stranu sleduji, že potřeba projekťáků se, aspoň podle mého soukromého názoru zvyšuje. Mění se i postavení projekťáka v rámci byznysu? Má, řekněme, adekvátní reputaci?


Mira Vlach

Ono se to liší obor od oboru a i v různých organizacích jak to, který projekťák uchopí. Já třeba můžu poslat pozdrav Rosťovi Balnerovi na Městský úřad v Krnově, který tam má jednoznačnou autoritu. Umí to s lidmi, tak, že za ním rádi chodí a dokáže udělat spoustu práce, prostě přirozený talent. Umím si představit i to, že někdo to neumí s takovou grácií, ale důležitý je ten výsledek nakonec. To je jedna věc, ale potom třeba v IT, tam byl velký úkrok od klasických projektů směrem k agilu. Tzn. v řadě firem se projekťáci vlastně zrušili a myslím si, že to kyvadlo se leckdy zhouplo možná až moc. O to víc pomáhá si uvědomit, jak je ta role někdy důležitá. Poptávky po projekťácích jsou. V rámci úvodu jsme to nezmínili, ale já i mimo jiné pořádám setkání projektového klubu, takže si myslím, že jsem docela dobrý konektor. Často se u mě tak sbíhá poptávka a nabídka, i když té nabídky je málo a ti lidé nejsou. Rozhodně se nebojím toho, že by projekťáci neměli práci.


Co jsou OKR (OBJECTIVES & KEY RESULTS)


Martin Hurych

No a teďka k té hlavní události tohohle Zážehu - OKR. Pro ty, co nevědí, co jsou OKR, tak tuhle zkratku brzy vysvětlíme. Na mě poslední dobou OKR vyskakují úplně odevšad a úplně v jakoukoliv denní i noční dobu. Ty jsi propagátor OKR, enthusiasta, pomáháš firmám se zaváděním. Pojďme tedy dneska probrat, co to je, komu se můžou hodit a kdy bych o nich měl začít přemýšlet a kdy je můžu zavřít do šuplete a už se tady tím termínem vůbec nezabývat? Pojďme tedy zkusit říct co to znamená OKR?


Mira Vlach

OKR, je zkratka prvních písmen z anglického Objectives and Key Results a v podstatě je to taková struktura, ve které se plánuje pomocí téhle metody nebo rámce tak, že si plánujeme cíle, které tam dodávají jasné zacílení, nějaký byznysový přínos. Ty Key Results tomu zas dodávají měřitelnost. Je to v podstatě takový rámec, jeden z manažerských systémů, může se to stát v podstatě součástí systému řízení firmy, nebo způsob jakým tým spolupracuje. Jak se stanovují cíle a za mě to jednoznačně pomáhá v rozvoji. Hlavně v rozvojových věcech, ani ne tak běžné rutině, protože tohle je fakt o tom, že máme nějakou strategii, vizi, ke které se chceme přibližovat nebo tu strategii realizovat a za mě, tohle umí být velmi dobrá převodovka. Dřív byla na projekty spousta času, mě je 41, ta doba se svým způsobem zrychluje. Větší tlak na inovace, dostat věci dřív na trh a podobně, takže v tomhle si myslím, že OKR nabízí takové obratnější kormidlo a podporuje tu agilitu v organizaci. Takže to je tak nějak v kostce.


Jaký je rozdíl mezi KPI a OKR


Martin Hurych

Od bývalých korporátníků slyším. „Aha to zas potřeboval někdo protlačit něco do trhu, to jsou vlastně KPI v jiném balení.“ Tak nám pojď vysvětlit rozdíl mezi OKR a KPI a jestli jsou opravdu stejné, nebo diametrálně odlišné a kde bys použil co a proč.


Mira Vlach

No, určitě se nevylučují, naopak. Když už firma používá OKR, tak by měly fungovat vedle sebe a je to něco s čím se počítá, ona by byla chyba plánovat jenom tu změnu a nehledět vůbec na zbytek ukazatelů. Takže z pohledu OKR, pokud firma doteď používala KPI, tak je vůbec nemusí zahazovat, může si je nechat a pomocí OKR si v podstatě jenom o to lépe pojmenuje tu změnu, které chce dosáhnout a na co zaměřit tu rozvojovou pozornost. Těch rozvojových cílů se doporučuje nedávat si moc, protože potom, když máte 10 priorit, tak vlastně s ničím moc nepohnete. Když tam ale vyberete ty nejvíce strategické věci, jednu, dvě, tři, tak je o to větší šance, že za ten kvartál nebo rok se dá udělat spousta práce a že to tu firmu někam zásadněji posune. No a potom ty KPI, dá se to chápat jako takové metriky zdraví, které výborně dokážou pokrýt takovou tu rutinu. To, co jede tak nějak na autopilota a že i když jako majitel jedeš na 2 měsíce do zahraničí a věříš už týmu, že to nějak zvládne, tak v podstatě pak se podíváš na KPI. Míra a počet reklamací, kolik máš na účtě, důležité věci, takový ten dashboard, ať víš, že firma je v podstatě v pořádku. No a k tomu se můžeš podívat na OKR, jak se podařilo pracovat na tom, co jste si stanovili, jako ten hlavní rozvojový cíl. Takže jde to vlastně velmi dobře dohromady. Anglicky se tomu občas, říká business as usual, BAU a k tomu ta sada OKR cílů, tak tomu třeba říkají v Heuréce.


Martin Hurych

Okey. Já bych to zjednodušil na to, že pomocí OKR sleduji, jestli mezi A a B jdu po správné cestě. KPI by pak bylo jako finální popis toho B, toho cíle. Popsal bych to dobře nebo bych se mýlil? Že OKR je na hlídání cesty a změny, zatímco KPI je popis statického stavu?


Mira Vlach

Za mě, co já vnímám jako ten největší rozdíl je, že ty KPI budou mnohem trvalejší. S tou sadou KPI si vystačíš třeba roky. Můžou zůstávat stejná, drobně to můžeš doplnit, kdežto ty kvartální cíle se ti můžou obměnit kompletně. Ať už že se změní priorita, nebo že jich dosáhneš a dáš si jiné, takže to je první zásadní změna za mě. A ono může to být i o tom, že součástí těch priorit, těch OKR může být to, že se chceš zaměřit na nějaké jedno konkrétní KPI. Dostat to z nějaké hodnoty na jinou, ať už je to snížit náklady nebo získat co nejvíce odběratelů na YouTube. To může být tvůj případ třeba, takže nezapomeňte sledovat Martina.


Pro koho jsou OKR vhodná?


Martin Hurych

Díky za neplacenou propagaci. Ty jsi tady zmiňoval už Heuréku. V portfoliu máš i některé banky, velké firmy, k tomu se možná dostaneme. Já vidím okolo sebe, že OKR se snaží zavádět třeba i malinkaté start-upy.


Mira Vlach

No, já bych to tady jenom drobně poupravil. K tomu portfoliu, tady, co asi nezaznělo. OKR jsem sám poznal, tak na konci roku 2017, experimentoval jsem s nimi a dávalo mi to čím dál víc smysl a zároveň jako pro všechny, to bylo poměrně nové. Až na výjimky, jako LMC, kde byli celkem napřed. Pak mi začaly chodit i poptávky z renomovaných technologických firem, které jsou třeba ve Forbesu a když jsme se o tom bavili, kolik zkušeností mám já, jestli můžu někoho doporučit, tak mi vlastně došlo, že není na trhu žádný OKR guru. Takže mi dávalo o to víc smysl, že by bylo super, kdyby byla nějaká platforma, kde se můžou ty zkušenosti vyměňovat. Takže jsem založil a teď pomáhám rozvíjet OKR MasterMind. Je to na doméně, okrmastermind.cz, a to, jak jsi říkal, že mám klienty v portfoliu, tak je fajn ať zazní, že jsou členy OKR MasterMindu. Byl jsem strašně rád, že už fakt máme ty největší česká jména, že je velká část známých firem, které fungují s OKR. Zkušené, se podařilo přivést a ty diskuze tam myslím, bývají jako fakt skvělé. Je to asi nejlepší místo, kde se nachytřit kolem OKR.


Martin Hurych

K tomu se ještě dostaneme. Děkuji, za upřesnění. Já myslel, přesně tyhle velké firmy, které už takhle fungují. Já třeba vidím, že se OKR snaží implementovat i malinkaté start-upy, dva až pár desítek lidí. Chtěl jsem se zeptat pro jaký typ firmy OKR jsou a kdo by si při pohledu do zrcadla měl říct, hele pro mě to vlastně není, tím se nemusím vůbec zabývat?


Mira Vlach

Určitě si myslím, že to není limitované velikostí, protože mě dává smysl plánovat si v duchu OKR i sám pro sebe. I třeba s malým týmem, který mám kolem OKR MasterMindu, tam si stanovujeme zas trošku jinou sadu cílů. Jak jsi zmínil, máme tam i Českou Spořitelnu, Komerční banku, ty už asi málokdo velikosti překoná. Takže velikostí to limitované určitě není, mimochodem zajímavé je, že když plánuji sám pro sebe, tak to dělám mnohem víc punkověji, než když je to třeba ve firmě, kde už se i škáluje na různých úrovních. Tam si do toho lidi víc vzájemně koukají, ale to jenom tak na doplnění. Je pravda, že OKR jsou vlastně v podstatě Open Source, že je tam určitě nějaká sada doporučení, ale zároveň v každé firmě ta implementace může vypadat trošku jinak. Není tam úplně centrální autorita, která by řekla, jak to má přesně vypadat. A i proto si myslím, že hodně vhodné to je pro firmy, které chtějí růst. Třeba ten segment firem, které buď už jsou zainvestované, nebo ví, že chtějí projít investorskými kolečky a podobně. Těmhle firmám to sluší i proto, že ve specifikum OKR je, že se tam dávají odvážnější cíle než typicky. K tomu se ještě můžeme dostat. Takže to je jeden segment, pak je hodně používají i technologické firmy, když třeba vyvíjí nebo typicky ty, které vyvíjí vlastní produkt. Mám zkušenost i s tím, že je to v podstatě dobrý nástroj, jak se ty týmy můžou samy podílet na stanovování cílů. V podstatě, lidi v IT segmentu chtějí dělat práci, která je baví a tohle pomáhá tomu, aby je to bavilo. Myslím si, že i to je třeba případ Heuréky, že nejdříve začali v podstatě na vývojovém oddělení, jako developeři, a tak se jim to tam zamlouvalo, že pak to rozšířili na celou skupinu. Zároveň s tím mám právě dobrou zkušenost i v malých firmách, že je to systém, ze kterého nevyrostou a zároveň, nasadit to ve firmě, kde je třeba tým pěti, deseti lidí, tak je velmi jednoduché. Je to otázka toho, strávit spolu půl dne, den a začít. Zkusit první kvartál, druhý, a i když je to něco, co se osvojuje postupně, není to úplně nic tak extra složitého. Takže teď nevím, jestli jsem zodpověděl celou otázku.


Kde OKR raději neimplementovat


Martin Hurych

Existuje tedy firma nebo oblast, kde raději ne? Nebo je to univerzálně platný nástroj, který se dá vlastně implementovat úplně všude.


Mira Vlach

Je poměrně dost univerzální, ale někde bych zbystřil. Člověk to už tak nějak tuší, že tamto si sedne lépe a tam můžeme narážet. Nedávno jsem se bavil s firmou, která má velký podíl