top of page

JAK DOOPRAVDY SNÍŽIT NÁKLADY A DIFERENCOVAT. PUSŤTE SE DO TOHO S ERRC MATICÍ


Klíčoví zákazníci

Chceme snížit náklady na výrobu, ale nechceme, aby se to odrazilo na kvalitě produktu a poptávce. Potřebujeme rychle zaujmout něčím novým. Jenže zatím nevíme čím. A rozpočet je omezený.

 

Typický scénář v menších technických, technologických a výrobních firmách. Jak optimalizovat a zachovat hodnotu? Nebo ještě lépe – nabídnout víc? Osekat náklady a začít vyrábět ve velkém, mnohdy v pochybné kvalitě, to vás na českém ani slovenském trhu daleko nedostane. Tady je třeba vsadit na kvalitu. Inovace. Novou a vyšší hodnotu. Pro trh i zákazníka.

 

A právě s tím vám může pomoci další z nástrojů strategie Blue Ocean, o kterém je tento článek. ERRC matice vás může dovést od teorie, nápadů a úvah k akci. Nestačí jen sepsat si ty nejdůležitější body na papír. Vezměte jeden po druhém a realizujte je. ERRC matice vám celý proces usnadní.

 

Co to je ERRC matice

ERRC (eliminate-reduce-raise-create) matice je jedním z nástrojů strategie modrého oceánu, který pomáhá firmám analyzovat jejich současný tržní prostor a identifikovat možnosti pro vytvoření nové hodnotové křivky. Jedná se o jednoduchou matici, která nutí firmy snížit náklady (odstranění a snížení všech faktorů, které jsou v odvětví zbytečné) a současně se diferencovat (zvýšení a vytvoření nových faktorů). To vše pak firmám umožní odemknout nový modrý oceán.

 

ERRC matice doplňuje 4 rozhodnutí o hodnotové inovaci, o kterých jsem podrobněji psal v minulém článku. Nejenže vybízí firmy k tomu, aby si položily 4 klíčové otázky, ale současně je nutí podle nich jednat a vytvořit novou hodnotovou křivku.

 

Pokud se do ERRC matice chcete pustit, doporučuju, abyste si přečetli mé předchozí články věnované jednotlivým nástrojům Blue Ocean strategie. Nástroje jsou vzájemně provázané a navazují na sebe. O tom, jak spolu souvisí, najdete víc v tomto článku.

 

Jak ERRC matice vypadá

Jak už jsem naznačil a jak si můžete všimnout v úvodní grafice, ERRC matice tvoří jednoduchou maticovou strukturu, což znamená, že se skládá ze 4 základních kvadrantů:

  1. Odstranit (eliminate): Zde se zaznamenávají faktory, které by měly být odstraněny, protože zákazníkům nepřinášejí hodnotu.

  2. Snížit (reduce): Tento kvadrant zahrnuje faktory, které by měly být sníženy pod průmyslový standard, aby se snížily náklady.

  3. Zvýšit (raise): V této části hledáte faktory, které by měly být zvýšeny nad průmyslový standard, aby se zvýšila hodnota pro zákazníky.

  4. Vytvořit (create): V posledním kroku se pokusíte objevit nové faktory, které by měly být vytvořeny, protože je odvětví dosud nenabídlo.

 

Každý z těchto kvadrantů slouží k systematickému zkoumání a přetváření hodnotových prvků ve vašem podnikání. Vyplněním ERRC matice můžete snadno vizualizovat, kde se nacházejí vaše aktuální konkurenční výhody a kde máte prostor pro inovace a zlepšení. Tímto způsobem nakonec dojdete k nové hodnotové křivce, která zákazníkům přináší unikátní hodnotu a zároveň optimalizuje náklady.

 

Výhody ERRC matice

Vyplnění ERRC matice není jen o tom mít hezky naformátovanou tabulku s nápady. Pokud se jí opravdu budete věnovat, dáte jí čas a pečlivou úvahu, uvidíte, že vám z ní okamžitě vyplyne několik důležitých výhod:

 

1.  Definitivně pochopíte důležitost diferenciace a nízkých nákladů, a pokud jste to dosud neudělali, začnete usilovat o obojí současně. ERRC matice vám pomůže nabídnout unikátní produkty nebo služby za konkurenceschopné ceny. Budete tak schopni prolomit tradiční kompromis mezi hodnotou a náklady, čímž získáte konkurenční výhodu.

 

2.  Zjistíte, jestli ve firmě nejste příliš soustředění na vylepšování a vytváření nových produktů či jejich funkcí a jestli vás to nestojí zbytečně moc peněz. Tohle je velký problém ve spoustě firem. Vymýšlíte pořád něco nového a upgradujete? A nejsou vaše produkty a služby pro zákazníky až moc složité? ERRC matice vám pomůže udržet rovnováhu mezi inovacemi a nákladovou efektivitou. Zabrání zbytečnému navyšování nákladů a zajistí, že inovace skutečně přinášejí hodnotu zákazníkům bez nadměrných nákladů.

 

3.  ERRC matice je jednoduchý a srozumitelný nástroj, kterému dovedou porozumět manažeři na všech úrovních. Díky tomu se do její realizace mohou zapojit všichni ve firmě. Když vedení firmy pochopí, co je třeba udělat, může lépe koordinovat a zapojit všechny týmy a strategicky rozhodovat.

 

4.  Při sestavování ERRC matice jsou firmy nuceny důkladně prozkoumat každý faktor, který je v odvětví předmětem konkurenčního boje. Často přitom zjistí, že v mnoha případech jen automaticky přijaly stávající pravidla a normy odvětví a nesoutěží v tom, co je pro zákazníky opravdu podstatné. V automobilovém průmyslu například mnoho výrobců automaticky předpokládá, že zákazníci vyžadují složité infotainment systémy s obrovským množstvím funkcí. Přece když to dělají oni, my musíme taky. A co přidáme navrch? Kdybyste si ale udělali důkladnou analýzu, mohli byste zjistit, že většina zákazníků preferuje jednoduchost a snadné ovládání. Pořád si myslíte, že se vyplatí slepě následovat většinu?

 

ERRC matice v praxi

Jestli vás zajímá, jak ERRC matice funguje v praxi, tady to máte. Který jiný příklad firmy zvolit než…

 

Apple. Samozřejmě.

 

Apple efektivně využil ERRC matice při vývoji iPhonu, čímž vytvořil zcela revoluční produkt. Podívejte se, jak Apple využil jednotlivé kvadranty ERRC matice:


Apple odstranil fyzickou klávesnici, která byla standardem u tehdejších smartphonů, čímž zjednodušil design a zlepšil uživatelský zážitek. Omezil složitost softwaru a zjednodušil uživatelské rozhraní, což umožnilo intuitivnější ovládání. To vše doplnil svým App store, což byl nový ekosystém aplikací, který přinesl zcela nové možnosti pro uživatele i vývojáře. Tímto přístupem Apple nejenže redefinoval trh mobilních telefonů, ale také nastavil nový standard pro inovace v technologickém průmyslu.

 

Pusťte se do toho

ERRC matice je mocným nástrojem pro každou firmu, která se snaží inovovat a najít nové tržní příležitosti. Nečekejte a pusťte se do ní. Ať už sami, pokud vlastníte menší firmu, nebo s celým týmem, který může přinést nové postřehy, o kterých jste dosud nepřemýšleli. Abyste to měli jednodušší a mohli začít rychle, stáhněte si moji šablonu ERRC matice a své nápady pište přímo do ní.
Už víte, čemu ve vašem podnikání věnujete zbytečně moc pozornosti a na co byste se měli doopravdy zaměřit? Najděte si čas a odpovězte si na všechny 4 klíčové otázky a otevřete si cestu k modrému oceánu.


Comments


bottom of page