top of page

043 | MARKÉTA KARMAN | JAK ZJISTIT, KDO JE SKUTEČNĚ MŮJ ZÁKAZNÍK


„Buďte ve svých marketingových aktivitách konzistentní. Je to lepší než krátkodobé „nálety“. A buďte vidět online i offline.“

Markéta Karman je parťák pro marketing. Předurčuje ji k tomu už její jméno Markéta, ve kterém se zrcadlí market, trh. Je také jedinou Karman v Čechách, takže si ji lehce zapamatujete.


Ačkoliv vystudovala technologii kovů na VŠCHT, přeběhla k obchodu a marketingu. Zajišťuje řízení marketingu SME firem. O studiu na VŠCHT říká, že je nejlepší ekonomkou v Praze. Dali jí tam nástroje a návyky, které využívá právě v marketingu. Myslet analyticky, pracovat v týmu a nastavovat procesy.


Markéta dělá sondy do hlubin duše zákazníků. Když budete chtít, vytáhne z nich i číslo jejich ponožek. Pokud vám to k něčemu bude. Využívá k tomu focus group a hloubkové rozhovory. Vymyslela si vlastní metodu, která funguje. Vyplňuje totiž bílá místa, která o zákaznících nevíme. Pomáhají ji k tomu i zkušenosti z korporátů, kde pracovala. Umí číst mezi řádky.


Kromě toho je machr na LinkedIn a ví jak na obsah. S Markétou v Zážehu probírám nejen zákazníky, ale také sociální sítě a co nás čeká a nemine ...


🔸 Jak zjistit, kdo je skutečně můj zákazník?

🔸 Kdy zákaznický průzkum vhodný i pro B2B?

🔸 Jak vypadá struktura hloubkového rozhovoru?

🔸 Jak použít získané informace?

🔸 Jak si budovat byznys nezávislý na sociálních sítích?


Markéta připravila i hodnotný bonus. Vlastně hned tři.

  1. Sebehodnotící dotazník, který napoví, zda byste si měli o zákazníkovi zjišťovat více informací

  2. Rozcestník, který vám pomůže se zorientovat v typech analýz a vybrat si tu správnou vzhledem k vašim potřebám

  3. Případovou studii, která vám ukáže, jaké konkrétní výstupy a výsledky může taková analýza přinést.

Bonus získáte registrací o kousek níže. Ať je vám k užitku. 

BONUS


Analýza zákazníka - sebehodnotící dotazník, rozcestník typů analýz a případová studie (Kód bonusu: ANALYZAZAK)

 


PŘEPIS ROZHOVORU


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je Zážeh. Tento Zážeh bude opět o B2B marketingu, tentokrát s Markétou Karman, marketingovou specialistkou a toho jména jedinou v republice. Markéto, není Vám smutno? Dobrý den.


Markéta Karman

Dobrý den, Martine, není mi smutno. Naopak si myslím, že je to veliká výhoda a pro osobní značku je to to nejvíc, co můžete mít. Jako Nováková si vás nikdo nezapamatuje, ale Karman, jediná v celé republice, to už něco znamená


Představení


Martin Hurych

Dnes bych se rád věnoval ve volné návaznosti něčemu, co jsme tady probírali o pár epizod zpátky s Lucií Zaki. Tam jsme se dotýkali toho, že je dobré znát svého zákazníka. Vy se hodně profilujete do získávání informací o zákaznících. Svým klientům říkám, protože jsme toto cvičení spolu dělali, že dokážete o zákaznících zjistit i číslo jejich ponožek. Nicméně se pojďme nejdříve podívat na Vás. Jak jste doputovala tam, kde teď jste, a co Vás vůbec k marketingu přivedlo?


Markéta Karman

Já jsem Markéta, dělám marketing, market, trh, obchod, takže pravděpodobně mi to asi bylo určeno i osudem. Přiznám se, že mě to vždycky vnitřně k marketingu a obchodu táhlo, přesto jsem vystudovala technologii kovů na VŠCHT, o které si však myslím, že je jedna z nejlepších ekonomek v Praze. Škola vám dá dvě věci. Jedna věc jsou odborné znalosti a druhá jsou potom ty nástroje. Nepopírám, že odborné znalosti já už dnes nepoužívám a používat nebudu, ale ty nástroje, které mi škola dala, opravdu používám každý den. Jsou velmi užitečné právě v obchodu a marketingu. Oni vás naučí analyticky myslet, naučí vás pracovat v týmu s procesy. To vše se naučíte v průběhu studií, takže za mě je VŠCHT super.


Jak zjistit, kdo je skutečně můj zákazník?


Martin Hurych

Pojďme se teď přesunout tam, kam chceme, abychom na analýze zákazníka strávili co možná nejvíce času. Spousta lidí z mé bubliny, když se jich ptám, kdo je jejich ideální zákazník, říká, že si něco myslí. Jak tedy správně nemyslet a jak zjistit, kdo je skutečně můj zákazník, co ho zajímá, čím žije a co já mu dokážu nabídnout?


Markéta Karman

Hromada marketingu je právě založená na různých domněnkách, které o zákaznících máme. Já, když se zeptám svých klientů, tak v lepším případě řeknou, že si myslí, kdo to je, ale většinou řeknou, že vlastně vůbec nevědí. Protože jsem na trhu nenašla nic, jak bych se k tomu dokázala propracovat, tak jsem si udělala vlastní metodu. Zjistila jsem, že ta nejjednodušší cesta, jak zjistit, kdo je můj zákazník, je se ho jednoduše zeptat. To je ta druhá část.

První část je analytická, číselná, kvantitativní, která definuje ten základní směr. Základní směr si představme jako čtyřproudou dálnici. My musíme vědět, které auto na té dálnici je náš zákazník. Potom nastupuje ta moje metoda, která nám dokáže zpřesnit, jestli jsou naši zákazníci dodávky, Porsche, nebo škodovky.


Je zákaznický průzkum vhodný i pro B2B?


Martin Hurych

Než se dostaneme k tajemství Vaší metody, kterou jste si podle všeho vyvinula sama, měl bych dvě otázky. Zkoumání zákazníků zná téměř každý z novin. Předvolební průzkumy jsou de facto průzkumy zákazníků, v retailu se hodně dělají průzkumy zákazníků. Je to něco, co potřebuji v B2B?


Markéta Karman

Do určité míry ano. Kvantitativní analýza je určitým podkladem, ale tím, že B2B není založeno na té mase, tak je tam potřeba jít naopak více do hloubky a zjišťovat informace, které vám čísla o zákaznících neřeknou. U dotazníku jsme velmi limitováni tím, jak ho sestavíme a na co se ptáme. Položenými otázkami už štelujeme zákazníka do určitých odpovědí. To je špatně. Já se snažím v mé metodě potvrdit si to, co o zákazníkovi víme, ale zároveň vyvrátit domněnky, které máme, a doplnit ta bílá místa. To je oblast, ve které při každé analýze žasnu společně s mými klienty, jelikož vždy najdeme něco, co oni sami o zákaznících netušili.


Jaká mám mít data, abych se mohl pustit do analýzy?


Martin Hurych

Další věc, než se dostaneme k tomu kvalitativnímu průzkumu, je ta kvantitativní část. Co bych měl mít za data, abychom se vůbec mohli touto cestou pustit? Jak mám být teoreticky připravený, co po mně Markéta bude chtít?


Markéta Karman

V B2B tato průzkumná analytická část mus